Przejdź do sklepu brw.pl

Na ratunek meblom ze skóry i ekoskóry – jak naprawić zniszczone obicie?

Czytaj
25.08.2021

Na ratunek meblom ze skóry i ekoskóry – jak naprawić zniszczone obicie?

Choć skóra naturalna może być coraz rzadziej spotykana w sklepach meblowych, z powodzeniem jest zastępowana ekoskórą. Ta cechuje się co prawda nieco gorszymi parametrami użytkowymi, ale kosztuje zdecydowanie mniej, a jej produkcja nie wiąże się z cierpieniem zwierząt. Ze względu na niższą odporność częściej ulega jednak przetarciom lub pęknięciom, co negatywnie odbija się na estetyce mebli wypoczynkowych. Dowiedz się, jak naprawić zniszczone obicie ze skóry lub ekoskóry!

Czym różnią się meble z ekoskóry i skóry naturalnej?

Jak powszechnie wiadomo, skóra pozyskiwana jest z powłoki ciała zwierząt dzikich lub – najczęściej – hodowlanych. Historyczne źródła dowodzą, że wyprawiana była już 4500 lat temu w starożytnym Egipcie. Wykorzystuje się ją do wyrobu odzieży, obuwia, galanterii, a także tapicerek – w motoryzacji czy meblarstwie.

Ze względów ekonomicznych i etycznych współcześnie coraz częściej zastępuje się ją skórą ekologiczną (skajem). Produkowana jest ona z poliestru pokrytego polichlorkiem winylu, który imituje naturalny pierwowzór. Choć wizualnie oba materiały wyglądają niemal identycznie, cechują się zupełnie różnymi właściwościami. O ile skóra naturalna oddycha, ma charakterystyczny zapach i jest bardzo wytrzymała, o tyle ekologiczna nie przepuszcza powietrza i częściej ulega zniszczeniu.

Różnice te nie zniechęcają jednak konsumentów do nabywania produktów z ekoskóry. Dzięki niej meble dostępne są w zdecydowanie korzystniejszych cenach niż kiedyś i każdy może cieszyć się estetycznie wyglądającym kompletem wypoczynkowym w salonie. A kiedy obicie kanapy lub fotela podda się zgubnemu wpływowi czasu i intensywnej eksploatacji? Nic straconego! Istnieje wiele sposobów na naprawę tapicerki ze skóry – zarówno naturalnej, jak i ekologicznej.

Naprawa ekoskóry – jak odnowić powierzchnię mebli?

Przetarcia i pęknięcia skórzanych powierzchni nie oznaczają jeszcze konieczności zakupu nowych mebli. Z problemem można poradzić sobie na kilka różnych sposobów:

Szycie

Jeśli skóra ekologiczna na Twojej kanapie lub fotelu została rozdarta, możesz podjąć się prób jej zszycia. Zanim zabierzesz się do pracy, dokładnie oczyść i odtłuść miejsce, które będziesz naprawiać. Za pomocą igły i nici ściągnij ze sobą warstwy materiału, a następnie wypełnij przestrzeń pomiędzy szwami specjalnym klejem do skór. Kiedy środek wyschnie, należy bardzo delikatnie usunąć szwy i wyczyścić poddane operacji miejsce. Dzięki temu, że spoiwo stanie się przezroczyste, pozostanie właściwie niewidoczne.

Łatanie

Kiedy rozdarcie jest na tyle duże, że nie nadaje się do zeszycia, konieczne będzie jego załatanie. Niestety efekt takiej operacji pozostanie zauważalny, ale dzięki naprawie dziura przynajmniej przestanie się powiększać. W tym przypadku także należy na początku oczyścić i osuszyć zniszczone miejsce. Następnie przygotuj odpowiedniej wielkości łatkę, która kolorem będzie odpowiadała tapicerce mebla. Zaklej nią rozdarcie za pomocą profesjonalnego kleju do powierzchni skórzanych.

Płynna skóra

Do naprawy mebli można użyć także środka nazywanego płynną skórą. Jak się już pewnie domyślasz, operację należy zacząć od oczyszczenia i odtłuszczenia powierzchni. W tym przypadku również musisz przygotować sobie łatkę – trzeba będzie podkleić ją pod pęknięciem. Powstałą w ten sposób przestrzeń wypełnij płynną skórą, rozprowadzając ją za pomocą niewielkiej szpachelki. Kiedy środek wyschnie, nałóż jego kolejną warstwę. Postępuj tak do osiągnięcia pożądanego efektu. Na koniec wyrównaj całą powierzchnię sztyftem GLD i popraw kolor farbą tonującą. Przyda się również preparat do konserwacji skóry.

Jest to niewątpliwie najskuteczniejszy sposób samodzielnego naprawiania mebli, którego efekty doskonale imitują zarówno ekoskórę, jak i jej naturalny pierwowzór.

Usługi tapicera

Jeśli zniszczenia obicia mebli przekraczają Twoje możliwości, zawsze możesz zlecić naprawę kanapy lub fotela tapicerowi. Fachowiec wykorzysta profesjonalny sprzęt, aby załatać przetarcia, lub wymieni całą tapicerkę. Jest to wciąż bardziej opłacalne rozwiązanie niż zakup nowego kompletu wypoczynkowego.

>Przeczytaj również nasz poradnik, jak odnowić stare meble.

 

Skóra ekologiczna i naturalna – zasady pielęgnacji

Aby jak najdłużej utrzymać tapicerkę mebli w doskonałym stanie, konieczne jest regularne czyszczenie ekoskóry i poddawanie jej zabiegom pielęgnacyjnym. Podobne zasady dotyczą skóry naturalnej. Należy jednak pamiętać, że materiały te mają odmienne właściwości, więc w obu przypadkach potrzebne są różne środki konserwujące.

Czyszczenie skórzanej tapicerki powinno odbywać się przy użyciu szarego mydła i wody. Tego typu roztwór wcieraj delikatnie w obicie, stosując w tym celu miękką ściereczkę. Unikaj gąbki z ostrymi drobinkami, ponieważ mogłyby one uszkodzić strukturę skóry. Podobnie postępuj w przypadku pielęgnacji skaju. Jeśli zabrudzenia nie znikną podczas takiego czyszczenia, sięgnij po specjalny preparat chemiczny. Pamiętaj jednak, że musi on być dostosowany do konkretnego rodzaju materiału. Tego typu środki warto zresztą przed użyciem przetestować na niewidocznym fragmencie mebla.

Staraj się na bieżąco czyścić plamy powstające na skórzanych meblach, ponieważ zaschniętych zabrudzeń trudniej się pozbyć, a agresywne szorowanie może zniszczyć materiał. Do regularnej pielęgnacji przydadzą Ci się również środki, które pomogą Ci utrzymać naturalne właściwości skóry. W przypadku jej ekologicznego odpowiednika unikaj wcierania w meble oliwek czy kremów, ponieważ nie zostaną one wchłonięte przez tkaninę. Do czyszczenia nie używaj również żadnych preparatów żrących czy wysuszających (jak rozpuszczalniki, zmywacze czy detergenty na bazie alkoholu).

Pamiętaj też, że Twoje meble wytrzymają w dobrym stanie tym dłużej, im wyższa będzie jakość ich wykonania. Szukając kompletu wypoczynkowego do swojego salonu, zajrzyj na stronę naszego sklepu internetowego, gdzie czekają na Ciebie solidne i stylowe produkty ze skóry oraz ekoskóry!