Przejdź do sklepu brw.pl

Jak ogień i woda, czyli o sztuce łączenia kontrastów w aranżacji salonu

Czytaj
24.07.2021

Jak ogień i woda, czyli o sztuce łączenia kontrastów w aranżacji salonu

Marzysz o tym, by aranżacja Twojego salonu nabrała dynamizmu i niepowtarzalnego charakteru? Jeśli raz na zawsze chcesz pożegnać nudę we wnętrzu, wprowadź do niego kolorystyczny kontrast! O tym, na czym polega kontrast kolorów, oraz jak tworzyć udane zestawienia oparte na przeciwieństwach, przeczytasz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Kontrastowe kolory w salonie – jak je wprowadzić do wnętrza?

Sekret udanej aranżacji tkwi nie tylko w doborze odpowiedniego stylu, pięknych mebli i dodatków pasujących do założonej koncepcji. Niezwykle ważnym, choć często również niedocenianym, aspektem urządzania wnętrza, jest umiejętne i starannie przemyślane łączenie kolorów.

W zależności od tego, według jakiego klucza planowana jest aranżacja – czy zestawienia kolorystyczne tworzysz, opierając się na zasadzie podobieństwa czy kontrastu, oraz czy we wnętrzu przeważają jasne i pogodne czy też ciemne i wyraziste barwy – uzyskane efekty mogą być diametralnie różne. Aby osiągnięty rezultat nie był dla Ciebie zaskoczeniem, poznaj kilka podstawowych zasad, którymi możesz kierować się podczas urządzania swojego salonu. Oto i one!

Jak tworzyć zestawienia kolorów? Kontrasty na kole barw

Koło barw jest graficznym modelem przedstawiającym zasady powstawania i łączenia różnych barw. W schemacie kolorów uwzględnione są zarówno kolory podstawowe – żółty, niebieski i czerwony– jak i pochodne, powstałe ze zmieszania par kolorów bazowych: fioletowy, pomarańczowy i zielony. Kolejne barwy pochodne są wynikiem łączenia kolorów podstawowych z sąsiadującymi z nimi kolorami pochodnymi. W ten sposób w koło barw wpisana może zostać dowolna liczba kolorów. Posługując się tym schematem, możemy z łatwością sprawdzić, jakie połączenia będą trafione, a jakie niekoniecznie.

Kontrasty we wnętrzach - poznaj przepis na udaną aranżację
Sofa Lisera w aranżacji z granatem i różem w roli głównej

Jak łączyć ze sobą poszczególne kolory? W najprostszym ujęciu, tworząc barwne połączenia, możemy oprzeć się na jednej z dwóch zasad: kontraście lub podobieństwie. O kontraście mówimy wówczas, gdy w pary dobieramy barwy znajdujące się po przeciwnych stronach koła (połączenie komplementarne). Takie zestawienie daje bardzo wyrazisty efekt, w którym obydwa kolory w równym stopniu przyciągają wzrok. Nieco inaczej przedstawia się łączenie kolorów podobnych, które dosłownie sąsiadują ze sobą. W aranżacji dają wrażenie spójności i harmonii.

Barwy ciepłe, zimne i neutralne: jak je łączyć we wnętrzach?

Koło barw umożliwia również uzyskanie dwóch palet kolorystycznych wyznaczających podział na kolory ciepłe i zimne. Ciepłe barwy, obejmujące czerwień, pomarańcz i żółć stoją w opozycji do zimnego fioletu, błękitu i zieleni. Kolory neutralne, których próżno doszukiwać się w omawianym schemacie, to pasujące do wszystkiego czerń, biel i szarość.

Według jakich reguł zestawiać je we wnętrzach? Zasady są proste: połączenia barw zimnych i ciepłych tworzą kontrasty, natomiast pozostałe kombinacje w mniejszym lub większym stopniu ze sobą harmonizują. Kolory neutralne, czyli tzw. barwy achromatyczne, z powodzeniem można parować z każdym innym kolorem. Czerń i biel to doskonałe elementy tonujące i wprowadzające do wnętrza wrażenie elegancji i ładu.

Kontrastowa aranżacja salonu
Narożnik Morant w czarno-białym salonie

Kontrastowe kolory a efekty optyczne. O czym pamiętać, decydując się na kontrast w salonie?

Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie kontrastu do aranżacji salonu, zastanów się, jaki efekt będzie dla Ciebie zadowalający. Pamiętaj przy tym, że dobór barw powinien być uzależniony również od wielkości pomieszczenia oraz od ilości wpadającego do niego światła słonecznego. Zasadniczo im większe i naturalnie jaśniejsze wnętrze, tym śmielej sięgać możesz po zdecydowane, ciemne kolory. W małych, nienasłonecznionych pokojach dziennych lepiej postawić na dominację jasnych i chłodnych odcieni, które odbijają światło i tym samym optycznie powiększają wnętrze.

Miej również na uwadze, że mocne, kontrastowe zestawienia kolorów to doskonały przepis na dynamiczne i pełne ekspresji wnętrze. Nie jest to więc wybór dla każdego. U osób, które na co dzień cenią sobie harmonijne, wyciszające aranżacje, pobudzające kontrasty mogą powodować dyskomfort. Warto zdać sobie z tego sprawę już na etapie planowania wystroju – jeszcze przed sięgnięciem po puszkę jaskrawo żółtej farby i wstawieniem do pokoju fioletowego narożnika.

Na ostateczny efekt we wnętrzu wpływa nie tylko samo zestawienie kolorów, ale także obecność wzorów i różnorodnych faktur. Kontrast do salonu można wprowadzić za pomocą koloru ścian, ale i mebli, dywanów i dodatków.

Fashion Trends Jungle Emilly
Fotel Emilly i Puf Emilly z kolekcji Fashion Trends

Co więcej, pamiętaj, że nie musisz ograniczać się jedynie do zestawiania ze sobą obiektów w jednolitych kolorach. Śmiało możesz zdecydować się na elementy wyposażenia, które same w sobie łączą przeciwieństwa, wykorzystując do tego wyraziste, wielobarwne wzory. Przykładem takiej realizacji jest limitowana kolekcja mebli wypoczynkowych Fashion Trends, operująca wysmakowanym kontrastem kolorów, wzorów i form. Projekty z artystycznym zacięciem ożywiają aranżacje, nie potrzebując do tego żadnych dodatkowych ozdobników.

>>Chcesz wprowadzić oryginalny akcent do pokoju? Postaw na wzorzysty fotel! Oto propozycje dla wnętrz z fantazją – sprawdź!

Salon w czerni i bieli: aranżacyjna klasyka

Salon zaaranżowany w czerni i bieli? Taki duet bez wątpienia zasługuje na uwagę! Wiecznie żywe, modne i ponadczasowe połączenie daje ogrom możliwości w kwestii doboru wyposażenia czy dodatków. Kolor biały i czarny tworzą kontrast doskonały, wzajemnie się uzupełniając. Ponieważ biały rozjaśnia i wizualnie powiększa przestrzeń, warto uczynić z niego kolor bazowy i pokryć nim ściany oraz podłogi. Taki wystrój wystarczy uzupełnić czarnymi akcentami – kanapą obitą czarną tkaniną, a także fotelami, dywanem, lampami czy obrazami w czerni.

Jeśli chcesz wprowadzić do salonu odrobinę urozmaicenia, postaw na modne wzory takie jak szachownica czy zygzaki, które ozdobią dywan. W czarno-białej aranżacji świetnie sprawdzą się również przyciągające wzrok żółte detale, np. dekoracyjne poduszki.

Ciepło-zimno, czyli kontrast idealny

Wolisz bardziej charakterne połączenia? Nic nie stoi na przeszkodzie, by aranżacja salonu bazowała na dualnym lub triadycznym zestawieniu wyrazistych kolorów. Taki zabieg z pewnością wniesie do pomieszczenia nową energię i sporą dawkę ekstrawagancji. Aby jednak nie wprowadzić do wnętrza nadmiernie stymulujących elementów, zdecyduj, który z kolorów będzie stanowił podstawę kontrastowej kompozycji, a który wystąpi w roli dodatku. W zależności od wrażenia, na jakim Ci zależy, bazą może stać się kolor z ciepłej lub zimnej palety.

Kontrast w dosłownym znaczeniu tego słowa, tj. sprowadzający się do stworzenia pary przeciwstawnych sobie barw, to pewna droga do aranżacyjnego sukcesu. Jeśli Twoim zamiarem jest wizualne ocieplenie salonu, na ścianach może zagościć ciemny odcień czerwieni lub wibrująca musztardowa żółć. Funkcję elementu komplementarnego przejmie wówczas granatowy lub fioletowy narożnik. W wystroju bez przeszkód mogą pojawić się również akcenty tonujące całość – np. tekstylia w odcieniach szarości i drewniane dodatki.

Nie tylko kontrasty: barwy harmonizujące w aranżacji salonu

Szukasz sposobu na ciekawą odmianę wystroju, ale nie masz odwagi sięgnąć po typowe kontrasty? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest postawienie na zdecydowane barwy, między którymi występuje pewien stopień podobieństwa. Jeśli chcesz, by w Twoim salonie „coś się działo”, sięgnij po zestawienia granatu i różu lub bladej zieleni i intensywnej żółci. Ciekawy efekt osiągniesz również, stawiając na monochromatyczną aranżację, w której występują wyraźnie zróżnicowane odcienie tego samego koloru.

Narożnik Kandis
Narożnik Kandis w aranżacji z drewnem, szarościami i jasną zielenią

Inny pomysł na kontrast, ale w nieco łagodniejszym wydaniu? Wybierz dodatki lub elementy wyposażenia, które ożywią stonowane barwy ścian i podłóg. Nie musisz malować ścian na intensywny kolor, by stylowe kontrasty zagościły w Twoim domu. Na białym lub szarym tle świetnie zaprezentuje się np. komplet wypoczynkowy składający się z niebieskiej sofy i żółtego fotela. Czasem niewielkie zmiany mogą dać duży efekt. Przekonaj się!