Kieliszki do wina, szampana, wody – jak je rozpoznać?

Czytaj
4.01.2020

Kieliszki do wina, szampana, wody – jak je rozpoznać?

Urządzasz parapetówkę z okazji przeprowadzki do nowego mieszkania? A może przed Tobą duża impreza karnawałowa, na którą zaprosisz całą rodzinę i przyjaciół? Oprócz różnorodnego menu musisz zadbać także o dobre trunki. Sprawdź zatem, jakie kieliszki do wina, szampana i innych napojów powinny pojawić się na stole.

 

Urządzając przyjęcie, musisz liczyć się z tym, że Twoi goście zwrócą uwagę nie tylko na smak podanych przez Ciebie potraw, ale i na to, w jaki sposób zaprezentujesz je na stole. A ponieważ jedzeniu zwykle towarzyszą napoje, to obok talerzy i półmisków muszą pojawić się szklanki i kieliszki. Naczynia powinny być dopasowane do rodzaju napoju, i – wbrew pozorom – chodzi nie tylko o kulinarny savoir vivre.

Dlaczego to takie istotne? Spójrz chociażby na kieliszki do wina – jakie do jakiego będą najlepsze? Na pierwszy rzut oka są do siebie podobne, jednak znawcy trunku Dionizosa wiedzą, że kształt i wielkość czaszy kieliszka są dostosowane do cech organoleptycznych wina i właściwego sposobu podania. Co więcej, nieodpowiednie naczynie może odebrać gościom możliwość pełnego delektowania się smakiem, zapachem i konsystencją napoju.

 

Nie tylko trunki, czyli jakie kieliszki do wody wybrać?

Woda to podstawowy napój, po który sięgają wszyscy – niezależnie od wieku i preferencji smakowych. Gasi pragnienie, oczyszcza kubki smakowe, pozwala prowadzić konwersację bez uczucia „zasychania” w gardle, ułatwia przełykanie posiłku. Jeśli nie wiesz, jakie kieliszki do wody będą dobre na mniej oficjalne okazje, poprzestań na dużych, lekko rozszerzających się szklankach bez uchwytu.

 

Niemniej podczas uroczystych przyjęć warto wznieść się na wyżyny sztuki serwowania, podając wodę w nieco bardziej szlachetnym szkle. Jakie kieliszki do wody sprawdzą się w tej sytuacji? Koniecznie z dużą, pękatą czarką osadzoną na wysmukłej nóżce – z reguły kieliszki przeznaczone na wodę są największe w całym zestawie. Pasuje tu także kielich goblet z krótką, zdobioną nóżką.

 

Odpowiednie kieliszki do wina – jakie do jakiego rodzaju?

Nie musisz mieć sommelierowskiego przeszkolenia, aby podawać wino w wykwintny sposób. Wystarczy, że zapamiętasz kilka podstawowych zasad. Unikaj kolorowego szkła – tylko idealnie przezroczysta czarka w pełni wyeksponują barwę i klarowność trunku. Zwróć też uwagę na grubość szkła – lepszym wyborem będą cienkościenne kieliszki, ponieważ wino szybciej uwolni swój bukiet pod wpływem ciepła dłoni.

Producenci szkła stołowego proponują różne kieliszki do wina. Jakie do jakiego rodzaju trunku pasują?

Wysokie kieliszki z pękatą czarką o dużej pojemności są odpowiednie do wina czerwonego. Czasza może lekko zwężać się u góry, a u dołu powinna być mocno zaokrąglona. Ale czy to naprawdę ma znaczenie, jakie kieliszki do czerwonego wina podasz na przyjęciu? Tak! Dzięki dużej czarce płyn ma większy kontakt z powietrzem i tym samym łatwiej uwalnia swój bukiet. Czerwone wina są bardziej aromatyczne i treściwsze w smaku od win białych, dlatego to właśnie dla nich zarezerwowane są większe naczynia.

Być może już się domyślasz, jakie kieliszki do białego wina będą najwłaściwsze. Rozpoznasz je po smukłej i zwężającej się czarce z lekko rozchylonym rantem. Wina białe są subtelniejsze niż czerwone, dlatego potrzebują mniejszych kieliszków, które lepiej zatrzymują smak i aromat. To, jakie kieliszki do białego wina wybierzesz, powinno zależeć również od gatunku – przy ciężkich odmianach warto sięgać po bardziej pękate szkło, natomiast lekkie wymagają wąskiej czarki.

Kieliszek Anser do białego wina – smukła czarka pozwala dłużej delektować się bukietem trunku.

 

Jeśli jesteś koneserem świeżych i gaszących pragnienie trunków, zapewne zastanawiasz się, jakie kieliszki do wina różowego będą najlepsze. Tego rodzaju wina podaje się mocno schłodzone, dlatego szkło powinno sprzyjać utrzymaniu niskiej temperatury. Wybieraj zatem niewielkie kieliszki o smukłej czarce, z lekko rozchylonymi krawędziami. W takim naczyniu wino dłużej zachowuje orzeźwiające właściwości i lepiej uwalnia swój finezyjny aromat.

Potrafisz już rozpoznać, jakie kieliszki do czerwonego wina są najlepsze, a jakie należy  wybrać do białego. Jednak zapomnij o tych zasadach, jeśli zamierzasz podać wino na aperitif lub ciężkie wino po posiłku – wówczas lepiej sięgnąć po małe kieliszki z czarką w kształcie tulipana osadzone na wysokiej nóżce.

Kieliszek Casual to uniwersalne szkło na co dzień i na specjalne okoliczności.

 

Sylwester, ślub i inne huczne okazje – jakie kieliszki do szampana wybrać?

Zapraszasz znajomych na przyjęcie noworoczne? A może świętujesz okrągły jubileusz? Wyjątkowe okazje nie mogą obyć się toastu z bąbelkami. Aby ta chwila odbyła się jak należy, zaopatrz się w tzw. flety, które charakteryzują się wysoką nóżką i wąską czarką.

Czy to, jakie kieliszki do wina musującego wybierzesz, rzeczywiście ma znaczenie? Tak – smukłe szkło sprawia, że trunek dłużej zachowuje niską temperaturę i świeżość, a także wolniej się odgazowuje.

Kieliszki do szampana Krosno Fusion

 

Choć wznoszenie toastu „fletem” wygląda nad wyraz elegancko, musujący trunek możesz podać również w szkle o szerszej średnicy. Jakie kieliszki do szampana warto wziąć pod uwagę? Jeśli chcesz serwować wyrafinowany alkohol, możesz skorzystać z kieliszków w kształcie tulipana. Rozszerzająca się u dołu czarka umożliwia zakołysanie płynem, dzięki czemu szampan „dotleni się” i można wychwycić jego zróżnicowany bukiet.

Jest jeszcze jeden sposób na podanie musującego trunku – często stosowany na eleganckich przyjęciach weselnych i rautach w elitarnym gronie. Jakie kieliszki do szampana będą Ci potrzebne? Sięgnij po pucharki z płaską i szeroką czarką osadzoną na wysokiej nóżce.

Możesz zbudować z nich piramidę, której napełnianie stanie się atrakcją wieczoru – szampańska kaskada będzie wyglądać fenomenalnie, jeśli umieścisz kieliszki na złotej paterze lub w naczyniu wypełnionym suchym lodem.

Komplet 6 kieliszków do szampana Harmony

 

Na drugą nóżkę, czyli kieliszki do innych popularnych trunków

Już wiesz, jakie kieliszki do czerwonego wina wybierają sommelierzy i masz świadomość tego, że odpowiednie szkło korzystnie wpływa na wrażenia z degustacji. Potrafisz także rozpoznać, jakie kieliszki do białego wina pasują do ciężkich i lekkich odmian tego trunku. Jednak podczas spotkań w kameralnym gronie możesz zaproponować gościom również inne alkohole – domowe nalewki, koniak, drinki, dobre rzemieślnicze piwo. W czym je podawać?

Koniaki i brandy nalewaj do kieliszków z dużą czarką w kształcie tulipana i bardzo krótką nóżką.

Trunki pite małymi porcjami, tj. wódki, likiery i nalewki możesz serwować w niewielkich, ozdobnych kieliszkach na nóżce, a także w kieliszkach bez nóżki (typu shot).

Walory piwa, czyli gęstą pianę i bąbelki, możesz wyeksponować za pomocą dużych kieliszków na krótkiej nóżce (tzw. pokali), kufli lub wysokich szklanek.

Do drinków nierozcieńczanych wskazane są kieliszki typu shot, natomiast drinki z dodatkiem soku lub innych napojów bezalkoholowych podawaj w prostych szklankach (typu highball i collins) oraz w specjalnych kieliszkach koktajlowych.

 

Wydajesz uroczystą kolację i chcesz przygotować eleganckie nakrycie stołu? W takim razie zajrzyj do artykułu „Jak ułożyć sztućce przy stole i jak je odkładać?”.