Przejdź do sklepu brw.pl

Jakie powinno być łóżko do pokoju dziecięcego?

Czytaj
10.11.2019

Jakie powinno być łóżko do pokoju dziecięcego?

Wybór łóżka do pokoju dziecięcego to jedno z ważniejszych zadań podczas urządzania pokoju dla pociechy. Mebel ten, nieodpowiednio dobrany, może nie tylko znacząco zakłócić jakość wypoczynku, ale w niektórych przypadkach – także negatywnie wpłynąć na zdrowie malucha. Podjęcie właściwej decyzji może więc być dla rodziców nie lada wyzwaniem. Czym kierować się przy wyborze łóżka dla dziecka, aby zapewnić mu zdrowy i komfortowy sen? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Łóżko dla 4-latka, 3-latka, 2-latka - jakie wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego wybór dziecięcego łóżka ma tak duże znaczenie,
  • jak dopasować rozmiar łóżka do wieku dziecka,
  • jakie łóżko dziecięce będzie odpowiednie dla rocznego dziecka, a jakie dla dwulatka;
  • jakie łóżko sprawdzi się w przypadku trzy- i czterolatków,
  • czym powinno charakteryzować się łóżko dla 6-latka i starszego dziecka,
  • na jakie funkcjonalności zwrócić uwagę, wybierając łóżko dla dziecka.

Wybór łóżka dla dziecka – dlaczego ma tak duże znaczenie?

Łóżko to niezbędny mebel w pokoju każdego dziecka. Z racji, iż śpi w nim Twoje dziecko, ważne, by jego łóżko było nie tylko ładne, lecz także praktyczne i bezpieczne. Co więcej, z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, że najmłodsi nie szczędzą mebli, a łóżko, poza miejscem wypoczynku, służy im również jako idealne miejsce do zabawy. To natomiast sprawia, że mebel dla dziecka powinien być dodatkowo solidny i odporny na uszkodzenia. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt bezpieczeństwa. Łóżko dziecięce, z którego wystają niebezpieczne elementy lub które jest mało stabilne i mało trwałe, absolutnie nie wchodzi w grę. Jak zatem wybrać łóżko, aby dopasować je do wieku – a co za tym idzie – także do potrzeb malucha?

Odpowiednie wymiary łóżka dla dziecka

Jednym z ważniejszych czynników przy wyborze łóżka dla dziecka są bez wątpienia wymiary tego mebla. Kwestia ta posiada niezwykle istotne znaczenie. Z oczywistych względów, inną wielkość posiadało będzie łóżko dla rocznego dziecka, inną zaś – dla cztero- czy pięciolatka. Zastanawiasz się więc, jak najlepiej dopasować rozmiar i funkcjonalność mebla do wieku i wzrostu swojej pociechy? Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci zorganizować jej idealne miejsce wypoczynku.

Bezpieczne łóżeczko dla rocznego dziecka i dwulatka

Wybór miejsca do spania dla pociechy w pierwszych miesiącach życia posiada szczególne znaczenie. To bowiem okres, gdy spędza w nim ona przeważającą większość swojej doby. To jednak również czas, w którym zaczyna wstawać i stawiać samodzielne kroki. To wszystko sprawia, że dziecięce łóżeczko powinno zapewniać jej odpowiedni poziom komfortu i bezpieczeństwa.

W jaki sposób to osiągnąć? Skutecznie pomogą Ci w tym łóżka dla dzieci wyposażone w demontowane barierki. Rozwiązanie to jest niezwykle korzystne. Z jednej strony chroni dziecko przed wypadnięciem, z drugiej zaś, dzięki możliwości otwarcia mebla – pozwala zachować więź z rodzicem, tak potrzebną maluchowi.

Wybierając łóżko dla dwulatka i młodszego malucha, zadbaj także o to, by pozbawione było ostrych krawędzi oraz materiałów pokrytych chemikaliami. W ten sposób będziesz miał pewność, że Twoja pociecha nie wyrządzi sobie krzywdy.

Jeśli szukasz mebli bezpiecznych dla dzieci, poszukuj tych kolekcji, które posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub innych cenionych i zaufanych organizacji oraz instytucji.

Optymalne łóżko dla trzylatka i czterolatka

Gdy maluch osiągnie już trzeci rok życia, oczywiste jest, że małe łóżeczko dla rocznego dziecka nie spełni już w jego przypadku swojej roli. W pierwszej kolejności chodzi o wymiary. O ile dla malucha do dwóch lat życia wystarczający będzie mebel o standardowej wielkości 140 × 70 cm, o tyle dziecko posiadające cztery lata może już czuć się w nim nieco niekomfortowo. Zatem jakie łóżko dla 4-latka? Dla niego wybierz więc większy model – najlepiej o wymiarach 160 × 80 cm.

Dodatkowo kupując mebel dla swojej pociechy, miej na uwadze fakt, że maluch w wieku trzech i czterech lat posiada wręcz niekończące się pokłady energii. Dziecko w tym okresie cechuje się wytężoną ciekawością świata i przygód, co sprawia, że może być szczególnie narażone na upadki czy zranienia podczas zabawy.

Wybierając łóżko dla 4-latka, podobnie jak we wcześniejszym przypadku, zadbaj o to, aby było bezpieczne oraz wyjątkowo stabilne. Najlepszym rozwiązaniem zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki będą modele wykonane z drewna lub płyty laminowanej o zaokrąglonych krawędziach.

Co więcej, aby wspomóc rozwój umysłowy oraz wyobraźnię swojej pociechy, zadbaj o udekorowanie łóżka oraz całego pokoju barwnymi dodatkami. To mogą być kolorowe poduszki w ciekawych kształtach, barwne dywany, naklejki czy ciekawe obrazki. Umieszczając te akcesoria we wnętrzu malucha, podkreślisz jego pasję oraz sprawisz, że z radością będzie przebywał w swoim pokoju.

PODUSZKA CHMURKA

NAKLEJKI STRIPES

DYWAN PINGWIN

Solidne łóżko dla 6-latka i starszej pociechy

Kiedy dziecko wybiera się do przedszkola, jego wymagania związane z łóżkiem ulegają zasadniczej zmianie. Często jest to wiek, w którym maluch chce pokazać swoją samodzielność oraz na swój sposób dorównać dorosłym. Dlatego też wybierając łózko dla 6-latka, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wymiary mebla. Optymalnie powinien on posiadać wielkość 190 × 80 cm. Jeśli chcesz jednak, aby posłużył on dziecku przez dłuższy okres, śmiało możesz zdecydować się na większy model lub taki, który „rośnie” razem z dzieckiem.

ŁÓŻKO PIĘTROWE NAMEK

ŁÓŻKO PRINCETON

ŁÓŻKO NANDU

Dodatkowo, kiedy maluch idzie do szkoły, łóżko przestaje być dla niego wyłącznie strefą snu czy zabawy. Często zmienia się w miejsce do czytania lub nauki. Mając to na uwadze i kupując nowe łóżko dla 7-latka, zadbaj o to, aby posiadało ono odpowiednio wyprofilowany zagłówek oraz komfortowe ramy. Dzięki temu maluch będzie mógł wygodnie oprzeć tułów i głowę, unikając tym samym ich przeciążenia, a w efekcie – wad postawy.

Łóżko dziecięce – kiedy zdecydować się na łóżko piętrowe

Łóżka piętrowe to wciąż bardzo modne i praktyczne rozwiązanie w pokoju dziecięcym. Łóżko piętrowe przyda się przede wszystkim wtedy, gdy na mniejszej przestrzeni chcemy zorganizować wygodne miejsce dla dwójki dzieci. Warto jednak pamiętać, że piętrusy to specyficzne łóżka dziecięce, które nie w każdym przypadku się sprawdzą. Zatem kiedy można się na nie zdecydować?

  • Piętrowe łóżko jest dobrym rozwiązaniem w przypadku starszych dzieci. Łóżka dla nich mogą już wymagać większych umiejętności ruchowych i nie jest to dla nich niebezpieczne. Warto przemyśleć dwa razy takie łóżka dla dzieci poniżej czwartego roku życia. Nawet jeśli młodsze z dzieci śpi na dole, to w trakcie dnia może bawić się na piętrze razem ze starszym rodzeństwem. To wygeneruje konieczność tego, by cały czas mieć je na oku.
  • Warto pamiętać, że piętrowe łóżko stanie się z pewnością placem zabaw dla dzieci. Wymaga zatem odpowiednich zabezpieczeń, dzięki którym podczas zabawy nic złego się nie wydarzy.
  • Na piętrze powinno spać dziecko, które w czasie snu jest spokojne, nie budzi się zbyt często (choćby po to, by skorzystać z toalety) i nie ma skłonności do tego, by podczas snu bardzo się przemieszczać. Wybierz łóżko piętrowe, jeśli masz pewność, że Twoje dziecko jest gotowe do tego, by na takim spać.

Łóżka dla dzieci – praktyczne i funkcjonalne

Odpowiednie wymiary łóżka dla dziecka oraz jego zabezpieczenie to jednak nie wszystko. Niezwykle istotna jest również funkcjonalność tego mebla. O ile cecha ta jest zawsze niezmiennie pożądana, o tyle w pokoju malucha nabiera ona szczególnego znaczenia. Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak ciężko utrzymać w nim porządek oraz uprzątnąć obecne wszędzie zabawki i akcesoria. Za sprawą praktycznych łóżek, zadanie to może być dużo łatwiejsze i mniej pracochłonne.

ŁÓŻKO LUCA JUZI

SZUFLADA DO ŁÓŻKA NANDU

SZUFLADA DO ŁÓŻKA NAMEK

Dzięki wyposażeniu tych mebli w pojemnik z łatwością przechowasz w nich kołdrę i poduszkę, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo miejsca w niewielkich lub zatłoczonych szafach. Możesz zdecydować się również na mebel z szufladą, w której zmieści się pościel lub zabawki. Dodatkowo, wybierając łóżko dla 6-latka lub starszej pociechy na wysokich nogach, zyskasz dodatkową przestrzeń w pokoju. W niej natomiast bez problemu umieścisz pudełka z zabawkami lub też wysuwane szufladki na książki lub ubranka dziecka. Przy wyborze tak zabudowanych mebli, łatwiej Ci będzie również nauczyć malucha porządku i sprzątania po sobie.

Więcej wskazówek na to, jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy, znajdziesz w tekście „Urządź mądrze dziecięcy pokój: Montessori to nie tylko edukacja”.

Zastanawiasz się, jak wybrać łóżko dla swojego dziecka, i podobnie jak inni rodzice, stoisz przed poważnym dylematem? Łóżko dla dwulatka, trzylatka, przedszkolaka – niezależnie od tego, ile lat ma Twoja pociecha, mebel, który dla niej wybierasz, powinien cechować się najwyższą jakością i solidnym wykonaniem. Nierzadko jednak wybór odpowiedniego łóżka budzi wiele wątpliwości i stanowi nie lada wyzwanie. Jak mu sprostać? Zastosowanie się do wymienionych powyżej wskazówek znacząco ułatwi Ci to zadanie. Odwiedź nasz sklep na BRW.pl i zobacz, jakie łóżka dla dzieci znajdziesz w popularnych kolekcjach.