Przejdź do sklepu brw.pl

Lampy wiszące – w każdym stylu!

Czytaj
15.08.2020

Lampy wiszące – w każdym stylu!

Lampy wiszące stanowią bardzo ciekawy element oświetlenia w każdym mieszkaniu. Oprócz swojej typowej funkcjonalnej roli, dzięki szerokiej gamie modeli w dosłownie każdym stylu, stanowią również bardzo waży element dekoracyjny wnętrz.

Lampy wiszące - w każdym stylu!

Lampy wiszące nie są dedykowane jedynie do salonu czy strefy jadalnianej. Doskonale sprawdzają się również w pokojach dziecięcych, gabinetach, sypialniach czy nawet łazienkach. Dobór odpowiedniego modelu zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać oraz od wielkości i stylu wnętrza.

Ogromną zaletą tego typu oświetlenia jest fakt, że możesz nim oświetlić dowolną powierzchnię, w zależności od miejsca, w którym je zamontujesz. Ponadto, dzięki swojej ciekawej formie, wiszące lampy przykuwają uwagę i podkreślają stylistykę wnętrza. Musisz jednak pamiętać o tym, że źle dobrane lampy wiszące nie prezentują się zbyt korzystnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw wskazówek, dzięki którym wybierzesz odpowiednie oświetlenie i będziesz  mógł cieszyć się nim przez długie lata.

Jaką lampę wiszącą wybrać?

Główne zalety lamp wiszących to przede wszystkim: doskonałe źródło oświetlenia ogólnego, równomierne oświetlenie pomieszczenia oraz oszczędność miejsca, bowiem lampy wiszące nie zajmują miejsca w pomieszczeniu, w którym są zawieszone.   Możesz wybierać spośród przeróżnych form i modeli żyrandoli.

Lampy wiszące jednopunktowe

Doskonale sprawdzają się głównie we wnętrzach o niewielkim metrażu, urządzonych w stylu tradycyjnym lub minimalistycznym. Możesz nimi oświetlić również stół w jadalni, lub zawiesić w pokoju dziecięcym, jako dodatkowe źródło światła. Wiszące lampy tego typu to często świetne oświetlenie podstawowe, które bardzo łatwo dobrać pod konkretne kategorie pomieszczenia. W metalowym lub drucianym wykończeniu sprawdzą się w stylu industrialnym, ale drewniane lub papierowe będą doskonałym uzupełnieniem wnętrz w stylu skandynawskim, boho, czy rustykalnym.

 

Lampy kilkupunktowe

Tego typu lampy są niezawodne, gdy chcesz doświetlić blat stołu w jadalni czy wyspy kuchennej. Wspaniale nadają klimat, eksponują zastawę stołową oraz serwowane posiłki. Pamiętaj, aby dobrać je odpowiednio do kształtu oraz długości stołu. Owalny stół – owalne oprawy, kwadratowy stół – klosze bardziej kanciaste. Choć nie jest to regułą! Pamiętaj również, że im wyższy sufit bądź dłuższy stół, tym lampy powinny być okazalsze. Stylizowane i nowoczesne lampy wiszące tego typu właściwie znoszą konieczność inwestowania w lampy stołowe. Zazwyczaj są wystarczającym źródłem światła. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by lampy sufitowe i stołowe były używane naprzemiennie, w zależności od tego, jakie natężenie światła jest Ci w danej chwili potrzebne.

 

Lampy wiszące z regulowaną długością kabla

Takie lampy najczęściej wykorzystywane są do wieszania nad stołem. Sprawdzają się również wszędzie tam, gdzie w zależności od sytuacji potrzebujemy światła skoncentrowanego, kierunkowego bądź bardziej ogólnego i rozproszonego po całym pomieszczeniu. Wisząca lampa tego typu to również doskonały wybór nad kuchenny blat z hokerami. Bez problemu dostosujesz ich wysokość do wysokości mebla.

Klosze zamknięte od góry (nieprzepuszczające światła)

Tego rodzaju lampy dają światło jednokierunkowe, skierowane ku dołowi, przydatne zwłaszcza nad stołem oraz biurkiem. Takie oświetlenie wiszące to najczęściej piękne lampy industrialne, które rzucają ciepłe promienie światła i nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru.

 

Klosze zamknięte od dołu (nieprzepuszczające światła)

Te z kolei polecane są głównie do salonu, jako oświetlenie całej przestrzeni i główne źródło światła. Świecą światłem rozproszonym, doświetlają sufit oraz ściany. Najczęściej wspaniale sprawdzają się w stylu nowoczesnym, choć odpowiednio dobrane kolory sprawią, że możesz kupić lampy wiszące tego typu również wtedy, gdy urządzasz wnętrze w stylu skandynawskim.

 

Klosze szklane lub z półprzezroczystym abażurem

Transparentne lub półtransparentne lampy dają światło kierunkowe, które wydostaje się przez otwór oraz światło rozproszone doświetlające sufit i ściany. Doskonale prezentują się zarówno w gabinecie, salonie, kuchni, jadalni, jak i sypialni. Mogą stanowić piękne zróżnicowanie źródeł światła i uzupełnienie lamp sufitowych.

 

RADA MISTRZÓW BRW:  Do salonu najlepiej wybrać oświetlenie, które nie będzie męczyć wzroku i zapewni przytłumione, przyjemne światło. Doskonale sprawdzają się w tej roli papierowe abażury.  Z kolei do jadalni czy też nad stół kuchenny wybierz mocniejsze oświetlenie, z bardziej skoncentrowanym strumieniem światła.  Warto zdecydować się również na kilka punktów świetlnych z możliwością regulacji długości, kierunku i kąta padania światła. Najlepiej sprawdzą się nieprzezroczyste, otwarte klosze, które pozwalają skoncentrować i odpowiednio skierować strumień światła.

 

Jaką funkcję ma pełnić lampa sufitowa?

Po pierwsze i chyba najważniejsze, zanim zdecydujesz się na zakup, przemyśl, jaką funkcję ma pełnić wybrana przez Ciebie lampa. Czy wybrany model ma być jedynie dekoracyjny i stanowić akcent świetlny, który wprowadzi do wnętrza przytulną atmosferę, czy może ważniejsza jest jego funkcja – bo lampa będzie służyć do pracy, oświetlać stół lub blat roboczy w kuchni? A może powinna spełniać obydwie role? W przypadku ostatniego wariantu warto zainwestować w ściemniacz, który pozwala na sterowanie intensywnością światła w zależności od Twoich potrzeb.

Lampa wisząca Satelite
Lampa wisząca Satelite

 

Lampy do małych i dużych pomieszczeń

Lampy w pomieszczeniu są jak biżuteria. Mogą dodać mu uroku lub całkowicie, niekorzystnie odmienić jego wygląd. Dlatego dobierając odpowiedni model, należy kierować się zarówno stylem, jak i wielkością pomieszczenia, w którym będzie montowana lampa wisząca. Zbyt duża przytłoczy niewielkie pomieszczenie, z kolei zbyt mała, nie zostanie zauważona. Warto zatem poznać zasady doboru lamp, biorąc pod uwagę ich wielkość.

Dobór odpowiedniej lampy, jak również wysokość ich zawieszenia uzależniona jest od kilku czynników:

  • wielkości pomieszczenia,
  • wysokości sufitu,
  • funkcji, jaką ma spełniać lampa,
  • najbliższego otoczenia.

 

Lampa Soleil – idealna do wysokich i dużych wnętrz
Lampa Soleil – idealna do wysokich i dużych wnętrz

Inna wielkość pasuje do pomieszczeń o wysokim suficie, inna do tych o niskim stropie. Inaczej zawiesisz również lampy w miejscu, które jest przechodnie, a na innej, gdy chcesz oświetlić wyspę kuchenną. Dlatego wybierając wielkość lampy sufitowej, zawsze powinieneś najpierw kierować się wielkością przestrzeni, jaką dysponujesz.

Wymiar bryły lampy ma ogromne znaczenie. Dlatego najpierw zmierz i dodaj do siebie wymiary pomieszczenia: długość i szerokość, a wynik zapisz w centymetrach, następnie  pomnóż liczbę przez 2,5. Wynik, który otrzymasz z tych obliczeń to optymalna średnica lampy, na jaką powinieneś się zdecydować.

Duże lampy są świetną propozycją do dużych domów, stanowiąc centralne oświetlenie. W mniejszych mieszkaniach warto zdecydować się na kilka mniejszych żyrandoli.

Dzięki ogromnemu wyborowi lamp wiszących w każdym stylu możesz np., mniejszą lampkę zawiesić w małym pomieszczeniu, a jej duży odpowiednik w przestronnym salonie. W ten prosty sposób uzyskasz spójną i bardzo stylową aranżację wnętrza.

Lampa wisząca Maserlo
Lampa wisząca Maserlo
Lampa wisząca Maserlo

 Lampa wisząca Maserlo

 

Jak wysoko powiesić lampę wiszącą?

Wysokość, na której ma znaleźć się lampa wisząca, to bardzo ważna kwestia. Decydując, musisz wziąć pod uwagę wysokość sufitu w mieszkaniu oraz powierzchnię, która ma być oświetlona. I tak np. jeśli Twoje mieszkanie jest mniej więcej standardowej wysokości, wynoszącej ok. 2,4-2,5 m, lampy powinny wisieć w odległości 1,9 – 2,1 m od podłogi.

Lampy nad stołem powinny wisieć mniej więcej w odległości 1,5 – 1,7 m nad ziemią, aby nie oślepiać siedzących przy nim osób. Z kolei w przypadku lamp umieszczanych nad kuchennym blatem, najlepiej zawiesić je mniej więcej 55 cm do 70 cm nad jego powierzchnią.

Lampy wiszące stanowią również świetną alternatywę dla lampek nocnych w sypialni – tutaj powinny wisieć ok. 40 – 50 cm nad szafką nocną.

Lampy wiszące w każdym stylu

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stały się proste rozwiązania, a to za sprawą większej popularności stylistyki minimalistycznej, loftowej oraz industrialnej. Jeżeli Twoje mieszkanie urządzone jest właśnie w takim klimacie, najlepiej zdecyduj się na zakup prostej lampy z klasycznym kloszem. Sprawdzą się tutaj modele zarówno z metalicznym połyskiem, jak i te wykonane ze szkła bądź z papieru.

Proste aranżacje można również nieco ożywić za pomocą mocniejszych akcentów np. dekoracyjnej, pełnej przepychu lampy nieco w stylu glamour. Dodasz w ten sposób wnętrzu szczyptę elegancji.

 

W tych bardziej nowoczesnych przestrzeniach doskonale sprawdzą się naturalne materiały, które są jedynie uzupełnieniem prostego, pełnego harmonii wnętrza. Świetnie prezentują się np. lampy bez klosza, jedynie z ozdobnymi żarówkami. Z kolei do wnętrz rustykalnych warto wybrać lampy z florystycznymi ornamentami lub dekoracyjnymi abażurami.