Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić niewielki pokój młodzieżowy?

Czytaj
11.10.2019

Jak urządzić niewielki pokój młodzieżowy?

W okresie nastoletnim dziecko potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie. Co w sytuacji, gdy przestrzeń ta jest ograniczona przez niewielki metraż pokoju? To żaden problem! Czas, żebyś zakasał rękawy i wcielił się w rolę kreatywnego projektanta wnętrz. Dowiedz się, jak urządzić mały pokój młodzieżowy. Chcesz dowiedzieć się, jak urządzić pokój młodzieżowy niewielkich rozmiarów? Na to i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

kolekcja Ringo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak urządzić pokój młodzieżowy,
  • jak wybrać meble młodzieżowe do małego pokoju,
  • jaka aranżacja pokoju młodzieżowego jest obecnie na topie.

Dlaczego odpowiednia aranżacja pokoju młodzieżowego jest ważna?

Rodzice mają w zwyczaju traktować swoje dzieci tak, jakby miały one po kilka lat – nawet wtedy, gdy te już dawno wyprowadziły się z domu i założyły własne rodziny. Niemniej jednak w okresie nastoletnim człowiek szczególnie pragnie, aby postrzegać go jako dorosłego.

I nawet jeśli jako rodzic nie do końca akceptujesz ten stan rzeczy, to w niektórych sytuacjach warto zmienić perspektywę i potraktować swoje dziecko poważnie. Taką okolicznością jest aranżacja pokoju młodzieżowego – dla nastolatka najważniejszego miejsca w mieszkaniu, gdzie rozwija pasje, przygotowuje się do szkoły, gości przyjaciół i pierwsze miłości oraz przechowuje swoje małe, nastoletnie sekrety.

Podczas dobierania mebli do małego pokoju młodzieżowego warto, abyś miał wszystkie potrzeby na uwadze. Nie bez znaczenia jest także gust nastolatka. Jakie lubi kolory? Czy istnieje jakiś mebel lub dodatek, które Twoja pociecha koniecznie pragnie mieć?

Jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy? Postaw na kompromisy

Wzięcie pod uwagę potrzeb i upodobań nastolatka nie oznacza, że musisz się zgadzać na absolutnie każdy jego pomysł. Wszystko można wypracować na drodze kompromisu i wspólnych rozmów – bez problemu można pogodzić chęć rodziców do zaaranżowania przestrzeni wygodnej i funkcjonalnej z zamiłowaniem nastoletniego dziecka do korzystania z nowoczesnych, oryginalnych stylistycznie rozwiązań.

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? Podstawą jest dobrze rozplanowana przestrzeń oraz wielofunkcyjne meble, które pozwalają zaoszczędzić miejsce. Poniżej przedstawiamy wybrane przez nas pomysły, inspiracje i aranżacje, które mogą okazać się pomocne. Pamiętaj, że nowoczesny pokój dziecka musi być nie tylko praktyczny (miejsce do nauki, miejsce do odpoczynku i zabawy), ale również powinien wpisywać się w gust chłopca lub dziewczyny. A ten jest zmienny jak wszystkie nastolatki!

Czy można urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy?

Pokój dla nastolatka wbrew pozorom nie musi zajmować ogromnej przestrzeni. Mały pokój młodzieżowy również możesz urządzić w pełni funkcjonalnie, jeśli tylko posłużysz się kilkom praktycznymi podpowiedziami, dzięki którym wszystko uda się ustawić w pokoju w sposób bardzo ergonomiczny.

  • Mały pokój młodzieżowy z pewnością będzie łatwiejszym wyzwaniem, jeśli odejdziesz od schematów i zdecydujesz się na wykorzystanie tego, co masz. Być może wysokość pokoju pozwala na piętrowy mebel na wzór niewielkiej antresoli? Lub wąski pokój młodzieżowy skłania do takiego ustawienia mebli, które pozwolą zachować niezbędną przestrzeń i nadadzą jej potrzebne funkcje.
  • W pokoju młodzieżowym – o czym dowiesz się z dalszej części artykułu – powinny znaleźć się określone strefy. Pamiętaj jednak, że możesz je ze sobą łączyć, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo przestrzeni.
  • Podkręć swoją kreatywność i wykorzystuj sprawdzone meblowe systemy i akcesoria do przechowywania, dzięki którym dostępna przestrzeń magicznie się powiększy. Korzystanie ze skutecznych dla niewielkiego metrażu rozwiązań to najlepsza odpowiedź na pytanie o to, jak urządzić pokój nastolatków.

Łóżko do: spania, grania, jedzenia, nauki…

Jednym z najważniejszych mebli do małego pokoju młodzieżowego jest komfortowe łóżko. Ma ono służyć nie tylko temu, aby dziecko wyspało się w wygodnych i zdrowych warunkach. Bywa ono także miejscem, gdzie odrabia się lekcje (ku przerażeniu dorosłych) albo gości znajomych, którzy przychodzą w odwiedziny.

Łóżko Nandu

 

W małym pokoju młodzieżowym cenny jest każdy centymetr dostępnej powierzchni, dlatego w przypadku wyboru mebla do spania zdecyduj się na łóżko jednoosobowe, które posiada szuflady pozwalające schować pościel. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w szafach stojących, gdzie zazwyczaj znajduje się kołdra, prześcieradło, poduszka.

 

Jakie rozmiary powinno mieć łóżko do pokoju młodzieżowego, gdzie jest niewiele przestrzeni? Twoja pociecha będzie spać w komforcie w przypadku łóżka o szerokości min. 90 cm, natomiast długość mebla należy dopasować indywidualnie.

Osobie o średnim wzroście wystarczy łóżko o długości 180 cm, aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę, że w okresie nastoletnim człowiek bardzo szybko rośnie. Jeśli podejrzewasz, że Twój syn lub córka mogą wyrosnąć na potencjalnych koszykarzy, bezpieczniej będzie kupić łóżko o długości min. 190 cm.

 

Pomysł na biurko w małym pokoju

Ciężko jest sobie wyobrazić, aby w pokoju dla nastolatka nie było biurka. Pamiętając, że dysponujesz w pomieszczeniu ograniczoną przestrzenią, wybierz mniejszy model – o długości 100-120 cm. Na rynku możesz znaleźć nawet biurka o długości 90 cm! Pamiętaj też, że nastolatki rosną jak na drożdżach.

By zwiększyć „pojemność” biurka wystarczy wysuwana półka na klawiaturę, dodatkowa nadstawka czy kontenerek na kółkach. W niewielkich wnętrzach świetnie sprawdzą się modele wyposażone w szufladę oraz szafkę, niezbędną do przechowywania artykułów szkolnych, książek i zeszytów.

Kiedy wybierasz biurko do pokoju młodzieżowego, postaw na mebel stylowy, a jednocześnie solidny. Wsparciem dla konstrukcji biurka jest panel poprzeczny łączący z tyłu nogi mebla.

Jakiej wysokości powinno być biurko dla nastolatka? Komfortowe użytkowanie biurka jest możliwe, gdy wysokość blatu to min. 75 cm. Dziecko musi być w stanie bez problemu schować nogi pod blatem a ten nie może być za wysoko. Pomocne może okazać się też wygodne krzesło na kółkach z wajchą do regulowania wysokości.

I jeszcze krzesło!

Do małego biurka do pokoju młodzieżowego trzeba dobrać odpowiednie krzesło. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup mebla, który “rośnie” wraz z dzieckiem, czyli krzesła obrotowego z możliwością regulowania wysokości siedziska. Fotel z podłokietnikami pozwoli odpocząć ramionom podczas chwili relaksu.

Podczas aranżacji małego pokoju młodzieżowego możesz jednak nie znaleźć miejsca na ustawienie fotela obrotowego – niektóre z nich są naprawdę spore. Wówczas dobierz krzesło o solidnej konstrukcji z oparciem oraz siedziskiem obitym miękkim materiałem. Pamiętaj, że podczas nauki nastolatek może spędzić przy biurku wiele godzin. Krzesło musi więc być wygodne dla dziecka i nastolatka w każdym wieku.

Gdzie mało miejsca, tam pojemne szafki

Klasyczne szafy z tzw. drzwiami skrzydłowymi potrzebują dodatkowej przestrzeni by wygodnie je otworzyć i zyskać komfortowy dostęp do zawartości. W niewielkich przestrzeniach lepiej sprawdzą się nowoczesne szafy z drzwiami przesuwnymi. Dzięki nim użytkowanie pokoju będzie dużo wygodniejsze.

W małym pokoju młodzieżowym warto wykorzystać wolne miejsce na ścianach. Zagospodaruj je za pomocą szafek wiszących i półek, które nastolatek wypełni książkami, ubraniami, a także przyborami do szkoły.

Urządzając mały pokój, staraj się dobierać meble tak, żeby pełniły więcej niż jedną funkcję. A gdyby tak przekształcić mebel do przechowywania w dodatkowe miejsce do… siedzenia lub ławę? Doskonałym przykładem jest kufer. Wystarczy kilka poduszek, żeby na co dzień służył jako wygodne siedzisko. Bez nich jego blat z powodzeniem może pełnić funkcję gościnnej ławy.

Jeśli mimo wszystkich wymienionych porad na aranżację małego pokoju wciąż masz obawy, że nastolatkowi będzie w nim ciasno, wyposaż pomieszczenie w meblościankę. Jest to rozwiązanie idealne do niewielkich pokoi, ponieważ meblościanka wypełnia sobą w całości jedną ze ścian wielofunkcyjnymi, ergonomicznymi meblami, takimi jak szafa na ubrania, biurko, szafki, półki, regały.

Jak optycznie powiększyć mały pokój młodzieżowy? Postaw na biel

W niewielkim pomieszczeniu możesz zastosować kilka wnętrzarskich trików, dzięki którym mały pokój młodzieżowy sprawi wrażenie większego.

Wypełnij przestrzeń bielą – barwa ta powiększa optycznie pokój. Weź pod uwagę zdanie dziecka, bo jeśli nie podobają mu się białe ściany, możecie zdecydować się na inny jasny kolor (beż, pudrowy róż, gołębia szarość, błękit itp.). Zamiast białych ścian możecie wybrać również białe meble lakierowane – pokój wypełniony połyskującymi przedmiotami wyda się większy niż jest w rzeczywistości.

kolekcja mebli Nepo Plus
Białe meble do pokoju młodzieżowego Nepo Plus
kolekcja mebli Ringo
Ringo to kolekcja białych mebli dla nastolatków

Mały, ale przytulny – dodatki do niewielkiego pokoju młodzieżowego

W nawet najbardziej przestronnym pokoju nastolatek będzie czuł się źle, jeśli nie będzie czuł, że to jego własna przestrzeń, urządzona zgodnie z jego preferencjami i gustem. W jaki sposób spersonalizować pokój nastolatka? Choćby pomocą ramek ze zdjęciami, plakatów, obrazków, a także szkatułek czy ceramicznych figurek ustawionych na półkach.

Pod tym względem inspiracje są niemal nieskończone, a pomieszczenia młodzieżowe dla chłopca i dziewczyny muszą być zależne od stylu nastolatków. Najlepiej spytaj nastolatka, jak wyobraża sobie swój nowoczesny pokój, jakie dodatki chciałby w nim zobaczyć. Jeśli jego pomysły na wyposażenie wnętrza będą nierealne, idź na kompromis w trakcie aranżacji. Współpracuj z dzieckiem, a wspólnie na pewno wybierzecie produkty, które będą doskonałym uzupełnieniem tego pomieszczenia.

Szklana szkatułka
Szklana szkatułka dla młodej damy

Podsumowanie, czyli wiesz już jak urządzić pokój młodzieżowy

Pokoje młodzieżowe ewoluują razem z ich lokatorami. Pokój dla nastolatka z czasem zostanie zdominowany przez jego osobisty charakter. Na ścianach pojawią się plakaty ulubionych zespołów, aktorów lub idolów. Podręczniki do nauki zastąpione zostaną przez książki czytane dla rozrywki, a zabawki powędrują do pudła i zostaną wyniesione na strych. Dlatego też miej na uwadze, że ta przestrzeń musi być podatna na zmiany. Kolory takiego wnętrza, które dominują pokoje dziecięce, mogą nie być odpowiednim rozwiązaniem jeśli chodzi o pomieszczenie dla nastolatka.

Chcesz uniknąć błędów w aranżowaniu przestrzeni dla swojej młodej pociechy? Przeczytaj o 10 nietrafionych pomysłach na pokój dla nastolatka.