Przejdź do sklepu brw.pl

Mikrokawalerka – jak urządzić takie lokum? Postaw na funkcjonalność!

Czytaj
24.03.2023

Mikrokawalerka – jak urządzić takie lokum? Postaw na funkcjonalność!

Mikrokawalerki, czyli mieszkania, których metraż nie przekracza 25 metrów kwadratowych, to znak naszych czasów. Lokale tego rodzaju cieszą się coraz większą popularnością, a ich sprzedaż rośnie w zastraszającym tempie. Jak urządzić małe mieszkanie, by na stosunkowo niewielkiej przestrzeni pomieścić całe niezbędne wyposażenie? Poznaj sposoby na funkcjonalne lokum w wersji mikro!

Mikrokawalerka - jak urządzić takie lokum?

Mikrokawalerka – rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników

Mikrokawalerki to małe mieszkania, zwykle o powierzchni poniżej 25 metrów kwadratowych. Jest to rozwiązanie dla osób, które szukają niedrogiego i niewielkiego lokum, najczęściej w dużym mieście. Tego typu lokale znajdziemy zarówno w centrum Warszawy, Krakowa czy Gdańska, jak i w europejskich metropoliach.

Są one projektowane głównie z myślą o singlach, studentach lub osobach poszukujących mieszkań na krótkoterminowy wynajem, na przykład przy okazji wyjazdów służbowych czy zagranicznych. Z pewnością nie jest to jednak odpowiednia opcja dla rodzin.

Rosnące ceny mieszkań (zarówno tych do wynajęcia, jak i na sprzedaż) sprawiają, że mikrokawalerki z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Powodów, dla których popyt na tego rodzaju nieruchomości rośnie, jest jednak więcej. Dziś o wiele bardziej niż kiedyś cenimy sobie niezależność, elastyczność i mobilność, a duży metraż niekoniecznie jest nam potrzebny do szczęścia. Niewielkie mieszkania, nawet te o powierzchni mniejszej niż 20 metrów kwadratowych, stosunkowo szybko się sprzedają, dlatego obecnie są jedną z najlepszych inwestycji.

Jak urządzić mikrokawalerkę? W przypadku bardzo małych mieszkań kluczem do sukcesu jest zastosowanie rozwiązań, które umożliwią komfortowe korzystanie z dostępnego metrażu. Odpowiedni projekt kawalerki zamieni małe mieszkanie w przytulną i funkcjonalną przestrzeń, w której można wygodnie odpoczywać, pracować, gotować i przyjmować gości.

Mikrokawalerka – jak urządzić małe lokum?

Typowe mikromieszkanie tworzą tak naprawdę dwa pomieszczenia: pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz łazienka. Zazwyczaj jednak udaje się wydzielić więcej stref funkcjonalnych takich jak miejsce do spania, kącik telewizyjny i jadalniany, strefa pracy.

Od czego zacząć urządzanie takiej przestrzeni? Na początku warto skupić się na optycznym powiększeniu wnętrz o małej powierzchni. Twoi sprzymierzeńcy to przede wszystkim jasna kolorystyka (biel, pastele, szarości, beże oraz jasne, naturalne drewno), minimalistyczny design mebli, lśniące powierzchnie i porządek.

Projekt wnętrz powinien zakładać dostęp do naturalnego światła dziennego, dlatego warto zrezygnować z firan czy ciężkich zasłon. W przypadku niewielkiego metrażu niebagatelne znaczenie ma również równomiernie zamontowane oświetlenie sztuczne, które doświetli każdy kąt w części dziennej i kuchennej, a pomieszczenie dzięki niemu nabierze blasku.

Urządzając małe mieszkanie, stawiaj na uniwersalne rozwiązania. Pamiętaj, że nawet w niewielkiej przestrzeni musi znaleźć się miejsce do przechowywania nie tylko ubrań, ale i domowych sprzętów, sezonowych dekoracji, tekstyliów. Jeśli mieszkanie ulokowane jest w kamienicy, dobrym pomysłem jest urządzenie antresoli – dodatkowa przestrzeń na półpiętrze zwiększy funkcjonalność kawalerki i pozwoli cieszyć się przytulną sypialnią lub komfortową strefą pracy.

Kuchnia w mikrokawalerce

W przypadku bardzo małego mieszkania osobna kuchnia prawie na pewno nie wchodzi w grę. W takiej przestrzeni najczęściej mamy do czynienia z aneksem kuchennym będącym częścią wielofunkcyjnej strefy dziennej. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na niewygodną i mało praktyczną przestrzeń, w której co najwyżej zaparzymy herbatę.

Wbrew pozorom niewielka jednorzędowa zabudowa wystarczy, by wykonać podstawowe prace kuchenne. W pełni wyposażony aneks posiada wszystko, co niezbędne do przygotowywania posiłków, gromadzenia zapasów czy przechowywania naczyń. Komplet kuchenny Sara Line to doskonały przykład w pełni funkcjonalnej zabudowy, w której znajdzie się miejsce na potrzebne sprzęty AGD i akcesoria.

Kuchnia Sara Line
Dzięki kompletowi kuchennemu Sara Line wszystko, co potrzebne, jest na wyciągnięcie ręki

Małe mieszkanie wymaga sprytnych rozwiązań. Jeśli w pokoju dziennym trudno o wygodne miejsce do spożywania posiłków, taka dodatkowa przestrzeń jadalniana z powodzeniem może stanowić część kuchni. Dla większego komfortu zaaranżuj ją pod oknem – stół taki jak Bryk Mini i minimalistyczne krzesła doskonale sprawdzą się w niewielkim wnętrzu.

Brakuje Ci miejsca do przechowywania zapasów? Sięgnij po praktyczny regał na kółkach, dzięki któremu uporządkujesz kuchenne drobiazgi. Mobilne meble to strzał w dziesiątkę w mikroskopijnym mieszkaniu.

Pokój dzienny – przytulne wnętrze w małym mieszkaniu

Projekt wnętrz takich jak pokój dzienny w mikrokawalerce musi uwzględniać różne funkcjonalności. Zazwyczaj jest to przestrzeń, która mieści w sobie zarówno strefę wypoczynkową, jak i sypialnię czy kącik biurowy, dlatego musi być urządzona w sposób przemyślany. Wszelkiego rodzaju sprytne schowki, dodatkowe półki i wielozadaniowe meble będą tu na wagę złota.

Miejsce do pracy i kącik urodowy w jednym? To możliwe! Przeczytaj nasz artykuł: „Jak połączyć biurko z toaletką? Oszczędzamy przestrzeń!” i dowiedz się więcej.

Aby w ciągu dnia móc komfortowo odpoczywać, natomiast nocą spać spokojnym snem, wnętrze powinno być wyposażone w rozkładaną sofę lub mały rozkładany narożnik. Obawiasz się, że mieszkanie o bardzo małym metrażu nie pomieści kanapy narożnej? W ofercie Black Red White znajdziesz modele, które bez problemu zdadzą egzamin w kawalerce. Narożniki Star, Brico czy Biru to kompaktowe, a mimo to bardzo wygodne meble wypoczynkowe wyposażone w funkcję spania. Z kolei narożnik Lars spodoba się miłośnikom nieco większej powierzchni spania.

Narożnik Star aranżacja
Narożnik Star o szerokości 217 cm
Narożnik Lars
Narożnik Lars o szerokości 223 cm
Narożnik Biru
Narożnik Biru o szerokości 202 cm
Narożnik Brico
Narożnik Brico o szerokości 204 cm

Narożnik Brico obejrzysz również na kanale BRW w serwisie YouTube:

Pokój dzienny to także miejsce spotkań ze znajomymi lub z rodziną, dlatego warto zaaranżować go tak, by możliwe było wypicie kawy w towarzystwie. Zadbaj o to, by w sąsiedztwie sofy znalazł się stolik – szczególną uwagę zwróć na podwójne stoliki kawowe. Ich dużą zaletą jest możliwość wsunięcia jednego blatu pod drugi, dzięki czemu na co dzień meble te nie zajmują dużo miejsca, a w razie wizyty gości szybko się rozkładają. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj: „Podwójne stoliki kawowe – aranżacje”.

Łazienka w skali mikro

Posiadacze mikrokawalerek do dyspozycji mają najczęściej jedną małą łazienkę, która powinna pomieścić prysznic, szafkę z umywalką i toaletę. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, najlepiej postawić na rozwiązania projektowane na wymiar – wówczas zyskasz pewność, że każdy centymetr pomieszczenia jest wykorzystany w stu procentach.

Aranżując łazienkę, wybierz jasne barwy. Nie musisz urządzać jej w bieli, pozostań jednak przy łagodnych mlecznych odcieniach, budyniowych żółciach i pastelach. Zadbaj o to, by w łazience znalazło się także duże lustro. Lśniąca powierzchnia odbije światło i optycznie powiększy wnętrze.

Mikromieszkania – aranżacje

Szukasz pomysłu na aranżację mikromieszkania? Architekci nierzadko decydują się na projekty w stylu skandynawskim, ale uznaniem cieszą się również realizacje w stylu nowojorskim czy retro. Ważne, aby nie przesadzić z dekoracyjnością mebli i do minimum ograniczyć dodatki, które w pomieszczeniu pełnią jedynie funkcję ozdobną.

Spójrz na aranżację z wersalką Viola. Niewielki pokój został urządzony z nutą retro – sentymentalną wycieczkę do minionych dekad zawdzięczamy między innymi regałowi i toaletce z kolekcji Heda.

W pomieszczeniu panuje ład, jednak dzięki kanapie w wyrazistym kolorze oraz dywanowi w geometryczny wzór nie ma mowy o monotonii. Dodatkowe miejsce do przechowywania drobiazgów wygospodarowano na ścianie. Dwie praktyczne półki pozwalają wyeksponować książki, ramkę ze zdjęciami, zegar czy doniczkową roślinę. Lampa w złotym kolorze rozświetla pomieszczenie, a szykowny złocony stolik dodaje mu eleganckiego charakteru.

Urządzasz mikrokawalerkę na wynajem, a może aranżujesz niewielką przestrzeń na własne potrzeby? W sklepie internetowym Black Red White czeka na Ciebie wiele praktycznych rozwiązań do małych mieszkań, w tym meble wypoczynkowe, meble kuchenne, wyposażenie salonu i dodatki łazienkowe. Sprawdź!