Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić mieszkanie, którego (prawie) nie trzeba sprzątać?

Czytaj
29.07.2020

Jak urządzić mieszkanie, którego (prawie) nie trzeba sprzątać?

Mieszkanie samo się nie posprząta – to fakt. Jednak posiadanie odpowiednio urządzonej przestrzeni, może sprawić, że ta obowiązkowa czynność stanie się znacznie łatwiejsza. Nie lubisz sprzątać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę urządzając mieszkanie, by ułatwić sobie utrzymanie porządku!

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jak urządzić mieszkanie, aby ułatwić sobie sprzątanie domu?
  • Jak odpowiednia organizacja ułatwia sprzątanie mieszkania?
  • Od czego zacząć sprzątanie kuchni?
  • Co ile warto przeprowadzać gruntowne porządki?
  • Na czym polega efektywne sprzątanie?
  • Jakie materiały wybrać aby sprzątanie mieszkań stało się prostsze?

Sprzątanie domu lub sprzątanie mieszkania nie wydają się niczym skomplikowanym, dopóki nie musimy tego zrobić samodzielnie. Gruntowne porządki to jedno, ale aby na co dzień cieszyć się czystym i uporządkowanym wnętrzem potrzebne są także dobre nawyki każdego dnia. Konieczność wycierania kurzu czy częstego mycia okien ma szczególnie duże znaczenie zwłaszcza, jeśli mieszkanie znajduje się w centrum miasta, gdzie wnętrze brudzi się znacznie szybciej. Co zrobić, gdy sprzątanie staje się uciążliwe, a nie chcemy skorzystać z usług sprzątania? Odpowiedź jest prosta, musimy tak urządzić wnętrze, aby sprzątanie domu było, jak najmniej uciążliwe i proste. Jak tego dokonać i jak szybko i efektywnie posprzątać dom, aby lśnił czystością? Podpowiadamy!

 

Przestrzeń dobrze urządzona, czyli jak ułatwić sobie sprzątanie?

Są przestrzenie, w których sprząta się z trudem oraz takie, gdzie czynność ta przychodzi z łatwością. Od czego to zależy? W dużej mierze od tego, jak urządziłeś wnętrze. Są bowiem takie materiały i rozwiązania, do których kurz „lgnie jak ćmy do światła” i częste sprzątanie jest koniecznością. Prostym przykładem mogą być dywany z miękkim włosiem, otwarte półki na bibeloty czy ciemne fronty mebli kuchennych.

Co ciekawe, zabrudzenia najbardziej widoczne są na podłodze. To duża, gładka powierzchnia, na ktorej wszystko widoczne jest gołym okiem. Na szczęście na rynku znajdziesz jednak materiały, które brudzą się jakby nieco mniej lub po prostu dobrze to kamuflują. „Pomoc w sprzątaniu” podczas projektowania mieszkania to… kolor beżowy.

Wszelkie odcienie beżu, brązu, kremu, ecru, waniliowego i kawowego są przyjaciółmi osób, które nie lubią sprzątać. Jak ognia unikaj wszelkich połyskliwych powierzchni, szorstkich struktur i nieodpornych na plamy gresów. Zdecydowanie lepiej postawić na matowe płytki o niejednolitej fakturze, jak gres imitujący drewno lub betonowe przetarcia.

Niezbyt trafionym pomysłem jest również oświetlenie LED w cokole szafek kuchennych, ponieważ działa na okruszki i paprochy niczym najlepszy detektor. Mocne oświetlenie eksponuje także nieestetyczne smugi na frontach mebli lub sprzętach AGD.

Warto również zainwestować w materiał, który ochroni ściany w domu przed zabrudzeniami. I tutaj dobrym pomysłem będą farby do malowania ścian wzbogacone ceramicznymi cząsteczkami czy teflonem. Dodatki te sprawiają, że malowana powierzchnia staje się łatwiejsza w czyszczeniu. Bez konieczności generalnego remontu można z łatwością zetrzeć z nich wszelkie plamy.

Dobrym pomysłem jest również urozmaicenie ściany kawałkiem tapety winylowej, która jest łatwa w czyszczeniu, a co więcej – ma zwiększona odporność na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Bardziej odporna od niej jest tylko tapeta wykonana z włókna szklanego.

Kolekcja Madison
Kolekcja Madison

 

MISTRZ WHITE: Materiały wykończeniowe i wyposażenie mieszkania powinny być wykonane z materiałów, które łatwo utrzymuje się w czystości i posiadają w miarę proste, nieskomplikowane formy – to zagwarantuje brak zakamarków, do których trudno się dostać np. podczas odkurzania.

 

Pomoc w sprzątaniu – wskazówki organizacyjne

Drobiazgi w jednym miejscu

Choć dekoracje na parapecie czy komodzie są miłym i nadającym przytulności akcentem we wnętrzu, to niestety są również siedliskiem kurzu. Dlatego pomocne w sprzątaniu okaże się tutaj ukrycie wszystkich zbędnych bibelotów w zamkniętych pudełkach i ograniczenie drobnych dekoracji do minimum. Praktyczne pudełeczka warto mieć ustawione w strategicznych miejscach w domu, czyli tam, gdzie gromadzą się przeróżne drobiazgi np. klucze, znalezione luzem monety, śrubki, ulotki, koperty z rachunkami czy drobna biżuteria. Zazwyczaj jest to szafka w przedpokoju, blat kuchenny, szafka nocna czy nawet parapet.

MISTRZ BLACK: Sprzątanie stanie się dla Ciebie dużo łatwiejsze, gdy ograniczysz ilość rzeczy stojących na wierzchu, a każdy z posiadanych przez Ciebie przedmiotów będzie miał własne, przypisane mu miejsce.

Bardzo dobrym pomysłem na zachowanie porządku w kluczach jest np. specjalna półka z haczykami zawieszona na ścianie. Wystarczy pamiętać, aby zawsze odkładać klucze w jedno miejsce i szukanie ich w popłochu przed wyjściem przestaje się zdarzać. Sprawdź również nasz wpis o: 6 akcesoriów do przedpokoju, które warto mieć

 

Czysta kuchnia pierwszym krokiem, by ułatwić sobie sprzątanie

W przygotowaniu mieszkania do łatwego sprzątania bardzo ważna jest dobra organizacja. Dlatego na wierzchu trzymaj tylko te rzeczy, które faktycznie są w stałym użyciu. Dotyczy zarówno kuchni, jak i innych pomieszczeń.

Im więcej przedmiotów na widoku, tym trudniej jest je wszystkie utrzymać w czystości. I tak np. w kuchni większość sprzętów powinna być schowana w meblach, a na blacie niech będzie tylko to, co musi: ekspres do kawy, toster czy czajnik elektryczny.

Nie trzeba jednak popadać w skrajny minimalizm. W zasięgu wzroku możesz również ustawić kilka przedmiotów, które cieszą oko np. dekoracyjną osłonkę z ziołami, czy wazon ze świeżymi kwiatami.

 

Jak jeszcze ułatwić sobie sprzątanie w kuchni?

Niezwykle przydatne jest wdrożenie pewnych nawyków – np. sprzątanie w trakcie gotowania, a nie dopiero po.  W ten sposób unikniesz kumulacji bałaganu i samo sprzątanie nie będzie już tak uciążliwe.

Sprzętem, który pomaga w utrzymaniu czystości w kuchni, jest płyta indukcyjna. Płaska, jednolita powierzchnia idealnie nadaje się do czyszczenia, dzięki czemu zajmuje ono o wiele mniej czasu niż np. polerowanie klasycznych palników gazowych. To rozwiązanie najlepiej wprowadzić już na etapie projektowania i urządzania kuchni. Ważny jest również wybór kuchennego wyposażenia. Najlepiej zdecyduj się na takie, które z łatwością umyjesz w zmywarce.

 Kuchnia na wymiar Senso Kitchens, linia Sentima, ront Kasetta w kolorze Trufla Mat
Kuchnia na wymiar Senso Kitchens, linia Sentima, ront Kasetta w kolorze Trufla Mat

 

Biblioteczka za szkłem

W przypadku dużej kolekcji książek na pewno pomocne okażą się przeszklone regały, które będą tworzyć zachwycającą biblioteczkę np. w salonie.

Witryna Haga
Witryna Haga

Bezobsługowe wyposażenie mieszkania

Jeżeli nie lubisz ścierania kurzu czy  prasowania zasłon po praniu, już na etapie zakupu wybieraj takie produkty, które nie będą wymagały od Ciebie poświęcania im zbyt wiele czasu, np. zasłony z materiału, którego nie trzeba prasować, czy meble w kolorze, na którym nie widać kurzu.

 

Jak utrudnić sobie sprzątanie? Lista rzeczy zakazanych!

  • Są takie rzeczy, które na wstępie zagwarantują Ci, długie godziny spędzone z mopem lub ściereczką do kurzu. Czego zatem nigdy nie robić w domu? Przygotowaliśmy dla Ciebie pomocne zestawienie.

    • Postaraj się tak zagospodarować przestrzeń wokół siebie, aby było w niej jak najmniej zakamarków, w których przetrzymuje się dawno już zapomniane gadżety, notatki czy pamiątki z wakacji.
    • Umywalka z baterią stawiane na blacie to taki element wyposażenia łazienki, który wygląda naprawdę pięknie, jest jednak równie niepraktyczny. Podczas codziennej higieny, konieczne jest również codzienne przecieranie blatu do sucha, inaczej pozostają na nim nieestetyczne plamy z wody z dodatkiem mydła czy żelu do rak.
    • Szorstkie, trójwymiarowe powierzchnie na ścianie to synonim oryginalnego designu, jest to również sprawdzian dla cierpliwych, jeśli mowa o usuwaniu z nich kurzu.
    • Otwarte półki świetnie sprawdzają się do przechowywania na nich różnych bibelotów, ale również kurzu i okruszków.
    • Szafki, które nie sięgają sufitu, wyglądają lekko i przyjemnie. Jednak podczas sprzątania często się o nich zapomina. Z tego powodu po pewnym czasie, na górnej warstwie pojawia się dużo nieestetycznego kurzu.
    • Meble na nóżkach zagwarantują Ci konieczność odkurzania przynajmniej raz w tygodniu. Inaczej sprawa się ma w przypadku mebli z cokołem.
    • Ozdobne żyrandole, które tak wspaniale wpasowują się w estetykę glamour. Niestety, są bardzo trudne do wyczyszczenia. Najlepszym rozwiązaniem są takie żyrandole, które z łatwością umieścisz w zmywarce.

    Odpowiednia organizacja wnętrza i wybór praktycznego umeblowania sprawia, że sprzątanie mieszkania staje się znacznie prostsze, a dobrze znany brak czasu przestaje być przeszkodą, aby dom lśnił czystością.