Przejdź do sklepu brw.pl

Slow life: zwolnij na „tu i teraz”

Czytaj
3.06.2020

Slow life: zwolnij na „tu i teraz”

Prowadzisz zabiegane życie? Nieustannie spieszysz się, żeby podołać swoim lub czyimś oczekiwaniom? Czujesz, że życie przepływa Ci między palcami? Zwolnij! Usiądź na wygodnej kanapie, zrelaksuj się i przeczytaj, czym jest filozofia slow life oraz jak zaprosić ją do rutyny codziennego dnia, a wraz z nią do – do czterech kątów.

 

 

Slow life – co to takiego?

Idea życia slow zrobiła ostatnimi czasy zawrotną karierę, wyznaczając jeden z najpopularniejszych trendów w sieci i nie tylko. Wbrew pozorom, za hasłem tym kryje się jednak zdecydowanie więcej, niż tylko kolejny modny slogan. Co to takiego oraz dlaczego cieszy się tak dużym zainteresowaniem?

Slow life, jak sama nazwa wskazuje, oznacza życie w zwolnionym tempie – z dala od codziennej bieganiny, natłoku obowiązków czy pogoni za nieustannym dążeniem do doskonałości. Pojęcie to powstało na gruncie idei slow food, a więc sprzeciwu wobec szybkich i często mało wartościowych dań, serwowanych w postaci fast foodów. Chodziło tu przy tym nie tylko o formę posiłków, ale o zwrot w kierunku lepszej jakości. Jak się okazało, idea trafiła na podatny grunt. Z czasem wykształciły się z niej slow fashion, slow travel czy omawiany slow life.

 

Slow food, slow travel, slow fashion… Slow life! Czy warto?

Już sto lat temu, w dwudziestoleciu międzywojennym, zaczęła się rozwijać kultura masowa. Ludzie dali się jej porwać, ale chyba nikt nie przypuszczał, dokąd może to prowadzić. Życie w trybie „fast” okazało się trudniejsze, niż można się było spodziewać. Nic zatem dziwnego, że dotarliśmy w pewnym momencie do granicy. Idea slow life jest odpowiedzią na życie „fast”. Zakłada, że powinniśmy odnajdywać w życiu własne tempo i zgodnie z nim funkcjonować. Codzienne życie powinno być bogate w to, co jest ważne: relacje, zgodność z naturą, zdrowe odżywianie, czas tylko dla siebie i najbliższych – jeśli zachodzi taka potrzeba.

Zwalniająca tempo naszego życia i uwalniająca nas od toksycznych ludzi filozofia slow life sprawiła, że na wiele rzeczy spojrzeliśmy inaczej. Slow life pojawiło się nie tylko w jedzeniu, jako slow food, ale również w każdym innym aspekcie naszego życia. W ramach slow business pracujemy w sposób zgodny ze sobą i we własnym tempie, dzięki slow fashion kupujemy mniej ubrań, ale lepszej jakości i dbamy tym samym o środowisko, a poprzez slow cosmetics pokazujemy, że ważne są dla nas takie rzeczy, jak przyroda, zwierzęta i zdrowie. Narodził się nawet nurt slow parenting, który zakłada spokojniejsze i świadome rodzicielstwo, które buduje w dzieciach trwałe fundamenty miłości i pewności siebie.

A jak slow life wygląda w branży wnętrzarskiej? Zerknij na nasze porady i przekonaj się, że życie w duchu slow może być naprawdę piękne.

Kluczowe zasady idei slow life

Życie slow to nie tylko opozycja do tego, co szybkie i powierzchowne. Z raportu firmy Naturativ pt. „Slow life w Polsce 2018” wynika, że spośród 27% badanych znających pojęcie slow life, większość utożsamia je z:

  • „życiem tu i teraz”,
  • „porozumieniem i wspólnym językiem z bliźnimi”,
  • „życiem w spokoju i bez pośpiechu”,
  • „równowagą między życiem prywatnym i zawodowym”.

Rzeczywiście, jest w tym sporo racji.

Kluczowe zasady filozofii slow life sprowadzają się bowiem do właściwej hierarchizacji priorytetów i efektownego wykorzystywania własnych sił i posiadanego czasu.  To nie wszystko. Oprócz tego, idea powolnego życia kładzie nacisk na dbanie o siebie oraz pielęgnowanie relacji z bliskimi, życie w zgodzie z naturą, zachowanie porządku, minimalizm oraz unikanie gromadzenia nadmiaru niepotrzebnych przedmiotów. Jak zastosować te złote zasady w wystroju mieszkania?

 

Przede wszystkim wygoda

Mieszkanie urządzone w stylu slow life ma być przede wszystkim miejscem, które pozwoli Ci odpocząć i zrelaksować się po dniu pełnym obowiązków. Dlatego też w pierwszej kolejności zadbaj o to, byś czuł się w nim przyjemnie i komfortowo. Wygodny fotel, kanapa czy pufa – meble te pozwolą Ci rozprostować nogi po ciężkim dniu w pracy i w spokoju oddać się chwili relaksu i wytchnienia.

Pufa Lafu i fotel Casey

Aby umilić sobie chwilę relaksu, zadbaj również o stworzenie we wnętrzu odpowiedniej atmosfery. Miękkie poduszki czy koce zwiększą komfort Twojego wypoczynku, nastrojowe oświetlenie czy zapachowa świeczka stworzą zaś klimat sprzyjający przemyśleniom lub też chwili wytchnienia z filmem i kubkiem ulubionej herbaty.

Wspólne przeżywanie bliskości

Stworzyłeś już swoją prywatną przestrzeń w mieszkaniu? Czas zadbać o miejsce spotkań z bliskimi! Jednym z najważniejszych założeń życia slow jest pielęgnowanie relacji z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli więc nie chcesz, aby w codziennym pędzie umknęło Ci to, co najważniejsze, urządzając mieszkanie, pomyśl o stworzeniu miejsca, które ułatwi Ci przeżywanie radości spotkania. W jaki sposób to zrobić?

Stylowe meble z kolekcji Natalia pomogą Ci stworzyć przytulną atmosferę we wnętrzu

 

Nie musi to być nic wymyślnego – wystarczy, że odpowiednio rozłożysz akcenty we wnętrzu. Zamiast koncentrowania głównej uwagi na telewizorze, centralnym miejscem salonu uczyń wygodny stół, przy którym wspólnie z najbliższymi zasiądziesz do posiłku czy planszówek. Pomocne okażą się też klimatyczne dodatki. Eleganckie oświetlenie,  klimatyczne obrazy czy ramki ze zdjęciami przywołującymi wspólne chwile – akcesoria te pomogą Ci stworzyć przytulną atmosferę i razem z bliskimi celebrować wspólne chwile.

 

Ramka na zdjęcia
Ramka na zdjęcia

 

Więcej na temat ciekawej dekoracji minimalistycznego wnętrza przeczytasz w tekście: „Nie ilość, ale jakość! Minimalistyczne dodatki do domu”.

 

Less is more, czyli porządek i minimalizm

Nie ilość, ale jakość – to kolejny istotny wyznacznik filozofii slow life. Co to oznacza w odniesieniu do aranżacji mieszkania? Nadmiar zbędnych przedmiotów i bałagan we wnętrzu mogą nie tylko znacznie utrudniać zebranie myśli, ale i zaśnięcie. Aby tego uniknąć oraz zapobiec rozpraszaniu uwagi na błahostkach, zadbaj o utrzymanie porządku w swoim wnętrzu. Starasz się systematycznie sprzątać mieszkanie, lecz wciąż masz wrażenie bałaganu? Problem może tkwić w nadmiarze przedmiotów lub ich niewłaściwym ułożeniu.

Komplet półek dekoracyjnych
Komplet półek dekoracyjnych pomoże Ci utrzymać porządek i harmonię w pomieszczeniu

 

Jeśli chcesz stworzyć minimalistyczny wystrój wnętrza, w pierwszej kolejności przeprowadź selekcję i pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Te zaś przedmioty, które zdecydujesz się pozostawić, ułóż tak, by nie zalegały nieestetycznie we wnętrzu. Pomogą Ci w tym niewielkie półki ścienne, pojemne szuflady czy komody. Nie masz miejsca lub środków na nowe meble? Zaopatrz się w dekoracyjne kosze lub pudełka. Dzięki nim nie tylko zyskasz ciekawą dekorację, ale i dodatkową przestrzeń, która ułatwi Ci przeżywanie swojego życia slow.

 

Kosz dekoracyjny
Kosz dekoracyjny

 

Chcesz dowiedzieć się, jak schować wszystkie przedmioty? Więcej ciekawych porad znajdziesz w tekście: „Jak przechowywać rzeczy w domu?”

 

Życie w zgodzie z naturą

Slow life to wreszcie życie w zgodzie i harmonii z naturą. Jak to osiągnąć w wystroju wnętrza? Zdecydowanie łatwiej niż mogłoby się wydawać. Posiadasz stare, nieużywane przedmioty? Zamiast wyrzucać je na śmietnik, nadaj im drugie życie! Wiekowa komoda odmalowana na ciekawy kolor, szklana butelka przekształcona do roli wazonu, europalety pełniące funkcję łóżka – to tylko niektóre z pomysłów, jakie możesz wykorzystać w swojej aranżacji. Nie musisz się przy tym przejmować nadwątlonym wyglądem takich mebli – ślady użytkowania jedynie dodadzą im charakteru, a całemu wnętrzu – przytulnej i domowej atmosfery.

Innym sposobem na wprowadzenie do domu filozofii życia slow są naturalne materiały. Drewno, skóra, len czy bawełna – surowce te urzekną Cię swoją naturalnością, nadając aranżacji lekkości i przyjaznego wyrazu. W żadnym przypadku nie zapomnij również o roślinach. Nie tylko nawilżą i oczyszczą powietrze w Twoim domu, ale i wniosą do niego powiew świeżości oraz namiastkę natury.

 

Szukasz chwili odpoczynku i wytchnienia od codziennej pogoni za obowiązkami? Postaw na filozofię slow life! Co to oznacza w aranżacji wnętrz? Unikanie przesytu, minimalizm, świadome wykorzystywanie przedmiotów, stworzenie przestrzeni dla siebie i bliskich – to podstawowe zasady, które pomogą Ci zwolnić oraz dodać nowej jakości – zarówno swojemu życiu, jak i aranżacji.