Przejdź do sklepu brw.pl

Kuchnia loftowa – aranżacja, która odmieni Twoje wnętrze!

Czytaj
17.01.2022

Kuchnia loftowa – aranżacja, która odmieni Twoje wnętrze!

Szukasz ciekawego pomysłu na aranżację kuchni? Zainteresuj się wyznacznikami stylu loft! Wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych lat 50. estetyka to z jednej strony surowy minimalizm, a z drugiej synonim ekstrawagancji. Jako że intrygujący wygląd idzie tu w parze z wysokim poziomem funkcjonalności, styl industrialny doskonale nadaje się do zastosowania właśnie w tak wymagającym pomieszczeniu jak kuchnia. O czym pamiętać podczas aranżacji wnętrz?

Z tego wpisu dowiesz się m.in.:

  • Co wyróżnia kuchnię loft?
  • Jakie meble wybrać do kuchni w stylu loft?
  • Jakie dodatki wybrać do kuchni w stylu loft?

kuchnia w stylu loft

Kuchnia loft – co ją wyróżnia?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak urządzić kuchnię industrialną, należy najpierw dobrze poznać zasady stylu loft. Jego początki sięgają czasów, gdy wskutek recesji masowo zamykano amerykańskie fabryki i magazyny. Nieruchomości zostały przejęte przez środowiska artystyczne, które zaczęły wykorzystywać je w ramach pracowni, galerii, ale też mieszkań. Praktyka ta spotkała się z dużym zainteresowaniem i wkrótce wnętrza industrialne stały się powszechnym widokiem w USA. Nie trzeba było długo czekać, aby estetyka rozpowszechniła się na cały świat.

Główne wyznaczniki aranżacji wnętrza w stylu loft

Na podstawie historii stylu industrialnego łatwo domyślić się, jakie są jego główne wyznaczniki. Wnętrza urządzone w tej estetyce powinny być przede wszystkim przestronne i jasne. Wymagają zarówno wydajnego światła sztucznego, jak i zapewnianego przez duże okna światła słonecznego. Kolejną ważną cechę stylu loftowego stanowią surowe wykończenia. Pamiętaj, że pomieszczenia industrialne nie były projektowane z myślą o celach mieszkaniowych. Ich ścian zazwyczaj nie tynkowano, a przewodów instalacyjnych nie ukrywano.

kuchnia styl loft

Podobną surowość należy utrzymać w przestrzeni kuchennej loft. Kuchnia z wyeksponowanymi materiałami takimi jak cegła czy beton architektoniczny będzie strzałem w dziesiątkę. Jeśli po ścianach lub suficie biegną widoczne kable bądź przewody wentylacyjne, nie przejmuj się nimi. Dopóki nie stanowią zagrożenia dla lokatorów, stanowią naturalny dla tego stylu i w pełni pożądany element wystroju, podkreślając klimat industrialny we wnętrzu. Kuchnia industrialna powinna cechować się bowiem swego rodzaju niedoskonałością.

Loftowy styl – kolorystyka

Minimalizm w przypadku stylu industrialnego przejawia się także poprzez kolorystykę. Z oczywistych względów we wnętrzach tego typu królują odcienie szarości. Śmiało można sięgnąć również po tak uniwersalne rozwiązania jak czerń i biel. Warto jednak czasem przełamać stonowane kolory wyrazistymi akcentami. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku żywe czerwienie i żółcie. Kuchnia w stylu loftowym pięknie prezentuje się również w towarzystwie naturalnych odcieni drewna.

Kuchnia loftowa w bloku otwarta na salon

Industrialna estetyka wygląda najefektowniej na dużej przestrzeni. Jednak nawet w ciasnym mieszkaniu w bloku można powiększyć przestrzeń. Najlepiej zrobić to, burząc ścianę pomiędzy kuchnią a jadalnią lub salonem. Wtedy w pomieszczeniu zmieści się kuchnia w kształcie litery L z większą liczbą szafek, zatem zwiększy się również wygoda użytkowania.

Pamiętaj przy tym, że w loftowej kuchni z salonem warto zadbać o spójność aneksu kuchennego ze strefą wypoczynkową. Meble w stylu industrialnym powinny znaleźć się w obu częściach pomieszczenia.

W takim wnętrzu możesz zastosować umowny podział między salonem a kuchnią. W tej roli zda egzamin na przykład stół. Chcesz trochę urozmaicić aranżację? Rozważ każde krzesło z innej bajki, ale dopilnuj, aby miały jakieś cechy wspólne – kształt albo kolor.

Czytaj również: „Styl loftowy: salon z kuchnią”.

Mała kuchnia industrialna — jak ją urządzić?

Dobry projekt kuchni w stylu industrialnym, gdy do dyspozycji masz niewielki metraż, wbrew pozorom nie jest bardzo trudny do zrealizowania. Istnieje wiele sprytnych trików, które pozwalają powiększyć przestrzeń w optyczny sposób.

Życzysz sobie, aby Cię zainspirować za pomocą konkretnych przykładów? Proszę bardzo. Poza wspomnianym wyżej burzeniem ściany, rozważ duże lustro, które wizualnie doda metrażu. Jak wpasować je w wystrój? Jeśli nie zdecydowałeś się na usunięcie ściany, powieś lustro na niej. Jeżeli ją zburzyłeś, niech lustro zawiśnie w salonie naprzeciwko okna – wtedy dodatkowo rozjaśnisz wnętrze.

Kuchnia w stylu loftowym – jakie meble wybrać?

W jakie meble powinna być wyposażona kuchnia w stylu loft? Inspiracje i wskazówki znajdziesz poniżej.

Bez wątpienia kluczowym elementem kuchni w stylu industrialnym są meble. Początkowo do swoich loftowych wnętrz artyści wstawiali produkty używane, których nie łączyło prawdopodobnie nic poza tym, że były wykonane z drewna. Nie musisz więc przejmować się w tym przypadku estetyczną spójnością – styl industrialny cechuje się bowiem naturalnym eklektyzmem.

Mimo to warto postawić na drewniane meble kuchenne bądź produkty imitujące ten naturalny surowiec. Mile widziane będą postarzane powierzchnie i inne rodzaje wykończenia sugerujące bogatą historię wybranych elementów wyposażenia.

O ile stosunkowo łatwo jest zgromadzić eklektyczną kolekcję mebli do salonu w stylu industrialnym, o tyle aranżacja kuchni wydaje się w tym przypadku zdecydowanie trudniejsza. Mowa przede wszystkim o zabudowie, która musi stanowić przecież spójną całość. Chodzi nawet nie tyle o estetykę, ile o wymiary. Dlatego dobrym pomysłem okaże się wybór gotowego kompletu kuchennego, utrzymanego w odpowiedniej estetyce. Ważne, by fronty szafek były identyczne. Dzięki temu zachowasz we wnętrzu industrialny klimat, jednocześnie gwarantując pomieszczeniu maksimum funkcjonalności i harmonię.

Zastanów się też nad kuchenną wyspą, którą możesz zbudować ze stojących szafek kuchennych i blatu roboczego. Sprawdzi się jako miejsce do przygotowywania posiłków i przechowywania akcesoriów kuchennych. Kuchnie z wyspą kuchenną obecnie stały się bardzo popularne.

Jeśli zastanawiasz się, jakie meble do kuchni industrialnej wybrać, zapoznaj się z bogatą ofertą Black Red White. Znajdziesz tu gotowe komplety, które możesz dowolnie modyfikować. Przykład takiego produktu stanowi zabudowa z kolekcji Junona Line, z elementami w odcieniu wenge. Jej powierzchnia ma jasne wybarwienie dąb sonoma, a minimalistyczny design idealnie wpisuje się w założenia stylu industrialnego. Z jasnymi frontami efektownie będzie kontrastował np. czarny blat.

W naszym asortymencie dostępny jest także wariant z frontami utrzymanymi w wyrazistym grafitowym kolorze, który pięknie komponuje się z drewnianym blatem.

 

Kuchnia loftowa – dobierz odpowiednie dodatki!

Kuchnia w stylu industrialnym nie byłaby kompletna bez atrakcyjnych dodatków. Zastanawiasz się, jakie detale „doceni” kuchnia loft? Inspiracje czekają na Ciebie w dalszej części artykułu.

Industrialne lampy

Jeśli chcesz urządzić loftową kuchnię, nie zapomnij uwzględnić oświetlenia. Jak pisaliśmy wyżej, bardzo istotną rolę odegrają w tym przypadku stylowe lampy. Mają one po pierwsze zapewnić optymalną widoczność, która jest niezbędna w pomieszczeniach o tak użytkowym charakterze, a po drugie wprowadzić do wnętrza loftowy klimat.

Zastanawiając się nad doborem opraw oświetleniowych, stawiaj na proste lampy bez zbędnych zdobień. Zwróć także uwagę na materiały, jakich użyto do ich wykonania. W cenie będą przede wszystkim surowce naturalne, takie jak drewno, różne rodzaje metalu oraz szkło. Nie bój się również odsłoniętych żarówek i zwisających z sufitu kabli – tego typu detale doskonale wpiszą się w styl industrialny.

Przykłady lamp w stylu loftowym, które znajdziesz w ofercie Black Red White, to między innymi modele Sardo oraz Elena Cooper. Ich funkcjonalne projekty w atrakcyjny sposób łączą wykorzystanie metalu oraz szkła, dzięki czemu zachwycają elegancką surowością.

Modne akcenty do loftowej kuchni

Kuchnia loftowa potrzebuje także innych dodatków. Jedne z nich odegrają ważną rolę dla użyteczności pomieszczenia, inne uzupełnią wyposażenie o akcenty dekoracyjne. Pamiętaj, aby wszelkie akcesoria – takie jak wieszaki, stojaki na noże, małe sprzęty AGD czy półki na przyprawy – również były utrzymane w stylu industrialnym i pasowały do aranżacji. Nie sposób nie wspomnieć przy okazji o funkcji, jaką pełnią w industrialnej kuchni rośliny. Zieleń w naturalny sposób ożywia styl loftowy, z łatwością zamieniając surowe wnętrze w serce każdego domu.

Pamiętaj przy tym, że styl industrialny przyjmuje różne oblicza. Możesz połączyć go z inną estetyką. Na przykład kuchnia boho loft chętnie „przygarnie” drewniane lampy z ażurowymi kloszami czy marokańskie płytki. Wtedy wystrój stanie się bardziej przytulny i kolorowy.

Interesuje Cię fabryczny styl w tradycyjnym wydaniu, które ma odzwierciedlić Twoja kuchnia loft? Industrial w wersji hard w największym stopniu przypomina fabryczne wnętrza. Postaw na beton architektoniczny, metal barwiony na czarno, widoczne elementy konstrukcyjne.

Z kolei nowoczesna kuchnia w duchu soft loft jest bardziej stonowana. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby była to biała kuchnia ze śnieżnobiałymi frontami szafek wykończonymi na wysoki połysk i chromowanymi elementami.

To od Ciebie zależy, jaki kształt ostatecznie przyjmie Twoja loftowa kuchnia.

Kuchnia w stylu loft? Zaprojektuj ją z Black Red White!

Urządzając kuchnię w stylu industrialnym, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. W Black Red White czekają na Ciebie meble i dodatki, dzięki którym skompletujesz wyposażenie pomieszczenia, tworząc wyjątkową przestrzeń dla siebie i swojej rodziny!