Przejdź do sklepu brw.pl

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?

Czytaj
1.04.2020

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?

Grzejnik to jeden z trudniejszych do zaaranżowania elementów we wnętrzu. To jednak równocześnie element, z którego instalacji zrezygnować nie sposób. Gdzie najlepiej zamontować to urządzenie? Jaki model wybrać, by nie zaburzył estetyki pomieszczenia? Podpowiadamy!

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jak lokalizacja grzejnika wpływa na moc cieplną?
  • Jaki jest schemat doboru grzejnika?
  • Jak wielkość pomieszczenia wpływa na zapotrzebowanie cieplne?
  • Jak wyeliminować straty ciepła?
  • Jak odnowić stary grzejnik?
  • Jak stworzyć modną aranżację z grzejnikiem w roli głównej?

Odpowiedni grzejnik – czyli jaki?

Grzejnik to niezbędne wyposażenie każdego wnętrza. Umieszczony na wewnętrznej ścianie pomieszczenia zapewnia odpowiednią temperaturę w budynku. Wybierając źródło ogrzewania trzeba wziąć pod uwagę pojemność i moc grzejnika oraz uwzględnić obliczeniowe parametry wody, tak aby kupiony model odpowiadał potrzebom i możliwością instalacji grzewczej. Równie istotna jest lokalizacja grzejnika. Najczęściej montuje się grzejnik pod oknem, czyli na najzimniejszej ścianie. Dzięki temu moc grzejnika jest najbardziej efektywna i generuje ciepło potrzebne do ogrzania pomieszczenia.

Ze względu na swoje rozmiary i umiejscowienie, grzejnik jest dość widocznym elementem wyposażenia wnętrza, który również wpływa na charakter całej aranżacji. Samo zadanie ogrzewania to nie wszystko. Dobór grzejników powinien także uwzględniać styl Twojego wnętrza oraz pomysł na umeblowanie. Z pomocą przychodzą grzejniki zabudowane lub stylowe grzejniki wiszące, które służą nie tylko do suszenia ręczników, ale także pojawiają się w aranżacjach takich pomieszczeń jak pokój dzienny czy sypialnia. Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia i ciekawie zaaranżować wnętrze?

 

Grzejnik – kłopotliwy element we wnętrzu?

Jeszcze do niedawna tradycyjne, staromodne grzejniki stanowiły element niechlujnie zaburzający estetykę nowoczesnego wnętrza. Obecnie czasy te odeszły do przeszłości, a właściwie dobrane kaloryfery mogą stanowić gustowną ozdobę każdego pomieszczenia. Jak dobrać grzejnik, aby nie tylko zapewniał ciepło, ale i stanowił dekorację mieszkania? Poniżej znajdziesz kryteria, którymi najlepiej kierować się przy zakupie i montażu tego urządzenia.

Moc i funkcja grzejnika

Podstawową funkcją kaloryfera jest niewątpliwie odpowiednie nagrzanie wnętrza. Stąd też pierwszym kryterium, jakie powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze tego urządzenia, jest jego moc oraz funkcja, jaką ma ono spełniać we wnętrzu.

Jeśli kaloryfer ma być głównym źródłem ciepła we wnętrzu, najważniejszą informacją będzie dla Ciebie moc i wydajność tego urządzenia. Ile optymalnie powinny one wynosić? Przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi odpowiednio:

  • 60 – 100 W/m2 dla bardzo dobrze izolowanych pomieszczeń,
  • 110 – 140 W/m2 dla średnio intensywnie izolowanych wnętrz,
  • 150 – 200 W/m2 dla słabo izolowanych pokojów.

Powyższe przedziały podane są oczywiście w dość dużym uogólnieniu. Przed zakupem konkretnego grzejnika skonsultuj się ze specjalistą, który uwzględni wszystkie niezbędne informacje i adekwatnie dobierze kaloryfer do rodzaju wnętrza.

Posiadasz ogrzewanie podłogowe i grzejnik ma jedynie wspomagać jego działanie? W takiej sytuacji możesz skoncentrować się na jego aspekcie wizualnym.

 

Najlepsze miejsce na montaż grzejnika

Zastanawiając się, jak dobrać grzejnik do pomieszczenia, pomyśl również o tym, gdzie będzie on zamontowany. Co do zasady, powinien znajdować się on w miejscu o największej stracie ciepła we wnętrzu. Stąd też najlepszą lokalizacją na grzejnik jest zwykle ściana zewnętrzna pod oknem. Unoszące się znad kaloryfera strugi ciepłego powietrza równomiernie ocieplą wnętrze oraz zwiększą temperaturę wpadających zimnych fal.

Co w sytuacji, gdy okna w Twoim wnętrzu sięgają do samej ziemi? Wówczas grzejnik umieść po bokach przeszkleń. Zamontowanie go w innym miejscu znacząco osłabi cyrkulację powietrza oraz odwróci jej kierunek – ciepłe strumienie wymieszają się z zimnymi jeszcze zanim dotrą do okna. Decydując się na takie rozwiązanie, wybierz więc grzejnik o co najmniej 10% większej wydajności cieplnej.

 

Wymiary kaloryfera – to ważniejsze, niż myślisz

Kolejną kwestią związaną z kupnem kaloryfera są jego wymiary. Jak dobrać grzejnik, aby spełniał on swoją funkcję, a jednocześnie nie przytłoczył wizualnie wnętrza? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest w dużej mierze od lokalizacji, w jakiej się znajdzie.

Jeśli zdecydowałeś się umieścić grzejnik na pustej ścianie, wówczas dowolność jego rozmiarów i kształtów jest praktycznie nieograniczona. Jeśli jednak wybrałeś dla niego miejsce pod oknem, musisz zwrócić uwagę na przestrzeń, jaką w tym miejscu dysponujesz. Zwykle do powieszenia pod parapetem umieszczonym w odległości 80 – 85 cm od ziemi, najlepiej sprawdzają się grzejniki osiągające do 60 cm wysokości.

Jak dobrać grzejnik pod kątem szerokości? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, by nie był on szerszy od otworu okiennego. Zdecydowanie zakłóci to estetykę i proporcje wnętrza. Podobny efekt stworzy również zbyt krótki kaloryfer. Wybierając go, postaraj się więc trzymać zasady złotego środka – w tym przypadku będzie nią model o 20 – 30 cm krótszy od parapetu lub wnęk podokiennych. Rozwiązanie to pomoże Ci efektownie wkomponować grzejnik do wystroju wnętrza, nie zaburzając jego aranżacji.

 

Odnowienie starego grzejnika

Posiadasz już we wnętrzu kaloryfer lecz zaburza on estetykę wnętrza? Zamiast inwestowania w nowy model, nadaj posiadanemu urządzeniu nowe życie. Nie musi to być przy tym trudne. Wystarczy kilka kroków, aby z niezbyt pożądanej części wyposażenia, zmienił się on w centralny element dekoracyjny wnętrza.

Jak tego dokonać? Najprostszym sposobem jest pomalowanie kaloryfera na ciekawy kolor. Odznaczający się intensywną, modną barwą, zestawiony z kolorowymi zasłonami, nada wnętrzu ciekawego i intrygującego charakteru.

Zanim zabierzesz się do dzieła, upewnij się jednak, że wybrana przez Ciebie farba będzie w stanie wytrzymać temperaturę ok. 30-40°C – tyle bowiem osiągają zwykle grzejniki c.o.

 

Oryginalne kształty grzejników

Nie wystarcza Ci odnowienie starego kaloryfera lub jest on na tyle zniszczony, że najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w nowy model? Możliwości gustownego zaaranżowania tego akcesorium stoją przed Tobą otworem. Jaki grzejnik do łazienki oraz innych pomieszczeń wybrać, aby nie zakłócić ich stylowego, nowoczesnego charakteru?

Poza ciekawą, odznaczającą się barwą, aspektem, z którym śmiało możesz poeksperymentować jest również kształt tego urządzenia. W odróżnieniu od tradycyjnych, żeliwnych grzejników, oferta obecnych kaloryferów jest niezwykle szeroka. Na prowadzenie wysuwają się tu bez wątpienia modele pionowe.

Zbudowane z płaskich paneli lub kolektorów o owalnym przekroju, błyszczące lub matowe, proste lub przybierające oryginalne kształty – możliwości jest sporo. Poza dużym potencjałem wizualnym, są one również niezwykle praktyczne. Wąskie, wyposażone w dodatkowe uchwyty lub relingi, pozwolą Ci optymalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki grzejnik do łazienki czy przedpokoju wybrać – pionowy zda tu egzamin wzorowo.

 

Ciekawa zabudowa grzejnika

Zamiast wyraźnego eksponowania grzejnika wolisz raczej ukryć go we wnętrzu? I tutaj możliwości jest praktycznie tyle, na ile pozwala Ci wyobraźnia. Jednym z ciekawszych, dość popularnych na Zachodzie sposobów na osłonę grzejnika, jest zabudowa imitująca komodę czy siedzisko. Wykonana z trwałego materiału, pokryta ozdobnym kocem czy poduszkami – stworzy interesującą, niecodzienną dekorację we wnętrzu.

 

Innym, równie ciekawym pomysłem, jest schowanie grzejnika za urokliwą konsolą lub drewnianą paletą. Efektownie wystylizowana, będzie prezentowała się we wnętrzu naprawdę pięknie. Decydując się na zabudowę grzejnika pamiętaj jednak, że nieco osłabi ona jego moc. Zadbaj więc w tym przypadku o to, by posiadał on odpowiednio większą wydajność.

Chcesz tego uniknąć? Postaraj się zaaranżować kaloryfer bez jego zabudowywania. Powieszona nad nim drewniana półka z ciekawymi ozdobami, kreatywne zagospodarowanie parapetu, przewiewna, elegancka zasłona – te drobne akcenty pomogą Ci odciągnąć uwagę od grzejnika i stworzyć mu atrakcyjne otoczenie.

Kaloryfer to jeden z trudniejszych do urządzenia elementów aranżacyjnych. Odpowiednio zaaranżowany – może być jednak ich najlepszym akcentem. Zastanawiasz się, jak dobrać grzejnik do pomieszczenia by zachować jego nowoczesną aranżację. Przywołane wyżej wskazówki znacząco ułatwią Ci to zadanie.