Przejdź do sklepu brw.pl

Jak oddzielić salon od sypialni? Podpowiadamy!

Czytaj
11.06.2022

Jak oddzielić salon od sypialni? Podpowiadamy!

Jedno pomieszczenie, które pełni dwie osobne funkcje, to prawdziwe aranżacyjne wyzwanie. Często się jednak zdarza, że swoją sypialnię rozlokowujemy w pokoju dziennym – ograniczenia metrażowe mieszkania lub oddzielne pokoje pozajmowane przez innych domowników sprawiają, że nie mamy innego wyjścia. Można jednak mądrze oddzielić sypialnię od części salonowej i stworzyć komfortową przestrzeń zarówno na aktywność dzienną, jak i sen. I to wszystko w ramach jednego pomieszczenia. Sprawdź, jak to zrobić!

Z tego wpisu dowiesz się m.in.:

  • Czy salon i sypialnię można pogodzić w jednym pomieszczeniu?
  • Jak oddzielić salon od sypialni?
  • Jak zaaranżować salon i sypialnię w jednym pomieszczeniu?

Salon i sypialnia osobno w jednym pomieszczeniu? To możliwe!

Zanim wybierzemy się do sklepu budowalnego po płyty regipsowe, których zadaniem będzie ostateczne przedzielenie jednego pomieszczenia na dwa mniejsze, dobrze się zastanówmy. Pokój dzienny i sypialnia to co prawda dwa różne pomieszczenia, pełniące różne funkcje, ale część z nich da się sprytnie połączyć. Okazuje się bowiem, że są między nimi punkty wspólne. Dlatego połączenie salonu z sypialnią nie powinno odbywać się w sposób dosłowny. Wystarczy tak zorganizować poszczególne strefy, by oddzielenie sypialni od salonu miało charakter funkcjonalny.

  • Wydzielenie sypialni w znaczeniu dosłownym nie będzie konieczne, jeśli Twoim łóżkiem stanie się wygodna kanapa z funkcją spania. W dzień może służyć wszystkim domownikom, w nocy zapewniać zdrowy, spokojny sen.
  • Wydzielona sypialnia nie musi mieć dostępu do światła dziennego, zatem jeśli chcesz użyć łóżka i kanapy osobno, to właśnie ta druga powinna mieć dostęp do okna. Klimatyczne oświetlenie w sypialni zastąpi światło dziennie. Zdecydowanie ważniejsze jest ono w salonie, gdzie spędzasz czas w ciągu dnia.
  • Jednoznaczne wizualne rozwiązania, takie jak drzwi przesuwne lub podział pomieszczenia specjalnymi płytami stosuj tylko wtedy, gdy pomieszczenie jest naprawdę duże. Wówczas warto rozważyć wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych. Na mniejszym metrażu możesz poradzić sobie kwiatami doniczkowymi, ładnym regałem, czy nawet specjalną zasłonką, czy przez powieszenie kotary. Pomocne może się również okazać postawienie parawanu, zwłaszcza że możesz w razie potrzeby przenieść go w inne miejsce. Nie stracisz przy tym optycznej przestrzeni pomieszczenia.

Jak przedzielić salon od sypialni?

Oddzielenie salonu od sypialni może pomóc w uzyskaniu nieco większej harmonii wnętrza. Jeśli nawet musisz to zrobić w centralnej części pomieszczenia, możesz wykorzystać takie sposoby, które zapewnią i dobry wizualny efekt, i satysfakcjonującą funkcjonalność. Jak oddzielić salon od sypialni, by nie stworzyć dwóch zbyt małych i niefunkcjonalnych pomieszczeń? Oto kilka pomysłów!

Zastosuj trik z regałami

Są one dużo bardziej praktyczne, niż ścianka działowa, bo zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania, przy czym mogą niezwykle efektywnie oddzielić sypialnie od salonów. Pamiętaj przy tym, że regał nie musi sięgać sufitu. Oddzielenie sypialni od części salonowej możliwe jest również przy użyciu mniejszych regałów. Doskonałą propozycją jest regał Namek, który jest rozwiązaniem designerskim i praktycznym w jednym. Jest w stanie subtelnie oddzielić sypialnię od salonu, zapewnić dodatkowe półki, a jednocześnie nie marnować dostępnej przestrzeni.

Skorzystaj z możliwości metamorfozy salonu w sypialnię

Wygodna kanapa lub narożnik z funkcją spania w praktyczny sposób mogą zamieniać się w nocy w łóżko. Niewielki stolik kawowy stanie się szafką nocną, z kolei zamykany regał lub witryna po części mogą służyć do przechowywania rzeczy z salonu, a po części być szafą na Twoje ubrania. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie zaoszczędzenie przestrzeni, jednak sprawdzi się ono tylko wtedy, gdy nie ma konfliktu wśród domowników o korzystanie z pokoju dziennego po zmroku. Salon połączony może bowiem czasem takie generować. Wówczas postaraj się o maksymalnie estetyczne rozwiązanie, które będzie satysfakcjonować wszystkie strony aranżacyjnej debaty.

Meble wypoczynkowe i łóżko tuż obok siebie

Jeśli kanapa stanie swoimi „plecami” do łóżka, uda Ci się pogodzić salon z sypialnią. Aranżacja sypialni zakłada wówczas, że jest ona odsłonięta, dlatego możesz użyć niewielkiej ścianki działowej (nie musi być montowana na stałe) lub po prostu roślin w doniczkach, dzięki którym obie przestrzenie będą wyraźnie zarysowane. Łóżko sypialniane będzie kącikiem wypoczynkowym, który w towarzystwie roślin tylko zyska. Możesz wówczas urządzić salon w tradycyjny sposób. Pamiętaj, by wpleść motyw przewodni, który znajdzie się zarówno w sypialni, jak i w salonie. Dzięki temu cała przestrzeń będzie spójną kompozycją, choć subtelnie od siebie oddzieloną. Sypialnia połączona z salonem jest wówczas wręcz atutem!

Postawienie ścianki ze szkła

Jeśli zależy Ci na tym, by oddzielić sypialnię od salonu w bardziej zdecydowany sposób, postaw ściankę z transparentnego szkła. Na małej przestrzeni to bardzo ważne, ponieważ nie zachodzi efekt jej pomniejszenia. Sporą inspiracją może być ścianka z mocno zaznaczonymi ramami, przedzielona tak, jak przedzielone jest okno. To dodatkowy element aranżacyjny, który może dać Ci inspirację zarówno do urządzenia salonu, jak i sypialni. Jeśli wybierzemy parawan ze szkła, z powodzeniem możemy liczyć na podkreślenie takich stylów pomieszczenia jak nowoczesny, czy glamour. Ściankę wyeksponuje delikatna sofa, która stanie tuż obok niej. Doskonałym rozwiązaniem – subtelnym, na cienkich nóżkach – będzie sofa Amethyst w jednej z dwóch wersji kolorystycznych.

Salon i sypialnia osobno – aranżacje

Sypialnia wydzielona z przestrzeni salonu nadal musi zachować swoją funkcjonalność. Zainspiruj się aranżacjami BRW, dzięki którym stworzysz miejsce i do spędzania czasu w ciągu dnia, i do odpoczynku.

Sypialnia i salon w jednym

Bez stawiania ścianek działowych, bez specjalnych regałów, czy nawet bez kwiatów. Możesz urządzić sypialnię w salonie, jeśli masz dogodne warunki, by wieczorem rozścielić kanapę z funkcją spania i stworzyć w przestrzeni salonowej piękną sypialnię. Narożnik Norefin to mnóstwo miejsca do codziennych aktywności. W nocy jednak zamienia się w wygodne łóżko sypialniane. Stojący przy narożniku zestaw ław Aroz otrzyma w przestrzeni sypialnianej nową funkcję – stolików nocnych w ciekawym designie. Aby stworzyć sobie miejsce do przechowywania, przyda się witryna, która w połowie może pełnić funkcję szafy, na wzór witryny Loksa. W taki sposób nawet w małej kawalerce stworzysz wygodną przestrzeń do spania. Jest to jednocześnie najsłuszniejsze rozwiązanie, na jakie możemy zdecydować się w niewielkich pomieszczeniach.

Oddzielenie części sypialnianej – aranżacja skandynawska

Oddzielona regałem część sypialniana pozwoli Ci urządzić salon na własnych zasadach. Możesz w tym celu postawić niewielką ściankę działową z drewna lub płyty meblowej pomiędzy sofą, a łóżkiem. To prosty sposób, by wydzielić sypialnię w części dziennej, przy którym mieszkanie nie traci optycznie na metrażu. Najlepiej, jeśli ścianka nie jest wyższa niż sofa lub narożnik, które znajdą się w salonie.

Zgrabna rama łóżka, jeden niewielki stolik kawowy i praktyczna szafa mogą stanowić część sypialnianą. Z kolei pokój dzienny może być wówczas wyposażony w klasyczną sofę. W aranżacjach skandynawskich świetnie sprawdzi się sofa Scandic. Pasujące do niej jasne drewno może być motywem przewodnim zarówno dla salonu, jak i dla sypialni.

Sypialnia i salon w małych mieszkaniach – urządź je z BRW

Otwarta przestrzeń jest wyzwaniem, zwłaszcza jeśli ma spełniać kilka różnych funkcji. Z inspiracjami BRW jej urządzenie będzie dużo przyjemniejsze!