Przejdź do sklepu brw.pl

Mała łazienka – poznaj 7 praktycznych rozwiązań do małej łazienki

Czytaj
2.06.2021

Mała łazienka – poznaj 7 praktycznych rozwiązań do małej łazienki

Mała łazienka to ogromne aranżacyjne wyzwanie, szczególnie, jeśli na małym metrażu oprócz kabiny lub wanny musisz pomieścić dodatkowe sprzęty. Jak zmienić nieustawne wnętrze w komfortową i estetyczną przestrzeń? Poznaj triki, dzięki którym nawet miniaturowa łazienka w bloku zyska na atrakcyjności. Sprawdź nasze pomysły i zainspiruj się!

Mała łazienka - sposoby na optyczne zwiększenie przestrzeni

Mała łazienka, duży kłopot?

Małe łazienki w blokach to zwykle ciasne i problematyczne pomieszczenia, w których trudno o idealną aranżację. W mieszkaniach o małym metrażu wnętrza te pełnią najczęściej funkcję pokoju kąpielowego, toalety oraz pralni, przez co ich realna powierzchnia użytkowa jest jeszcze mniejsza. To wszystko sprawia, że łazienki bywają bagatelizowane już na etapie projektu, a nierzadko również traktowane jak… pomieszczenia gospodarcze. Tymczasem łazienka, nawet ta najmniejsza, jest niezwykle ważną częścią domu. To w niej można zrelaksować się po długim i wyczerpującym dniu, a rano obudzić w sobie energię do działania.

Jeśli Twojej łazience wciąż wiele brakuje do ideału, nie bój się wprowadzenia zmian! Nawet niewielkie działania mogą przynieść ciekawe efekty, a przy tym wpłynąć na estetykę i funkcjonalność wnętrza. Oto inspiracje, które pomogą Ci w tych zmaganiach.

Kolory w małej łazience

Właściciele małych mieszkań szczególnie doceniają siłę kolorów. W czym tkwi ich sekret? Dobrze dobrana paleta barw potrafi zdziałać cuda w każdej przestrzeni. Jasna kolorystyka powiększy optycznie wnętrze małej łazienki, dzięki czemu wyda się ona bardziej przestronna. Dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie jej w chłodnych odcieniach bieli lub szarości, które gdzieniegdzie mogą zostać przełamane wyrazistymi akcentami. Co istotne, jasne kolory powinny pokrywać nie tylko ściany. Biała armatura, lśniące płytki i szafki na wysoki połysk to najwięksi sprzymierzeńcy aranżacji małej łazienki w bloku.

Obawiasz się, że pomieszczenie, w którym dominuje chirurgiczna biel może nie sprzyjać chwilom relaksu? Jeśli zależy Ci na ociepleniu takiego wystroju, postaw na ciekawe dodatki. O przytulną atmosferę zadbają tekstylia łazienkowe takie jak miękkie dywaniki i ręczniki ułożone w dekoracyjnym koszu. Miłe dla oka kolory z powodzeniem przemycisz również dzięki drobnym akcesoriom – eleganckiemu dozownikowi na mydło czy świecznikom.

Dodatki do łazienki, które optycznie powiększą wnętrze

Sposobów na to, jak odmienić wystrój łazienki, by zwiększyła się nie tylko jej przestrzeń, ale i walory wizualne, jest znacznie więcej. Ponieważ mała łazienka w bloku to często pomieszczenie pozbawione okna, warto sięgnąć po sprawdzone triki na zatuszowanie tego braku. W rozświetleniu i tym samym powiększeniu niezbyt okazałego wnętrza, pomoże Ci lustro i odpowiednio dobrane oświetlenie.

Lustra – sprzymierzeńcy małych łazienek

Duże lustro to rozwiązanie do każdej łazienki, bez względu na metraż. Lśniąca tafla optycznie powiększy wnętrze, dodając mu głębi. Przy wyborze lustra nie musisz ograniczać się do małego zwierciadła. Wbrew pozorom w małych pomieszczeniach doskonale sprawdzają się duże lustrzane tafle, na które wystarczy wygospodarować trochę miejsca na ścianie. Do wąskiej łazienki wprowadź lustro okrągłe lub prostokątne – takie egzemplarze celująco zdadzą egzamin!

>>Lustra, które optycznie powiększą małą przestrzeń znajdziesz na www.brw.pl!

Oświetlenie do małej łazienki

Niebagatelną rolę w małej łazience odgrywa światło. W niewielkich pomieszczeniach warto zdecydować się na oświetlenie wieloźródłowe. Poza główną lampą sufitową, źródłem światła mogą być także kinkiety łazienkowe zamontowane nad lustrem lub wokół niego. Takie rozwiązania niosą za sobą wiele korzyści – nie tylko gwarantują Ci dokładne doświetlenie strefy, w której na co dzień wykonywane są czynności higieniczne, ale również tworzą optyczną iluzję we wnętrzu.

Jak wybrać odpowiednie źródło światła nad lustro w łazience? Podpowiadamy, od czego zacząć i jak krok po kroku stworzyć imponującą iluminację. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: „Oświetlenie nad lustrem – jaką lampę wybrać?”.

Jak zaoszczędzić miejsce w małej łazience?

Mała przestrzeń może być jednocześnie funkcjonalna, o ile znajdzie się w niej odpowiednie wyposażenie. Warto zadbać o to, aby meble umożliwiały doskonałą organizację strefy przechowywania. Nie bez znaczenia pozostaje także wybór urządzeń sanitarnych, które powinny zajmować w łazience jak najmniej miejsca.

Sprytne schowki, czyli mniej na wierzchu

Niewielka, ale uporządkowana łazienka to już połowa sukcesu. Jeśli w małym wnętrzu dodatkowo znajdują się urządzenia takie jak pralka czy suszarka, ilość przedmiotów może być przytłaczająca. Z tego powodu najlepiej ograniczyć ilość przechowywanych na wierzchu akcesoriów do minimum.

Jeśli nie udało Ci się urządzić łazienki tak, by w szufladach i szafkach było wystarczająco dużo miejsca na kosmetyki i pozostałe bibeloty, koniecznie zainwestuj w organizery i pojemniki. Dekoracyjne pudełeczka pomieszczą wiele drobiazgów, a Ty pozbędziesz się z widoku rzeczy tworzących wrażenie chaosu.

Prysznic zamiast wanny

Choć wanna to marzenie wielu amatorów długich kąpieli, w małej łazience może nie być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jesteś w stanie z niej zrezygnować, zdecyduj się na kabinę prysznicową, która zajmie zdecydowanie mniej miejsca. Obecnie na rynku znajdziesz ciekawe rozwiązania do niewielkich wnętrz, np. funkcjonalne i estetyczne kabiny bez brodzika.

Podwieszana toaleta

Przemyślany projekt małej łazienki powinien uwzględniać nowoczesne urządzenia sanitarne, które nie przytłoczą pomieszczenia, a nawet dodadzą mu lekkości. W ciasnym wnętrzu dobrze sprawdzi się podwieszany sedes o znacznie mniejszych wymiarach niż tradycyjna toaleta.

Bidetka zamiast bidetu

Bidet w małej łazience wydaje Ci się absolutnie nieosiągalny? Rzeczywiście niewielki metraż może uniemożliwić Ci montaż kolejnego urządzenia. Jeśli jednak zależy Ci na zakupieniu produktu o takiej samej funkcji, rozważ zainwestowanie w bidetkę. Bidetka to mała rączka natryskowa zajmująca o wiele mniej miejsca niż bidet, za to równie funkcjonalna. Z powodzeniem zamontujesz ją w bezpośrednim sąsiedztwie WC.

Mała łazienka w bloku, choć jest pomieszczeniem wymagającym, ma w sobie potencjał, który warto odkryć. Kilka prostych sposobów wystarczy, by nieustawne pomieszczenie zyskało zupełnie nowy charakter. Sięgnij po sprytne rozwiązania i stwórz łazienkę w wyjątkowym stylu.