Przejdź do sklepu brw.pl

Sypialnia boho – czy da się w niej odpocząć?

Czytaj
24.08.2020

Sypialnia boho – czy da się w niej odpocząć?

Styl boho to wnętrzarski synonim wolności. Chodzi o to, że nie musisz trzymać się sztywnych zasad narzuconych przez projektantów ani zastanawiać się, czy wypada zawiesić huśtawkę na środku salonu. Ale czy w takim radosnym chaosie da się odpocząć i czy sypialnia boho pozwala na dobry sen? Poznaj styl, w którym zakochał się cały świat i który powrócił do łask w wielkim stylu! Zapraszamy Cię do pięknej sypialni boho.

Sypialnia boho – czy da się w niej odpocząć?

 

Od kilku sezonów słowo boho – lub bohemian – elektryzuje miłośników przytulnych aranżacji, a zdjęcia wnętrz urządzonych w tym stylu gwarantują duże powodzenie na Instagramie. Boho utożsamiane jest z krzykliwymi wnętrzami, będącymi zbiorem (na pierwszy rzut oka) przypadkowych przedmiotów, feerią wyrazistych barw i miksem etnicznych wzorów. Ale czy urządzona w ten sposób sypialnia może sprzyjać wypoczynkowi? Na szczęście tak! Poznaj najnowsze inspiracje, które pojawiły się we wnętrzach boho, kiedy zostały zestawione ze stylem skandynawskim i rustykalnym. W takiej sypialni boho czeka Cię prawdziwy odpoczynek!

 

Sypialnia boho – bezsenność czy słodkie sny?

Obecnie styl boho wyraźnie „złagodniał”, co widać chociażby po kolorystyce. Zamiast intensywnych plam czerwieni, różu, niebieskości czy fioletów, częściej pojawiają się jasne i przygaszone odcienie tych barw, a największą popularnością cieszą się aranżacje z udziałem kolorów ziemi i ciepłej bieli. Łatwo więc wysnuć wniosek, że sypialnia w stylu boho, urządzona według tej palety kolorystycznej, zyska subtelny wydźwięk, a co najważniejsze – zamiast pobudzać, będzie wręcz utulać do snu. Takie wnętrze bardziej pasuje do stylu scandi boho, który czerpie garściami zarówno ze stylu skandynawskiego, jak i stylu boho. Śmiało możesz urządzić taką sypialnię, jeśli oczekujesz od tego miejsca idealnie relaksującej atmosfery.

Mimo ewolucji stylu nadal wskazane jest stosowanie wszelkiej maści dodatków, zwłaszcza pamiątek i rękodzieła. Jednak i w tej kwestii można łatwo okiełznać styl boho – sypialnia nie będzie wyglądać na zagraconą, jeśli postawisz na elementy o zbliżonej kolorystyce, które nie będą zbyt mocno kontrastować z bazą aranżacji. Stonowane dodatki na pewno nie będą przeszkadzać w wypoczynku.

Sypialnia boho – tylko to, co koi

Sypialnia boho rządzi się nieco innymi prawami niż salon – to pomieszczenie powinno być Twoim azylem, w którym pozbędziesz się stresu i wyciszysz po intensywnie spędzonym dniu. Warto więc wybrać z omawianego stylu głównie to, co sprzyja uzyskaniu przytulności i wyjątkowej atmosfery. Mogą to być rośliny (dzięki nim panuje korzystny mikroklimat we wnętrzu), a także tekstylia z naturalnych materiałów czy nastrojowe oświetlenie.

W sypialni boho to właśnie naturalne materiały tworzą wspaniały, zachęcający do odpoczynku klimat. Przytulna sypialnia, urządzona blisko natury, to miejsce które kojarzy się ze spokojem i wolno płynącym czasem. W sypialni boho znajdziesz również dekoracje ścienne i podłogowe, których zadaniem jest optyczne ocieplenie całego pomieszczenia.

Uniwersalna baza pod styl boho – sypialnia na lata

Kluczem do uzyskania niemęczącej, a przy tym ciekawej aranżacji w stylu boho jest neutralna baza. Jeśli pomalujesz ściany na ciepły odcień bieli lub delikatny beż, wnętrze będzie jasne, a przy tym zyskasz więcej swobody w dobieraniu dodatków. Możesz też pomalować ścianę za łóżkiem na mocniejszy kolor (np. zieleń w odcieniu khaki) albo zrobić zagłówek z szerokich desek. Dzięki temu zabiegowi sypialnia boho w stylu boho pozostanie jasna, a jednocześnie zyska ciekawy, bardziej indywidualny charakter.

Atutem neutralnej bazy jest swoboda przy dobieraniu mebli. Przy zakupie najważniejszego z nich – łóżka – będziesz mieć ciężki orzech do zgryzienia, gdyż do estetyki boho pasują zarówno proste konstrukcje z metalu, jak i tradycyjne modele z drewna lub płyty meblowej. Niemniej jeśli chcesz, aby Twoja boho – sypialnia sprawiała wrażenie przytulnej i naturalnej, postaw na łóżko z wyraźnym rysunkiem słoi drewna, najlepiej o prostym i dość masywnym kształcie.

W sypialni boho staraj się unikać jednoznacznie nowoczesnych elementów, np. mebli lakierowanych na wysoki połysk. Jeśli masz łóżko w tym stylu, a zależy Ci na wprowadzeniu do wnętrza stylu boho – postaraj się ograć je z pomocą typowych dla stylu boho dodatków.

 

Dodatki, które zapewnią Ci relaks i wyjątkowy klimat

Styl boho to dodatki, dodatki i jeszcze więcej dodatków. W efekcie łatwo można przesadzić i wnętrze pogrąży się w chaosie, który bynajmniej nie służy wyciszeniu. Aby tego uniknąć, sięgnij po poduszki z naturalnych materiałów (len, bawełna), a także koce i narzuty w jasnej lub zgaszonej kolorystyce (pastele, biele, beże, barwy ziemi). Baw się do woli fakturą i wzorami – sypialnia w stylu boho powinna być przytulna i romantyczna, ale nie może być monotonna! Możesz urządzić sypialnię boho z domieszką konkretnego koloru i przedstawić go na dodatkach lub postawić na bardziej monochromatyczną linię i zdecydować się na dodatki boho w kolorach beżu, ciepłej bieli i delikatnych brązów.

Poduszka dekoracyjna Muna – prosty krok w kierunku stylu boho
Poduszka dekoracyjna Muna – prosty krok w kierunku stylu boho

 

Następnie rozstaw w pomieszczeniu dekoracje, które zapewnią Ci odrobinę żywego światła – świece, świeczniki i lampiony w stylu boho. Sypialnia zyska tym sposobem relaksującą i intymną atmosferę, a jednocześnie dobitniej zostanie w niej podkreślone Twoje zainteresowanie stylem boho. Sypialnia będzie sprzyjać rozluźnieniu, zwłaszcza jeśli użyjesz świec, które wydzielają uspokajające i poprawiające nastrój zapachy, tj. lawendy, ylang ylang, drzewa sandałowego czy róży.

Nie zapomnij również o etnicznych akcentach i ciekawych wzorach podkreślających styl boho. Twoja sypialnia bez nich będzie sprawiać wrażenie zbyt „poprawnej”. Jak je wprowadzić? Możesz rozłożyć na podłodze dywan w perskie wzory, na ścianie zawiesić obraz z mandalą, a łóżko ubrać we wzorzystą pościel – i wszystko będzie do siebie pasować! Ogromnym atutem stylu boho jest również to, że pasuje do mniejszych metrażowo pomieszczeń. Jeśli chcesz urządzić sypialnię w stylu boho, ale do dyspozycji masz tylko kilka metrów kwadratowych – nie martw się! Mała sypialnia boho również może wyglądać pięknie. Dekoracje ścienne, ażurowe klosze i tekstylia nie zajmują bowiem dużo miejsca.

Bilski kontakt z naturą to kolejny ważny wyznacznik aranżacji w tym stylu. Rośliny są tutaj równie ważne jak meble czy oświetlenie. Hoduj je w doniczkach z naturalnych materiałów (ceramiki, terakoty, cementu) i ustawiaj wszędzie, gdzie tylko się da – na półkach, na podłodze, na parapecie, w wiszących kwietnikach. Dzięki roślinom powietrze w sypialni będzie czyste, dobrze nawilżone i świeże, co zdecydowanie poprawi jakość Twojego snu.

Boho-sypialnia nie może obyć się bez dodatków czy materiałów pochodzenia roślinnego, tj. rattanu, wikliny, trawy morskiej, lnu. Możesz na przykład postawić obok łóżka słomkowy kosz, do którego będziesz odkładać narzutę i dekoracyjne poduszki, a w wolnym kącie postawić rattanowy fotel i zyskać wygodne miejsce do czytania.

 

 

Relaksacyjny kącik w stylu boho – poduszki, bawełniany koc i duuużo zieleni
Relaksacyjny kącik w stylu boho – poduszki, bawełniany koc i duuużo zieleni

 

Sypialnia boho – przytulnie, ale z charakterem

Oprócz przytulnych i pomagających w odprężeniu dodatków, sypialnia w stylu boho nie może istnieć również bez elementów, które podkreślą indywidualność aranżacji. Dlatego we wnętrzu powinno znaleźć się miejsce na rękodzieło, rodzinne zdjęcia czy pamiątki z wakacji. Nie ukrywaj ich, a wyeksponuj na półkach czy na ścianie – boho hołduje wolności w kreowaniu własnego otoczenia!

Aranżując sypialnię w tym stylu, warto sięgnąć po ciekawe oświetlenie, które za dnia będzie ozdobą, a wieczorem zapewni Ci romantyczną grę światła i cienia. Szczególnie zgodne ze stylistyką boho będą lampy z ażurowym kloszem wykonanym z naturalnego materiału (wikliny, rattanu), które po zapaleniu światła rzucają wzór na ścianie. Szerzej o lampach w tym stylu przeczytasz tutaj: „Jakie oświetlenie pasuje do stylu boho”.

 

 

Lampa stołowa Straw doda charakteru Twojej sypialni w stylu boho
Lampa stołowa Straw doda charakteru Twojej sypialni w stylu boho

 

Boho sypialnia nie musi być mocno oświetlona, jednak warto zadbać także o dodatkowe lampy, dzięki którym możesz rozjaśniać tylko wybrane miejsca. Tym sposobem możesz łatwo stworzyć intymny klimat albo wyeksponować warte uwagi elementy aranżacji, np. galerię zdjęć lub regał z książkami.

Sypialnia boho nie może istnieć również bez makram, czyli ręcznie wykonanych dodatków ze sznurka. Możesz je kupić lub zrobić samodzielnie – nie potrzebujesz do tego żadnych narzędzi! Makrama może pojawić się w postaci ozdoby zawieszonej na drewnianym patyku albo jako wiszący kwietnik czy osłonka na doniczkę.

Na koniec warto umieścić w sypialni również lustra. Dzięki nim wnętrze sprawi wrażenie bardziej przestronnego, a aranżacja – wizualnie lżejszej. Nie musisz poprzestawać na jednym! Jedno lustro zawieś naprzeciwko okna, drugie niech odbija światło lamp, a trzecie… Trzecie niech będzie oryginalną ozdobą, dlatego warto zdecydować się na szczególnie interesujący model, np. lustro w kształcie słońca czy wiszące na pasku.

 

Relaks pod chmurką w otoczeniu boho-przytulności? Czemu nie! Zainspiruj się i stwórz idealne miejsce na letnie wieczory: „Zaaranżuj mały balkon w stylu boho”.