Jak spać na poduszce ortopedycznej?

Czytaj
18.10.2019

Jak spać na poduszce ortopedycznej?

Bóle głowy, kręgosłupa, problemy ze snem – to dolegliwości, na które skarży się wiele osób tuż po przebudzeniu – a więc, w momencie, gdy powinny być najbardziej zrelaksowane i wypoczęte. W jaki sposób zaradzić tym niedogodnościom i zwiększyć komfort snu? Odpowiedzią są poduszki ortopedyczne.

Kobieta leżąca na poduszce ortopedycznej

Poduszki ortopedyczne – dlaczego warto w nie zainwestować?

Wielu osobom wydaje się, że poduszki ortopedyczne to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia i problemy z kręgosłupem. Oczywiście jest to prawda, ale nie do końca. Akcesoria te sprawdzą się właściwie u każdego, kto pragnie zwiększyć jakość oraz komfort wypoczynku.

 

Jak poduszki ortopedyczne wpływają na zdrowy, wartościowy sen?

Przede wszystkim – pozwalając na przybranie naturalnej krzywizny kręgosłupa szyjnego – znacznie odciążają krążki międzykręgowe. To umożliwia relaks mięśni oraz więzadeł. Co więcej, specjalne wersje poduszek potrafią złagodzić refluks żołądkowy, a także pokonać problemy z chrapaniem. Aby jednak spełniały dobrze swoją, rolę, niezwykle istotne jest, by dobrać je do swojej anatomii oraz umiejętnie je użytkować. W przeciwnym wypadku mogą przynieść znacznie więcej szkód niż korzyści.

Poduszka Visco Comfort
Wyprofilowana poduszka Visco Comfort zauważalnie podniesie jakość Twojego wypoczynku.

 

Jak spać na poduszce ortopedycznej w różnych pozycjach?

Jak spać na poduszce ortopedycznej? Spanie na poduszce ortopedycznej jest niezwykle proste i przyjemne. Jeśli masz z nią jednak do czynienia po raz pierwszy, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach, które znacznie ułatwią Ci właściwe użytkowanie tego akcesorium. Najważniejsza z nich to prawidłowe ułożenie poduszki. Jak powinno ono wyglądać? Przede wszystkim pamiętaj, że poduszka ma stanowić podparcie dla Twojego kręgosłupa szyjnego, nie zaś głowy. Stąd więc jej właściwe ułożenie zależy od pozycji, jaką najczęściej przybierasz podczas wypoczynku.

Jeśli wolisz spać na plecach, pod głową umieść bok poduszki z niższą wysokością. Jeśli jednak zasypiasz na boku, lepiej będzie, gdy ułożysz ją odwrotnie – a więc stroną o większej wysokości w kierunku ciała. Dzięki temu rolka zajmie wolną przestrzeń pomiędzy głową a szyją, co pozwoli Ci maksymalnie rozluźnić mięśnie, a co za tym idzie – optymalnie wykorzystać sen.

 

Przyzwyczaj ciało do profilu poduszki specjalistycznej

Czasami zdarza się, że mimo zakupu poduszki ortopedycznej oraz właściwego ułożenia jej na łóżku, problemy z kręgosłupem wciąż nie ustępują. Wręcz przeciwnie – wciąż odczuwalne są bóle karku lub szyi. Skąd ta niedogodność? Otóż sytuacja ta może wystąpić w początkowym okresie użytkowania nowego akcesorium, gdy nie przyzwyczaisz swojego organizmu do zmienionych warunków.

Na zwykłej, puchowej poduszce, podczas snu przybieramy takie ułożenie ciała, jakie najbardziej nam odpowiada. Nieco inaczej jest natomiast w przypadku poduszki ortopedycznej. Ta zmusza bowiem organizm do przyjęcia zdrowej, poprawnej pozycji. Z tego też względu, jego reakcją może być dyskomfort oraz lekkie bóle mięśni szyi czy kręgosłupa.

Jak spać na poduszce ortopedycznej w takiej sytuacji? Jeśli zauważysz w swoim przypadku powyższe objawy – nie obawiaj się. W ciągu maksymalnie 14 dni Twój organizm przyzwyczai się do nowej poduszki. Ty zaś odczujesz zauważalnie wyższy komfort wypoczynku.

 

Właściwy dobór poduszki – o czym pamiętać?

Jeśli prawidłowo ułożyłeś poduszkę i odczekałeś kilkanaście dni, a bóle szyi i kręgosłupa wciąż nie ustępują – problem może tkwić gdzie indziej. Otóż w takiej sytuacji, jego źródeł należy upatrywać w niewłaściwym doborze poduszki ortopedycznej. Jak spać prawidłowo na zagłówku medycznym? Przede wszystkim – zaczynając od wyboru jego odpowiedniego modelu.

Zakup poduszek ortopedycznych nie jest tak prostą sprawą. W przeciwieństwie do standardowych odpowiedników, nie są one uniwersalne. To oznacza, że nie każdy rodzaj sprawdzi się u każdej osoby. Wręcz przeciwnie – poduszkę ortopedyczną należy ściśle dopasować do anatomii użytkownika. Najważniejszym kryterium doboru jest jej wysokość.

Przyjmuje się, iż osoby o drobnej budowie ciała powinny wybrać niższą poduszkę, o wysokości ok. 10–12 cm. U osób o większej posturze i masie, lepiej z kolei sprawdzi się model wynoszący 12-14 cm.

 

Ważna sprawa: dostosowanie materiału zagłówka

Odpowiednio dobrana wysokość zagłówka medycznego to jeszcze nie wszystko. Jeśli chcesz znaleźć kompleksową odpowiedź na to, jak spać na poduszce ortopedycznej, zwróć również uwagę na materiał jej wykonania.

Co do zasady istnieją dwa najczęściej spotykane rodzaje tworzywa, wypełniającego poduszkę medyczną:

  • pianka poliuretanowa sprężysta

  • visco elastic, pianka czyli termoplastyczna.

Oba materiały stanowią optymalne podparcie dla szyi oraz głowy, a przy tym likwidują napięcie i zmęczenie ramion. Oba także cechują się wytrzymałością oraz dużą odpornością na odkształcenia.

Niewątpliwą przewagą pianki termoplastycznej jest fakt, iż pod wpływem temperatury zapamiętuje ona kształt odciśniętej głowy. Dzięki temu wywiera mniejsza ucisk na ciało i – co najważniejsze – nie zaburza krążenia krwi. Stąd więc jeśli cierpisz na napięcie czy ból w okolicach barków i szyi – poduszka medyczna wykonana z tego rodzaju pianki pozwoli Ci skutecznie zminimalizować owe przykre dolegliwości.

 

Ergonomiczne, odleżynowe…, czyli rodzaje poduszek ortopedycznych

Wiesz już, jak spać na poduszce ortopedycznej oraz czym kierować się przy jej zakupie, aby jak najtrafniej dopasować ją do swojej anatomii. Należy jednak nadmienić, że zagłówki medyczne do spania nie są jedynym rodzajem poduszek ortopedycznych. Poza nimi można znaleźć także te przeznaczone do siedzenia, podróży, ćwiczeń i wielu innych aktywności.

Biorąc pod uwagę przeznaczenie oraz kształt, jaki przybierają poszczególne poduszki, można wskazać ich następujące rodzaje:

  • profilowane – dostosowane do konkretnej części ciała,

  • ergonomiczne – posiadające dwa, różnej wielkości wybrzuszone do góry profile,

  • odleżynowe – pomagające walczyć z odleżynami,

  • rehabilitacyjne – ułatwiające przywrócenie sprawności uszkodzonych części ciała,

  • zdrowotne – uniwersalne w walce z chorobami kręgosłupa, sztywnieniem barku, czy nawet chrapaniem.

Jak widać powyżej, wybór poduszek ortopedycznych jest niezwykle szeroki. Podobnie obszerny jest również katalog oferowanych przez nie korzyści, nie tylko zwiększających jakość wypoczynku, ale i posiadających istotne korzyści zdrowotne. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zapewnić sobie zdrowy i wartościowy wypoczynek – odpowiedzią może być poduszka ortopedyczna. Jak spać, aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości?

Zastosowanie się do kilku podstawowych zasad pomoże Ci uniknąć wielu niedogodności oraz sprawi, że będziesz wstawał z łóżka zauważalnie bardziej zadowolony i wypoczęty.

Zapraszamy Cię do zapoznania się z nasza ofertą tanich poduszek specjalistycznych, które zamówisz bez wychodzenia z domu na stronie brw.pl. Wystarczy kliknąć w link powyżej.

A jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zdrowo spać, przeczytaj nasz poradnik. .