Przejdź do sklepu brw.pl

Poznaj tajemnice stylu retro

Czytaj
21.05.2020

Poznaj tajemnice stylu retro

Stara prawda głosi, że lubimy to, co już znamy. Nic więc dziwnego, że urządzając mieszkanie, chętnie wykorzystujemy rozwiązania, które pamiętamy z okresu dzieciństwa czy znamy z opowieści dziadków. Nic dziwnego również, że niezmiennie ważne miejsce w katalogach wnętrzarskich zajmuje styl retro. Chcesz wiedzieć na czym polega i jak możesz wprowadzić go u siebie? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to koniecznie przeczytaj nasz poniższy artykuł.

Z tego tekstu dowiesz się między innymi:

  • jak wybrać meble retro do salonu,
  • z czym łączyć retro meble,
  • czym charakteryzują się meble w stylu retro.

Krótka charakterystyka

Styl retro może nawiązywać zarówno do estetyki z dawno minionych lat 50., jak i do wzornictwa z końcówki XX wieku. Jednak niezależnie od tego, jak bardzo cofniesz się w czasie, styl retro niezmiennie wyraża tęsknotę za światem, który przeminął. Łączy więc odrobinę nostalgii z nowoczesnymi rozwiązaniami, odświeżającymi stylistykę sprzed lat. Nawiązania do minionej epoki mogą być subtelne, jednak retro styl może zakładać również wierne odwzorowanie tego, jak urządzało się wnętrza dekady temu. Meble i dodatki w stylu retro mogą znacząco odmienić wnętrze i uczynić go unikalnym. Dlaczego? Bo w tym stylu z powodzeniem możemy opierać się na starociach i nadawać przedmiotom drugie życie.

 

Wnętrza retro, czyli indywidualność bez kalki

Najciekawsze jest to, że każdy może na swój sposób interpretować styl retro. Wystrój wnętrz nawiązujący do przeszłości nie ma sztywnego motywu przewodniego, przez co koncepcja ta jest stworzona dla indywidualistów i osób, które chcą mieszkać inaczej niż wszyscy. Retro styl jest pod tym względem wyjątkowo plastyczny, daje się interpretować.

Wnętrza retro to często intensywna kolorystyka: czerwień, czerń, róż, pomarańcz, fiolet, żółcienie, złoto, różne odcienie zieleni i niebieskiego. Pojawiają się w nim także bardziej przytłumione barwy, takie jak oliwka czy czekolada. Możesz zastosować kolory na ścianach, jednak łatwiej okiełznasz aranżację, jeśli zostawisz stonowaną bazę (np. złamaną biel), a użyjesz kolorowych mebli i dodatków.

Wyraziste wzory to kolejna cecha charakterystyczna dla retro. Wystrój wnętrz można więc urozmaicać m.in. płytkami ułożonymi w geometryczny wzór, pasiastą tapetą, tekstyliami z motywem roślinnym, tapicerką w pepitkę.

Retro styl – jakich materiałów używać?

Mocne, odporne na upływ czasu materiały również definiują styl retro. Mieszkanie powinno być urządzone tak, aby nie wymagało remontu przez długi czas. Na podłodze pożądany jest drewniany parkiet, a w miejscach narażonych na wilgoć – płytki  lub tańsze linoleum. Typowe dla tego stylu są również drewniane lakierowane meble, metal, wysokiej jakości plastik, lastryko.

Wnętrza retro nie mogą być pozbawione dodatków i dekoracji. W mieszkaniu warto postawić np. stare urządzenia, kolekcjonerskie figurki, kolorowe plakaty, złote lampy i świeczniki, wiklinowe lub sznurkowe kwietniki, zegar ścienny retro, gazetownik.

Meble retro w salonie – mieszkanie z duszą

Wnętrzarskim hitem ostatnich sezonów są komody pokryte fornirem lakierowanym na wysoki połysk,  charakterystyczne dla estetyki okresu PRL-u. Jednak aby mieć meble w stylu retro, nie musisz buszować po antykwariatach czy sprowadzać sprzętów z drugiego końca kraju. Możesz po prostu kupić meble stylizowane – wykonane z drewna lub pokryte drewnianym fornirem, osadzone na niewielkich nóżkach.

We wnętrzu w stylu retro idealnie sprawdzą się  solidne komody, regały przypominające babcine kredensy i eleganckie, przeszklone witryny, w których można wyeksponować kolekcję kryształowych kieliszków. We wnętrzach retro świetnie sprawdzają się również kredensy, jednak warto pamiętać o ich konkretnej aranżacji. Powinny się tam znajdować ozdoby i przedmioty codziennego użytku, które nawiązują do stylu, np. opierają się na nurcie vintage. Kredens z powodzeniem możesz wstawić do salonu, a także do jadalni. W sypialni natomiast warto postawić na szafki i komody z charakterystycznymi zdobieniami.

Fornirowane, dębowe fronty i stylowe, czarne dodatki z KOLEKCJĄ MEBLI MADISON w stylu retro

Meble w stylu retro – również delikatność i prostota 

Aby masywne meble retro nie przytłoczyły salonu, możesz stworzyć kącik jadalniany z okrągłym stołem i krzesłami typu patyczak. Również stolik kawowy może mieć nowoczesny charakter – smukłe nóżki i cienki blat stworzą formę, dzięki której strefa wypoczynkowa nabierze lekkości.

Meble w stylu retro charakteryzują się dość odważną tapicerką. Jeśli chcesz pójść w tym kierunku, możesz wybrać do swojego salonu pomarańczową sofę albo turkusowy narożnik. W stylu retro z powodzeniem możemy łączyć ze sobą kolory, jakie nie sprawdzą się w żadnym innym stylu. Nie ma tu nic złego w połączeniach odcieni ciepłych i zimnych, w dodatku o podobnej intensywności barwy. Oprócz kolorystyki ważny jest rodzaj materiału – obok tradycyjnej tkaniny o płóciennym splocie, możesz pokusić się o meble obite sztuczną skórą albo welurem. Salon automatycznie stanie się miejscem o wiele bardziej przytulnym.

Sofa Tulum i fotel Pemba

SOFA TULUM – dzięki wysokim nóżkom i zgrabnej formie niebieska kanapa nie przytłacza wnętrza

 

Dobrym wyborem dla mniej odważnych są meble stylizowane na skandynawskie – jasna sofa z prostym pikowaniem i drewnianymi nóżkami znakomicie wpisuje się także w styl retro. Możesz połączyć taką kanapę z fotelami lub pufami w ciekawym obiciu – w duchu przeszłości będą zarówno tapicerki wzorzyste, jak i jednolite, lecz w zdecydowanym odcieniu, np. różowym, turkusowym bądź musztardowym. Pożądane są również meble pikowane, a także takie, które wyróżniają się ozdobnymi przeszyciami. Potrafią zmienić znacząco kształt mebla i dodać mu charakteru. Jeśli przy tym postawisz na ciekawy i intensywny kolor, efekt z pewnością będzie zachwycający.

FOTEL SUSA

 

Sypialnia w stylu retro – wyśpij się jak za starych, dobrych czasów

Twój salon jest już umeblowany, ale zastanawiasz się, jak powinna wyglądać sypialnia w stylu retro? Aby oddać klimat zamierzchłej epoki, możesz zdecydować się na klasyczne, drewniane łóżko z rzeźbionymi wykończeniami. Aranżację uzupełnij meblami do przechowywania o podobnej stylistyce – komodą i szafą. W wolnym miejscu możesz stworzyć kącik do relaksu z fotelem uszakiem, podnóżkiem i lampą do czytania. Możesz rozważyć również meble z celowo postarzanego drewna – wprowadzają do wnętrza niezwykły klimat!

Mała sypialnia w stylu retro wymaga „lżejszych” mebli, dlatego w tym przypadku warto postawić na łóżko tapicerowane. Miękka tkanina w połączeniu z pikowanym oparciem lub dużymi poduchami wizualnie ociepla wnętrze i nadaje mu nieco romantyczny, nostalgiczny charakter. Wnętrze możesz uzupełnić niezbyt masywną komodą i eleganckim fotelem na wysokich nóżkach.

Łóżko Aleksandra 160

ŁÓŻKO ALEKSANDRA 160

Łóżko Cupido III 160

ŁÓŻKO CUPIDO III 160

 

Kuchnia retro – dostojna klasyka czy szalone lata 90.?

Meble kuchenne retro to klasyczne szafki z ramiakowymi frontami i metalowymi uchwytami w kształcie muszelek, gałek lub rzeźbionych klamek. W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, możesz ocieplić kuchnię drewnianym blatem lub dodać wnętrzu elegancji blatem kamiennym (lub imitującym kamień). Do takiej kuchni pasuje podłoga z czarnych i białych płytek ułożonych w  szachownicę, a także backsplash z płytek typu metro lub patchwork.

Nie przepadasz za klasyką? Możesz czerpać inspirację z ostatniej dekady XX wieku i odważyć się na kuchnię w intensywnym kolorze.  Meble kuchenne retro z tego okresu często przyjmowały postać gładkich szafek na wysoki połysk, w najbardziej ekstrawaganckich kolorach – od czerwieni, przez fiolet i róż, aż po limonkę.

 

Styl retro tkwi w szczegółach

Nie tylko meble czy materiały wykończeniowe determinują styl retro – mieszkanie powinno być również urozmaicone różnego rodzaju detalami. Ten trend nie idzie w parze z minimalizmem!

Do stylu retro będą pasować wszelkie dodatki i dekoracje wyglądające niczym wyszperane na babcinym strychu: stare radio, gramofon, maszyna do pisania, telefon z tarczą, sfatygowane walizki, figurki… Obowiązkowym punktem aranżacji powinien być zegar ścienny retro – najlepiej z kukułką lub wahadłem. Można do aranżacji włączyć także kilka współczesnych, ale stylizowanych elementów dekoracyjnych np. skórzany gazetownik.

GAZETOWNIK RETRO

GAZETOWNIK RETRO

 

Warty podkreślenia jest również fakt, jak przytulny i radosny jest styl retro. Wystrój wnętrz obfitujący w intensywną kolorystykę i wzory nie może straszyć ponurymi kątami! Zainstaluj lampy tak, aby oświetlały nie tylko strefę wypoczynkową, jadalnianą czy roboczą, ale również dekoracje ścienne czy elementy konstrukcyjne budynku.  Zgodne ze stylem retro będą zarówno klasyczne abażury, jak i oryginalne żyrandole czy metalowe klosze o industrialnym charakterze.

Lampa Ticon

LAMPA TICON

Lampa Ticon

LAMPA TICON

 

Aby wnętrza retro zyskały „babciną” przytulność i domowe ciepło, koniecznie pamiętaj o tekstyliach. Koce i narzuty w geometryczny wzór, multikolorowe poduszki czy orientalne dywany nie tylko doskonale oddadzą klimat minionych czasów, ale i przyczynią się do tego, że wreszcie poczujesz się jak… u siebie.

Poduszki Botanical Green

PODUSZKA BOTANICAL GREEN

Podsumowanie

Meble retro zyskują coraz większą popularność, co dobitnie udowadnia powyższy artykuł. Do stylu vintage chętnie wracają młodzi ludzie, którzy planują zamieszkać w charakterystycznych mieszkaniach. Każde pomieszczenie może mieć cechy stylu vintage – sprawdzi się on dobrze w salonie, sypialni, kuchni, jadalni oraz będzie pasował do innych wnętrz. Retro meble takie jak drewniane komody, stoliki w kwiatowe wzory, starodawne zegary i krzesła w musztardowej żółci nadadzą wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie odpowiednich dodatków (takich jak zasłony, pufy, kwiaty) oraz materiałów (jak drewno). Liczymy, że inspiracje z naszego artykułu pozwolą Ci dobrać modele mebli do odpowiednich pomieszczeń i nadać im wyjątkowego charakteru.

Więcej pomysłów na urządzenie mieszkania w stylu retro znajdziesz tutaj: „5 pomysłów na salon w tylu modern retro. Jak łączyć stare z nowym?”.