5 nowoczesnych rozwiązań do Twojej kuchni, które ułatwią codzienność

Czytaj
18.10.2019

5 nowoczesnych rozwiązań do Twojej kuchni, które ułatwią codzienność

W czeluściach szafek i kuchennych szuflad nie możesz znaleźć produktu, który na 100% kupowałeś? Poznaj 5 porad związanych z wyposażeniem kuchni, dzięki którym gotowanie będzie wyłącznie smakowitą przyjemnością, a Ty będziesz mieć pod ręką wszystko czego potrzebujesz.

Szafki kuchenne

 

W tradycyjnym wyobrażeniu kuchnia to miejsce, gdzie przygotowuje się posiłki. Współcześnie jej rola jest znacznie większa i w projekcie nowoczesnego mieszkania kuchnia może służyć również jako miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy kącik do pracy. Niezależnie od tego, jak spędzasz w niej czas, jej wyposażanie powinno odpowiadać na Twoje potrzeby.

Wyposażenie kuchni warto przemyśleć jeszcze na etapie jej planowania. Należy przy tym uwzględnić kilka czynników, takich jak:

  • wielkość pomieszczenia,
  • alternatywne miejsca przechowywania produktów (np. spiżarnia, piwnica),
  • przyzwyczajenia i styl życia domowników.

Teraz dowiedz się, jak powyższe założenia przekładają się na stylowe i praktyczne rozwiązania wnętrzarskie, które przygotowali dla Ciebie projektanci Black Red White!

 

1. Nowoczesne rozwiązania do przechowywania artykułów spożywczych

Miejsce przechowywania artykułów spożywczych odgrywa w kuchennym wnętrzu bardzo istotną rolę. Kiedy masz ochotę przyrządzić pyszną carbonarę albo zrobić rodzinną pizzę, to nie chcesz marnować czasu na szukanie potrzebnych składników po wszystkich szafkach w swojej kuchni. Gdzie w takim razie powinny znajdować się produkty spożywcze? Ciekawym pomysłem jest mała spiżarnia w centrum kuchni, do której każdy z domowników będzie mieć szybki dostęp.

Szafki cargo
Wysuwane na szynach kosze cargo pozwolą maksymalnie zagospodarować wnętrze głębokiej, ale i wąskiej szafki.

 

W kuchni o standardowej wielkości każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. Dostępną przestrzeń wykorzystasz w pełni za pomocą szuflad wewnętrznych w szafkach gospodarczych. Po otworzeniu szafki Twoim oczom ukazuje się kilka wysuwanych szuflad, na których masz posegregowane artykuły spożywcze, np. przyprawy, produkty płynne, sypkie, woki, itp. Każdą z szuflad możesz otworzyć pojedynczo, a dostęp do przechowywanych produktów jest możliwy zarówno z przodu, jak i z boku.

Równie praktyczne i wygodne w użytkowaniu będą kosze cargo. W tym przypadku wraz z pociągnięciem uchwytu zobaczysz małą domową spiżarnię. Ze względu na to, że kosze cargo można wbudować do wąskich szafek – zarówno w niskiej jak i w wysokiej zabudowie – Twoje zapasy mogą się znajdować blisko blatu roboczego, przy którym zazwyczaj przyrządzasz posiłki dla siebie i całej rodziny.

 

2. Nowoczesne organizery do szafek i szuflad

Na sukces, jakim jest ugotowanie smacznego, domowego dania, składają się trzy komponenty: dobry przepis, umiejętności kucharza i porządek w szafkach kuchennych. Ten ostatni element jesteś w stanie w łatwy sposób osiągnąć za pomocą wkładów i organizerów. Mają one przegrody o różnej długości i szerokości, przez co zmieścisz w nich akcesoria kuchenne i sztućce o różnych rozmiarach. Ponadto, w organizerach do szuflad kuchennych łatwo jest utrzymać czystość. Najczęściej są one wyjmowalne ze środka szuflady, co sprawia, że można je umyć pod bieżącą wodą, a następnie wysuszyć ścierką.

Pamiętaj, aby wkłady na sztućce wypełniać w intuicyjny sposób. Metoda ta polega na tym, aby przedmioty, których używasz najczęściej – widelce, łyżki czy noże – po wysunięciu szuflady znajdowały się najbliżej dłoni. Z kolei te rzeczy, po które sięgasz rzadziej, czyli wyciskarka do czosnku, dziadek do orzechów, były głębiej w szufladzie.

Organizery do szuflad

 

Nie masz pomysłu na to, gdzie schować zastawę dla gości? Dobrym miejscem będą głębokie szuflady, w których wnętrzu znajdują się uchwyty na talerze. Rozwiązanie to sprawi, że delikatne naczynia będą mniej narażone na stłuczenie, a dostęp do nich okaże się wyjątkowo łatwy.

Akcesoria piekarnicze w szufladzie

 

Posiadając szuflady kuchenne zagospodarowane w tak przemyślany sposób, warto zastanowić się nad odpowiednim zaplanowaniem szafek wiszących. Znajdują się one na dużej wysokości, przez co są trudno dostępne dla dzieci. Dlatego też w ich wnętrzu możesz umieścić produkty, takie jak mąka, bułka tarta, cukier, które – jeśli dostaną się do rąk najmłodszych kuchcików – mogą narobić dużo bałaganu.

Zabudowany piekarnik
Sprzęty AGD zabuduj meblami, a wkomponujesz je ze stylem, w jakim urządzona jest kuchnia

 

Szafki wiszące są dobrym miejscem, aby ukryć w nich ociekacz na naczynia. Jeśli się zdecydujesz na to rozwiązanie, zyskasz więcej miejsca na blacie roboczym w pobliżu zlewozmywaka. A jeśli nie chcesz, aby suszące się talerze były na widoku, szafkę tę możesz zabudować drewnianym frontem z dekoracyjnym frezem.

W kuchniach Black Red White szafki wiszące możesz zagospodarować w wybrany przez Ciebie sposób. Jeśli chcesz za ich pomocą wyeksponować drogą zastawę albo orientalny imbryk, szafkę wiszącą możesz zabudować za pomocą szklanej witryny. W jej wnętrzu możesz umieścić oświetlenie, które po zapadnięciu zmroku będzie się prezentować wyjątkowo efektownie.

 

3. Pożegnaj tradycyjne kosze na odpady!

Troska o środowisko jest już nie tylko trendem, ale i obowiązkiem, który objawia się tym, że mieszkańcy wielu polskich domów są zobligowani do segregacji śmieci. To z kolei narzuca konieczność posiadania wielu pojemników do wyrzucania odpadków. Gdzie ustawić kosze na śmieci, żeby nie przeszkadzały one w codziennym poruszaniu się po kuchni?

Nowoczesne meble kuchenne można z łatwością wyposażyć w nowoczesne systemy segregacji śmieci. Specjalnie zaprojektowane sortowniki zintegrowane z szufladami umożliwiają wygodną segregację śmieci, przy jednoczesnym pełnym zachowaniu estetyki wnętrza i wygody użytkownika.

Kosz do segregacji śmieci z uchwytem

 

Posiadasz kilka pojemników na śmieci? Aby nie pogubić się w tym, jaki odpadek wrzucić do jakiego kosza, dobrze jest kupić pojemniki na śmieci w różnych kolorach:

  • na papier – niebieski pojemnik,
  • na odpady zmieszane – czarny,
  • na odpady biologiczne – brązowy,
  • na szkło – zielony,
  • na metale i tworzywa sztuczne – żółty.

Pojemniki na odpady warto umieścić w miejscu, do którego człowiek schyla się intuicyjnie, gdy musi coś wyrzucić, czyli pod zlewem.

Dzięki tak przemyślanemu systemowi segregacji śmieci, sprzątanie nawet po dużym przyjęciu lub uroczystości pójdzie Ci niezwykle sprawnie.

Kosze do segregacji w różnych kolorach
Kosze do segregacji w różnych kolorach

 

4. Jeszcze głębsze szuflady

Ilość potrzebnej przestrzeni użytkowej w kuchni jest kwestią indywidualną. Może znacznie różnić się w zależności od upodobań i przyzwyczajeń związanych z samym procesem gotowania, jak i z robieniem zakupów.

Aby mieć pewność, że w nowej kuchni znajdzie się miejsce na sprzęty wielkogabarytowe, np. 3-litrowy garnek albo patelnię wok, warto rozważyć zastosowanie nowoczesnych szuflad – głębszych oraz wyższych niż te standardowe, które pozwalają wykorzystać do maksimum pojemność mebli.

 

Planując rozmieszczenie szuflad kuchennych, warto zwrócić szczególną uwagę na optymalne zagospodarowanie strefy zmywania. Dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie kuchni w tzw. szufladę zlewozmywakową, dzięki której wykorzystasz często pomijaną przestrzeń bezpośrednio pod zlewem.

 

Należy pamiętać, że wysoki komfort użytkowania kuchni oferują szuflady z tzw. pełnym wysuwem. Mają tę niewątpliwą zaletę, że zapewniają wgląd i dostęp do produktów, znajdujących się w każdym jej zakamarku.

Wysuwane szuflady
Produkty, które nie lubią światła warto przechowywać w zabudowanych szufladach

 

5. Nowoczesne, energooszczędne oświetlenie

Funkcjonalne i energooszczędne rozwiązania związane z oświetleniem to niekonwencjonalny sposób na odmianę każdego wnętrza. Odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych w kuchni zapewnia też wygodę w czasie jej użytkowania.

Prawidłowe doświetlenie blatu roboczego gwarantuje wygodę podczas przygotowywania składników na posiłek – szczególnie, gdy dzieje się to po zapadnięciu zmroku i do wnętrza nie pada już naturalne, dzienne światło.. Lampy czy sufitowe LED-y nigdy nie zapewnią Ci takiego komfortu pracy, jaką dać może świetlna oprawa podszafkowa. W kuchennym wnętrzu dobrze sprawdzi się także energooszczędne oświetlenie wnętrza witryn czy samych szuflad, które nawet pod zmroku pozwoli znaleźć każdą poszukiwaną rzecz w błyskawicznym tempie.

Nowoczesna oprawa podszafkowa

Wszystkie te nowoczesne i zarazem proste rozwiązania sprawią, że czas spędzony w kuchni stanie się czystą przyjemnością, a użytkowanie pomieszczenia będzie bardzo komfortowe. Przemyśl teraz, jakie akcesoria do kuchni potrzebujesz i zabierz się do urządzania jej wnętrza!

Szuflady kuchenne z oświetleniem
Szuflady kuchenne z oświetleniem na przykładzie projektu kuchni 77th Simple Street

 

Pragniesz odmienić wygląd swojego mieszkania? Przeczytaj artykuł o 6 najlepszych książkach o urządzaniu wnętrz, które zainspirują Cię do przeprowadzenia rewolucji w domu!