Przejdź do sklepu brw.pl

Salon stylowo oświetlony

Czytaj
12.03.2021

Salon stylowo oświetlony

Zadbałeś już o eleganckie meble, stylowe wykończenie podłogi, subtelne dodatki… ale Twojemu salonowi nadal brakuje tego „czegoś”? Nie zapominaj o tym, że kluczową rolę w stworzeniu klimatycznego miejsca odpoczynku odgrywa odpowiednie oświetlenie salonu. Lampy ścienne, lampy sufitowe i lampy stołowe – każda z nich ma wpływ na to, jak finalnie zaprezentuje się Twój salon!

Oświetlenie salonu ma znaczący wpływ na to, jak się w nim czujesz. W jesienne i zimowe popołudnia, gdy za oknem panuje mrok, światło lamp zapewnia namiastkę słońca. Z kolei wiosną i latem, w czasie długich i jasnych dni, modny żyrandol lub kinkiet będzie stanowił wspaniałą ozdobę Twojego wnętrza. Istotne są również dobrze dobrane źródła światła, których używasz po zmroku. Niektóre z nich przydają się podczas czytania, inne podczas oglądania telewizji. Czasem potrzebujemy stworzenia w pomieszczeniu wyjątkowej atmosfery, w czym mogą pomóc piękne lampy dekoracyjne o lekko przytłumionym świetle. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie pozwala zmienić to, jak postrzega się całe pomieszczenie.

Jak zatem wybrać lampy i żyrandole pasujące zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz? Jakie oświetlenie do salonu podkreśli jego walory? Kiedy wybierać lampy sufitowe, a kiedy lampy podłogowe? Warto przyjrzeć się najnowszym propozycjom i inspiracjom.

Lampy wiszące, czy stojące? Jakie modele wybierać?

To, czy w Twoim salonie powinny pojawić się lampy stojące, czy wiszące lub jakiekolwiek inne, zależy między innymi od dostępnej w salonie przestrzeni. Ważne jest bowiem nie tylko samo światło, ale również to, jak bryła danego przedmiotu pasuje do wystroju.

Lampy ścienne

Ten rodzaj lamp sprawdzi się przede wszystkim w małych przestrzeniach. Popularne kinkiety do dobre, klimatyczne źródła światła, które korzystają z miejsca na ścianie, nie na podłodze lub meblach. Kinkiety warto montować również w miejscach, gdzie potrzebujemy światła, np. do czytania.

Lampy wiszące

Mają niezwykle ozdobny charakter i najlepiej wykorzystywać je jako źródło światła centralnego w danym pomieszczeniu. Pamiętaj przy tym o proporcjach! Ogromne lampy wiszące w małej przestrzeni nie sprawdzą się zbyt dobrze. Nowoczesne lampy wiszące o niewielkich rozmiarach mogą z kolei niewystarczająco zdobić wnętrze dużego salonu.

Taśmy LED

Dobry pomysł i na klimat i na źródło światła. Poza nimi lampy do salonu są jednak konieczne, bo taśma może oświetlać przestrzeń niedostatecznie. Co innego nowoczesne lampy LED. Są duże i świecą bardzo mocno.

Lampy stojące

Pięknie podkreślają wnętrze, jednak warto dobrze zaplanować miejsce, w którym będą stały. Na bardzo małych przestrzeniach lepiej ich unikać i wybrać lampę sufitową oraz mniejsze lampy do salonu, które staną na stoliku, komodzie lub szafce RTV.

Oświetlenie salonu – aranżacje przyszłości

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz korzysta się przede wszystkim z estetyki minimalizmu, którą cechuje kolorystyczny chłód. Nie znaczy to jednak, że jesteś zmuszony do przebywania w ciemnym i zimnym miejscu – designerskie modele lamp pozwalają jednocześnie zachować spójność wystroju oraz stworzyć w nim przyjemny klimat. Lampy do salonu są również niezwykle ważne, jeśli światło dzienne dociera do niego w niewystarczającej ilości.

Lampy utrzymane w bieli z chromowanymi elementami wyglądają futurystycznie i modnie, a przy tym podkreślają ciepło bijącego z nich światła. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie kinkietów, które nadają się do rozświetlenia trudno dostępnych miejsc. Dodatkowym atutem lamp w jasnym kolorze jest to, że rozszerzają one wizualnie pomieszczenie.

Z kolei idealnym oświetleniem dużego salonu w nowoczesnym stylu będą lampy w stylu industrialnym. Ciemne, metalowe obudowy oraz drewniane elementy dodadzą pomieszczeniu przytulności i ocieplą je.

Doskonale sprawdzą się również nieosłonięte designerskie żarówki z uwydatnionymi przewodami wewnątrz. Przyciemniony blask o pomarańczowej barwie sprawi, że nawet chłodny i nieprzyjazny loft stanie się wymarzonym miejscem do odpoczynku.

Jak dobrać oświetlenie do salonu w stylu klasycznym?

Dla miłośników klasyki oraz zwolenników stylu retro liczy się przede wszystkim idealny balans między elegancją i przytulnością. Jakie lampy do salonu będą w tym przypadku najstosowniejsze? Urządzając takie wnętrze, zainspiruj się szykownymi aranżacjami sprzed lat i połącz je z nowoczesnymi rozwiązaniami oraz innowacyjnym designem.

Fantastycznym wyborem będą lampy z pozłacanymi elementami z metalu oraz kloszem z mlecznego szkła. Połączenie takich kolorów materiałów wzbogaci wnętrze i nada mu niezwykły klimat. Jednocześnie matowy klosz niweluje jaskrawość światła rzucanego przez żarówkę, dzięki czemu salon momentalnie staje się przyjemnym miejscem.

Najlepszy rodzaj oświetlenia dużego salonu

Zastanawiasz się, jakie lampy do salonu będą najlepsze? Warto przyjrzeć się bliżej różnym ich rodzajom i zastanowić, które będą pasować do konkretnego wnętrza.

Żaden pokój nie może obejść się bez głównego światła górnego. W tej roli najczęściej występują żyrandole, które mogą jednak różnić się między sobą liczbą żarówek oraz wielkością.

W dużych pomieszczeniach dobrze prezentować się będą pokaźne i rozłożyste modele. Natomiast przy mniejszym metrażu lepiej postawić na coś mniejszego i praktyczniejszego. Znakomicie sprawdzi się np. nowoczesny plafon.

Pojedyncze górne światło, nawet to najpiękniejsze, nie wystarczy. Koniecznie dopasuj do wnętrza co najmniej jedno lub dwa inne źródła przyjemnego światła, które umili Ci spędzany tam czas. Stylowa lampa podłogowa przy fotelu do czytania oraz klimatyczne lampki stołowe na szafkach, stolikach czy komodzie to niezbędny dodatek do salonu.

Jak rozplanować oświetlenie w salonie?

Dobierając oświetlenie w salonie, aranżacje poszczególnych części wnętrza powinny opierać się na ich przeznaczeniu. Inna lampa powinna znaleźć się w strefie przeznaczonej do odpoczynku, pracy, czytania czy spożywania posiłków.

Obok kanapy i foteli warto ustawić kilka mniejszych lamp, np. podłogowe albo stołowe. Dzięki temu w czasie wypoczynku, lektury lub oglądania telewizji nie trzeba będzie włączać głównego światła. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza jako oświetlenie dużego salonu. Stworzysz również w ten sposób przyjemną, intymną atmosferę w pomieszczeniu.

Nad stołem jadalnym powinien zawisnąć żyrandol, który jednocześnie stworzy przyjemny klimat i zapewni odpowiednią widoczność. Nie może on przy tym wisieć zbyt nisko ani być za duży, mogłoby to bowiem być przyczyną dyskomfortu, a nawet wypadków. Doskonałym wyborem będzie lampa z krótkim przewodem, a w przypadku wyjątkowo niskich pomieszczeń – spłaszczony kinkiet.

Z kolei jeśli planujesz urządzić w salonie domowe biuro albo kącik do pracy i nauki, pamiętaj o lampce na biurko. Zwróć uwagę na barwę światła, która nie może być zbyt ciemna ani razić w oczy.

Nie zapomnij też o podstawowej zasadzie ustawienia lampy – po lewej stronie dla osób praworęcznych i po prawej dla leworęcznych. W ten sposób unikniesz rzucania cieni na miejsce pracy.

Dwa w jednym, czyli jak oświetlić salon wielofunkcyjny?

Szczególnym wyzwaniem będzie wybór lamp do pomieszczenia, które składa się z kilku wyraźnie oddzielonych części. Otwarta kuchnia, brak osobnego przedpokoju czy antresola mogą sprawiać pewien kłopot. Jednak przy strategicznym rozmieszczeniu właściwych lamp całość będzie wyglądać znakomicie.

Przy wyborze oświetlenia salonu z aneksem powinieneś znaleźć kompromisowe rozwiązanie, które pozwoli zgrabnie połączyć ze sobą dwa pomieszczenia. Przy gotowaniu potrzebne będzie silniejsze źródło światła, a relaks w salonie wymaga spokojnej atmosfery.

Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w części kuchennej mocniejszych lamp o chłodniejszym odcieniu niż przy zestawie wypoczynkowym. W ten sposób uda Ci się również zaznaczyć, gdzie kończy się salon i zaczyna kuchnia.

Warto też postawić na mniejsze oświetlenie LED blatów i wnętrz szafek. Dzięki temu przygotowanie szybkiej przekąski w trakcie seansu filmowego nie będzie wymagało zapalania wszystkich świateł. Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz w artykule pt. „Oświetlenie blatu kuchennego – przegląd najlepszych rozwiązań”.

Podobny efekt podziału za pomocą świateł można uzyskać w niewielkim mieszkaniu, w którym nie ma wyraźnego podziału na przedpokój i salon. Inna barwa żarówek, a także wyraźne różnice w stylu oświetlenia pomogą Ci stworzyć osobne strefy.

Jeśli z kolei szukasz sposobu na oświetlenie antresoli znajdującej się w Twoim salonie, możesz na przykład zdecydować się na podłużną lampę wiszącą, która rozjaśni oba poziomy. Nie powinno też zabraknąć mniejszych źródeł światła, zarówno u góry, jak i na dole. Sprytnym rozwiązaniem będzie także podświetlenie LED zamontowane na balustradzie lub przy podłodze antresoli.

Stylowe oświetlenie salonu wpływa na to, jak czujemy się w salonie oraz jak go odbieramy. Światło może być elementem wprowadzającym przytulny nastrój, podkreślającym aranżację i rozświetlającym codzienne życie. Odpowiednio dobrane lampy pomogą Ci uporządkować i zorganizować całe wnętrze, niezależnie od tego, ile i jakie funkcje ma spełniać.