Osobno czy razem z rodzicami? Gdzie powinno spać niemowlę?

Czytaj
17.12.2019

Osobno czy razem z rodzicami? Gdzie powinno spać niemowlę?

Sen niemowląt z rodzicami to kwestia, która wzbudza wiele dyskusji. Rodzice wciąż zastanawiają się, czy lepiej wybrać osobne łóżka dla siebie i dziecka, czy też zdecydować się na wspólne spanie z maluchem. Ty również nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie lepsze? Spróbujemy pomóc Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie.

 

Kiedy myślisz o spaniu z noworodkiem, z pewnością widzisz wiele zalet takiego stanu rzeczy. Pozwala ono na zacieśnienie więzów z maluchem, sprawia, że dziecko szybciej zasypia i śpi spokojniej, wzrasta też jego poczucie bezpieczeństwa, ponieważ czuje bliskość mamy. To główne zalety spania z malcem.

Brzmi sielsko i anielsko, prawda? Niestety, do czasu. Wspólne spanie ma bowiem również minusy. Wielu rodziców martwi się o to, że zapadną w zbyt mocny sen i przez nieuwagę zrobią dziecku krzywdę. Trudno w takiej sytuacji o spokojną noc. Czy istnieje więc złoty środek?

 

Bliskość, ciepło, bezpieczeństwo – czego do snu potrzeba małemu dziecku?

Aby zapewnić maluchowi odpowiednie warunki, warto wiedzieć, jak śpi niemowlę. Jego sen w pierwszych miesiącach życia trwa od 16 do 20 godzin na dobę. To kilkanaście krótkich drzemek lub kilka dłuższych. Nie ma żadnej zasady, wszystko zależy od organizmu i potrzeb dziecka. Śpi ono także – ku zaskoczeniu młodych rodziców – w ruchu! Dzieje się tak, ponieważ kołysanie je uspokaja i usypia.

Niemowlę do snu potrzebuje także:

  • ciepła,
  • bliskości,
  • zapachu mamy,
  • spokojnego i znajomego głosu,
  • dotyku,
  • rytmicznego kołysania.

W uśpieniu pociechy pomoże Ci np. owinięcie jej w koc – dzięki temu delikatnie ograniczysz możliwość jej ruchu, co u noworodków jest ważne, ponieważ są do tego przyzwyczajone, będąc jeszcze w łonie matki. Otulenie, ciepło oraz niezbyt mocne kołysanie przypomina bowiem dziecku warunki, w jakich znajdowało się w łonie matki.

Dobrym pomysłem, który możesz wykorzystać, jest wcześniejsze otulenie siebie kocykiem malucha. Dzięki temu dziecko będzie czuło zapach rodzica. Jeśli maluch ma kłopoty z zaśnięciem, pomóc może również szumiący, regularny dźwięk.

Miękki koc pomoże wyciszyć dziecko

 

Łóżko rodziców, dostawka czy dziecięce łóżeczko – gdzie powinno spać niemowlę?

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć kwestię miejsca noclegu małego dziecka – każde potencjalne rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

 

  1. Spanie z dzieckiem (tzw. co-sleeping)

To typowe rozwiązanie dla kultur pierwotnych – kiedyś spanie w jednym łóżku z dzieckiem było codziennym rytuałem. Obecnie znów staje się coraz bardziej popularne. Niesie za sobą wiele zalet. Profesor James McKenna przez 30 lat badał dzieci śpiące z rodzicami. Co wywnioskował z badań? Choćby to, że dzięki wspólnemu spaniu rodziców z dziećmi budują oni bliską i trwałą więź z maluchem.

Noworodki czują się bezpieczniej przy mamie i są mniej zdezorientowane (w końcu świat jest dla nich nowy). Wspólne spanie zmniejsza też ryzyko wystąpienia SIDS, czyli tzw. śmierci łóżeczkowej. Według badań dzieci, które na początku życia spały z rodzicami, w późniejszym wieku mają większą samoakceptację, cechują się lepszym zdrowiem i spokojnym usposobieniem.

Spanie z noworodkiem ma również korzyści dla rodziców, a w szczególności dla mam, które zdecydowały się na karmienie piersią. Jest ono bowiem znacznie bardziej komfortowe. Głodne, płaczące w nocy dziecko nie zmusza mamy do wstawania, dzięki czemu może ona lepiej wypocząć. Nocne karmienie w przypadku wspólnego spania z rodzicami nie wiąże się także z koniecznością ponownego usypiania dziecka – często zasypia ono bowiem przy piersi.

Jeśli zdecydujesz się na spanie z dzieckiem, wybierz większe łóżko – tak, aby spokojnie zmieściły się na nim dwie dorosłe osoby oraz jedno dziecko. Wtedy najlepiej wybrać takie o szerokości min. 180 cm.

Bezpieczeństwo dziecka zwiększysz również unikając zbędnych dodatków i ozdób, takich jak miękkie poduszki „jaśki”, czy ozdobne poszewki. Pomiędzy poduszkami, na których śpią rodzice, nie powinno być również dużych przerw. Zadbaj również o materac – powinien ściśle przylegać do ramy łóżka. Ewentualne szczeliny mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

Black Red White kolekcja Luca
Duże łóżko to podstawa dla rodziców śpiących z dzieckiem

 

  1. Dostawka do łóżka rodziców

Można ją specjalnie dopasować do swojego łóżka albo po prostu dostawić dziecięce łóżeczko ze zdjętym bokiem. Warunek: ważne, by meble były dopasowane do siebie pod względem wysokości!
Korzystanie z dostawek ma wiele zalet. Decydując się na taki mebel, masz szansę korzystać z dobrodziejstw wspólnego spania, a jednocześnie zyskujesz z partnerem łóżko tylko dla siebie. Możesz więc czuć się bardziej komfortowo i nie obawiać się o bezpieczeństwo dziecka w czasie snu.
Niestety, takie rozwiązanie wymaga więcej miejsca w sypialni. Nie w przypadku każdego pomieszczenia przy łóżku znajduje się dość miejsca.

 

  1. Dziecięce łóżeczko

W tym wypadku każdy – zarówno Ty, jak i dziecko – macie własną przestrzeń. Jest to jednak ryzykowne rozwiązanie, zwłaszcza na początku. Maluch w pierwszych tygodniach życia potrzebuje bliskości, zapachu i bezpieczeństwa. Oddalenie od rodziców wywołuje niespokojny sen, a w konsekwencji – częstsze wstawanie do niego w nocy. Musisz również mieć świadomość, że spanie dziecka w osobnym łóżeczku może mieć negatywny wpływ na laktację (szczególnie w pierwszych miesiącach życia potomka).

Należy również mieć na względzie to, że w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka może dojść do zatrzymania oddechu lub ulewania pokarmu. Nawet jeśli zdecydujesz się na osobne łóżko dla malucha, warto zadbać o to, by spał on w bardzo bliskim sąsiedztwie małżeńskiego łoża. Zwiększy to jego bezpieczeństwo, a rodzicom zapewni spokojną głowę.

MIętowe dodatki do domu - wyprzedź trendy
Dziecięce łóżeczko w pierwszych miesiącach powinno znajdować się blisko rodziców.

 

Jakie łóżeczko wybrać dla dziecka?

Jeśli zdecydujesz się na to, by Twoje dziecko spało we własnym łóżeczku, warto postawić na produkty, które posiadają odpowiednie atesty. Dotyczy to zarówno łóżka, jak i materaca. Dzięki temu zyskasz pewność, że stworzona przestrzeń jest dla malucha w pełni bezpieczna.

Łóżeczko dziecięce Dreviso Baby

 

Warto szukać łóżeczka, które posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. To modele, które posiadają solidne szczebelki oraz możliwość regulacji wysokości powierzchni spania, dzięki czemu możesz dostosować je do wieku malucha. Więcej informacji o wyborze idealnego łóżka dla dziecka znajdziesz w artykule Jakie powinno być łóżko do pokoju dziecięcego?

Zwróć również uwagę na to, jaki materac znajdzie się w łóżku niemowlaka. On również ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort snu malucha. Stawiaj na materace, które wykonane są z materiałów posiadających atest higieniczny. Materac dla niemowlaka nie może być również zbyt miękki. Najlepiej sprawdzą się modele o średnim stopniu twardości.

Kolekcja mebli Dreviso Baby
Kolekcja Dreviso Baby samodzielny pokój dziecka może być bezpieczny

 

Nie ma jednego dobrego rozwiązania

Decyzja o tym, gdzie będzie spała Twoja pociecha, zależy wyłącznie od Ciebie. Maluchy mają różne temperamenty, ich sen również może przebiegać inaczej. Niektóre już po upływie kilku miesięcy są w stanie przespać samodzielnie całą noc, inne zaś budzą się nawet kilkukrotnie.

Warto więc przeanalizować sposób w jaki śpi noworodek, a decyzję o wyborze łóżeczka czy dostawki podjąć po obserwacji jego zachowania i potrzeb. Nie musisz również obawiać się, że dziecko pozostanie w Waszej sypialni na zawsze. Przyjmuje się, że po drugim roku życia dziecko jest gotowe do tego, by przenieść się do własnego pokoju. Wypracowanie rutyny dotyczącej zasypiania, bliskość rodziców przed zaśnięciem oraz atrakcyjny wygląd własnej sypialni i łóżka skutecznie przełamują jego opory przed samodzielnym spaniem.

Pamiętaj również, że bliskość w pierwszych miesiącach życia dziecka jest niezwykle ważna, dlatego nawet jeśli zdecydujesz się na osobne łóżeczko dziecięce, zadbaj, by było jak najbliżej Ciebie. Dzięki temu zawsze będziesz przy dziecku wtedy, gdy będzie tego potrzebowało.