Przejdź do sklepu brw.pl

Siła prostoty i minimalizmu – salon w stylu vintage

Czytaj
24.08.2021

Siła prostoty i minimalizmu – salon w stylu vintage

Styl vintage – niejednorodny, niedookreślony, wymykający się jednoznacznym definicjom. To prawdziwa gratka dla indywidualistów i osób, które nie poprzestają na banalnych rozwiązaniach. Vintage w mistrzowski sposób miksuje cytaty z przeszłości i nowoczesne inspiracje, łącząc je w oryginalnych zestawieniach. Nie dziwi więc, że od wielu dekad cieszy się niesłabnącą popularnością. Szukasz sposobu na wnętrze inne niż wszystkie? Zobacz, jak urządzić salon w duchu vintage!

Salon w stylu vintage - jak go urządzić?

Różne oblicza stylu vintage. Na czym polega jego fenomen?

Samo słowo vintage pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do terminologii winiarskiej. Oznacza ono wino wyprodukowane z jednorocznych winogron, czyli takich, które zebrane zostały w jednym sezonie. Wina rocznikowe, zwane również kolekcjonerskimi, należą do najrzadszych i zarazem najwyżej cenionych spośród tego rodzaju trunków.

W sztuce urządzania wnętrz styl vintage uchodzi za synonim dobrego smaku i kojarzony jest głównie z przedmiotami lub obiektami, które wraz z upływem czasu zyskują na wartości. To, co leciwe, a przy tym mające swoją historię, jest zatem w cenie. Wnętrza w stylu vintage czerpią z bogatego dorobku dawnych lat, nie zamykają się jednak w sztywnych ramach jednego okresu. Największą popularnością cieszą się odwołania do lat 50. i 60. XX wieku, choć w aranżacjach stylizowanych na ubiegłe dekady znajdziemy również cytaty z lat 30. czy 20. a niekiedy nawet z wcześniejszego stulecia.

W aranżacji wnętrz w duchu vintage niebagatelną rolę odgrywa również współczesność. Stylizacje retro nie powinny bowiem wiernie kopiować dawnych wzorców, lecz patrzeć w przeszłość przez pryzmat teraźniejszości. Aranżacje vintage to oryginalna mieszkanka starego z nowym, nieoczywisty mariaż nowoczesności z historią.

Sofa Tulum
Sofa Tulum to dobry wybór do salonu w stylu vintage

Ta mocno osadzona w trendach estetyka dobrze czuje się jako składnik eklektycznych projektów. Tworzy udane duety ze stylami takimi jak skandynawski, rustykalny czy loftowy, podkręcając ich charakter i dodając bigla minimalistycznym wnętrzom.

Jak urządzić salon w stylu vintage?

Salon w stylu vintage to z wielu względów doskonały wybór! Po pierwsze pokój dzienny należy do najbardziej reprezentacyjnych miejsc w domu, stanowi więc idealny materiał na popisowe wnętrze urządzone z dbałością o każdy szczegół. Po drugie klimat retro wprowadzisz do salonu bez większego wysiłku – pomieszczenie to daje Ci ogromne pole do popisu w kwestii elementów wyposażenia, kolorystyki czy dodatków.

Aranżując swój salon z rysem vintage, zadbaj o to, by to, co stare, spotkało się z nowym. Możesz zrobić to na kilka sposobów, m.in. wprowadzając do nowoczesnego wnętrza meble lub dodatki z epoki lub unowocześniając przestrzeń utrzymaną w stylistyce retro. Postaraj się uniknąć sytuacji, w której Twój dom zaczyna przypominać skansen – w żadnym wypadku nie chodzi o taki efekt. Warto spojrzeć na salon vintage z przymrużeniem oka i potraktować ten projekt jak okazję do stworzenia niepowtarzalnego wystroju będącego wyrazem indywidualizmu.

Witryna Bawaria
Klasyczna witryna Bawaria wzbogaci wystrój salonu o elementy w stylu vintage

Meble vintage – okazy z duszą

Czym charakteryzują się meble vintage? Wszystko zależy od tego, czy są to egzemplarze stylizowane na dawne lata czy też autentyki znalezione na targach staroci. O designie poszczególnych elementów wyposażenia decydują także lata i kierunki, do których odwołują się meble. Inny charakter będą miały bowiem błyszczące meblościanki czy sofy charakterystyczne dla okresu PRL-u, inaczej natomiast zaprezentuje się wiktoriańska komoda czy tradycyjna francuska etażerka. Każdy z wymienionych przedmiotów będzie jednak urozmaicającym akcentem w nowoczesnym wnętrzu.

Nie możesz pozwolić sobie na odwiedziny na pchlim targu albo zwyczajnie nie chcesz sięgać po wysłużone antyki? Nic straconego! W aranżacji salonu dobrze sprawdzą się meble stylizowane – zgrabnie łączące aktualne trendy i najciekawsze momenty w historii designu.

Współczesne kolekcje w stylu vintage wyróżniają się bezpretensjonalnym charakterem i lekką sylwetką, która świetnie odnajduje się zarówno w przestronnych wnętrzach, jak i w niewielkich pomieszczeniach pełniących funkcję pokoju dziennego. Jedną z takich realizacji jest kolekcja Heda od Black Red White. Tworzą ją zróżnicowane moduły o minimalistycznej formie i charakterystycznym stelażu. Wysokie ukośne nóżki dodają meblom uroku, a drobne uchwyty podkreślają ich oszczędny design. Uwagę zwraca również kontrastowe zestawienie lśniącej bieli frontów z ciepłym kolorem drewna pokrywającego blaty oraz nóżki mebli.

Salon w stylu vintage - kolekcja Heda
Kolekcja Heda – styl vintage w Twoim salonie!

Do kompletu mebli z zacięciem retro z powodzeniem dopasujesz fotel w klimacie epoki PRL-u i wygodną wersalkę. W takiej aranżacji dobrze sprawdzą się również drewniane elementy: krzesła z charakterystyczną dla lat 60. tapicerką czy niewielki, okrągły stolik kawowy. Jeśli lubisz wnętrza, w których dużo się dzieje, możesz zdecydować się na wypoczynek pokryty tkaniną w wyraziste wzory – tego rodzaju element ożywi stonowaną całość.

Styl vintage i kolory. Jakie barwy pasują do wnętrz inspirowanych przeszłością?

Na jakie barwy warto zdecydować się w aranżacji salonu retro? Meble w stylu vintage dobrze prezentują się w otoczeniu jasnych, spokojnych kolorów. Najczęściej są to stłumione szarości, mleczna biel lub gołębi błękit, na tle których uwidacznia się cały powab smukłych brył. Tego rodzaju stylistyka nie stroni jednak również od mocniejszych kolorystycznych akcentów. Butelkowa zieleń lub cegła na ścianie będą doskonałym sposobem na ożywienie aranżacji i nadanie jej współczesnego charakteru.

Styl retro lubi ciepłe barwy drewna, ale dobrze komponuje się także z surowymi płaszczyznami (np. cegłą, betonem) charakterystycznymi dla estetyki loftowej. We wnętrzu urządzanym na tę modłę mile widziane będą też wszelkiego rodzaju przecierki i niejednolite faktury kojarzące się z upływem czasu.

Oświetlenie i dodatki z rysem vintage – propozycje do salonu

Aranżację salonu vintage uzupełnią charakterne dodatki i dekoracje, które podkreślą niebanalny design głównego wyposażenia. Nieodzowne będą stylizowane oprawy oświetleniowe o ciekawej formie. Na jakie lampy warto się zdecydować? Wystrój pokoju dziennego z pewnością warto urozmaicić nie tylko lampami wiszącymi, ale także podłogowymi. Dobrze sprawdzą się tutaj zarówno lampy emaliowane (np. w kolorach takich jak miętowa zieleń, żółć czy pudrowy róż), jak i te wykonane z tworzywa sztucznego.

W salonie vintage z nutą stylu industrialnego doskonale zagrają mosiężne oprawy, najlepiej z kloszami z kolorze matowej czerni. Znakomitym pomysłem będzie również sięgnięcie po lampy żarówkowe, popularne w aranżacjach typu loft.

>>Więcej o oświetleniu w stylu vintage dowiesz się z naszego artykułu Połącz stare z nowym: lampy vintage

Poza elementami oświetlenia, zadbaj również o stylowe dekoracje. Sprawdzą się nie tylko stare przedmioty czy cudeńka znalezione na strychu. W Twoim salonie nie może zabraknąć kolorowych poduch, które ozdobią komplet wypoczynkowy, plakatów w stylu retro, wzorzystego dywanu czy drobiazgów takich jak wazony i szkatułki.

Salon w stylu vintage to świetny sposób na wnętrze z duszą – ujmujące prostotą i zaskakującymi pomysłami na zestawienia wymykające się obowiązującym modom. Znajdź swój sposób na oryginalny i zawsze ceniony styl vintage. Stwórz aranżację jedyną w swoim rodzaju – do dzieła!