Jaki ręcznik wybrać do swojej łazienki? Poradnik krok po kroku
CzytajJaki ręcznik wybrać do swojej łazienki? Poradnik krok po kroku
Wybór odpowiedniego ręcznika do łazienki to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa. Powinien być miękki, dobrze wchłaniać wodę, a także pasować do wystroju wnętrza. W sklepach – również w naszym – znajdziesz wiele rodzajów ręczników różniących się gramaturą, rozmiarem czy materiałem. Szukasz właściwego modelu i nie wiesz, czym kierować się przy zakupie? Zastanawiasz się, na które parametry zwrócić uwagę? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jaki ręcznik kupić, aby spełnił Twoje oczekiwania i posłużył Ci przez długi czas!

Spis treści:
- 1. Z jakiego materiału powinien być ręcznik łazienkowy?
- 2. Jaka gramatura ręcznika będzie najlepsza? O chłonności słów kilka
- 3. Sprawdź rozmiar i wybierz odpowiedni dla siebie
- 4. Wzornictwo i wykończenie ręcznika mają znaczenie!
- 5. Jaki ręcznik wybrać, by był łatwy w pielęgnacji?
- 6. Gdzie powiesić ręcznik?
- Ręczniki od Black Red White
1. Z jakiego materiału powinien być ręcznik łazienkowy?
Materiał, z jakiego wykonano ręcznik, siłą rzeczy wpływa na jego trwałość, komfort użytkowania oraz właściwości. Najczęściej spotykane modele są zrobione z bawełny, bambusa, mikrofibry i innych mieszanek syntetycznych.
Bawełna to klasyczne rozwiązanie. Jej zwolennicy cenią ją za miękkość i wysoką chłonność. Ręczniki bawełniane są przyjemne w dotyku oraz odporne na wilgoć. Jednak wymagają odpowiedniego prania, aby zachować swoje właściwości. Warto wiedzieć, że bawełna egipska lub czesana oferuje wyższą jakość, ale są to droższe warianty.
Ręcznik bambusowy to świetny pomysł w przypadku osób poszukujących ekologicznych produktów. Bambus jest bakteriobójczy i hipoalergiczny, zatem będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli Ty lub inny domownik należycie do alergików. Bambusowe ręczniki charakteryzują się wyjątkową chłonnością i miękkością, a co więcej szybko schną.
Mikrofibra to syntetyczna tkanina, której wizytówką jest błyskawiczne schnięcie oraz dobra chłonność. Jest lekka i zajmuje mało miejsca, więc zdaje egzamin w postaci ręcznika plażowego czy sportowego. Pozostałe mieszanki syntetyczne często są mniej chłonne, co rekompensują większą odpornością na zużycie. Sprawdzają się zwłaszcza w miejscach, gdzie ręczniki są często prane, na przykład w hotelach.
W skrócie: Zastanawiasz się, jaki ręcznik kupić, a szczególnie zależy Ci na chłonności? Rozejrzyj się za ręcznikiem bambusowym lub bawełnianym. Szybkie schnięcie to Twój priorytet? Mikrofibra będzie idealna.
2. Jaka gramatura ręcznika będzie najlepsza? O chłonności słów kilka

Gramatura ręcznika określa jego ciężar. Wylicza się ją na podstawie liczby gramów przypadających na metr kwadratowy tkaniny. Materiały o ciasnym splocie mają większą gęstość i ciężar, a luźny splot oznacza niższą wagę. W jaki sposób gramatura tkaniny przekłada się na jej właściwości? Czytaj dalej!
- Ręczniki o gramaturze 300–400 g/m² – szybko schną, są lekkie, ale mniej chłonne.
- Ręczniki o gramaturze 400–600 g/m² – stanowią uniwersalne rozwiązanie; dobrze wycierają, a także zachowują równowagę pomiędzy chłonnością a czasem schnięcia.
- Ręczniki o gramaturze powyżej 600 g/m² – są bardzo grube, niezwykle chłonne, lecz cięższe, zatem dłużej schną.
Jeżeli zależy Ci na szybkim wysychaniu ręcznika, postaw na lżejszy model. Twoim priorytetem jest komfort wycierania ciała miękkim, przyjemnym w dotyku materiałem? Rozejrzyj się za tkaninami o wyższej gramaturze. Ciężkie ręczniki z reguły cechuje większa puszystość.
3. Sprawdź rozmiar i wybierz odpowiedni dla siebie
Wybierając rozmiar ręcznika, weź pod uwagę jego funkcję. Ręcznik kąpielowy musi być na tyle duży, aby otulić większą część ciała. Rekomendowane są modele o wymiarach 70×140 cm lub 100×150 cm. W jaki ręcznik do włosów zainwestować? Optymalny będzie ręcznik w rozmiarze 50×90 cm – wystarczająco duży, żeby owinąć nim głowę, ale stosunkowo lekki. Jaki ręcznik do twarzy jest najlepszy? W tym przypadku spiszą się mniejsze modele o wymiarach 30×50 cm, które bez problemu zmieszczą się przy umywalce.
Wskazówka: warto mieć „pod ręką” kilka ręczników w różnych rozmiarach, które dopasujesz do aktualnych potrzeb.
4. Wzornictwo i wykończenie ręcznika mają znaczenie!
Funkcjonalność to nie wszystko. Ręczniki powinny również ładnie komponować się z wykończeniem oraz wszystkimi elementami wyposażenia łazienki. Dobrany ze smakiem kolor czy wzór materiału podkreślą styl wnętrza.
W nowoczesnych aranżacjach zdadzą egzamin tkaniny w jednolitych, stonowanych barwach, np. białej, szarej bądź czarnej. W klasycznych łazienkach będą dobrze wyglądać ręczniki w eleganckie wzory lub z haftowanymi detalami. Luksusową przestrzeń glamour dopełnią materiały ze złotymi, tudzież srebrnymi akcentami. Urządziłeś łazienkę w duchu skandynawskim? Postaw na jasne, naturalne odcienie, na przykład zielenie i beże. Styl boho pozwoli na większą swobodę. Mile widziane będą barwne ręczniki z frędzlami i etnicznymi wzorami. Industrialnej estetyce dodadzą pazura tkaniny w ciemnych, wyrazistych kolorach, takich jak grafit, antracyt czy głęboki granat. Będą harmonizować z surowymi materiałami, np. betonem bądź metalem.
Nie zapominaj o wykończeniu ręcznika. Dobry ręcznik powinien mieć wzmocnione brzegi. Zapobiegną strzępieniu się materiału oraz przedłużą jego żywotność – radzi ekspert Black Red White.
5. Jaki ręcznik wybrać, by był łatwy w pielęgnacji?
Regularne pranie to klucz do zachowania higieny ręczników. Jednak nie wszystkie tkaniny pierze się w taki sam sposób. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Większość ręczników bawełnianych dobrze znosi temperaturę między 40 a 60°C. Natomiast już ręcznik bambusowy wymaga delikatniejszego traktowania. Najlepiej prać go w 40°C, dzięki temu nie straci swoich właściwości. Jeśli chcesz ułatwić sobie pielęgnację ręczników, zaopatrz się w komplety wykonane z tego samego materiału.
Pamiętaj, że piorąc ręczniki, należy unikać nadmiernego stosowania płynów do płukania. Dlaczego? Ponieważ mogą zmniejszyć chłonność tkaniny. Pranie w odpowiednich środkach pozwoli zachować intensywność kolorów i zapobiegnie mechaceniu.
Wskazówka: chcesz wiedzieć, jak złożyć ręcznik w rulon, aby zaoszczędzić miejsce w szafie i sprawić, że łazienka będzie wyglądała schludniej? Wystarczy złożyć ręcznik na pół, a następnie ciasno zwinąć. Taka metoda sprawdza się też w hotelach SPA.
Czytaj również: „Jak stworzyć swoją prywatną strefę relaksu, czyli łazienka w stylu SPA”.
6. Gdzie powiesić ręcznik?
Nie wiesz, gdzie powiesić ręcznik przy umywalce, aby był łatwo dostępny? Najlepiej tuż obok armatury, na takiej wysokości, by komfortowo wycierać ręce bez uciążliwego pochylania się. Jednak większe ręczniki kąpielowe lepiej umieścić w pobliżu kabiny prysznicowej lub wanny. Znajdź miejsce, gdzie nie grozi im zamoczenie, i w którym szybko wyschną, na przykład przy grzejniku.
Ręczniki od Black Red White
Jak widzisz, wybór ręcznika sprowadza się do czegoś więcej niż decyzji o kolorze czy rozmiarze. Należy wziąć pod uwagę jeszcze materiał, gramaturę, funkcjonalność, zasady pielęgnacji oraz lokalizację. Dobrze dobrany ręcznik zapewni komfort każdego dnia i na długo zachowa swoje właściwości.
W sklepie internetowym Black Red White czekają na Ciebie ręczniki wykonane z różnych materiałów, w rozmaitych rozmiarach, kolorach, wzorach. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem!