Przejdź do sklepu brw.pl

Korytarz, przedpokój, sień, wiatrołap – i jak tu się nie zgubić?

Czytaj
15.11.2020

Korytarz, przedpokój, sień, wiatrołap – i jak tu się nie zgubić?

Chcesz zwiększyć funkcjonalność i przejrzystość swojego mieszkania? Zacznij od uporządkowania występujących w nim stref komunikacyjnych! Hol, sień, korytarz a przedpokój czy wiatrołap – czym różnią się od siebie te pomieszczenia i jak odpowiednio zagospodarować ich przestrzeń? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, to przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!

przedpokój scandiZ tego tekstu dowiesz się między innymi:

  • co to jest wiatrołap,
  • czym różni się korytarz w bloku, a przedpokój,
  • jakie podstawowe cechy ma hol w domu jednorodzinnym.

Wiatrołap – przestrzeń powitania

Miejscem, od którego zaczynamy wędrówkę po naszym mieszkaniu, jest wiatrołap. Co to jest i jakie spełnia funkcje? Zwany inaczej przedsionkiem lub sienią, stanowi pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzimy przekraczając próg domu.

W przeszłości pełnił on głównie rolę strefy buforowej, chroniącej przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jak wskazuje sama nazwa – miał on niejako „łapać” zimne powietrze i zapobiegać jego przedostawaniu się do wnętrza mieszkania.

Obecnie, w dobie szczelnych drzwi, rola ta nie jest aż tak istotna. Współczesne wiatrołapy spełniają jednak wiele innych funkcji. W domach jednorodzinnych często projektuje się w nich wejście do kotłowni czy garażu, dzięki czemu stanowią one węzeł komunikacyjny między tymi wnętrzami a domem, zapobiegając przedostawaniu się do niego zanieczyszczeń i brudu. Co więcej, odpowiednio duże – są także często miejscem, w którym przyjmujemy listonosza czy inkasenta, witamy gości i zostawiamy okrycie wierzchnie.

Meble z kolekcji Porto pomogą Ci urządzić sień praktyczną, ale i atrakcyjną wizualnie 

 

Jak więc widać, wiatrołap pełni zróżnicowane funkcje. Jak urządzić to pomieszczenie, aby było zarówno funkcjonalne, ale i reprezentacyjne? Przede wszystkim pomyśl o meblach, które pomogą Ci utrzymać w nim ład i porządek. Świetnie sprawdzą się tu szafy wnękowe, wieszaki i pojemniki na buty. Dobrym pomysłem będzie również umieszczenie niewielkiej ławki lub pufa, pozwalającego usiąść i wygodnie założyć obuwie.

Kolekcja mebli Homeline, m. in. lustro i szafka na buty

 

Obowiązkowo pamiętaj też o lustrze! Nie tylko pozwoli Ci ono na ostatnie poprawki wyglądu przed wyjściem, ale i optycznie powiększy wiatrołap, szczególnie, gdy cechuje się on niewielkim metrażem. Modele ze zdobionymi ramami wiszące na ścianie to również świetny sposób na estetyczne zagospodarowanie wnętrz tak mieszkań, jak i domów.

Hol – główny węzeł komunikacyjny

Kolejnym miejscem, które odwiedzamy w domu po przekroczeniu wiatrołapu, jest hol. Pomieszczenie to jest typowe szczególnie dla dużych i przestronnych mieszkań, ale nie tylko. Wnętrze to, projektowane w środkowej części domu, pełni przede wszystkim rolę jego centrum komunikacyjnego, z którego rozchodzą się drogi do pozostałych pomieszczeń.

Współcześnie hole aranżowane są w bardzo różny sposób. W nowoczesnych projektach można znaleźć zarówno te otwarte, łączące się z pokojami dziennymi, jak i stanowiące oddzielną, zamkniętą przestrzeń.

Niezależnie od rodzaju budowy, we wszystkich przypadkach funkcję komunikacyjną wiążą one z reprezentacyjną, stanowiąc wizytówkę mieszkania. Jak zaaranżować hol, aby uczynił on na odwiedzających Cię gościach jak najlepsze pierwsze wrażenie?

Przede wszystkim zadbaj o to, aby wnętrze to utrzymane było w stylistyce zbliżonej do wystroju całego mieszkania. Dzięki temu stworzysz spójną aranżację, unikając wrażenia chaosu, szczególnie, gdy posiadasz hol otwarty na salon i inne wnętrza. Jeśli nie musisz martwić się ograniczonym metrażem, śmiało postaw tu solidną szafę, duże lustro czy wygodny mebel do siedzenia.

Piękne rodzinne zdjęcia w dekoracyjnych ramkach stworzą w holu ciepły i przytulny klimat

 

Posiadasz stosunkowo mały hol? Również nie ma problemu – wykorzystaj powierzchnię ściany. Gustowna kolekcja obrazów, zdjęć, eleganckie lampy – te pozornie niewielkie akcesoria pomogą Ci spersonalizować wnętrze i nadać mu wyjątkowego charakteru.

Jeśli już mowa o lampach – z racji iż hol znajduje się w środkowej części domu, często rzadko dociera do niego światło dzienne. Jeśli więc chcesz uniknąć wrażenia zaciemnienia wnętrza, koniecznie zadbaj o jego dostateczne doświetlenie.

Poza centralnym źródłem światła, świetnie sprawdzi się tu również to boczne, rzucane przez spoty czy kinkiety. Dzięki temu Twój hol będzie nie tylko reprezentacyjny, ale i komfortowy dla oka.

 

Przedpokój – zaproszenie do pomieszczeń

Ostatnią kwestią, o jakiej należy powiedzieć mówiąc o komunikacyjnej stronie mieszkania, są przedpokoje i korytarze. W wielu przypadkach można spotkać się z zamiennym używaniem tych pojęć. Wbrew licznym podobieństwom, nie odnoszą się one jednak do tej samej przestrzeni. Jak więc należy je prawidłowo rozumieć?

Podstawowa różnica między korytarzem a przedpokojem sprowadza się do kształtu i funkcji, jaką pełnią te przestrzenie. Przedpokój, jak wskazuje sama nazwa, łączy ze sobą różne pomieszczenia w mieszkaniu. W odróżnieniu od wąskiego zwykle korytarza, ma on najczęściej regularny kształt kwadratu lub prostokąta i pełni nierzadko funkcję niewielkiej domowej szatni lub garderoby na wierzchnie okrycia.

 

Jeśli masz wystarczającą ilość miejsca, postaw tu solidną szafę wnękową, komodę czy pojemnik na obuwie. Jeśli nie, pomyśl o specjalnych kompletach łączących w sobie wąską szafę ubraniową, stojak lub szafki na buty, siedzisko i lustro. Rozwiązanie to pomoże Ci zaoszczędzić ograniczoną przestrzeń wnętrza, a przy tym utrzymać w nim ład i porządek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze warto tu umieścić,  koniecznie zapoznaj się z tekstem: „6 akcesoriów do przedpokoju, które warto mieć”

 

Korytarz – łącznik między pomieszczeniami

Przyszła wreszcie pora na korytarze. Mówiąc najogólniej, są one ścieżkami komunikacyjnymi, rozchodzącymi się z holu głównego i prowadzącymi do poszczególnych pomieszczeń, do których nie sposób zapewnić dostępu wyłącznie przez centralną część mieszkania. Porównując więc korytarz i przedpokój, hall czy wiatrołap – rola tego pierwszego jest najbardziej ograniczona i sprowadza się przede wszystkim do funkcji komunikacyjnej.

Jak funkcjonalnie zaaranżować mały korytarz w bloku? Ze względu na niewielki metraż takich wnętrz ciężko umieścić w nich meble czy większe dekoracje. Watro więc postawić na grę światła i kolorów.

Jeśli chcesz optycznie powiększyć korytarz, pomaluj jego ściany na jasne kolory – klasyczna biel, beże czy szarości, podkreślone odpowiednim oświetleniem, nadadzą mu wrażenia otwartości i przestronności. Skutecznie sprawdzą się tu również ciekawe wzory, szczególnie pasy – dzięki nim korytarz wyda się automatycznie szerszy.

 

Jeśli chcesz przełamać monotonny i standardowy wygląd korytarza w bloku, zadbaj też o ciekawe dekoracje. Tutaj, podobnie jak w przypadku holu, największe możliwości stwarza atrakcyjne wykorzystanie powierzchni ścian.

Naklejki lub tapety, obrazy, zdjęcia – te pozornie niewielkie dodatki zmienią Twój korytarz ze zwykłej przestrzeni łączącej wnętrza w intrygujące miejsce, zachęcające do odkrywania dekoracji mieszkania.

Podsumowanie

Hol, przedpokój, wiatrołap – każde z tych pomieszczeń ma własny styl, charakter i pełni nieco inną funkcję w budynku. Dom czy mieszkanie w bloku są utrzymane w konkretnym stylu, dlatego warto zadbać o to, by również te przestrzenie – które często pełnią funkcję pomieszczenia „przechodniego” – były nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne.

Projekt pomieszczeń powinien być zgodny z resztą przestrzeni mieszkalnej, do której prowadzą wewnętrzne drzwi. Aranżacje takich wnętrz nie należą do najprostszych, ale warto zainwestować w nie czas i energię. Pomyśl o tym, że projekt wiatrołapu, przedpokoju, korytarza czy przedsionka to często pierwsza rzecz, jaką widzą odwiedzający Cię goście. Niebanalny projekt aranżacji tego typu wnętrza może zaowocować niezapomnianym pierwszym wrażeniem.

Wiesz już, jaka jest różnica między korytarzem a przedpokojem oraz wiatrołapem, co to jest hal? Pomyśl więc o jak najbardziej funkcjonalnym i atrakcyjnym urządzeniu tych wnętrz.  Sprawdź nasze meble do przedpokoju.