Przejdź do sklepu brw.pl

Jak wymienić żarówkę?

Czytaj
31.03.2021

Jak wymienić żarówkę?

Liczne dowcipy o wymianie żarówki sugerują, że jest to zadanie niewymagające specjalnych instrukcji. Na tyle łatwe, że można to zrobić „z zawiązanymi oczami”. Czy rzeczywiście? Radzimy nie testować – chociażby ze względu na ryzyko porażenia prądem. Sprawdź zatem, jak zmienić żarówkę skutecznie i w bezpieczny sposób.

Jak wymienić żarówkę?

Na pewno znasz to z własnego doświadczenia. Pracujesz akurat nad ważnym projektem do pracy albo odrabiasz lekcje z dzieckiem, a w pokoju nagle robi się ciemno. Albo wracasz wieczorem do domu, naciskasz włącznik w przedpokoju i… nic się nie dzieje.

Oczywiście egipskie ciemności mogą mieć różne przyczyny – od wybicia korków, przez awarie domowej lub lokalnej instalacji elektrycznej, aż po planowane wyłączenie prądu ze względu na modernizację sieci. Jednak kiedy zawodzi tylko jedna lampa, a pozostałe urządzenia elektryczne nadal działają, to najprawdopodobniej winna jest właśnie przepalona żarówka.

Jak zmienić żarówkę zgodnie z zasadami BHP?

Gdy światło znienacka gaśnie, w pierwszym odruchu chcesz jak najszybciej naprawić ten stan i zapewne nie zastanawiasz się nad bezpieczeństwem. Tymczasem jeżeli dotkniesz lampy pod napięciem, wówczas dojdzie do porażenia prądem.

Niestety, nawet tak prozaiczna czynność jak wymiana żarówki może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego, jeżeli podejmujesz jakiekolwiek działania związane z instalacją elektryczną, rób to w skupieniu i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Kinkiet Feniks – nowoczesna lampa z popularnym gwintem E27
Kinkiet Feniks – nowoczesna lampa z popularnym gwintem E27

Jak wymienić żarówkę? Instrukcja krok po kroku

  1. Odłącz prąd. Możesz to zrobić poprzez wyłączenie lampy na przełączniku, jednak pewnym rozwiązaniem jest wyłączenie lub wykręcenie bezpiecznika. Jeżeli nie wiesz, który bezpiecznik odcina prąd w danej lampie, wyłącz wszystkie bezpieczniki.
  2. Przed wyłączeniem bezpieczników upewnij się, że żadne urządzenie nie pracuje – w przeciwnym razie trzeba je wyłączyć.
  3. Jeżeli lampa znajduje się wysoko, zadbaj o stabilne podwyższenie. Drabina czy krzesło nie może się przesuwać, chwiać, itp.
  4. Wytrzyj dokładnie ręce, aby nie dotykać żarówki mokrymi czy natłuszczonymi dłońmi.
  5. Możesz także założyć gumowe rękawice zapewniające izolację.
  6. Wykręć starą żarówkę, po czym wkręć nową do momentu, aż poczujesz opór. Zwróć uwagę, czy wkręcasz żarówkę prosto.
  7. Włącz prąd i sprawdź, czy lampa działa. Jeżeli nie, ponownie odłącz prąd i spróbuj dokręcić żarówkę.
  8. Starą żarówkę wyrzuć do specjalnego pojemnika na zużyte żarówki, zawieź do punktu zbierającego elektrośmieci albo oddaj do sklepu, w którym można kupić żarówki.

Wymiana żarówki – możliwe problemy

Może się również zdarzyć, że zamiast popularnej żarówki wkręcanej (typ E27 lub E14) oprawa będzie przystosowana do żarówki z innym gwintem. Dotyczy to zwłaszcza reflektorów, opraw podtynkowych, oświetlenia ozdobnego i pomocniczego (np. nad blatem w kuchni). Jak zmienić żarówkę w takich lampach?

Jeżeli masz do czynienia z wtykiem reflektorowym typu GU10, wówczas przekręć żarówkę lekko w lewo i wyciągnij z oprawki. Czasami żarówkę trzeba lekko docisnąć, a dopiero potem przekręcić. Jeśli żarówka mimo to nie wypadnie, spróbuj ją podważyć. Następnie włóż nową żarówkę i obróć zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Żarówki MR16, MR11 oraz G4 to wtyki mocowane na wcisk, najczęściej spotykane w oświetleniu ozdobnym i pomocniczym. Jak zmienić żarówki z takim trzonkiem? Starą wystarczy wyciągnąć z oprawki  i wsunąć nową, celując w miejsce na wtyki.

Jeżeli przyczyną wymiany jest pęknięta świetlówka, zachowaj ostrożność ze względu na rtęć i inne toksyczne substancje. Najpierw otwórz okno, żeby przewietrzyć mieszkanie. Następnie załóż gumowe rękawiczki, zbierz resztki świetlówki i wrzuć je do worka. Umyj podłogę ściereczką. Rękawiczki i ścierkę włóż do worka z żarówką, szczelnie zawiąż i zawieź do punktu składowania odpadów – koniecznie powiedz, co znajduje się w środku.

Kwestia tego, jak wymienić żarówkę, staje się nieco bardziej problematyczna, gdy dojście do źródła światła jest utrudnione (np. w lampach o wąskim kształcie, reflektorach). W takiej sytuacji najpierw trzeba zdemontować klosz. Jeżeli jest to niemożliwe, wówczas warto zaopatrzyć się w gumową przyssawkę do żarówek.

Jak wymienić żarówkę w lampie LED?

Masz na oku piękną lampę LED, która będzie świetnie pasować do Twojego salonu, ale boisz się, że szybko przestanie działać? Niektóre nowoczesne lampy nie wymagają wymiany żarówki, ponieważ są wyposażone w zintegrowane moduły LED. Dzięki temu są ekonomiczne w eksploatacji i mogą przyjmować najbardziej fantazyjne kształty. Powstaje jednak pytanie, jak wymienić żarówkę w lampie LED, kiedy moduły przekroczą swój limit wytrzymałości?

To zadanie lepiej powierzyć elektrykowi, żeby nie uszkodzić lampy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że produkty LED charakteryzują się bardzo długą żywotnością – mogą działać nawet do 50 000 godzin. Oznacza to, że lampa włączona przez ok. 12 godzin dziennie może świecić ponad 11 lat! Po tym czasie z pewnością zapragniesz zmian w swoim domu i zechcesz kupić nową lampę…

Lampa wisząca Ring z wbudowanym modułem LED
Lampa wisząca Ring z wbudowanym modułem LED

Jak wymienić żarówkę w suficie podwieszanym?

W zabudowie sufitu podwieszanego zwykle zakłada się płaskie oczka przeznaczone do montażu podtynkowego lub reflektory. Źródłem światła w takich oprawach zwykle są żarówki z wtykiem reflektorowym – halogenowe lub lampy LED.

Oba typy żarówek charakteryzują się wysoką wydajnością, jednak LED-y zużywają mniej prądu i nie nagrzewają się tak bardzo jak halogeny. Choć są kilkukrotnie droższe, mogą świecić nawet 20 000 – 50 000 godzin, podczas gdy żarówki halogenowe przepalają się po ok. 2 000 godzinach pracy.

Jak wymienić żarówkę LED w suficie podwieszanym? Na pierwszy rzut oka może wydawać się to trudne, ponieważ główna część lampy jest schowana w zabudowie i nie ma za co złapać żarówki. Zdecydowanie łatwiej mają osoby, które uczestniczyły w budowie sufitu podwieszanego i wiedzą, na jakiej zasadzie zostały zamontowane lampy i jakie żarówki zostały w nich użyte.

Jak wymienić żarówkę LED w suficie podwieszanym?

  1. Wyłącz prąd w pomieszczeniu lub całym domu.
  2. Usuń zabezpieczenie, które chroni oprawę przed wypadnięciem z sufitu. W tym celu należy lekko ścisnąć zatrzaski z drutu – wówczas obwód sprężyny zmniejszy się i żarówka sama wypadnie. Czasami oprawę zabezpiecza ozdobna obręcz, którą należy podważyć, np. śrubokrętem.
  3. Gdy wydostaniesz oprawę na zewnątrz, wyjmij starą żarówkę i w jej miejsce włóż nową o tej samej wielkości i tym samym trzonku.
  4. Teraz trzeba z powrotem założyć zabezpieczenie. W tym celu ściśnij metalowy zatrzask z dwóch stron i włóż oprawę do otworu w suficie podwieszanym. Rób to ostrożnie, żeby nie uszkodzić płyty gipsowej. Gotowe!

Zastanawiasz się, jak wymienić żarówkę w suficie podwieszanym, ale masz tylko halogeny? Postępuj analogicznie jak z lampą LED, tylko pamiętaj o założeniu rękawiczek. Halogenów nie powinno się dotykać gołymi rękami, ponieważ tłusty osad z dłoni może obniżyć trwałość żarówki i przyspieszyć jej przepalenie.

We własnym zakresie możesz nie tylko wymienić żarówkę, ale nawet zamontować lampę. Jak to zrobić? Zajrzyj do naszego poradnika: „Jak samodzielnie powiesić żyrandol?”.