Przejdź do sklepu brw.pl

Podróż w czasie – wnętrza w stylu retro

Czytaj
28.08.2020

Podróż w czasie – wnętrza w stylu retro

Wnętrza inspirowane latami 50., 60. i 70. są hitem wśród fanów dobrego designu. Podpowiemy Ci jak urządzić kuchnię w stylu retro, w której czuć będzie ducha minionych lat, ale pełną współczesnych rozwiązań.

 

Kuchnie retro to ciepłe, nostalgiczne wnętrza. Można cofnąć się w nich wspomnieniami do szczęśliwych dziecięcych lat, rozmarzyć i oderwać się od otaczającego zgiełku. Zgrabnie łączą one elementy stylu klasycznego, angielskiego, rustykalnego, prowansalskiego, a także nowoczesnego. Ostateczny charakter takiego wnętrza zależy od przyjętych proporcji w ich dawkowaniu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się kuchnia w stylu retro,
  • jakie są cechy mebli kuchennych retro,
  • czy w kuchniach retro mogą znaleźć się funkcjonalne rozwiązania,
  • jaki kolor ścian i mebli pasuje do wnętrz w stylu retro,
  • jakiego typu dodatków nie może zabraknąć w kuchni retro.

Czym należy kierować się podczas aranżowania kuchni retro?

Wizualnie kuchnia w stylu retro musi obfitować w akcenty nawiązujące do przeszłości, które wprowadzą do niej sielskość. Pod względem funkcjonalnym aranżacja powinna być mocno osadzona w teraźniejszości.

Jeśli wyobrażasz sobie, że tak urządzona kuchnia będzie przypominać wnętrze babcinego domu, jesteś w błędzie. Kuchnie w stylu retro mają ten specyficzny klimat, ale są na wskroś nowoczesne. Nie ma w nich antyków, a jedynie sprzęty udające stare, włączane do wnętrza w dobrze wyważony sposób.

Znaki rozpoznawcze estetyki retro:

  • proste wzornictwo,
  • obłe kształty i miękkie linie,
  • geometryczne, oryginalne formy,
  • kontrasty i niebanalne połączenia.

 

Meble kuchenne w stylu retro: cechy charakterystyczne

Elementem typowym dla mebli kuchennych zachowanych w tym klimacie są proste frezy zdobiące fronty szafek. Łagodzą one surowość ich bryły i dodają im klasy. Kuchnia zyska nieco bardziej staromodny i majestatyczny charakter, gdy pojawią się w niej meble z dekoracyjnymi cokołami i sztukaterią.

 

Kuchnia Royal Imperor
Meble kuchenne Royal – Imperor z kolekcji kuchni na wymiar Senso Kitchens

 

Meble kuchenne retro często zawierają moduły z przeszklonymi frontami. Najlepiej, jeśli będą one wyposażone w szprosy dzielące powierzchnię szyb na kilka części.

Dawnej w takich szafkach trzymano porcelanowe serwisy. Ty możesz je wypełnić podobnie lub znaleźć na nie inny pomysł. Pomoże Ci w tym wewnętrzne oświetlenie zainstalowane w takich modułach. To wpływy współczesności, o których była mowa wcześniej.

Ważnym elementem mebli kuchennych w stylu retro są stylizowane uchwyty dodające im charakteru. Producenci pozostawiają możliwość samodzielnego decydowania o ich kształcie, wielkości, materiale wykonania i wybarwieniu. Możesz wybrać taki model, który najlepiej będzie korespondował z Twoją koncepcją aranżacji kuchni.

Często takie uchwyty są postarzone lub pokryte porcelaną, aby wierniej oddawały ducha tamtej epoki. Wśród nich znajdziesz masywne gałki o okrągłym lub owalnym kształcie, uchwyty typu muszla, jak również podłużne, dekoracyjne rączki.

Przez długi czas meble kuchenne retro produkowane były tylko w bieli, kremie i delikatnym beżu. Obecnie wiele kolekcji pozostawia możliwość zamówienia modułów z frontami i korpusami w kolorze szarym, granatowym, grafitowym, a nawet czarnym. Bez względu na ich wybarwienie, muszą być one wykończone matem.

Kuchnia retro: praktyczne aspekty

Urządzenia kuchenne powinny być ukryte po nowoczesnemu w zabudowie. No, chyba że zdecydujesz się kupić sprzęty stylizowane na tę epokę np. lodówkę lub kuchenkę. W takiej sytuacji trzeba będzie je odpowiednio wyeksponować.

Kuchenna wyspa jest rozwiązaniem, którego nie stosowano w tamtych czasach. Czy możesz umieścić ją w swojej stylizowanej kuchni? O ile tylko dostępna przestrzeń Ci na to pozwoli – jak najbardziej. Idealnie, gdy znajdziesz w kuchni skrawek wolnej powierzchni na ustawienie stołu z miejscem dla przynajmniej czterech osób.

Wystrój kuchni w stylu retro powinien kreować przyjemny klimat zachęcający domowników do wspólnego spędzania czasu, ale musi on również umożliwiać taką integrację w aspekcie funkcjonalnym.

Kuchnia Family Line Fiore
Kuchnia modułowa Family Line – Fiore z wyspą kuchenną

 

Prosty stół o ostrych krawędziach dobrze będzie tonował zdobny wygląd mebli. Moduły o skromnym wyglądzie dla odmiany możesz zestawić z eleganckim meblem wspartym na smukłych nóżkach lub lekkim optycznie modelem z okrągłym blatem.

 

Jak zaaranżować meble kuchenne retro? Kolory w aranżacji

Ściany w kuchni retro najkorzystniej jest pomalować na biało. Będą one stanowiły dobre tło dla wszystkich elementów aranżacji. A gdy meble mają takie samo wybarwienie? Jedną ze ścian możesz pokryć tapetą z geometrycznym deseniem, w których tak lubuje się ta estetyka. Innym sposobem na zaznaczenie ich obecności w takim jasnym wnętrzu jest zastosowanie barwnych dekoracji i elementów kuchennego wyposażenia.

Wybór odpowiedniej farby do pokrycia ścian ułatwi Ci artykuł: „Jaka farba w kuchni będzie najlepsza?”.

Styl retro „lubi” subtelne pastelowe kolory (rozbielony błękit, fiolet, zieleń, róż). Do takiego wystroju śmiało możesz włączyć mocniejsze kolory, np. czerń, czerwień, granat, pomarańcz, musztardową żółć. W spokojny klimat takich „starych” aranżacji świetnie wpisze się zieleń np. w odcieniu oliwkowym lub groszkowym.

Przestrzeń pomiędzy górnymi szafkami a blatem możesz wypełnić kafelkami metro, którymi dawniej tak chętnie dekorowano wnętrza. Na podłodze z kolei wspaniale sprawdzi się czarno-biała mozaika.

To, czy zdecydujesz się na nowoczesny kolorystyczny stoicyzm, czy postawisz na pełną wyrazu barwną aranżację, to już kwestia Twoich upodobań. W jednym i drugim wydaniu stworzona przez Ciebie kuchnia retro będzie prezentować się równie atrakcyjnie.

Kuchnia Family Line Edan
Kuchnia modułowa Family Line Edan – spokojna tonacja i geometryczne wzory

 

Dodatki do kuchni retro, które dobrze podkreślą jej klimat

Obecność dodatków wzbogaca różnego rodzaju aranżacje, podkreślając przy tym ich wyjątkowy charakter – nie inaczej dzieje się w kuchniach retro, które nie stronią od urokliwych bibelotów i akcesoriów.

W kuchni w stylu retro część ze sprzętów powinna pozostać na wierzchu, gdyż wtedy jej aranżacja będzie sprawiała wrażenie przytulniejszej. Żeby nie zajęły one całego blatu, możesz umieścić je także na półkach i górnej powierzchni szafek, jak również za ich przeszklonymi frontami.

Kuchnia retro to przede wszystkim naczynia z transparentnego szkła. Te przeznaczone na owoce, słodkości i napoje – zagwarantują im bardzo smakowitą ekspozycję, zachęcając w ten sposób do ich spożycia. Nie powinno w niej również zabraknąć naczyń porcelanowych, żeliwnych i emaliowanych.

 

Pojemnik do przechowywania Bird
Pojemnik do przechowywania Bird

 

W czym trzymać pieczywo, żeby nie straciło swojej świeżości? Oczywiście w chlebaku, ale nie byle jakim. Zgodny z charakterem kuchni będzie model wykonany z metalu o miękko zaokrąglonych krawędziach. Jego zabarwienie dopasuj do wystroju pomieszczenia.

Ważną częścią takiej aranżacji są metalowe puszki/pojemniki do przechowywania artykułów spożywczych, z których korzystasz każdego dnia i dlatego potrzebujesz je mieć pod ręką. W nowoczesnej kuchni pewnie znalazłyby one miejsce dla siebie w szafce cargo. W tej stylistyce powinny pozostać w zasięgu wzroku. Dlatego postaw na opakowania o zdobnej formie, która wzbogaci wygląd wnętrza.

 

Wybierając dodatki do kuchni retro, nie szukaj na siłę dopasowania. Uroda tego stylu polega na tym, że nie musisz silić się na tworzenie wysmakowanych kompozycji. Nawet na pozór słabo dopasowane do siebie formy i kolory „rzucone” tu i tam, znakomicie wpisują się w jej swobodny charakter.

Kuchnia retro – sposób na piękne wnętrze

Kuchnie z rysem vintage to sentymentalna podróż do tego, co minione i zarazem ukłon w stronę nowoczesnych rozwiązań. Tego rodzaju projekty są przytulne, urokliwe, a przy tym na wskroś funkcjonalne, trudno się zatem dziwić, że ich popularność nie słabnie mimo upływu lat. Jeśli marzysz o pięknej kuchni w stylu retro, sięgnij po dodatki nawiązujące do epoki, stylizowane meble i jasne kolory. Pamiętaj przy tym, że aranżacyjny powrót do przeszłości nie oznacza rezygnacji z udogodnień współczesności. Dzisiejsze kuchnie retro to z pewnością pomieszczenia na miarę XXI wieku.