Przejdź do sklepu brw.pl

Jak żyć ekologicznie? 12 postanowień noworocznych

Czytaj
3.01.2020

Jak żyć ekologicznie? 12 postanowień noworocznych

Koniec roku kalendarzowego zawsze mobilizuje do stworzenia listy noworocznych postanowień. W tym roku również warto poświęcić czas na chwilę refleksji i zastanowić się nad tym, co w naszym życiu jest ważne, a co chcielibyśmy w nim zmienić.

 

A gdyby tak zamiast kolejnej diety i karnetu na siłownię, podjąć w tym roku kilka długofalowych, ekologicznych wyzwań noworocznych? Nie tylko zmienią one twoje nastawienie do życia na bardziej pozytywne i sprawią, że będziesz zdrowszy, ale przede wszystkim zadbasz przy tym o planetę. Środowisko naturalne wymaga bowiem naszych działań – radykalnych, ale również tych stopniowych – dzięki którym ciągle będzie zmieniać się świadomość ludzi, a tym samym zwiększać bezpieczeństwo Ziemi – naszego domu. Postanowienia noworoczne nie muszą być tylko pobożnymi życzeniami, o których zapomnisz już po kilku tygodniach nowego roku. Jak rozpocząć ekologiczne życie w 2020 roku? Mamy dla Ciebie kilka propozycji.

 

Jak żyć ekologicznie? Zaplanuj zakupy zero waste

Na początek zrezygnuj z torebek foliowych, które za kilka groszy kupisz w supermarkecie, a w zamian tego, zawsze noś przy sobie składaną, wielorazową torbę. Możesz do niej wrzucać (również luzem) warzywa i owoce, których nie trzeba pakować w foliowe woreczki. Postaraj się również wybierać produkty zapakowane w biodegradowalne opakowania i kartony. Na etykiecie zawsze znajdziesz informację, czy produkt nadaje się do recyklingu. Torba na zakupy wielokrotnego użytku może być również ciekawym, modnym dodatkiem do codziennych stylizacji. Dlaczego z tego nie skorzystać, skoro wspierasz przy tym ochronę środowiska naturalnego? Ekologiczne życie wcale nie musi być nudne!

 

Zużywanie wody – postaw na oszczędność

Mycie każdej niewielkiej truskawki pod bieżącą wodą nie jest do końca dobrym pomysłem. Czasem lepiej podjąć się opłukania ich w jednej misce. Podobnie jest z myciem naczyń. Jeśli robisz to pod bieżącą wodą, zużywasz jej kilkukrotnie więcej, niż wtedy, gdy robisz to w zlewie pełnym ciepłej wody. Pomyśl o tym, że mycie naczyń bez użycia bieżącej wody pozwoli Ci nie tylko bardziej dbać o planetę, ale również o wydatki we własnym domu. Dotyczy to również mycia warzyw i owoców.

Szanowanie jedzenia

Skup się również na niemarnowaniu jedzenia. Na początku może się to okazać dużym wyzwaniem, ale finalnie sam zobaczysz, że było warto i ekologiczne podejście się opłaca. Nierzadko szybki tryb życia nie pomaga w odpowiednim planowaniu zakupów i posiłków.

Zamiast szybkich wizyt w sklepach i brania z półek co popadnie, odpowiednio się do tego przygotuj np. spisując listę rzeczy do kupienia. Kupuj produkty spożywcze i taką ich ilość jaką realnie potrzebujesz. Dzięki temu nie będziesz wyrzucał zepsutej żywności i dodatkowo zaoszczędzisz swoje pieniądze.

W wielu miastach powstały już tzw. jadłodzielnie, w których można oddawać żywność, której sami nie jesteśmy w stanie zjeść. Jedno z takich miejsc znajduje się np. na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Ograniczenie tworzyw sztucznych

Kolejna zabawka dla dziecka, która po pięciu minutach wyląduje na ogromnej kupce nieużywanych i zapomnianych? Rozważaj takie zakupy kilka razy. Czasem w dobrej wierze robimy coś nieprzemyślanego, co ma potem przełożenie na to, jak funkcjonujemy. Każdy taki zakup zwiększa globalne zużycie prądu, produkcję kiepskiego, niebezpiecznego plastiku i zwiększenie ilości śmieci w przestrzeni publicznej.

Nawet w przypadku bardziej naturalnych tworzyw też popełniamy błędy. Dlatego nie zbieraj listków papierowych ręczników „na potem”, by potem je zwyczajnie wyrzucić.

Śmieci w porządku, czyli życie ekologiczne na co dzień

Jeżeli jeszcze nie zacząłeś segregować śmieci w domu i pracy, koniecznie zacznij to robić. Nie tylko ze względu na przepisy, które tego wymagają, ale przede wszystkim dla dobra środowiska.

Dla przykładu: przeciętny Polak zużywa około 60 kg papieru rocznie, a każda tona papieru to masa ściętych drzew. Oddzielenie od siebie papieru, szkła i plastiku sprawi, że przynajmniej część Twoich śmieci trafi do recyklingu. Odzyskiwanie surowców z wyrzucanych przedmiotów pomoże zaoszczędzić ciągle zużywające się surowce naturalne Ziemi.

Kosze do segregacji w różnych kolorach
Kosze do segregacji w różnych kolorach

 

Jeżeli masz miejsce w kuchni, świetnym pomysłem, który zaoszczędzi sporo miejsca w śmieciach jest zgniatarka do butelek. Resztki z obiadu i obierki wyrzucaj do oddzielnego pojemnika. Jeśli masz ogród, będziesz z nich mógł przygotować kompost dla roślin.

Przeterminowane leki oddaj do najbliższej apteki, a zużyte baterie i sprzęty AGD przekaż firmom, które specjalizują się w utylizacji tego typu odpadków.
 

Obiad pod ręką i woda z bidonu

Ekologiczny tryb życia to nie tylko segregowanie śmieci w domu i ograniczenie foliowych opakowań w sklepie. To co jesz ma ogromny wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie. Niestety, kiedy jesteś w pracy, nie zawsze masz możliwość zjedzenie pożywnego obiadu. Osoby pracujące w biurowcach zazwyczaj przekąszają coś na szybko: batoniki, chipsy, fast foody, a takie jedzenie jest ciężkie i tłuste.

Dlatego idealnym rozwiązaniem są zdrowe lunch- boxy, do których zapakujesz eko przekąski lub domowy obiad. Wbrew pozorom przygotowanie jedzenia do pracy nie jest tak pracochłonne, jak nam się wydaje, szczególnie jeśli przyrządzimy posiłek dzień wcześniej.

Pojemnik na żywność 1000 ml

 

Jeśli chcesz być eko, zrezygnuj również z plastikowych kubków na kawę na wynos, a w zamian za to miej przy sobie swój własny. Wiele knajpek przyznaje nawet zniżkę, jeżeli masz ze sobą własny kubek! Nie pijesz kawy? To samo dotyczy innych napoi.

Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, zdecyduj się na kubek termiczny czy bidon, który sam będziesz uzupełniał. Jeżeli nie wiesz skąd wziąć wodę, która będzie nadawać się do picia, sam o to zadbaj. Wystarczy zainwestować w dzbanek filtrujący.

.

 

Bidon-butelka

 

Naturalne piękno

Minimalizm w kosmetyczce. Czy to możliwe? Jak najbardziej, na początek zacznij od drobnych zmian. Nie kupuj nowych kosmetyków, dopóki nie skończą się stare. Warto również przestawić się na produkty ekologiczne z odpowiednim certyfikatem (są one zdrowsze dla naszego organizmu i nie zawierają szkodliwych substancji).

A może by tak samemu rozpocząć ich domową produkcję? Z łatwością przygotujesz kremy, balsamy, pastę do zębów, a nawet antyperspirant czy proszek do prania. Będziesz miał przy tym mnóstwo zabawy i satysfakcji.

 

Prosty sposób na ekologiczne życie: porządek w szafie

Dzięki segregowaniu śmieci i oddawaniu niepotrzebnych rzeczy do recyklingu zyskujemy podwójnie. Robimy więcej miejsca w domu i pomagamy środowisku. Warto też, abyś przyjrzał się swojej szafie.

Czy na pewno używasz wszystkich ubrań, a może chodzisz tylko w kilku ulubionych sztukach?  Niepotrzebne rzeczy można wymienić na zasadzie tzw. swappingu albo oddać potrzebującym. Stare ubrania można również wymienić w niektórych sklepach na  zniżki.

O tym, jak zrobić porządek w szafie, przeczytasz tutaj:  5 sposobów na porządek w szafie.

 

Tym razem na pewno mi się uda!

Nie obawiaj się, że Ci się nie uda. Z sukcesem zrealizujesz swój plan jeżeli od początku szczegółowo go przemyślisz i będziesz się go trzymał. Najlepiej zastosować japońska metodę kaizen polegającą na „małych krokach”.

Nie musisz realizować wszystkich postanowień od razu. Zacznij np. od porządku w szafie, przygotowywania listy zakupowej i wyposażenia kuchni w kosze do segregowania śmieci. Po pewnym czasie, kiedy wejdzie Ci to już w nawyk, do swojej listy postanowień możesz włączyć kolejne rzeczy np. domowej roboty kosmetyki i codzienne przygotowywanie obiadu do pracy.

Jak żyć ekologicznie? Twoja lista postanowień

Co wpisać na swojej noworocznej liście postanowień? Mamy dla Ciebie uniwersalną ściągawkę, jak żyć ekologicznie na co dzień.

    1. Będę segregować śmieci.
    2. Kiedy bateria w moim telefonie naładuję się do pełna, wyłączę ładowarkę z prądu.
    3. Przestanę używać plastikowych torebek i butelek.
    4. Zacznę nosić ze sobą torbę na zakupy.
    5. Zacznę korzystać z kubka na kawę i bidona.
    6. Będę drukować dwustronnie, a wszystkie faktury wymienię na e-faktury.
    7. Zacznę przygotowywać obiady do pracy.
    8. Częściej będę jeździł na rowerze.
    9. Nie będę zostawiać komputera w trybie stand-by.
    10. Zacznę zakręcać wodę podczas mycia zębów.
    11. Będę wymieniać się ze znajomymi rzeczami, których nie potrzebuję.
    12. Przestanę marnować jedzenie.