Przejdź do sklepu brw.pl

Nie ilość, ale jakość! Minimalistyczne dodatki do domu

Czytaj
29.04.2020

Nie ilość, ale jakość! Minimalistyczne dodatki do domu

Marzysz o wnętrzu w stylu minimalistycznym, ale nie masz możliwości zrobienia generalnego remontu? Zastanawiasz się, czy Twoja „czysta przestrzeń” nie straci charakteru, jeśli wprowadzisz do niej nieco dekoracji? Czas udowodnić, że stworzenie przytulnych, a zarazem nieprzeładowanych wnętrz za pomocą dodatków jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Poczytaj o aranżacji wnętrz, dzięki której będzie przytulnie i czysto jednocześnie!

Black Red White, kolekcja Azteca

Coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że posiadanie wielu przedmiotów wcale nie musi wiązać się ze szczęściem i dobrym samopoczuciem, czym zbliżają się do aranżacji wnętrz w stylu minimalistycznym. Wybierając minimalizm, starają się uporządkować swoje otoczenie, tak aby w ten sposób odnaleźć zatraconą harmonię i spokój. Wbrew pozorom nie jest to ascetyczna ścieżka pełna wyrzeczeń i rezygnacji z przyjemności. W minimalistycznych wnętrzach można odnaleźć mnóstwo komfortu i spokoju, bo mnogość wzorów i ilość posiadanych rzeczy wcale nie świadczą o tym, że wystrój wnętrz staje się lepszy.

Co więcej, minimalistyczne elementy sprawdzą się również w mieszkaniach, które urządzone są nie tylko w oszczędny i powściągliwy sposób – będą stanowić idealną równowagę dla bardziej ozdobnych mebli czy intensywnych kolorów na ścianach. W tym celu możesz wybierać minimalistyczne dekoracje, minimalistyczne obrazy, czy minimalistyczne akcesoria do poszczególnych pomieszczeń.

Mniej, mniej, mniej…

Zanim przejdziesz do wkomponowywania minimalistycznych dodatków do mieszkania, postaraj się ograniczyć ilość posiadanych rzeczy, do tych, których naprawdę potrzebujesz. Zastanów się na tym, które książki, buty, ubrania, przedmioty codziennego użytku lub dekoracje są Ci niezbędne. Ile z nich jedynie zbiera kurz i w ogóle nie jest używana? Najprawdopodobniej będziesz mógł się z nimi rozstać bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia. To pierwszy krok, by urządzić wnętrze w stylu minimalistycznym i cieszyć się porządkiem oraz harmonią.

Poza eliminacją zbędnych przedmiotów, styl minimalistyczny zakłada wprowadzenie do wnętrza równowagi. Będzie do możliwe za sprawą prostych i naturalnych form oraz funkcjonalnego designu. Postaraj się zaplanować przejrzysty i czytelny układ pomieszczeń, rezerwując sporo miejsca na schowki, w których ukryjesz przedmioty, mogące zagracać przestrzeń. Unikaj przesadzonych i pstrokatych wzorów, kierując się „zasadą mniej znaczy więcej” – szczególnie kiedy znajdują się one już na Twoich ścianach czy podłodze. Wówczas ściany będą doskonałym tłem dla mebli i dodatków w stylu minimalistycznym. Dzięki takiej kompozycji zapanuje w domu ład i harmonia.

LAMPA QUATTRO
LAMPA WISZĄCA QUATTRO to minimalistyczna dekoracja do jadalni lub kuchni z wyspą

 

Czy minimalistyczne dekoracje to… ich brak?

Wiele osób twierdzi, iż w minimalistycznych mieszkaniach nie powinno się umieszczać jakichkolwiek dekoracji. Nic bardziej mylnego! W tym pozornie surowym stylu estetyka odgrywa ogromną rolę, dlatego minimalistyczne dekoracje powinny cieszyć oko i nawiązywać do charakteru wnętrza.

W tym wypadku należy jednak pamiętać o konsekwencji i umiarze. Wybierając minimalistyczne dodatki do domu, zadbaj o to, aby były one także funkcjonalne. Nie powinny być krzykliwe i w żadnym wypadku nie mogą przytłaczać wnętrza. Zdecydowanie bardziej liczy się ich jakość, a nie ilość. Istnieją obrazy minimalistyczne, których kolorystykę możesz dopasować do założeń wnętrza. Minimalistyczne dekoracje szklane w postaci prostych wazonów lub proste dodatki oświetleniowe, np. lampy na wysokich i smukłych nogach to również doskonały pomysł. W minimalistycznym stylu możesz sobie pozwolić również na dywany, czy zasłony, które nie zaburzą koncepcji, jaką niesie ze sobą styl minimalistyczny. W końcu mniej znaczy więcej.

Minimalistyczne dekoracje: co z kolorami?

Minimalistyczne dodatki do domu powinny wyróżniać się nie tylko prostą formą, ale również stonowaną kolorystyką. W takich wnętrzach wręcz idealnie sprawdzi się biel, brązy, odcienie szarości oraz beżu. Z ciemniejszych barw doskonale sprawdzą się czerń, granat oraz popiel.

Wazon Szklany
WAZON SZKLANY

 

Aby nadać wnętrzu ciekawego charakteru, zastosuj w jednym pomieszczeni kilka wariantów tej samej barwy. W ten prosty sposób urozmaicisz nieco przestrzeń oraz sprawisz, że ściany same w sobie będą dekoracją wnętrza. To rozwiązanie zaczerpnięte ze stylu monochromatycznego, który może być doskonałą bazą w minimalistycznych wnętrzach.

Czasem jednak minimalistyczne dekoracje są prostym sposobem na wprowadzenie do wnętrza żywych i intensywnych barw. Ożywią wnętrze, a jednocześnie nie zakłócą prostej i harmonijnej aranżacji. Pamiętaj jedynie, aby nie przesadzić z ich ilością i postaraj się, aby współgrały z innymi barwami. Dobrym przykładem jest to, co widzimy na obrazach minimalistycznych. Jeśli chcesz zaczerpnąć inspiracji, to właśnie one – minimalistyczne obrazy są przykładem tego, jak łączyć kolory, by efekt zachwycał.

 

Minimalistyczne dodatki do domu – jakie materiały wybrać?

Prosty design idzie w parze z niemal wszystkimi, naturalnymi materiałami. Ogromną popularnością cieszą się minimalistyczne dekoracje wykonane z surowego drewna lub bambusa. Są one nie tylko piękne, ale również ekologiczne, dlatego sprawdzą się w mieszkaniach miłośników natury.

Pojememnik Bamboo Mint
POJEMNIK BAMBOO MINT

 

Równie ciekawie będą prezentować się ozdoby z cementu, gdyż nadadzą wnętrzu surowego i nieco industrialnego charakteru. Alternatywą dla nich jest naturalny kamień (np. łupki, marmur lub piaskowiec), który zachwyca prostotą i niezwykłą fakturą.

 

Urządzając nowoczesne wnętrze, warto również zwróć uwagę na dekoracje wykonane z metalu. Wykonane z niego ramki, abażury i lampy nadadzą wnętrzu wyjątkowy charakter, będąc jednocześnie funkcjonalnym dodatkiem.

świecznik metalowy
ŚWIECZNIK METALOWY – prosty i robiący wrażenie

 

Wybierając dekoracje z tkanin postaw na len, bawełnę lub płótno. Te niedoceniane materiały w ostatnim czasie zaczęły powracać do łask, dlatego bez trudu znajdziesz wykonane z nich poduszki lub dywaniki. Ciekawy efekt otrzymasz wieszając w oknach wykonane z nich zasłony lub rolety.

 

Subtelnie i naturalnie

Rośliny są jednym z najlepszych pomysłów na przyozdobienie mieszkania miłośników prostoty. Kwiaty – zarówno te cięte, jak i doniczkowe – idealnie sprawdzą się jako minimalistyczne dekoracje.

W ostatnich latach wyjątkowo popularne stały się aloesy, sukulenty oraz draceny. Do łask wracają również monstery, fikusy i zamie – wręcz wymarzone ozdoby w prostych wnętrzach. Warto również wybierać tzw. rośliny antysmogowe (np. skrzydłokwiaty lub paprotki), które oczyszczają powietrze z toksyn, co idealnie wpisuje się w ideę minimalistycznego funkcjonalizmu.

ZEGAR ŚCIENNY – w monochromatycznych barwach i rośliny to subtelne dekoracje salonu

 

Jako dekoracje w kuchni doskonale sprawdzą się zioła. Niewielkie doniczki ustawione na parapecie lub blacie są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Możesz również zaaranżować z nich ciekawą kompozycję na ścianie, wieszając doniczki na niewielkich haczykach.

 

Gra świateł

W niemal każdym domu światło odgrywa ogromną rolę, nadając aranżacjom lekkości oraz podkreślając piękno przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Zadbaj o to, aby nic nie blokowało dostępu promieni słonecznych do wnętrza. Wybierz monochromatyczne, lekkie i bardzo zwiewne firany, które zapewnią Ci prywatność, wpuszczając jednocześnie sporo światła – idealnie wpisują się w styl minimalistycznych dekoracji.

Doskonałym sposobem na rozjaśnienie wnętrza będzie zainstalowanie w nim prostego lustra. Takie praktyczne, minimalistyczne dekoracje rozjaśnią i powiększą optycznie każde pomieszczenie. Pamiętaj, że elementy lustrzane możesz przemycić także w innych dodatkach – ramkach, świecznikach, wazonach i lampkach. Najlepiej, jeśli będą one wykonane z przezroczystego szkła, gdyż wówczas nie będą zakłócać proste kompozycji.

 

Mini- sztuka

Wybierając minimalistyczne dodatki do domu, warto zwrócić się ku sztuce. W tym wypadku idealnie sprawdzą się dzieła współczesnych artystów, którzy szczególnie upodobali sobie proste i czyste formy. Pamiętaj, że w tym wypadku liczy się jakość, a nie ilość. Jeden interesujący obraz lub grafika mogą z powodzeniem zastąpić wiele bibelotów.

Obraz Wilk
Minimalistyczny OBRAZ WILK

 

Świetnym wyborem będą również fotografie. Co bardzo ważne, możesz je wykonać samodzielnie, podkreślając swą artystyczną naturę. Wybierz się na spacer, robiąc zdjęcia roślin lub detali architektonicznych ulubionych budynków. Efekty mogą przejść Twoje najśmielsze oczekiwania. Aby minimalistyczne dekoracje zachowały swój charakter, postaraj się nie przytłoczyć ich oprawą. Najlepszym wyborem będą przezroczyste antyramy lub proste ramki z drewna.

Urządzając minimalistyczne wnętrze, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na trwałość i jakość materiałów, z których zostały wykonane dekoracje. Unikaj tanich i niezbyt wytrzymałych tworzyw, gdyż tylko w ten sposób zyskasz pewność, że Twoje ulubione dodatki posłużą Ci przez długie lata.

Zobacz też nasz poradnik: Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?