Zdrowie i bezpieczeństwo: jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Czytaj
9.09.2019

Zdrowie i bezpieczeństwo: jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Niemowlęta spędzają w łóżku nawet kilkanaście godzin dziennie. Właśnie dlatego decyzja o tym, jaki materac dla dziecka wybrać powinna być naprawdę dobrze przemyślana.

 

Kupując materac do sypialni, spędzamy wiele godzin analizując ich jakość, cenę i właściwości. Niestety, wielu rodziców zapomina o tym, iż równie wiele uwagi należy poświęcić wyborowi najlepszego materaca na dziecka. To właśnie on zagwarantuje zdrowy sen malucha, a tym samym umożliwi jego  prawidłowy rozwój. 

Odpowiednio dobrany materac to kluczowy element każdego łóżka. To właśnie on umożliwi efektywny wypoczynek i regenerację. Co więcej, odpowiedni materac może również uchronić Twoją pociechę przed problemami z kręgosłupem oraz wadami postawy w dorosłym życiu. 

Obecnie możemy wybierać spośród dziesiątek rodzajów materacy dziecięcych. Zdarza się, że różnią się one drobnymi detalami, które w istotny sposób wpływają na sposób użytkowania. Jak więc wybrać ten najlepszy? Oto kilka rad, które ułatwią Ci zakup idealnego materaca dla Twojej pociechy. 

 

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając materac dla dziecka?

Pamiętaj, iż materac dla maluszka nie może być ani zbyt duży, ani zbyt mały. Powinien też idealnie pasować do ramy łóżeczka dziecięcego, dlatego przed zakupem warto dwukrotnie sprawdzić wymiary. Nie pozwól na to, aby gdziekolwiek powstały niebezpieczne szpary lub materac zaginał się i marszczył. 

Jeśli nie wiesz jaki materac dla niemowlaka kupić, możesz zasugerować się jego wzrostem. Zwykle przyjmuje się, iż materac powinien być co najmniej 20 centymetrów dłuższy od dziecka. To absolutne minimum, które zapewni mu komfort. Jeśli chcesz, aby materac posłużył dłużej, wybierz nieco większy model. 

Specjaliści podkreślają, iż rodzice zastanawiający się, jaki materac dla dziecka wybrać, powinni koniecznie zwrócić uwagę na jego twardość. W przypadku osób dorosłych decyzja ta jest podejmowana na podstawie indywidualnych preferencji. Jednak w przypadku materacyków dla maluchów, sprawa wygląda nieco inaczej. 

Dzieci w trakcie snu bardzo często zmieniają pozycję, dlatego najlepszym wyborem dla nich będą tak zwane materace bezstrefowe, które w każdej części gwarantują taki sam komfort oraz wsparcie kręgosłupa. 

Pamiętaj, iż materace dla noworodków i maluchów poniżej 1 roku życia, powinny być twardsze niż dla dzieci starszych. W żadnym wypadku nie mogą być one zbyt miękkie, gdyż uniemożliwia to odpoczynek w naturalnej pozycji, co finalnie może doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa. Ponadto, bardzo miękki materac może utrudniać dziecku obrócenie główki.

Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni pokrowiec na materac. Producent powinien zadbać o to, aby można go było łatwo zdjąć oraz prać w wysokiej temperaturze. Dodatkowym atutem będzie zapasowy pokrowiec, dodawany do kompletu z materacem.

 

Jaki materac dla niemowlaka będzie najlepszy?

Młodzi rodzice, zastanawiający się jaki materac dla niemowlaka wybrać, stoją przed nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy, a każdy z nich ma nieco inne właściwości. 

  • Materac lateksowy – zapewnia doskonałe podparcie kręgosłupa oraz równomierny nacisk na całe ciało. Jest przewiewny i ogranicza pocenie się. Lateks uniemożliwia również rozwój grzybów i roztoczy wewnątrz materaca. Warto jednak wiedzieć, iż ze względu na zawartość białka może wywołać uczulenie.

  • Materac piankowy – jeden z najpopularniejszych i najtańszych materacy dostępnych na rynku. Niestety, jest on również najmniej wytrzymały. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na gęstość pianki poliureatanowej. Im większa, tym lepiej. Materac wykonany z niezbyt gęstej pianki może szybko się zniszczyć oraz spowodować, że Twoje dziecko będzie spało w nieodpowiedniej pozycji.

  • Materac sprężynowy – to jeden z najbardziej trwałych materacy, który z pewnością posłuży przez długie lata. W tym wypadku kluczową rolę odgrywają oczywiście sprężyny. Powinny być jak najbardziej skręcone, gdyż dzięki temu materac jest bardziej wytrzymały i mniej podatny na odkształcenia. Produkt może zostać wzbogacony o wkład z pianki poliuretanowej lub maty kokosowej, co podnosi komfort użytkowania.
  • Materac lniany lub kokosowy – oba rodzaje materacy wykonuje się z prasowanych włókien roślinnych. Są trwałe i doskonale przepuszczają powietrze. Co ważne, ich struktura uniemożliwia rozwój pleśni, grzybów i bakterii, dzięki czemu idealnie nadają się dla alergików. Materace tego rodzaju z reguły są nieco twardsze, dlatego poleca się je niemowlętom oraz dzieciom poniżej 1 roku życia.

  • Materac gryczany – jest wykonany z ekologicznej łuski gryczanej i w ostatnich latach zyskuje dużą popularność. To unikatowe wypełnienie gwarantuje stabilność i prawidłowe podparcie kręgosłupa. Warto jednak pamiętać, iż gryka ma charakterystyczny aromat, który nie wszystkim będzie się podobać.

 

Bezpieczeństwo, a materac dla dziecka – na co zwracać uwagę?

Bezpieczeństwo to podstawa. Właśnie dlatego każdy rodzic zastanawiający się, jaki materac dla dziecka wybrać, powinien koniecznie zwrócić uwagę na atesty, którymi może pochwalić się producent. Tym najpopularniejszym i najbardziej godnym zaufania jest pozytywna rekomendacja Centrum Zdrowia Dziecka lub też Instytutu Matki i Dziecka. Świadczą o tym, iż produkt został dobrze przebadany i jest bezpieczny dla najmłodszych. 

Jeżeli na opakowaniu znajdziesz symbol Oeko-tez Standard 100, możesz mieć pewność, iż w materacu nie ma żadnych niebezpiecznych substancji chemicznych, które mogłyby zagrozić maluchowi. 

Kupując materac dla niemowlaka, warto także poszukać produktu z Atestem Państwowego Zakładu Higieny, który gwarantuje nam, iż do produkcji materaca nie wykorzystano niebezpiecznych substancji, które mogą uczulić lub podrażnić delikatną skórę maleństwa. 

W trakcie zakupów, zwróć uwagę, czy materac został wykonany z nietoksycznych i bezpiecznych komponentów. Producenci z pewnością będą się chwalić informacjami, iż ich produkty wykonano z nietoksycznych i nieuczulających materiałów, dzięki czemu są bezpieczne dla najmłodszych.

 

Jaki materac dla dziecka z alergią sprawdzi się najlepiej?

W przypadku niemowląt oraz małych alergików odpowiedni materac to kluczowa sprawa. To właśnie dzięki niemu maluch będzie mógł spokojnie przespać noc, a uczulenie nie będzie się pogłębiać. Tak więc jaki materac dla niemowlaka z alergią sprawdzi się najlepiej?

Doskonałym wyborem będą materace lateksowe, kauczukowe oraz te z wypełnieniem kokosowym, gryczanym lub lnianym. Ten typ materacy uniemożliwia rozwój roztoczy, bakterii oraz grzybów. Wybieraj również materace oddychające, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza i ograniczą wsiąkanie wilgoci.

Jakich materiałów należy unikać? W trosce o Twoje maleństwo, roztropnym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z wełny, trawy morskiej lub końskiego włosia. Takie wypełnienie może silnie alergizować oraz przyciągać kurz. Z kolei słabej jakości materace gąbkowe łatwo chłoną wilgoć, co sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. 

Rodzice małego alergika powinni pamiętać, że różnego rodzaju ozdoby (np. bardzo modne baldachimy) mogą bardzo łatwo gromadzić kurz. Jeśli chcesz umieścić je w pokoju swojej pociechy, postaraj się je możliwie jak najczęściej czyścić, aby uniknąć problemów zdrowotnych. 

Wiesz już, jak wybrać materac dla dziecka? Dowiedz się, jak urządzić kącik dla niemowlaka.