Przejdź do sklepu brw.pl

Rośliny domowe: nie tylko na parapecie!

Czytaj
8.03.2021

Rośliny domowe: nie tylko na parapecie!

Rośliny w domu to szereg korzyści. Kwiaty doniczkowe wprowadzają do domu niezwykly klimat i ożywiają wnętrze. Czy miejscem dla nich jest jednak wyłącznie parapet? Niekoniecznie. Podpowiemy, gdzie jeszcze ustawić rośliny doniczkowe, aby zyskała na tym cała przestrzeń.

sofa-Merla

Oryginalne  osłonki i egzotyczna uroda kwiatów mogą sprawić, że pod wpływem impulsu z zakupów wracasz z dodatkowymi zielonymi okazami. Rośliny doniczkowe same w sobie stanowią niezwykłą ozdobę, jednak odpowiednio wyeksponowane zyskują podwójnie. Aby Twoje wnętrze wraz z nimi stało się jeszcze piękniejsze, warto przemyśleć, gdzie i w jaki sposób ustawisz zieleń w mieszkaniu.

Choć popularne jest umieszczanie roślin doniczkowych na parapetach okiennych, udowodnimy Ci dzisiaj, że kwiaty można postawić praktycznie wszędzie, uzyskując przy tym efektownie wyglądające otoczenie. Nawet te najbardziej powszechne kwiaty, wyeksponowane w przykuwającej wzrok osłonce, będą wyglądały niczym oryginalne rzeźby.

Jak eksponować kwiaty doniczkowe? Jak z ich pomocą stworzyć wspaniałe, pełne życia wnętrze? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jakie kwiaty doniczkowe wybrać?

Rośliny doniczkowe to obowiązkowy element aranżacji każdego mieszkania – ekologiczny i dekoracyjny. Kolorowe kwiaty w połączeniu z zielonymi liśćmi zdobią pomieszczenie i tworzą w nim swoisty mikroklimat.

Musisz jednak pamiętać, że każdy gatunek ma inne wymagania i dorasta do różnych rozmiarów. Przed zakupem warto się zatem zastanowić, gdzie ustawisz swoją żywą dekorację, aby nie okazało się, że nie zmieści się w wybranym przez Ciebie miejscu albo szybko zmarnieje pod wpływem niekorzystnych warunków. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę roślin domowych polecanych do poszczególnych pomieszczeń.

W słabo oświetlony pomieszczeniu sprawdzi się:

  • fatsjobluszcz,
  • maranta,
  • monstera dziurawa,
  • starzec bluszczolistny.

W ciepłym i jasnym korytarzu śmiało możesz ustawić:

  • kalamondin,
  • gerberę,
  • palmę kokosową,
  • kencję,
  • dizygotekę wytworną.

W miejscach widnych ale nieco chłodniejszych:

  • złocień krzewiasty,
  • dzwonek równolistny,
  • cyklamen perski,
  • fatsjobluszcz,
  • bluszcz pospolity,
  • jaśmin wielokwiatowy.

Z kolei w łazienkach odnajdą się rośliny, które lubią dużo wilgoci i nie potrzebują wiele słońca. Są to:

  • bluszcze,
  • paprocie,
  • sitowie,
  • fiołki afrykańskie,
  • palmy,
  • kaladium dwubrawne,
  • maranta,
  • woskownica hibiscus,
  • róża chińska.

W sypialni ustaw:

  • skrzydłokwiat,
  • zamiokulkasa,
  • monsterę,
  • złocień krzewiasty,
  • azalię doniczkową,
  • begonię,
  • skrętnika.

Na szczęście większość roślin doniczkowych w sklepach zaopatrzona jest w etykiety z informacją o optymalnych warunkach wzrostu, między innymi o temperaturze uprawy, wilgotności powietrza i nasłonecznieniu.

Miejsce, które wybierzesz dla kwiatów, w dużej mierze będzie zależeć od wielkości pomieszczenia i jego aranżacji. Może to być przestrzeń pod sufitem, półka, meble, stolik nocny, podłoga czy wreszcie wspomniany wcześniej parapet.

Kwiaty doniczkowe a styl wnętrza

Jeśli mowa o aranżowaniu wnętrza z udziałem roślin doniczkowych, to pod uwagę należy wziąć nie tylko to, jak kwiaty domowe zachowują się w określonej temperaturze i nasłonecznieniu. Ważny jest również styl wnętrza i dopasowanie wyglądu kwiatów doniczkowych do tego, jakich używamy mebli i dodatków.

  • Rośliny egzotyczne będą pasowały do wnętrz o charakterze podróżniczym, pięknie sprawdzą się w stylu kolonialnym. Jeśli tylko masz warunki do ich hodowli, to rośliny egzotyczne w połączeniu z masywnymi meblami z ciemnego drewna mogą prezentować się naprawdę imponująco.
  • Kwiaty doniczkowe kwitnące, czyli te, które mają nie tylko zielone liście, ale również rozwijają kwiatostany, to ozdoba idealna do wnętrz rustykalnych i boho. W nieco bardziej eleganckim wydaniu – np. orchidee, sprawdzą się w stylu glamour i klasycznym. Trudno z ich pomocą stworzyć urban jungle, ale z pewnością coś w sobie mają.
  • Kaktusy. Kwiaty doniczkowe o niewielkich wymaganiach, ale wielkiej urodzie. Pasują do wnętrz zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych. Tak łatwa w uprawie roślina zdarza się naprawdę rzadko, więc warto postawić na kaktusy, jeśli nie masz przysłowiowej ręki do kwiatów.
  •  Zielone kwiaty doniczkowe. W tej kategorii możemy zmieścić całą resztę kwiatów domowych. Pamiętaj jednak, że potrafią się one różnić budową (delikatnie i mniej delikatne), a także kolorem (intensywnie zielone lub wpadające w szarość). Pod tym kątem również możesz dobierać kwiaty doniczkowe domowe do stylu wnętrza.

Półki wiszące – doskonałe miejsce na ekspozycję kwiatów domowych

Półki ścienne to świetne miejsce na ustawienie doniczek z kwiatami, zwłaszcza tych o zwisających pędach. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małych pomieszczeniach – nie zajmuje ono dużo miejsca i pozwala cieszyć się własną kolekcją kwiatów.

Uważaj jednak, aby podczas podlewania roślin ich nie przelać i nie pobrudzić przy tym ściany. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie doniczek w nieco większych osłonkach lub w wysokich podstawkach.

W małych mieszkaniach, w których liczy się każdy centymetr, doskonałym rozwiązaniem będą również wiszące doniczki. Tego typu dekoracja może być przymocowana do ściany lub luźno zwieszać się z sufitu lub karnisza. Do wiszących doniczek najlepiej pasują rośliny takie jak bluszcz, zielistka czy epiprenum złociste.

A od wiszących doniczek już tylko krok od zielonych ścian (ogrodów wertykalnych). Ich bazę może stanowić stelaż z miejscem na doniczki lub panel z kieszeniami na rośliny.

Podobny efekt można uzyskać, montując na ścianie kwietnik na wile roślin. Do takich kompozycji wybieraj odmiany łatwe w uprawie, np. skrzydłokwiat, marantę i zielistkę. Alternatywą może być także „obraz” z chrobotka reniferowego, czyli ozdobnego porostu, który nie wymaga podlewania, nawożenia ani światła.

Stojak, stolik i regał na kwiatki domowe

Do łask wracają popularne jeszcze w latach 60. kwietniki. Idealnie nadają się do ekspozycji zieleni w domowym otoczeniu. Ich główną zaletą, obok ciekawego wyglądu, jest oczywiście mobilność. Kiedy tylko znudzi Ci się roślinna aranżacja, z łatwością będziesz mógł ją przenieść w dowolne miejsce w domu.

Nowoczesne stojaki na rośliny domowe mogą mieć różne kształty i bardzo różnić się od siebie konstrukcją – niektóre przeznaczone są do ekspozycji wielu okazów, inne mają miejsce tylko na jedną doniczkę. Wykonywane są najczęściej z metalu i drewna oraz połączeń tych dwóch materiałów.

Gdzie najlepiej ustawić kwietnik?

Wybierz takie miejsce, by kwiaty nie przeszkadzały Tobie, a Ty – kwiatom. Zapewnij sobie łatwy dostęp do roślin ze względu na konieczność pielęgnacji, m.in. podlewania.

Jeżeli marzy Ci się stworzenie niebanalnej kompozycji z wielu roślin, możesz wykorzystać do tego np. drabinę. Wystarczy, że umieścisz pojemniki z kwiatami na jej szczeblach, na których zamocowano specjalne półki.

Możesz również posłużyć się skrzyniami na owoce. Ustawione na sobie, stworzą piętra do ekspozycji roślin.

Innym ciekawym pomysłem będzie ustawienie doniczek na niewielkim stoliku. Jak dużo roślin wykorzystasz do kompozycji, zależy tylko od Ciebie oraz rozmiarów stolika. Doniczki możesz ustawiać dowolnie – pamiętaj tylko o tym, aby kwiaty  wzajemnie się nie zasłaniały.

Narożnik Merin

Wszelkiego rodzaju regały to kolejne chętnie wykorzystywane miejsce, na którym możesz ustawić rośliny doniczkowa. W ich sąsiedztwie możesz ustawić książki, figurki, dekoracyjne pojemniki i inne bibeloty.

Bardzo dobrym pomysłem jest także wykorzystani całej powierzchni mebla i wyeksponowanie na blacie swojej kolekcji roślin. Kwiaty możesz śmiało ustawiać na wszystkich półkach regału – nawet tej na samym dole. Doskonałym miejscem ekspozycji wielu gatunków są także blaty stołów oraz półki będące wynikiem zabudowy rur czy stelaży.

Duże okazy ustaw na podłodze

Jednym z lepszych miejsc na ustawienie roślin domowych (zwłaszcza tych większych, które na jakimkolwiek stojaku są mało stabilne) jest… podłoga. Nie potrzebujesz do tego półki wiszącej, stolika, ani kwietnika.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby na parkiecie ulokować mniejsze kwiaty. Najlepiej prezentować będą się jednak w grupach (kilka doniczek obok siebie), kiedy to egzemplarze różnej wysokości tworzą harmonijny domowy ogród.

Parapet też jest super!

Gdy nie pozostaje inne wyjście, jak tylko ustawić rośliny domowe na parapecie, zwróć uwagę, w jaką stronę skierowane jest okno. Kwiaty, które lubią światło rozproszone, ustawione na parapecie południowym lub te, które potrzebują dużo światła postawione na oknie o wystawie północnej nie przetrwają długo i zmarnieją.

Ciekawą kompozycje stworzysz, umieszczając w doniczce różne gatunki, ale zbliżone do siebie kolorem bądź kształtem. Pięknie prezentować będzie się również dekoracja stworzona z jednego gatunku umieszczonego w trzech takich samych doniczkach i ustawionych w równym rzędzie. Taka ozdoba najlepiej sprawdzi się w aranżacjach w stylu nowoczesnym i minimalistycznym.

Inspiracji na ustawienie kwiatów w mieszkaniu możesz szukać wszędzie. Obecnie jednym z najgorętszych trendów jest plant shelfir, czyli pomysły na kompozycję domowej dżungli m.in na półkach, regałach i kwietnikach!

Może zainteresuje Cię nasz wpis: Jak dobrać rośliny do stylu wnętrza?”.