Przejdź do sklepu brw.pl

Jak dobrze grać bielą i drewnem: trochę klasyki, trochę nowoczesności

Czytaj
1.10.2018

Jak dobrze grać bielą i drewnem: trochę klasyki, trochę nowoczesności

Urządzanie mieszkania „na biało” może być nie lada wyzwaniem. Z jednej strony biel akcentuje przestrzenność wnętrza i sprawia, że staje się bardziej eleganckie. Jednak z drugiej strony pokoje z białymi meblami i ścianami często wydają się „zimne”, poza tym trudniej utrzymać je w nienagannym porządku. Jak temu zaradzić? Połącz biel z drewnem! W dzisiejszym artykule tłumaczymy, jak najbardziej efektownie tego dokonać. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Oto czego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu:

  • jak połączyć biel i drewno w salonie,
  • do jakiego stylu pasuje salon w bieli i drewnie,
  • czy połączenie bieli i drewna to zawsze dobry pomysł.

 

Mieszkanie w bieli (nie) jest dla każdego

Białe wnętrza mieszkań cieszą się niesłabnącą popularnością. To najlepsze rozwiązanie, jeśli szukasz świeżości i subtelności, a przy tym lubisz dawać upust swojej wyobraźni. Białe ściany to uniwersalne tło dla zmieniających się galerii plakatów i obrazów, z kolei białe meble będą pasować także wtedy, gdy zechcesz przemalować ściany lub ozdobić je betonem czy tapetą.

Wszechobecna biel może być zbyt przytłaczająca nawet dla największego zwolennika tej barwy. Wystarczy jednak wprowadzić drewniane elementy – drewno i biel wspaniale się uzupełniają i nigdy nie wyjdą z mody. Akcenty w kolorze drewna nie tylko ocieplą białe wnętrze, ale i uczynią je ciekawszym. Jednocześnie będą na tyle neutralne, że pomieszczenie zachowa cechy typowe dla jasnych aranżacji – lekkość, harmonię i spokój.

Biel i drewno w salonie – inspiracje zgodne z popularnymi trendami

Połączenie drewna i bieli doskonale sprawdzi się w salonie. Białe ściany i meble naturalnie doświetlą pokój dzienny, sprawiając, że optycznie stanie się bardziej przestronny, a do tego elegancki. Natomiast drewno podkreśli domowe ciepło pomieszczenia, które najczęściej służy do relaksu i spotkań w rodzinnym gronie. Jak to połączyć?

  • Nowoczesne mieszkanie w bieli i drewnie

Jeśli preferujesz nowoczesny styl, zdecyduj się na białe meble na wysoki połysk urozmaicone wstawkami drewnopodobnymi. Fronty niech będą gładkie, a uchwyty dyskretne – prostą  formę przełamie kolor drewna, obecny na korpusie, blacie lub plecówce. Drewniane akcenty pięknie kontrastują z lśniącą bielą frontów, sprawiając że ascetyczna całość staje się odrobinę przytulniejsza.

Gra bieli z drewnem w kolekcji Erla

 

Masz już białe meble w salonie i wolisz ich nie wymieniać, ale wnętrzu brakuje indywidualności? Jest na to prosty sposób! Zamontuj na ścianach białe regały i półki z elementami drewnopodobnymi. Koniecznie wypełnij je książkami i pamiątkami z podróży, a wnętrze od razu stanie się bardziej „udomowione”.

  • Biały pokój – inspiracje w kierunku tradycji

Chcesz pójść w stronę eleganckiego stylu Hampton? A może przypadły Ci do gustu romantyczne aranżacje inspirowane stylem angielskim? Jeśli pragniesz mieć tradycyjny salon, białe meble powinny mieć formę zbliżoną do klasycznej. O ich charakterze powinny przesądzać detale – gałki zamiast uchwytów, wysokie nóżki, delikatne frezowanie, szyby ze szprosami. Niech drewno będzie jedynie „kropką nad i”, w postaci blatu bądź wykończenia krawędzi.

Jeśli nie masz w planach wymiany dużych mebli, możesz poprzestać na drobnych elementach, takich jak biały stolik z drewnianym blatem czy pufy na drewnianych nóżkach. Tradycyjne białe wnętrze ożyw tekstyliami z florystycznym nadrukiem, eleganckimi lampami oraz roślinami w doniczkach.

Komoda Kalio  to przykład trafionego mariażu bieli z drewnem

 

  • Minimalistyczne aranżacje pokoju z białymi meblami

Masz podłogę z białych płytek i białe ściany, a teraz nie wiesz, jak wyjść ze „sterylnego” impasu? Nie musisz rezygnować z ulubionego stylu! Jak urządzić pokój z białymi meblami, jeśli w duszy gra Ci minimalizm? Umebluj pomieszczenie meblami z jednej kolekcji – w tym nurcie ważna jest konsekwencja, gdyż żaden element wyposażenia nie powinien rozpraszać uwagi. Wybierz meble o prostej bryle i bez uchwytów – ozdobnym akcentem niech będą wstawki z drewna.

Również meble wypoczynkowe i tekstylia powinny być neutralne (białe, beżowe, szare), natomiast drewniane ancenty warto powtórzyć w oświetleniu – nowoczesne lampy z drewnianymi kloszami wspaniale ocieplą wnętrze. Dekoracje nie są wskazane, dlatego poprzestań tylko na podstawowych dodatkach – zegarze, roślinach i lustrach.

Witryna z kolekcji Rauma

 

  • Białe wnętrze jak z mroźnej Skandynawii

Wnętrza w stylu skandynawskim to przede wszystkim prostota, ale również stylowa świeżość, przytulna atmosfera i… biel! Decydując się na urządzenie mieszkania w tym popularnym od kilku lat stylu, możesz pójść w stronę romantycznej klasyki (nurt duński), szykownej geometrii (nurt fiński) lub ekologicznego minimalizmu (nurt szwedzki).

W zależności od wybranej konwencji białe meble w salonie mogą mieć tradycyjną formę, z wyższymi nóżkami, szprosami w przeszkleniach i gałkami bądź też mogą charakteryzować się surowym designem. Styl skandynawski kocha drewno, więc i tym razem warto zdecydować się na meble z drewnianymi blatami lub frontami.

Pamiętaj również o dodatkach, które będą zgodne z wybranym nurtem. W duńskim stylu powinny pojawić się tekstylia z florystycznym motywem, w fińskim – dodatki o geometrycznych kształtach, zaś w szwedzkim – rośliny i dekoracje z wikliny, lnu oraz innych naturalnych materiałów.

Białe meble w salonie, w którym dominuje kilka naturalnych odcieni drewna

Masz dębową podłogę, drewniane drzwi i deski na ścianie z telewizorem? W aranżacjach z przewagą drewna warto zdecydować się na białe meble, które wyrównają proporcje, a przez to pozwolą uniknąć przytłaczającego efektu. Rozjaśnisz pomieszczenie, wstawiając meble w wysokim połysku oraz zawierające przeszklenia. Dzięki odbijającym światło elementom wnętrze zyska lekkośćto szczególnie ważne, jeśli salon jest mały lub słabo doświetlony.

Salon z białymi meblami i wykończeniem z drewna sprawia wrażenie harmonijnego – to dobra podstawa do dalszych zmian. Jeśli czujesz niedosyt, możesz odwrócić proporcje na korzyść bieli. Ustaw na meblach lampy z białymi abażurami, które dodadzą wnętrzu sznytu i jednocześnie zapewnią kameralną atmosferę. Nadmiar drewna zniwelujesz również za pomocą jasnych tekstyliów – dywanu, poduszek, zasłon i narzut.

 

 

 

Black Red White, ława Triango L
Black Red White, komoda Modai
Black Red White, lampa Metropolitan
Black Red White, komoda Bari

 

Białe meble w salonie, w którym dominuje drewno

Masz dębową podłogę, drewniane drzwi i deski na ścianie z telewizorem? W aranżacjach z przewagą drewna warto zdecydować się na białe meble, które wyrównają proporcje, a przez to pozwolą uniknąć przytłaczającego efektu. Rozjaśnisz pomieszczenie, wstawiając meble w wysokim połysku oraz zawierające przeszklenia. Dzięki odbijającym światło elementom wnętrze zyska lekkośćto szczególnie ważne, jeśli salon jest mały lub słabo doświetlony.

Salon z białymi meblami i wykończeniem z drewna sprawia wrażenie harmonijnego – to dobra podstawa do dalszych zmian. Jeśli czujesz niedosyt, możesz odwrócić proporcje na korzyść bieli. Ustaw na meblach lampy z białymi abażurami, które dodadzą wnętrzu sznytu i jednocześnie zapewnią kameralną atmosferę. Nadmiar drewna zniwelujesz również za pomocą jasnych tekstyliów – dywanu, poduszek, zasłon i narzut.

 

Nie bój się bieli, czyli białe wnętrza mieszkań nie tylko dla pedantów

Każdy rodzic obawia się czystych, jasnych kolorów. Jednak białe przestrzenie mogą być nie tylko ładne, ale i praktyczne. Wystarczy, że wybierzesz materiały, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Wbrew powszechnej opinii, białe meble nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Sprzęty w jasnym połysku czyści się bardzo łatwo! Wystarczy myć je ściereczkami z mikrofibry – najpierw namoczoną w letniej wodzie (i dobrze odciśniętą), a potem na sucho.

Boisz się, że dzieci odcisną paluszki na każdej możliwej powierzchni i lśniące, białe meble w salonie szybko stracą elegancki wygląd? W takim razie wybierz wykończenie w matowej bieli, na którym odciski palców są mało widoczne. Na drewnianych i drewnopodobnych elementach także nie widać śladów, dlatego rozważ biały stolik kawowy z blatem w kolorze dębu. Szuflady i szafki mogą otwierać się za pomocą uchwytów lub gałek – to zminimalizuje powstawanie odcisków.

Również białe dodatki do pokoju, jak poduszki, narzuty czy koce, pozwolą na utrzymanie we wnętrzu porządku. Tekstylia urozmaicą jasne wnętrze i wprowadzą nastrojowy klimat, a jednocześnie nie sprawią Ci kłopotu – w razie zaplamienia po prostu wrzucisz je do pralki i wypierzesz zgodnie ze wskazówkami na metce.

A jeśli nie biel, to co? Sprawdź, jak urządzić mieszkanie w równie modnej kolorystyce: „Szary salon – jakie dodatki będą z nim współgrać?

Biel optycznie powiększa przestrzeń, a drewniane akcenty czynią pomieszczenie ciekawszym – podsumowanie

Wykorzystanie drewna i innych naturalnych surowców oraz koloru białego to pomysł na skandynawską wizję salonu. Tego typu styl pasuje do każdego pomieszczenia (sypialni, salonu, łazienki), a w szczególności do kuchni połączonej z salonem. Zastosowanie drewna urozmaici biały salon, a jasne tony sprawią, że w pomieszczeniu (optycznie) nie braknie miejsca. Możesz się martwić, że jasna zabudowa kuchenna, a także biała boazeria, białe krzesła po pewnym czasie ulegną zniszczeniu, zabrudzeniu, a tym samym stracą pierwotny odcień i niewiele zostanie z pierwotnej przytulności wnętrza. Przy odpowiednim dbaniu o czystość, ten problem nie powinien dotyczyć Twoich wnętrz.