Przejdź do sklepu brw.pl

Jak odnowić stare meble? Daj drugie życie meblom!

Czytaj
24.01.2021

Jak odnowić stare meble? Daj drugie życie meblom!

Sprzedać? Wyrzucić? A może wynieść na strych lub do piwnicy i czekać, aż komuś się przydadzą? Nie musisz pozbywać się starych mebli – nadal mogą stać w salonie czy pokoju dziecka, spełniając swoją funkcję tak dobrze jak tuż po zakupie. Zakasaj rękawy – w tym artykule pokażemy Ci nasze pomysły na odnowienie starych mebli!

drugie życie stare meble

Czasami niewiele trzeba, aby praktyczny i ładny mebel trafił na „czarną listę” sprzętów do wyrzucenia – rysa na froncie szafki, szuflada pomalowana markerem, plamy po napojach na blacie biurka. Bywa również tak, że mebel pomimo swoich lat nadal wygląda bez zarzutu, ale zmieniają się upodobania i potrzeby domowników – dziecko rośnie i potrzebuje większej szafy, a Ty chcesz zmienić wystrój sypialni i dotychczasowe łóżko nie pasuje do Twojej wizji.

Jednak zanim pozbędziesz się wysłużonych sprzętów, pozwól, że pokażemy Ci inny kierunek, zgodny z zasadami zero waste i będący sposobem na oszczędności w domowym budżecie. Przekonasz się, że naprawa szafy czy biurka nie musi wymagać umiejętności majsterkowania ani zajmować wielu godzin. Przerabianie starych mebli jest prostsze niż myślisz. Czasem wystarczy oczyszczenie starych mebli z grubej warstwy farby i trochę lakieru. W malowaniu mebli pomoże też farba kredowa lub akrylowa, kilka naklejek, trochę kreatywności i wolnego czasu. A więc… do dzieła – dziś odnawiamy meble!

Drugie życie meblościanki – dlaczego warto?

Malowanie mebli, czy też odnawianie ich z pomocą naklejek i różnego rodzaju dekorów to nie tylko ciekawe wyzwanie, ale również działanie na rzecz środowiska i… zasobności swojego portfela.

  • Malowanie mebli drewnianych może sprawić, że zyskasz piękne wyposażenie domu, a zaoszczędzisz przy tym nawet kilka tysięcy złotych.
  • Możesz przemalować meble, zamiast je wyrzucać i kupować nowe, a za to z pewnością przyroda będzie Ci wdzięczna.
  • Renowacja mebli może nadać im niezwykle ciekawy, absolutnie wyjątkowy charakter. Najprawdopodobniej takich mebli nie będzie miał nikt.
  • Warto pomalować meble również dlatego, że w ten sposób można skierować ich wygląd w określonym stylu, np. farby kredowe doskonale nadają się do efektu postarzania mebli, z kolei farba akrylowa znacząco może odnowić i wzmocnić powierzchnię mebli.

To tylko najważniejsze z argumentów, które przemawiają za tym, by okleić lub pomalować meble, zamiast się ich pozbywać. Poniżej prezentujemy, jak zrobić to dobrze i ciekawie. Jeśli kochasz majsterkowanie i lubisz otaczać się przedmiotami, które są dziełem pracy Twoich rąk, ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie.

Odnawianie mebli za pomocą… naklejek

Pamiętasz, jak w dzieciństwie przetarcie na dżinsach magicznie znikało, a w miejscu dziury pojawiała się kolorowa naszywka? W podobny sposób można „załatać” meble. Wystarczy, że w miejscu zarysowania lub nieusuwalnej plamy nakleisz naklejkę. To świetny patent na odnawianie starych mebli dziecięcych i młodzieżowych, które nadal doskonale się sprawują. Czasem przed naklejeniem warto oszlifować stare warstwy farby, by naklejka była umieszczona w sposób estetyczny, bez niepotrzebnych zgrubień.

Naklejanie ozdób jest przydatne nie tylko w pokoju dziecięcym, ale może również uratować meble kuchenne. Motywy kulinarne lub po prostu elegancka okleina to sposób na nową-starą kuchnię.

Naklejki na meble to dobre rozwiązanie również wtedy, gdy sprzęty nie mają wprawdzie żadnej ryski, ale dziecku znudził się ich wygląd.

naklejki stripes

NAKLEJKI STRIPES

naklejk kwiatki

NAKLEJKI KWIATKI

naklejki hau

NAKLEJKI HAU

 

Drugie życie mebli dzięki nowym frontom

Wymiana frontów to droższa, ale bardzo spektakularna metoda na odnowienie mebli. W ten sposób można zyskać zupełnie nowy wygląd mebli kuchennych – zmienić ich kolor i styl. A może marzysz o jasnej i wizualnie większej sypialni?

Możesz sprawić sobie nowe fronty w szafie – lustrzane lub białe drzwi sprawią, że całe pomieszczenie będzie wyglądać korzystniej. To również świetny patent na odnawianie mebli drewnianych w pokoju dziecka – nowe fronty mogą pojawić się w miejscu starych lub mogą zakryć półki w otwartych do tej pory szafkach.

 

kolekcja stanford

KOLEKCJA STANFORD z możliwością wymiany frontów i indywidualnej konfiguracji mebli

 

Dodatkowe wyposażenie szafy, czyli więcej miejsca do przechowywania

Drugie życie mebli nie musi polegać na ich wizualnej metamorfozie, ale na spowodowaniu, że staną się one bardziej praktyczne. Twoje dziecko powoli staje się nastolatkiem i w związku z tym kupuje coraz więcej ubrań, które już nie mieszczą się w szafie?

Wystarczy, że doposażysz szafę w dodatkowe akcesoria: półki, drążki, kosze i wieszaki. Sprawdź również, czy w danej kolekcji mebli jest dostępna nadstawka do szafy – dzięki temu zyskasz wyraźnie więcej przestrzeni do przechowywania. W przypadku mebli kuchennych czasem wystarczy kilka nowych organizerów lub zmiana organizacji szafek z garnkami i talerzami. Nie ma wówczas konieczności malowania mebli, a bardziej użyteczna kuchnia może cieszyć równie mocno, co kuchnia całkiem nowa.

 

Meble rosnące wraz z dzieckiem

Potrzeby dzieci wzrastają wraz z wiekiem, co doskonale widać na przykładzie mebli młodzieżowych.

Nastolatek będzie potrzebował więcej miejsca do przechowywania niż uczeń szkoły podstawowej, który z kolei ma większe wymagania niż przedszkolak. Dlatego przy zakupie mebli dziecięcych warto kierować się neutralnym designem (który będzie odpowiedni na wiele lat) oraz możliwością ich rozbudowy.

Na szczęście kolekcje dziecięce i młodzieżowe często składają się z modułów, dzięki którym jest możliwe okresowe odnawianie mebli. Przykładowo, proste biurko służące kilkulatkowi do rysowania można za jakiś czas rozbudować o szuflady i nadstawkę. Dostępne oddzielnie moduły można potraktować również jako części zamienne, które zastąpią stare – porysowane i zniszczone.

biurko princeton

BIURKO PRINCETON możesz uzupełnić o SZUFLADY i NADSTAWKĘ

 

Artystyczne odnawianie starych mebli – malowanie

Renowacja mebli drewnianych u specjalisty to droga sprawa, a czasem wystarczy pomalować stare meble, żeby dać im nowe życie. Ta metoda wymaga pewnych umiejętności i akcesoriów, jednak efekty mogą przejść Twoje najśmielsze oczekiwania. Odnowienie starych mebli poprzez ich malowanie przynosi mnóstwo satysfakcji – zaoszczędzisz pieniądze i możesz zyskać designerskie sprzęty. W ten sposób wyremontujesz w zasadzie wszystko: szafki (także kuchenne), komody i witryny, stoły, krzesła, biurka itp.

Jak odnawiamy meble za pomocą farb? Na początek pamiętaj o pewnych zasadach:

  • Mebel przed malowaniem należy zmatowić (np. papierem ściernym), oczyścić z pyłu i odtłuścić (np. płynem do naczyń).
  • Odpadające resztki starych powłok trzeba usunąć (np. za pomocą skrobaka).
  • Przed przystąpieniem do malowania rozmontuj mebel do jak najprostszej postaci (odkręć uchwyty i nóżki, wyjmij szuflady itp.).
  • Aby odnawianie mebli w domu dało profesjonalny efekt, ewentualne dziury, głębokie rysy uzupełnij masą szpachlową
  • Aby zwiększyć przyczepność farby, możesz użyć farby podkładowej zalecanej przez producenta.
  • Dobierz właściwą farbę do materiału, z którego wykonano mebel.
  • Przed malowaniem zabezpiecz taśmą malarską miejsca, które nie będą malowane.
  • Maluj meble cienkimi warstwami, a kolejne nakładaj po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.

 

Odnawiamy meble za pomocą… tapet

Jak jeszcze możesz odnowić stare meble drewniane? Dzięki tapecie! Wykorzystanie skrawków tapet to kolejny sposób na odnawianie starych mebli, który wymaga pewnych zdolności manualnych i przygotowania. Wprawdzie tapetowanie nie sprawdzi się w przypadku stołu czy krzeseł, jednak zajmuje mniej czasu niż malowanie, a zapewnia równie spektakularne efekty. W ten sposób możesz odnowić fronty, wnętrza i korpusy mebli – bardzo ciekawie wyglądają witryny i regały, w których wewnętrzna strona „pleców” została oklejona kolorową tapetą.

Stary mebel, nowa funkcja

Drugie życie mebli możesz dać im również wtedy, gdy poprzez drobne przeróbki zmienisz ich przeznaczenie. W jaki sposób? To zależy od Twoich potrzeb i… kreatywności.
Znudził Ci się stół w salonie? Wykorzystaj blat, wymień nogi i dokup mobilny kontenerek, a zyskasz duże biurko do pracy.

Nie potrzebujesz już wiszących szafek? Zdejmij je i zamontuj od spodu kółka lub nóżki – w ten sposób możesz zrobić stolik kawowy lub szafkę RTV. To świetny sposób na wykorzystanie niepotrzebnych mebli i zyskanie nowych niskim kosztem.

Masz psa lub kota? Jeśli Twoje zwierzaki mają tendencję do obgryzania lub drapania, zmiana nóg w stole czy ławie to prosty sposób na odnowę mebli.

nogi drewniane vario modern

NOGI DREWNIANE VARIO MODERN

nogi drewniane moko

NOGI DREWNIANE MOKO

 

Odnawianie starych mebli nowymi uchwytami

Masz w sypialni pojemną i niezniszczoną komodę, którą żal wyrzucać? Jeśli mebel po prostu Ci się znudził, ale nie masz czasu na jego malowanie czy inne czasochłonne metamorfozy, możesz poprzestać na wymianie uchwytów. To bardzo prosty i tani sposób na samodzielne odnawianie mebli w domu, dzięki któremu stare, opatrzone już sprzęty zyskają ciekawszy design. Na wymianę uchwytów warto zdecydować się również wtedy, gdy dotychczasowe straciły estetyczny wygląd.

uchwyt t40 top line

UCHWYT T40 TOP LINE

uchwyt t44 older

UCHWYT T44 OLDER

 

Nowe łóżko bez wyrzucania starego

Jak już wiesz, odnawianie mebli w domu może polegać na wymianie starej i zniszczonej części lub rozbudowaniu wariantu podstawowego. W ten sam sposób możesz poprawić wygląd i funkcjonalność swojego łóżka.

Jeśli w sypialni brakuje Ci miejsca do przechowywania pościeli i zapasowej kołdry, koniecznie sprawdź, czy do Twojego modelu łóżka można dokupić szufladę. Natomiast jeśli znudziło Ci się łóżko z twardą ramą, możesz wyposażyć je w tapicerowany zagłówek (kupiony lub zrobiony samodzielnie).

nakładka tapicerowana

ŁÓŻKO 160 KASPIAN rozbudowane o SZUFLADĘ oraz TAPICEROWANE WEZGŁOWIE

Odnawianie mebli spodobało Ci się tak bardzo, że marzysz o większych zmianach w wystroju swojego domu? W takim razie przeczytaj ten artykuł: „Noworoczne postanowienia: metamorfoza mieszkania”.