Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić garaż i czego nie może w nim zabraknąć?

Czytaj
5.05.2020

Jak urządzić garaż i czego nie może w nim zabraknąć?

Garaż jak żadne inne pomieszczenie udowadnia, że nieporządek robi się sam. Miejsce postojowe potrafi z czasem stać się rowerownią, składzikiem na narzędzia i zapasową spiżarnią w jednym. Dowiedz się jak urządzić garaż w środku i zmień zagracony schowek w uporządkowaną, funkcjonalną przestrzeń!

jak urządzić garaż

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak urządzić garaż?
  • Jak wybrać oświetlenie do garażu?
  • Jakie meble wybrać do garażu?

Aranżacja garażu – nie taka trudna, ale niezwykle ważna

Garaż jest nie tylko miejscem do przechowywania samochodu. Dla wielu panów – a coraz częściej także i pań – urządzenie i wyposażenie garażu jest ważniejsze, niż niejedno pomieszczenie w domu. Możemy tam spędzać wolny czas, pozwolić sobie na majsterkowanie i relaks. W dodatku garaż służy również do przechowywania urządzeń, które wykorzystujemy w ogrodzie lub nie potrzebujemy ich na co dzień w domu. Warto zatem zagospodarować garaż tak, by każdy z tych przedmiotów znalazł w nim swoje miejsce. Możemy wykorzystywać ściany w garażu. Szkoda tę przestrzeń pominąć. Pomogą różnego rodzaju haki garażowe. Dzięki nim można urządzić mały garaż, który okaże się przestrzenią niezwykle praktyczną.

Zapanuj nad chaosem

Urządzenie garażu może ograniczyć się do porządków i aranżacji przestrzeni. Oczywiste? Tylko pozornie! Od momentu wybudowania, garaż pełni przede wszystkim rolę miejsca postojowego. Rolę magazynu przyjmuje doraźnie, a sprzęt sportowy, ogrodniczy i narzędzia dostawiane są w nim bez planu czy pomysłu.

Miej jednak na uwadze, że porządkowanie garażu to więcej niż zwykłe sprzątanie. Dobra organizacja pozwoli Ci zachować ład na lata. Jak zaaranżować garaż, żeby osiągnąć taki efekt? Wykorzystując organizery, pudła i kosze, zaoszczędzisz wiele przestrzeni – już to wystarczy, by pomieszczenie sprawiało wrażenie zorganizowanego.

Szczególną uwagę warto zwrócić na organizery; idealne rozwiązanie dla majsterkowiczów! Segregacja wszystkiego, co niezbędne do przydomowych napraw jest dzięki nim banalnie prosta. Atrakcyjna cena sprawia, że uporządkowanie garażu przy pomocy organizerów to rozwiązanie, na które może pozwolić sobie każdy z odrobiną czasu.

Ściany w garażu – chaos nie ma szans

Wspomnieliśmy wcześniej, że warto wykorzystać również przestrzeń dostępną na garażowych ścianach. Specjalne haki lub tablica narzędziowa pozwolą urządzić warsztat w garażu, w którym wszystkie potrzebne przedmioty są w zasięgu ręki i wzroku. Tablice i haki zajmują mniej miejsca niż standardowe półki lub regały, zatem są ważnym elementem wyposażenia w małym garażu. Oszczędzają cenne miejsce, powiększają dostępną przestrzeń dla tych przedmiotów, które nie mogą się znaleźć na ścianie. To także dobry pomysł na aranżację garażu o naprawdę małych rozmiarach. Dzięki temu samochód zmieści się bez większych kłopotów, zachowasz jego stanowisko postojowe, ale ograniczysz przy tym uszkodzenia mechaniczne, które potencjalnie mogłyby wystąpić, jeśli zbędne przedmioty zastawiałyby drogę wokół samochodu.

Remontujesz? Postaw na…

Jeśli niestraszna Ci reorganizacja garażu, przygotuj się na nie lada zadanie. Planując jak zaaranżować garaż, natkniesz się na nietypowe wyzwania aranżacyjne. Czynnikami ograniczającymi będą bowiem brama garażowa oraz… obowiązujące prawo.

Po nowelizacji przepisów w 2018 roku, niezależnie od wymiarów pojazdu (osobowego), minimalny rozmiar stanowiska postojowego to 2,5 metra szerokości na 5 metrów długości. Minimalna odległość pomiędzy ścianą a bokiem samochodu wynosi 0,3 m. Jeśli Twój garaż jest niewiele większy od miejsca postojowego, nadal możesz zaaranżować przestrzeń – wystarczy trochę kreatywności.

Zamiast stawiać szafki i regały, postaw na półki. Na podwieszonych półkach ustawisz wszystkie niezbędne narzędzia i szpargały. To także dobry sposób, żeby ograniczyć dostęp dzieci i zwierząt do niebezpiecznych lub delikatnych przedmiotów znajdujących się w garażu.

Ciemny garaż – jak urządzić oświetlenie?

Prawidłowe oświetlenie odgrywa ogromną rolę w postrzeganiu ładu. Ciemny garaż może sprawiać wrażenie dusznego i ciasnego. Odpowiednio zaaranżowana instalacja świetlna nie zastąpi światła naturalnego, ale uczyni garaż bardziej przestrzennym dla oka. Podczas doświetlania miejsca postojowego najczęstszą przeszkodę stanowi wspomniana wyżej brama garażowa. Od jej typu zależy umiejscowienie i rodzaj instalacji, która rozświetli garaż – jak urządzić pomieszczenie, którego sufit jest osłonięty?

Najczęściej spotykane bramy uchylne i segmentowe nie pozwalają na montaż tradycyjnej instalacji na znacznej części sufitu. Ten problem stanie się jednak drobnostką, jeśli zdecydujesz się na nowoczesne oświetlenie szynowe. Zastosowanie szynoprzewodów pozwoli Ci na stworzenie mobilnej instalacji. Umożliwi to doświetlenie miejsca postojowego w dowolnej konfiguracji – do Ciebie należy decyzja jak urządzić garaż w środku.

Spot profile show
Spot szynowy Profile Show zapewnia mobilne oświetlenie na Twoich zasadach

Na szynach zamontujesz spoty lub lampy wiszące. W garażu najlepszym wyborem będą zdecydowanie te pierwsze. Nie oznacza to jednak, że lampy wiszące należy spisać na straty. Jeśli Twój garaż jest wystarczająco przestrzenny, rozmieść szyny szeroko, z dala od miejsca postojowego. Wykorzystaj potencjał dostępnych lamp z elastycznym przewodem zasilającym typu „peszel”. Połączysz w ten sposób korzyści szynoprzewodu z dowolnością sterowania kierunkiem światła.

Jeśli instalacja szynowa nie trafia w Twój gust, postaw na sprawdzone rozwiązanie – plafon sufitowy lub naścienny. Umieszczony w miejsce okna, da namiastkę światła naturalnego. Planując jak urządzić garaż, weź pod uwagę ograniczenia przestrzenne. Najlepszym rozwiązaniem będą niewysokie plafony emitujące światło rozproszone.

Gotowy garaż – jak urządzić przestrzeń do majsterkowania?

Gdy półki zawieszone, część drobiazgów pochowana i „wszystko jasne”, w garażu znalazło się pewnie wiele wolnej przestrzeni. Wykorzystaj to, by stworzyć niewielki warsztat. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać, a lepiej dmuchać na zimne niż być mądrym po szkodzie. Czego będziesz potrzebować w przydomowym warsztacie?

  • Stół roboczy

Ulubiony mebel każdego majsterkowicza, a także obowiązkowy element garażu. Wybierając stół, zwróć szczególną uwagę na blat. Powinien być nie tylko przestrzenny, ale przede wszystkim solidny. Jeśli dostawienie stołu roboczego w garażu blokuje przejście, wybierz stół składany. Pamiętaj, że jest to mebel, którego nie może w warsztacie zabraknąć.

  • Gniazdka elektryczne

Swobodny dostęp do elektryczności będzie konieczny, jeśli planujesz pracę w garażu. Upewnij się, że w pobliżu stołu roboczego znajduje się gniazdko o dużym poborze mocy. Jeśli nie masz możliwości ustawienia stołu w takim miejscu, poprowadź aktywną listwę zasilającą.

  • Mobilny regał/pojemnik

Nie wszystko możesz mieć zawsze pod ręką. Ale jeśli wiesz, jak zaaranżować garaż, Twój samochód to nie jedyne „cztery kółka” w warsztacie. Szczególnie przydatny przy składanym stole roboczym, mobilny regał to doskonałe miejsce na kluczowe narzędzia, apteczkę i organizery. Przesuń zamiast nosić i zachowaj energię na majsterkowanie!

Sprzęt sportowy i ogrodniczy – jak urządzić garaż w środku?

Wiesz już jak zorganizować niezbędną przestrzeń dla samochodu, wraz z warsztatem. A co z resztą „menażerii” garażu – rowerami, grabiami, kosiarką i wężem ogrodowym? Jeśli większość drobiazgów znalazła się w organizerach, na ścianach na pewno znajdziesz jeszcze nieco miejsca wolnego od półek.

Jedną z tych ścian, najlepiej ustawioną naprzeciw bramy garażowej, wykorzystaj na duży, metalowy regał. Na dole ustaw kosiarkę i skrzynię narzędziową, górę wykorzystaj jako zapasową spiżarnię. Skrócisz w ten sposób wycieczki z torbami pełnymi zakupów! Jeśli w garażu brakuje miejsca na regał przy ścianie, zastanów się nad montażem regału narożnego. Zaoszczędzi to wiele miejsca na ścianie, które może zostać wykorzystane na równie przydatne projekty.

Rowery i narzędzia ogrodowe powieś na hakach obleczonych pianką lub antypoślizgową gumą, aby uniknąć uszkodzeń – zarówno sprzętu, jak i samochodu. Ściany boczne garażu nadadzą się do tego zadania idealnie. Pamiętaj, że rowery warto powiesić nieco wyżej. W razie wyślizgnięcia się drzwi samochodu, lepiej obić się o oponę niż o ramę roweru.

Wiesz już jak urządzić garaż – bramę na podwórze i ogród. Zajrzyj koniecznie do artykułu „Wiosenne porządki w ogrodzie: krok po kroku”, żeby dowiedzieć się jak zadbać o okolice podjazdu!