Przejdź do sklepu brw.pl

Lustro niczym tafla wody: jak o nie dbać, by zachowało nienaganny stan?

Czytaj
25.06.2021

Lustro niczym tafla wody: jak o nie dbać, by zachowało nienaganny stan?

Lustra BRW

Lustro jest jedną z najtrudniejszych powierzchni do mycia. Zapewne niejedną osobę przyprawia to o ból głowy, bo czasem im więcej pracy i zaangażowania – tym więcej zacieków i smug. Trzeba jednak przyznać, że zadbane lustrzane powierzchnie prezentują się zachwycająco. I nie chodzi tu jedynie o lustra, w których możemy się przejrzeć, ale również lustrzane blaty czy płytki. Zatem jak dbać o lustro, by było czyste i lśniące?

Mycie luster a mycie szyb

Bardzo często metody stosowane przy myciu okien kopiujemy również na czyszczenie luster. Warto jednak pamiętać, że te powierzchnie różnią się od siebie. Lustro w tylnej części pokryte jest srebrem, które właśnie zmienia je z szyby w materiał, w którym możemy się przejrzeć. Chemiczne środki do mycia mogą zawierać składniki, które w kontakcie ze srebrem, np. na krawędziach, uszkodzą krawędzie lustra i spowodują powstanie ciemnych plam.

Jeśli zależy Ci na tym, aby lustro było idealną taflą, należy dbać o to, by nie było porysowane. Smugi stają się mniejszym problemem, jeśli na powierzchni lustra powstaną głębokie zadrapania nie do usunięcia. Dlatego unikaj środków peelingujących i ziarnistych. Są w stanie zetrzeć zaschnięte zabrudzenia, jednak najczęściej odbywa się to przy powstawaniu uszkodzeń na tafli. Z czasem staną się one coraz bardziej widoczne i sprawią, że lustro nie będzie nadawało się do czyszczenia, a jedynie do wymiany.

Czym umyć lustro? Specjalne preparaty i domowe sposoby

Lustro bez smug to marzenie tych, którzy mają w domu sporo powierzchni pokrytych tym pięknym wykończeniem. Jednak aby uzyskać taki efekt, trzeba podjąć odpowiednie działania. Mycie lustra do uzyskania czystej tafli to jedno, ale ważne jest również zachowanie go w dobrej kondycji na długo. Jak to zrobić?

Ciepła woda i ściereczki z mikrofibry

To jeden z najlepszych sposobów na mycie lustrzanych, szklanych powierzchni. Warto sobie przygotować dwie ściereczki. Jedna posłuży do przetarcia lustra na mokro. Usuniesz dzięki temu nieco bardziej zaschnięte zabrudzenia. Wytrzyj lustro bardzo dokładnie. Zanim wyschnie przetrzyj je drugą szmatką na sucho. Inaczej pozostaną na nim nieestetyczne kropki po kroplach wody. W ten sposób zyskasz czyste lustro bez grama środków chemicznych. Ta metoda sprawdzi się przy lustrach mniej zabrudzonych, na których nie ma zaschniętych plam, np. z pasty do zębów.

Płyn do mycia szyb

Choć czyszczenie okien wygląda nieco inaczej niż czyszczenie luster, płyn do szyb może być tu wspólnym mianownikiem. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie płyny się do tego nadadzą. Wbrew powszechnym opiniom, nie powinny zawierać środków o kwaśnym odczynie. Te szybko niszczą podlew lustra i przyspieszają korozję srebra. Unikaj zatem płynów, w których składzie znajdziesz ocet czy sok z cytryny. Co ciekawe, płyn nie powinien mieć również odczynu silnie zasadowego, dlatego odpada również amoniak. Najlepsze będzie pH neutralne. Zanim kupisz płyn do szyb, przeczytaj po prostu jego skład.

Jeśli korzystasz z płynu do mycia szyb, jego pozostałości wycieraj ręcznikiem papierowym. Dzięki temu nie będą powstawały smugi na lustrze a sam proces czyszczenia lustra będzie dużo łatwiejszy. Znikną nawet oporne, zaschnięte plamy.

Plamy usuwaj wełną stalową

Jeśli cenisz sobie domowe sposoby czyszczenia, przyda Ci się również wełna stalowa, którą możesz kupić w każdym sklepie budowlanym. Powierzchnia lustra pozostanie nietknięta, znikną za to uciążliwe plamy, nawet jeśli nie udało się ich usunąć innymi sposobami. Nie ma potrzeby, by z pomocą wełny stalowej myć całe lustro, użyj jej tylko w tych miejscach, z których nie zniknęły wątpliwe ozdoby w postaci kropek czy owadzich odchodów. Następnie możesz umyć lustro za pomocą płynu i powycierać je ręcznikiem papierowym. Jaką wełnę wybrać? Najlepiej taką, która posiada oznaczenia „00” lub „000”.

Czy wełna stalowa sprawdzi się przy każdych zabrudzeniach? Niestety nie. Unikaj ścierania nią tych, które mogą porysować taflę lustra. Właściwości ścierające ma m.in. pasta do zębów, dlatego do jej zmywania używaj płynu lub wody.

Lustro stojące
Lustro stojące w sypialni

Preparaty na kurz

Bardzo często stosujemy w domach środki, które spowalniają osiadanie kurzu. Czyścimy nimi meble. Znane są nam jako preparaty w aerozolu, które rozpylamy z odległości 20-30 cm. Dokładnie w ten sam sposób można wyczyścić lustro. Prawdopodobnie ta metoda nie będzie idealnie skuteczna, jeśli lustro na swojej powierzchni ma mocno widoczne, zaschnięte plamy. Jednak z pewnością wystarczy, jeśli chcesz przetrzeć swoje lustro profilaktycznie i tym samym zadbać o jego dobrą kondycję na dłużej.

Mycie lustra – czego unikać?

Po części wiesz już, jakich metod nie stosować, by umyć lustro. Chodzi tutaj o przedłużenie jego żywotności, a w tym z pewnością nie pomoże ani ocet, ani substancje peelingujące. Unikaj też wszelkiego rodzaju twardych przedmiotów do ścierania trudnych plam. Absolutnie niewskazane są druciaki stosowane przy myciu naczyń czy ścieranie zaschniętych plam z pomocą nożyka. Może to jedynie nieodwracalnie uszkodzić lustro.

Lustro stojące
Lustro jako dodatek do aranżacji wnętrza

Sposoby na mycie lustra, które uwzględniają kwaśne lub mocno zasadowe substancje reklamowane są jako niepowodujące zacieków. Jednak warto pamiętać, że w całkowicie bezpieczny sposób i również bez zacieków, lustro może wyczyścić sama woda i miękka ścierka z mikrofibry. To sposób polecany przez producentów luster.

Woda – nie zawsze idealna

Konstrukcja lustra, zwłaszcza łazienkowego, zakłada, że będzie ono narażone na działanie wilgoci. Jednak nie oznacza to, że jest ono całkowicie zabezpieczone przed wodą. Zbyt długi kontakt lustra z cieczą może spowodować korozję i brzydkie, ciemne plamy. Nie trzymaj także pod wodą krawędzi lustra. Mimo że woda to jeden z najlepszych środków do czyszczenia luster – nie należy pozostawiać jej na jego powierzchni zbyt długo. Mija się to z celem również dlatego, że po wyschnięciu pozostaną na tafli brzydkie kropki, które są już znacznie trudniejsze do zmycia. Tuż po umyciu lustra mokrą ściereczką, zetrzyj jego powierzchnię również na sucho. Dzięki temu będzie piękne i lśniące.

Jakie lustro wybrać?

Niezależnie od tego, czy posiadasz lustra wiszące, stojące czy samoprzylepne, warto zadbać o ich czystość. Decydując się na konkretny model, określ wymiary lustra, jakiego potrzebujesz, pamiętając przy tym, że większą powierzchnię trudniej utrzymać w czystości.

Jakie lustro do jakiego wnętrza? Na przykład barwione lustro grafitowe wygląda elegancko oraz stylowo i właśnie do takich pomieszczeń pasuje. Lustra grafitowe wykorzystywane są głównie jako dodatek dekoracyjny. Lustra barwione tego rodzaju sprawdzają się też we wnętrzach postindustrialnych. Tam lustro ciemne podkreśla loftowy charakter przestrzeni. Niestety w lustrze grafitowym wadą jest niskie odbicie światła, przez co obraz nie jest tak wyraźny i ostry. Lepszy efekt da tradycyjne lustro srebrne.

Przed zakupem odpowiedz sobie na pytanie, co jest dla Ciebie ważniejsze – estetyka lustra czy jego funkcjonalność. W sklepie internetowym BRW znajdziesz wiele luster spełniających oba kryteria.