Jak zaprojektować ogród bez pomocy architekta?

Czytaj
16.06.2019

Jak zaprojektować ogród bez pomocy architekta?

Każdy szczęśliwy posiadacz domu marzy o pięknym ogrodzie. Satysfakcja i radość będą tym większe, jeśli stworzymy go zupełnie samodzielnie. Jak zaprojektować ogród, który będzie cieszył Ciebie i innych domowników przez wiele lat?

 

Jak zaprojektować ogród marzeń? Zacznij od koncepcji!

Gwarancją powodzenia każdego przedsięwzięcia jest gruntowne przemyślenie i zaplanowanie działań. Nie inaczej jest w przypadku działki, którą chciałbyś przemienić w ogród swoich marzeń. Zanim rozpoczniesz czynności związane z tworzeniem ogrodu, zdecyduj, jaka koncepcja ogrodu najbardziej Ci odpowiada.

Zastanów się, jaki styl życia prowadzicie i w jaki sposób chciałbyś wykorzystać przestrzeń dookoła swojego domu. Bardzo ważne jest, aby znać odpowiedzi na wszystkie poniższe pytania jeszcze przed przystąpieniem do prac związanych z projektowaniem ogrodu.

Czy masz małe dzieci, dla których warto zaprojektować placyk zabaw? Czy lubisz prace w ogrodzie, marzysz o pięknych kwiatach i nie masz nic przeciwko temu, aby spędzać wiele godzin na ich pielęgnacji? Chciałbyś hodować własne warzywa? A może ogród ma być głównie miejscem wypoczynku po pracy, a zajmowanie się nim wolałbyś ograniczyć do koszenia trawnika?

 

Projektowanie ogrodu: zrób to sam lub zdaj się na specjalistę

Kiedy już zdecydujesz, w jaki sposób chcesz zagospodarować swój ogród i na czym najbardziej zależy Tobie i pozostałym domownikom, przystąp do planowania. Wygląd domowego ogrodu możesz projektować tak samo jak zamknięte pomieszczenie.

Oczywiście, możesz zdać się na profesjonalistę i powierzyć to zadanie projektantowi. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić albo po prostu wolisz zrobić to samodzielnie, to na początku przyda Ci się kartka i ołówek. Po co? Przede wszystkim po to, aby naszkicować kilka wariantów przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

 

Wyznacz poszczególne strefy w ogrodzie

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, o których nie można zapominać. Pierwszą z nich jest wyznaczenie strefy wypoczynku, w której staną meble ogrodowe. Zapewnienie miejsca do relaksu jest podstawowym zadaniem ogrodu, upewnij się więc, że w swoim projekcie przeznaczyłeś na nie wystarczająco dużo miejsca. Warto poświęcić trochę czasu na obejrzenie różnych modeli mebli ogrodowych przed przystąpieniem do projektowania.

Fotele ogrodowe Eveline

Zaplanuj oświetlenie ogrodowe i instalacje elektryczne

Kolejną rzeczą, o której nie możesz zapomnieć, to poprowadzenie instalacji do oświetlenia ogrodowego. Odpowiednie światło podkreśli piękno poszczególnych elementów ogrodu – rabatek z kwiatami lub drzewek. Jest także ważne z praktycznego punktu widzenia, np. do oświetlenia stołu lub stopni tarasu. Niezbędne instalacje warto poprowadzić przed nasadzeniem roślin, aby uniknąć ich zniszczenia. To samo dotyczy instalacji nawadniającej.

Lampa Gatsby
Nowoczesna lampa zewnętrzna Boston

Wiedza to potęga – również w przypadku projektowania ogrodu

Projektując ogród, dobrze sięgnąć jest po fachową literaturę. Dowiesz się z niej, jak dbać o poszczególne rośliny, które gatunki nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie, czy też w jaki sposób zabezpieczyć ogród przed szkodnikami lub złymi warunkami atmosferycznymi.

Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz umieszczenie w swoim ogrodzie delikatnych albo bardzo wymagających gatunków roślin. Nie wszystkie kwiaty, byliny czy krzewy potrzebują tej samej ilości podlewania, nawożenia lub ekspozycji na światło słoneczne.

 

Zaprojektuj ogród w zgodzie z zasadami

Oto najważniejsze zasady sadzenia roślin, które sprawdzą się w każdym ogrodzie.

  1. Środek ogrodu powinien pozostać pusty – w przeciwnym przypadku znacznie zmniejszysz optycznie jego powierzchnię.
  2. Pamiętaj o zachowaniu piętrowości – im bliżej środka, tym rośliny powinny być niższe, drzewa i wysokie krzewy powinny znaleźć się najbliżej granicy działki.
  3. Nie sadź roślin zbyt blisko siebie. Pamiętaj, że niewielkie sadzonki z biegiem lat zmienią się w dużo większe rośliny. Nawet jeśli w pierwszym etapie ogród wygląda nieco pustawo, szybko się to zmieni. Dostosuj wielkość roślin do powierzchni ogrodu.
  4. Nie przesadzaj z ilością gatunków roślin w Twoim ogrodzie. Ich nadmiar wprowadzi chaos, nad którym trudno będzie zapanować. Łatwiej też wtedy o przypadkowe zestawienie ze sobą gatunków, które negatywnie na siebie wpływają.

 

Jak zagospodarować ogród? Design to nie wszystko!

Ostatnią kwestią, której nie można zaniedbać, projektując swój wymarzony ogród, jest wygoda i komfort użytkowania. Pamiętaj o takich szczegółach jak konieczność dotarcia kosiarką do wszystkich zakątków. Ścieżki powinny być na tyle szerokie, aby swobodnie się po nich poruszać, także z narzędziami ogrodniczymi w ręku.

Stosując się do powyższych wskazówek, zaprojektujesz ogród swoich marzeń, każda spędzona w nim chwila będzie czasem wymarzonego relaksu i przyniesie ukojenie zarówno dla ciała, jak i ducha.

A jeśli szukasz solidnych i tanich mebli ogrodowych, zajrzyj do naszej oferty.