Przejdź do sklepu brw.pl

Jak wybrać lampy ogrodowe?

Czytaj
19.07.2020

Jak wybrać lampy ogrodowe?

Jakie są rodzaje lamp ogrodowych i źródła ich światła? Co musisz wiedzieć, nim dokonasz zakupu tego typu oświetlenia? Jakie dodatkowe funkcje i opcje oferują producenci? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

Zaraz po pięknych roślinach i dobrze zaplanowanych ciągach komunikacyjnych, to odpowiednie, nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu gra kluczową rolę w ogrodowej przestrzeni. Dzięki niemu wrócisz bezpiecznie z wieczornego spaceru, nie potykając się o przypadkowe przeszkody.

Nowoczesne lampy zewnętrzne to także wspaniała dekoracja, która sprawia, że po zachodzie słońca rośliny prezentują się wyjątkowo, a cały ogród nabiera magicznego i niepowtarzalnego klimatu. Oświetlenie elewacji zaś podkreśli interesujące rozwiązania architektoniczne. Za pomocą lamp możesz również stworzyć ciekawą iluminację świetlną.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są źródła światła w ogrodzie,
  • jakie normy techniczne musi spełniać oświetlenie ogrodowe,
  • jakie są dostępne na rynku rodzaje lamp ogrodowych,
  • jak najkorzystniej rozmieścić oświetlenie ogrodu wokół domu.

Nasze wskazówki z pewnością pomogą Ci wybrać odpowiedni typ lamp zewnętrznych!

Źródła światła w ogrodzie – podstawowe informacje

Lampy ogrodowe różnią się między sobą nie tylko kształtem czy sposobem montażu, ale przede wszystkim swoim „sercem”, czyli komponentem, który emituje światło. Zanim zdecydujesz się na konkretny model lampy ogrodowej, warto dowiedzieć się, jakie są źródła światła w ogrodzie, jaki emitują kolor i jaka moc je zasila.

Żarówki LED

Ich ogromną zaleta są najnowsze, energooszczędne rozwiązania. Jest to jedno z najtańszych źródeł światła. Żarówki LED są przy tym odporne na silne uderzenia i wstrząsy. Zasila się je napięciem o mocy 12V. Technologia LED pozwala korzystać ze zróżnicowanych źródeł światła tego typu – od pojedynczych diod, po mocne żarówki i reflektory ledowe, które zapewniające naprawdę silne oświetlenie.

Żarówki halogenowe

Wyróżnia je przede wszystkim ciepła barwa światła (ok.3000K), która nadaje otoczeniu przyjemnej aury. Żarówki halogenowe opierają swą pracę na cyklu regeneracyjnym, w nie tradycyjnym żarniku. Właśnie to sprawia, że na powierzchni żarówki nie występuje czarny osad, halogen ma wyższą temperaturę, co przekłada się na większą moc, wykonanie ze szkła kwarcowego gwarantuje trwałość i odporność na wahanie temperatur. Ponadto sama żarówka działa o wiele dłużej.

Ogniwa solarne

Ogniwa solarne pozyskują energię z promieni słonecznych i nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Zazwyczaj mają zastosowanie, jako światło wpierające. A jak długo świeci lampa zewnętrzna z takim wkładem? W pełni naładowany akumulator działa zwykle ok. 8-10 godzin.

Lampion – lampa solarna
Lampion – lampa solarna

Jakie normy techniczne powinno spełniać oświetlenie zewnętrzne?

Bez względu na to, czy montujesz w swoim ogrodzie lampy w celu praktycznym, czy też wyłącznie estetycznym, bardzo ważne jest, aby spełniały one normy techniczne. Najlepiej, gdybyś oświetlenie swojego ogrodu zaplanował już na etapie kompleksowego projektu ogrodu. Ważne jest odpowiednie rozmieszczenie i schowanie mało estetycznych przewodów. Taką pracę najlepiej zlecić odpowiedniej firmie.

Lampy zewnętrzne – napięcie oraz klasa szczelności

Oświetlenie zewnętrzne powinno być niskonapięciowe – 24 lub 12V co oznacza konieczność podłączenia transformatora. Ponadto, zawsze wybieraj produkty o najwyższej klasie szczelności – nie mniej niż IP42, a oświetlenie przy oczku wodnym, basenie czy fontannie – nie mniej niż IP65. Ważna jest również energooszczędność –  tutaj warto zastanowić się nad inwestycją w oświetlenie LED.

Rodzaje lamp do ogrodu

Modele oświetlenia do ogrodu można dobierać pod kątem ich zastosowania, ogólnej stylistyki no i oczywiście własnych preferencji. Do wybory mamy:

Reflektory kierunkowe

Kierunkowe reflektorki montowane przy bramach oraz na ścianach budynku. Można je także ustawiać na trawniku. Doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy potrzebujesz precyzyjnie skierować światło w wybranym kierunku np. oświetlić podjazd do garażu (tutaj sprawdzi się oświetlenie najazdowe podjazdu) czy furtkę. To również praktyczne rozwiązanie w przypadku oświetlenia elewacji budynku.

Kinkiety lub lampy ścienne

Lampy i kinkiety, podobnie jak reflektory, montuje się  na ścianie. Idealnie sprawdzają się przy furtkach, w altanach oraz na tarasie.

Wysokie lampy ogrodowe stojące i słupy

Lampy ogrodowe wysokie – stojące i słupki oświetleniowe, zazwyczaj umieszcza się wzdłuż dróżek. Często montuje się je w gotowych betonowych fundamentach lub przykręca do twardej powierzchni np. kostki brukowej.

Naświetlacze i lampy gruntowe

Lampy ziemne i naświetlacze montowane bezpośrednio na nawierzchni lub na obrzeżach. Najczęściej mają okrągły kształt. Są niezwykle wytrzymałe i odporne na nacisk kół samochodowych. Są również wodoodporne dlatego nadają się do podświetlania oczek wodnych.

Lampy wiszące

Wiszące lampy wyglądają niezwykle efektownie, zwłaszcza gdy zamontuje się je na tarasie (na tarasie dobrym pomysłem będą też lampy sufitowe), werandzie lub wewnątrz altany. Lampy wiszące umieszcza się również przy wejściu do domu. Lampy, którymi pragniecie rozświetlić wejście, dodatkowo powinny mieć czujnik ruchu. Dzięki niemu zapalą się automatycznie, gdy ktoś podejdzie pod drzwi.

Latarnie

Latarnie ogrodowe są nie tylko atrakcyjnie wizualnie, ale dają również sporo rozproszonego światła. Doskonale  sprawdzą się w miejscach, które chcesz mocniej doświetlić. Są wręcz idealne do ogrodów urządzonych w orientalnym stylu,

Kule solarne

Wśród tego rodzaju oświetlenia ogrodowego możesz wybrać takie świecące naturalnym światłem lub zmieniające kolory. Świetnym efektem będzie umieszczenie kul różnej wielkości.

Lampy owadobójcze

Tego typu lampa ma za zadanie zwabić owady. Służy do tego świetlówka UV–A. Dawka ultrafioletu jest bezpieczna dla człowieka, a wyjątkowo skutecznie odstrasza uciążliwe latające stworzenia.

To jeszcze nie koniec! Warto wspomnieć również o innych, mniej typowych rozwiązaniach, takich jak:

  • podświetlane donice, które pięknie prezentują się ustawione wzdłuż ścieżki ogrodowej,
  • świecące kaskady oraz kamienie, które są stosowane głównie przy oczkach wodnych.

Gdzie umieścić ogrodowe lampy?

Niektóre miejsca w ogrodzie powinno się oświetlać zawsze. Mowa tutaj o podjeździe, wejściu do domu oraz ścieżkach ogrodowych.  Kolejne punkty oświetleniowe i miejsca, w którym pojawiąsię lampki ogrodowe, zależą już tylko od Twojej kreatywności. Musisz jednak pamiętać, że ze względu na koszt eksploatacji oświetlenia ogrodowego, zaleca się oświetlać jedynie najpotrzebniejsze miejsca.

Alternatywnym i niedrogim rozwiązaniem są, bardzo popularne w ostatnich latach, lampy solarne.  Innym sprawdzanym pomysłem będzie zamontowanie lampy ogrodowej z czujnikiem ruchu, która uruchamia się tylko w razie potrzeby, przez co energia zgromadzona w akumulatorze nie będzie zużywać się tak szybko.

Lampion – lampa solarna
Lampion – lampa solarna

Lampy ogrodowe najczęściej montuje się przy:

  • domach i budynkach gospodarczych. Wykorzystuje się do tego reflektory (często wyposażone w czujnik ruchu) oraz kinkiety,
  • głównym podjeździe i ścieżkach do domu. Wybór oświetlenia w tym przypadku jest bardzo duży. Począwszy od ekonomicznych lamp solarnychaż po tzw. lampy najazdowe, po których można przejechać kołem samochodu.

Pamiętaj, że zasięg  oświetlenia, zależy od wysokości, na jakiej znajduje się lampa, dlatego warto zwrócić uwagę na tzw. lampy ogrodowe wysokie.

Ottawa – lampa stojąca zewnętrzna
Ottawa – lampa stojąca zewnętrzna
  • oczkach wodnych, które warto wyeksponować (zwłaszcza wieczorową porą). Taflę wody możesz oświetlić za pomocą lamp instalowanych na brzegu, lamp pływających lub efektownych świecących kaskad.
  • tarasach i altanach ogrodowych. To miejsca, gdzie najczęściej latem spędza się czas z przyjaciółmi np. podczas wieczornego przyjęcia. Poza oświetleniem elektrycznym, możesz zdecydować się także na lampy solarne,lampy naftowe oraz klimatyczne świece ogrodowe.
  • większych roślinach, aby uwypuklić ich walory estetyczne.

Dotykowe funkcje oświetlenia w ogrodzie

Urządzając ogród, taras czy werandę, zapewne myślisz o swoim maksymalnym komforcie. I tak, odpowiedni dobór oświetlenia zewnętrznego i jego dodatkowe funkcje, również mogą Ci ten komfort zapewnić. O czym dokładnie mowa? Poznaj sprytne rozwiązania do zarządzania oświetleniem:

  • czujnik ruchu, skupia się na obszarze wokół lampy i włącza ją w momencie kiedy szujnik zarejestruje ruch,
  • czujnik zmierzchu, automatycznie uruchamia lampy w ogrodzie po zmierzchu oraz wyłącza je, gdy zacznie świtać,
  • włącznik z programatorem czasu – samodzielnie ustawiasz czas i decydujesz kiedy lampy mają być włączone i wyłączone.

Podsumowanie

Jak pokazuje powyższy artykuł oświetlenie Twojego ogrodu może przybrać najróżniejszy styl. Pamiętaj, by w miarę możliwości zaprojektować rozmieszczenie lamp ogrodowych zawczasu oraz dobrać właściwe źródło światła. Lampy wiszące, kinkiety ogrodowe, kule – niezależnie od wybranego modelu, wykorzystanie lamp to świetny sposób, by nadać przestrzeni magicznego klimatu po zmroku, a także zadbać o kwestie bezpieczeństwa na Twojej posesji. Wybierz oświetlenie zewnętrzne z głową – Twoje możliwości są niemal nieograniczone!

Zajrzyj do naszego sklepu, by poznać szeroką ofertę oświetlenia ogrodowego z brw.pl.