Przejdź do sklepu brw.pl

Na czym nie wolno oszczędzać, gdy remontujesz mieszkanie?

Czytaj
17.04.2020

Na czym nie wolno oszczędzać, gdy remontujesz mieszkanie?

Remont mieszkania – jedni go kochają, inni nienawidzą. Ci pierwsi aż zacierają ręce przy stoiskach z farbami i płytkami, drudzy – omijają markety budowlane szerokim łukiem. Jednak niezależnie od Twojego podejścia do remontów, przychodzi taki czas, że po prostu trzeba coś zmienić lub ulepszyć w swoim domu. Jak się do tego zabrać i jak zaplanować remont mieszkania, by jego kosztów nie ponosić dwukrotnie?

Remont mieszkania – dlaczego czasem płacimy podwójnie?

„Nie stać mnie na tanie rzeczy” – to powiedzenie doskonale pasuje do sytuacji, gdy kupujesz drogie skórzane buty, które w zamierzeniu mają Ci posłużyć kilka lat, a nie jeden sezon. Można nim uzasadnić także tak niełatwe przedsięwzięcie, jakim jest remont mieszkania. Porady, które znajdziesz w tym artykule przestrzegą Cię przed wydaniem pieniędzy na coś, co wkrótce okaże się niefunkcjonalne, wadliwe lub wymagające kosztownych poprawek. Wyremontuj dom raz, a porządnie!

Niezależnie od tego, czy planujesz remont kuchni, łazienki, salonu, czy też generalny remont mieszkania, stawiaj przede wszystkim na jakość. Tanie i niewiarygodne zamienniki, wątpliwe jakościowo meble i sprzęty mogą sprawić, że za gruntowny remont kuchni, łazienki i każdego innego pomieszczenia zapłacisz o wiele więcej. Podczas remontu mieszkania na pewnych rzeczach po prostu nie opłaca się oszczędzać. Ile kosztuje remont mieszkania – wszyscy dobrze wiemy – do najtańszych nie należy. Po co zatem płacić za niego podwójnie?

Remont mieszkania krok po kroku

Od czego zacząć remont kuchni, łazienki, salonu, czy sypialni? Przede wszystkim od oceny, na ile jesteśmy w stanie podjąć się prac sami, a na ile remontu kuchni i innych części mieszkania będą potrzebne usługi remontowe. Niestety, jeśli w grę wchodzi skuwanie płytek, przyłącza, kładzenie płytek i montaż mebli na wymiar – fachowiec będzie niezbędny. Koszt remontu oczywiście wówczas wrośnie o koszty tzw. robocizny, jednak jest to właśnie jeden z tych wydatków, na których nie warto oszczędzać.

Jak dobrze wykorzystać budżet na remont? Porady dla każdego

Niezależnie od tego, czy planujesz odnowienie całego mieszkania, łącznie z kuciem tynków i przesuwaniem ścian działowych, czy jedynie mały remont kuchni, czy łazienki, porady które znajdziesz poniżej, sprawią, że odnowione mieszkanie będzie bardziej funkcjonalne i optymalnie dostosowane do potrzeb domowników. Na czym nie warto oszczędzać podczas remontu?

Doświadczony i rzetelny fachowiec

Prawdziwy specjalista w swoim fachu zwykle ma kalendarz wypełniony na kilka miesięcy do przodu. Uważaj na osoby, które są dostępne niezależnie od wyznaczonego przez Ciebie terminu – oznacza to, że „fachowiec” albo dopiero zdobywa doświadczenie, albo nie cieszy się dużym wzięciem. O ile w pierwszym przypadku może się okazać, że fachowiec da sobie radę i klient będzie z jego pracy zadowolony, o tyle w drugim może Cię spotkać spory zawód. Jeśli fachowiec z długoletnim stażem nie cieszy się zainteresowaniem wśród klientów, prawdopodobnie jego praca nie należy do najdokładniejszych.

Jeśli chcesz zmienić przyłącza wod-kan, gdy robisz remont kuchni lub zrobić gruntowny remont łazienki, porady projektantów przestrzegają przed wybraniem przypadkowego hydraulika z ogłoszenia. Sugerując się jedynie niską ceną (zamiast np. poleceniami znajomych), ryzykujesz ponownym kuciem ścian, a także poważnymi awariami instalacji.

KUCHNIA NA WYMIAR TRAFFIC – 84TH BOARD STREET

Jeśli weźmiesz sobie do serca nasze porady remontowe, to z pewnością nie wybierzesz także osoby, która nie zna nowoczesnych standardów wykończeń wnętrz i nie posiada odpowiedniego sprzętu. Współpracując z takim fachowcem, godzisz się na kompromisy, których końcowy efekt remontu mieszkania będzie daleki od Twojej wizji.

Planując remont kuchni, łazienki, czy innego pomieszczenia podziękuj również tym, którzy nie chcą podpisać umowy na remont mieszkania. Porady  prawników są tutaj bezcenne – dobrze skonstruowana umowa nie chroni wprawdzie przed fuszerką, ale działa mobilizująco i znacznie ułatwia ewentualne dochodzenie roszczeń na drodze sądowej.

Jak wybrać rzetelnego fachowca? Koniecznie przeczytaj: „10 rzeczy, które warto wiedzieć zanim wybierzesz ekipę remontową”.

Meble kuchenne na wymiar

Planujesz pozbyć się starej kuchni i z kalkulatorem w dłoni porównujesz gotowe szafki z zabudową na wymiar? Ze względu na związane z tym niedogodności i wysoki koszt wyposażenia remont kuchni to inwestycja na lata, więc kryterium finansowe nie powinno mieć tu decydującego znaczenia. Pod wieloma względami kuchnia na wymiar będzie lepszym rozwiązaniem, gdyż:

  • możesz zagospodarować pomieszczenie co do centymetra;
  • unikniesz niefunkcjonalnych ślepych boków (blend maskujących);
  • masz możliwość wyboru materiału, wymiarów i wyglądu szafek;
  • jesteś w stanie zabudować trudne pomieszczenie (np. kuchnię na poddaszu);
  • możesz liczyć na profesjonalne doradztwo projektanta;
  • możesz wyposażyć kuchnię w liczne udogodnienia (np. cichy domyk, cargo, karuzele).

Porady remontowe powinny być obiektywne, dlatego trzeba przyznać, że gotowe zestawy kuchenne mają swoje zalety – są tanie i dostępne od ręki. Ponadto kupujesz je częściowo złożone, co ułatwi zamontowanie ich we własnym zakresie. Niemniej takie rozwiązanie sprawdzi się głównie przy prostych projektach, np. gdy masz do zagospodarowania tylko jedną ścianę albo masz dużą kuchnię i dużą swobodę w rozplanowaniu szafek.

Wyposażenie łazienki

Przeciekający brodzik, odpryski na wannie, psująca się spłuczka i rdzewiejąca bateria – te oraz wiele wad możesz odkryć niedługo po remoncie, jeśli kupisz najtańsze wyposażenie łazienki. Nie musisz inwestować w najdroższą armaturę i ceramikę – ważne jednak, aby były to produkty sprawdzonych marek i cieszące się dobrymi opiniami.

Z kolei zbyt duże oszczędności na glazurze mogą spowodować, że płytki okażą się nierówne – wówczas efekt końcowy mogą popsuć wystające krawędzie i krzywe fugi. Jednak jeśli chodzi o remont łazienki, porady specjalistów są zgodne – nie warto przepłacać za płytki, lepiej zainwestować w sprawdzonych fachowców (hydraulika, glazurnika) oraz podtynkowe elementy instalacji, których ewentualna naprawa wymaga rozkuwania ścian i ponownego remontu.

Miejsce do przechowywania

Niezbędny remont bywa również pretekstem do całkowitej zmiany stylu mieszkania i wymiany większości sprzętów. Zdarza się jednak, że metamorfoza wnętrza nie wychodzi na dobre funkcjonalności i tuż po zakończeniu remontu okazuje się, że domownikom brakuje miejsca do przechowywania, a przypadkowo dobrane meble nie są w stanie w pełni zagospodarować przestrzeni.

Jeśli masz dużą rodzinę (albo małe mieszkanie) i chcesz zrobić remont, porady dotyczące umeblowania będą następujące:

  • Zabuduj wnęki w przedpokoju i sypialni szafami na wymiar (od podłogi aż po sufit).
  • Zamiast pojedynczej szafki RTV zaplanuj na ścianie telewizyjnej pojemne meble na wymiar z szafkami i półkami.
  • Zamiast pojedynczych półek ściennych pomyśl o regale na całą ścianę, który pomieści książki, rośliny, dekoracje i dokumenty.
  • Puste miejsce pod oknem możesz zabudować w taki sposób, aby zyskać dodatkowe siedzisko i półki na książki.
  • Aby zaoszczędzić miejsce w pokoju dziecka, rozważ zabudowę łączącą szafkę, biurko i łóżko.

Stałe elementy mieszkania (drzwi, okna, podłogi)

Większość osób nie ma nieograniczonego budżetu na remont mieszkania. Porady specjalistów są jednak jasne – nie wolno oszczędzać na stałych elementach wykończeniowych, takich jak drzwi, okna i podłogi. W przeciwieństwie do kanapy czy stołu nie wymienisz ich za rok czy dwa, więc w tym przypadku najbezpieczniej kierować się uniwersalnym designem, sprawdzoną marką i praktycznymi zaletami.

Oszczędności na tym polu mogą zwyczajnie utrudnić Ci życie. Przykład? Nieotwierane okna typu fix są sporo tańsze od otwieranych, jednak umycie ich z zewnątrz bywa uciążliwe, a nierzadko wymaga zatrudnienia ekipy sprzątającej. Z kolei wybór najtańszych drzwi z wypełnieniem tekturowym (tzw. plaster miodu) wiąże się z kiepską izolacją cieplną i akustyczną pomieszczenia.

Oświetlenie

Oświetlenie to ważny, a zarazem dość kosztowny etap dla osób przeprowadzających gruntowny remont. Porady dotyczące oszczędności w tym zakresie są następujące – możesz kupić tańsze lampy, jednak nie oszczędzaj na ich ilości. Klosz zawsze możesz wymienić na bardziej stylowy, ale przeróbki punktów świetlnych wymagają już kucia w ścianach i suficie, co wiąże się z kolejnym remontem i nowymi wydatkami.

Aby ułatwić sobie zaprojektowanie nowego układu lamp, zadaj sobie kilka pytań:

  1. W jakim miejscu do tej pory brakowało mi oświetlenia?
  2. Czy salon po zmroku jest przyjemnie doświetlony czy wręcz przeciwnie – straszy ciemnymi kątami?
  3. Jak mogę ulepszyć oświetlenie blatu roboczego w kuchni?
  4. Czy chcę zastąpić lampy stojące lampami ściennymi lub wiszącymi, które nie zajmują miejsca na meblach?
  5. Czy mam ulubione miejsce do siedzenia, które warto doświetlić (np. fotel do czytania)?
KINKIET ROMA zamiast tradycyjnej lampki nocnej w sypialni.

Pamiętaj, że w dużych pomieszczeniach warto zastosować oświetlenie kombinowane, składające się z jednej lub dwóch lamp głównych oraz spotów umieszczonych w różnych częściach sufitu.