Przejdź do sklepu brw.pl

Jak segregować śmieci w domu i skąd wziąć miejsce na tyle koszy?

Czytaj
26.07.2019

Jak segregować śmieci w domu i skąd wziąć miejsce na tyle koszy?

315 kg – tyle śmieci przypada na przeciętnego Polaka rocznie. Mimo że na tle innych państw europejskich nie jest to najgorszy wynik, powyższe szacunki Eurostatu nawołują do większej troski o środowisko naturalne. Jak prawidłowo segregować odpady i skąd wziąć miejsce na tyle koszy?

Kosze na śmieci

Segregacja oraz ograniczanie ilości produkowanych odpadów mają ogromne znaczenie nie tylko ze względu na stale rosnące koszty usługi wywozu śmieci, ale również zagrożenia związane z postępującymi zmianami klimatycznymi. W trosce zarówno o planetę, jak i domowy budżet warto przemyśleć kwestię sortowania odpadów i wdrożyć w życie zasady, które ułatwią nam utylizowanie śmieci. W tym celu konieczne jest jednak wyrobienie w sobie pewnych nawyków oraz zaopatrzenie się w odpowiednie kosze do segregacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są zasady recyklingu i jak powinna wyglądać prawidłowa segregacja odpadów,
  • co oznacza kolor pojemnika na śmieci,
  • ile koszy do segregacji odpadów przydaje się w domu,
  • jak wygodnie przechowywać kosze do segregacji odpadów.

Jak segregować śmieci w domu? Poznaj aktualne zasady

Kwestia składowania i segregacji śmieci wywołuje u wielu niemałą konsternację. Zmieniające się często przepisy sprawiają, że zasady prawidłowego sortowania odpadów pozostają często niejasne oraz spotykają się z licznymi wątpliwościami Polaków.

Jak wobec tego prawidłowo zabrać się do tego zadania? Wraz z początkiem 2019 roku wszedł w życie nowy system segregacji odpadów wprowadzający kilka istotnych zmian i wytycznych.

W miejsce dotychczasowych trzech kategorii sortowania odpadów komunalnych pojawiło się pięć frakcji. Oprócz tego, ustawodawca zobowiązał również do przechowywania śmieci w workach lub pojemnikach do segregacji o określonym kolorze, dokładnie precyzując kategorie odpadów, jakie powinny się w nich znaleźć. O jakim podziale odpadów mowa?

Segregowanie śmieci: kolory mają znaczenie

Jak segregować śmieci w domu? Wbrew pozornie zawiłym przepisom i wytycznym, segregacja śmieci może być łatwym i intuicyjnym zadaniem. Aby tak było, wystarczy odpowiednio oznakować pojemniki na odpady oraz przyswoić sobie zasady podziału śmieci. Niezwykle pomocne mogą okazać się w tym… kolory.

W świetle nowych przepisów, każdemu kolorowi odpowiadają bowiem ściśle określone kategorie odpadów:

  • niebieski – papier,
  • żółty – metal i tworzywa sztuczne,
  • zielony – szkło,
  • brązowy – odpady biodegradowalne,
  • czarny – odpady zmieszane.

Jak więc nietrudno się domyślić, dla prawidłowego sortowania śmieci powinieneś zaopatrzyć się w pięć pojemników do segregacji. Gdzie najlepiej je postawić oraz jak wygospodarować na nie miejsce?

 

Kosze do segregacji śmieci: jak znaleźć na nie miejsce w domu?

Miejsce na pojemniki do segregacji czy też zwykły stojak na worki najprościej znaleźć na zewnątrz. Jednak w praktyce nie jest to zbyt łatwe zadanie. Ciężko wyobrazić sobie wychodzenie z budynku do pojemników lub „dzwonków” z każdym pojedynczym odpadem.

Zatem bez względu na to, czy mieszkasz w domu, czy też w mieszkaniu w bloku, warto wygospodarować przestrzeń na kosze na śmieci w domu. W jaki sposób? Wbrew pozorom, możliwości jest wiele.

Zanim przystąpisz do kupna odpowiednich koszy, w pierwszej kolejności zastanów się, jakich odpadów produkujesz najwięcej. Wiedza ta pozwoli Ci zróżnicować wielkość konkretnych pojemników w zależności od ich przeznaczenia. Może to być niezwykle pomocne. Nie musisz bowiem trzymać w domu dużych koszy na odpady, których produkujesz stosunkowo niewiele. Dodatkowo będziesz w ten sposób wiedzieć, gdzie najlepiej umieścić konkretne pojemniki do segregacji, aby te najczęściej używane mieć zawsze pod ręką.

Kosz do segregacji papieru możesz umieścić również w gabinecie lub pokoju dziecka

W taki sam sposób możesz postawić kuchenne kosze na odpady biodegradowalne (wszelkie odpadki i resztki żywności), a także papier czy tworzywa sztuczne takie jak puszki po napojach i plastikowe butelki. Te, których przeważnie jest mniej (np. pojemniki na szkło i metal) możesz zaś umieścić w piwnicy, garażu, małym schowku, spiżarni bądź innym pomieszczeniu, unikając w ten sposób zagracania kuchni.

Kosz do segregacji odpadów
Pojemny kosz do segregacji śmieci
kosz na śmieci
kosz na śmieci paso

 

Pojemniki do segregacji: postaw na sprytne rozwiązania

Nadal nie wyobrażasz sobie, jak segregować śmieci w domu i nie oszaleć? Jeśli posiadasz stosunkowo duże pomieszczenia w domu, rozmieszczenie w nich pięciu pojemników na śmieci nie będzie większym problemem.

Trudności pojawiają się jednak, gdy dysponujesz niewielkim metrażem. I w tej sytuacji istnieje jednak rozwiązanie. Licząc na jak największą oszczędność miejsca, zwróć uwagę nie tylko na pojemność zbiorników, ale również ich kształt oraz możliwości montażu.

Dobrym pomysłem do niewielkich przestrzeni może być zestaw pojemników. Dzięki temu, że są one podzielone na oddzielne komory, umożliwią Ci swobodną segregację śmieci, nie zajmując jednocześnie zbyt dużo miejsca.

Innym, równie praktycznym rozwiązaniem, są kosze do segregacji montowane na drzwi szafki. Wymienne worki sprawią, że z łatwością pozbędziesz się zapełnionych i zamontujesz nowe. Decydując się na to rozwiązanie zyskasz przy tym miejsce w szafie na dodatkowe pojemniki.

Kosz na śmieci montowany na drzwiach szafki kuchennej

Nie tylko pojemniki do segregacji, czyli jak ułatwić sobie sortowanie odpadów?

Jeśli nadal obawiasz się, że kosze o średniej lub niewielkiej pojemności mogą okazać się niewystarczające dla potrzeb Twojej rodziny, zastosuj się do kilku wskazówek, dzięki którym objętościowo zmniejszysz ilość wrzucanych do kosza odpadów. O czym pamiętać podczas wyrzucania opakowań, zużytych przedmiotów czy resztek żywności? W jaki sposób ograniczać ilość produkowanych śmieci? Oto informacje, które mogą Ci się przydać.

  • Opróżniaj opakowania, które masz zamiar wyrzucić. Kartony po sokach czy mleku oraz plastikowe butelki zgniataj – zajmą wówczas mniej miejsca.
  • Zadbaj o to, by kosze do segregacji odpadów zmieszanych zawierały tylko to, czego nie można poddać recyklingowi.
  • Niepotrzebne ubrania umieszczaj w pojemnikach na odzież – z pewnością znajdziesz je na swoim osiedlu. Dobrym pomysłem jest również udział w wymianach odzieży – wiele osób korzysta z możliwości zaopatrzenia się w używane ubrania będące w dobrym stanie.
  • Do zbierania bioodpadów nie wykorzystuj worków. Tego rodzaju odpady powinny znaleźć się bezpośrednio w koszu.
  • Zanim wyruszysz do sklepu po zapasy, przygotuj listę zakupów. Zapisz na niej tylko to, czego naprawdę potrzebujesz i postaraj się nie kupować żadnych dodatkowych produktów.
  • Za każdym razem, gdy wybierasz się do sklepu, zabieraj ze sobą wielorazowe torby na zakupy oraz woreczki wielokrotnego użytku, do których zapakujesz świeże owoce i warzywa.

Segregacja śmieci może być łatwą i intuicyjną czynnością. Dokładne oznaczenie pojemników oraz ich umiejętne rozmieszczenie w pomieszczeniach, znacznie usprawni proces świadomego i odpowiedzialnego sortowania odpadów.