Metamorfoza pokoju młodzieżowego – podaruj nastolatkowi oryginalny prezent za dobre wyniki w nauce

Czytaj
10.07.2017

Metamorfoza pokoju młodzieżowego – podaruj nastolatkowi oryginalny prezent za dobre wyniki w nauce

Ostatni dzwonek na szkolnych korytarzach zabrzmiał jakiś czas temu, a wszystkie świadectwa zostały już schowane do teczek i domowych szafek. Jesteś dumny z ocen swojego dziecka i chcesz mu wynagrodzić całoroczny wysiłek? Z okazji wakacji i zakończenia roku szkolnego zrób mu małą niespodziankę i… przeprowadź metamorfozę jego pokoju. Zobacz, co zrobić oraz jakie decyzje podjąć, żeby każde z Was było zadowolone z tej zmiany.

Własny pokój dla dorastającego nastolatka jest jego prywatną strefą, a jednocześnie częścią całego domu, w której czuje się najlepiej. Jako rodzic powinieneś więc brać pod uwagę jego zdanie w trakcie przeprowadzania metamorfozy. Postaraj się każdą zmianę konsultować ze swoją córką lub synem. Nie zapomnij jednak o swojej roli rodzica, w której to Ty wskazujesz nastolatkowi, jak funkcjonalne urządzić przestrzeń.

Dzięki wspólnym rozmowom z pewnością szybko wypracujecie jedną koncepcję na nowy pokój, a każde z Was będzie mogło powiedzieć: Wiem, że tworzę dom. Jak mogą wyglądać poszczególne etapy metamorfozy? Zobacz, na co zwrócić uwagę, decydując się na nową aranżację pokoju młodzieżowego.

Etap pierwszy – zmień narożnik na łóżko z materacem

Black Red White, kolekcja mebli Porto, łóżko Porto – 299 zł
Black Red White, kolekcja mebli Porto, łóżko Porto – 299 zł

Na samym początku zmiany aranżacji pokoju młodzieżowego zajmij się łóżkiem. Twoje dziecko nadal śpi na narożniku lub niewielkim łóżku, które pamięta jeszcze czasy podstawówki lub wczesnego gimnazjum? Choć te rodzaje mebli również mogą być wygodne i ładne, należy wziąć pod uwagę potrzeby dorastającego nastolatka.

Pamiętaj, że – szczególnie w liceum – Twoje dziecko szybko rośnie i coraz częściej chce być traktowane jak osoba dorosła. Sygnałem od Ciebie, że akceptujesz jego potrzeby, może być właśnie wstawienie nowego, „dorosłego” łóżka.

Black Red White, kolekcja mebli Nepo, łóżko Nepo – 429 zł
Black Red White, kolekcja mebli Nepo, łóżko Nepo – 429 zł

Za zakupem łóżka jak z prawdziwej, niedziecięcej sypialni przemawia również wiele innych czynników, jak choćby możliwość wybrania całego wyposażenia. Twoją uwagę powinny zwrócić zwłaszcza dwa elementy:

  • materac – wybierz taki, który przepuszcza powietrze i dopasowuje się do kształtu ciała leżącej osoby. Dzięki dobremu materacowi będziesz mieć pewność, że Twoje dziecko śpi wygodnie oraz zdrowo, a w efekcie obudzi się wypoczęte i w dobrym humorze;
  • szuflady – takie, abyście mogli w nich trzymać nie tylko dodatkową pościel, lecz także inne rzeczy, które nastolatek chce mieć zawsze w zasięgu ręki. Są to np. aktualnie czytane książki, ulubiona zabawka czy pudełka na drobne przedmioty np. biżuterię czy kredki i drobne urządzenia elektroniczne.

Zobacz łóżka do pokoju młodzieżowego na stronie Black Red White >>

Etap drugi – stwórz wygodne miejsce do nauki

Black Red White, kolekcja mebli Drago, biurko Drago – 449 zł
Black Red White, kolekcja mebli Drago, biurko Drago – 449 zł

W kolejnej części metamorfozy pokoju młodzieżowego zajmij się strefą przeznaczoną do nauki. W tym miejscu najważniejszym elementem wyposażenia jest biurko. To na nim Twoje dziecko będzie odrabiać wszystkie lekcje, uczyć się, przygotowywać projekty, a także spędzać czas przy komputerze.

Blat biurka powinien być więc gładki i – zależnie od ilości wolnej przestrzeni – odpowiednio duży. Jeśli chcesz, aby na biurku nastolatka zawsze panował porządek, zwróć uwagę na meble, które mają zamykane szafki. To w nich nastolatek będzie trzymał większość podręczników, a także narzędzia potrzebne do pracy.

Wybierając konkretne biurko do pokoju młodzieżowego, zapytaj swoje dziecko, czy ma jakieś preferencje pod względem koloru czy stylu. Być może najbardziej podobają mu się biurka o nowoczesnym wyglądzie np. z kolekcji Drago od Black Red White.

Black Red White, fotel biurowy Biuxa Flex Lu M43 – 499 zł
Black Red White, fotel biurowy Biuxa Flex Lu M43 – 499 zł

Po wybraniu najlepszego biurka dla Twojego dziecka zajmij się zakupem krzesła. Zwróć uwagę, że nastolatek będzie spędzał przy biurku bardzo dużo czasu, ponieważ część wolnych chwil przeznaczy na rozrywki, np. granie w gry komputerowe.

O ile nie jesteś w stanie dopilnować, czy Twoje dziecko za każdym razem siedzi prawidłowo, o tyle łatwo znajdziesz dla niego krzesło, które umożliwi mu utrzymanie właściwej postawy. Na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze? Pod uwagę weź zwłaszcza:

  • nóżki – najlepiej jeśli będą miały kółka, dzięki czemu dziecko będzie mogło szybko i wygodnie przesunąć fotel w inne miejsce;
  • siedzenie – powinno mieć możliwość regulowania wysokości, która pozwoli dopasować krzesło zarówno do wzrostu nastolatka, jak i wielkości biurka;
  • oparcie – ważne, żeby można było je zablokować w wybranej pozycji i żeby idealnie stykało się z kręgosłupem;
  • podłokietniki – mogą mieć regulacje wysokości, dzięki czemu nastolatek dopasuje je do swojego wzrostu.

Jednym z bardziej praktycznych i dbających o prawidłową postawę krzeseł jest nowoczesny fotel biurowy Biuxa Flex od Black Red White. Poza wszystkimi wcześniej wymienionymi elementami krzesło to posiada dodatkowe i regulowane podparcie lędźwi, zabezpieczające przed pojawieniem się bólów związanych z długim siedzeniem i kształtujące prawidłową postawę.

Etap trzeci – zaaranżuj przestrzeń na funkcjonalne szafy i szafki

Black Red White, kolekcja Mebli Possi, regał Possi – 699 zł
Black Red White, kolekcja Mebli Possi, regał Possi – 699 zł

Ostatnim etapem metamorfozy pokoju młodzieżowego jest wymiana szaf i szafek. Przede wszystkim usuń z pokoju dziecka te meble, które nie prezentują się już zbyt ładnie. Po uzgodnieniu z nastolatkiem warto też wyrzucić szafki obklejone naklejkami z dzieciństwa czy pobrudzone kredkami bądź farbą.

Co decyduje o wyborze nowego kompletu mebli młodzieżowych? W tym wypadku najważniejsze są dwa czynniki:

  • wygląd – który powinien współgrać z pozostałą częścią pokoju, a także gustem nastolatka,
  • użyteczność – dzięki której większość książek, sprzętu sportowego i innych przedmiotów znajdzie swoje stałe miejsce.

Nie jesteś w stanie dojść z synem lub córką do porozumienia w kwestii kolorów? A co powiesz na to, żeby… wymieszać Wasze pomysły? Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki modułowej kolekcji Possi od Black Red White. Każdą dostępną w zestawie szafkę i półkę możesz dowolnie zmieniać, wybierając kolor frontów, drzwi oraz blatów.

Black Red White, kolekcja mebli Indiana, komoda Indiana – 799 zł, regał Indiana – 799 zł
Black Red White, kolekcja mebli Indiana, komoda Indiana – 799 zł, regał Indiana – 799 zł

Poza szafkami na książki i inne przedmioty w pokoju młodzieżowym powinny znaleźć się również meble do przechowywania ubrań. Jeśli we wnętrzu brakuje miejsca na dużą rozsuwaną szafę, możesz zastąpić ją wygodną komodą. Wybierając mebel, sprawdź, czy posiada on przynajmniej cztery głębokie szuflady, w których zmieszczą się zarówno cienkie letnie bluzki, jak i grube swetry czy strój sportowy.

Zobacz komody do pokoju młodzieżowego na stronie Black Red White >>

Nowe łóżko, nowe miejsce do nauki, nowe szafki – te trzy proste w realizacji kroki sprawią, że szybko przeprowadzisz metamorfozę pokoju młodzieżowego. Masz inne pomysły na zmiany w aranżacji pomieszczenia swojego dziecka? Wejdź na stronę www.brw.pl i zobacz, które elementy wyposażenia pomogą Ci w ich realizacji.