Przejdź do sklepu brw.pl

Szklana ściana w kuchni – aranżacje

Czytaj
2.06.2022

Szklana ściana w kuchni – aranżacje

Szkło jest coraz chętniej wykorzystywanym w projektowaniu wnętrz materiałem. Wyróżnia się licznymi zaletami użytkowymi oraz estetycznymi i znajduje szerokie zastosowanie w wielu różnych stylach. Znakomicie sprawdza się między innymi w kuchniach, zwłaszcza gdy są one otwarte na salon. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto zdecydować się na panele szklane w kuchni,
  • jakie panele szklane wykorzystać w kuchni,
  • jak urządzić przeszkloną kuchnię.

szklana ściana w kuchni

Efektowna i funkcjonalna aranżacja kuchni – panele szklane

To, w jaki sposób wykorzystasz szkło hartowane w swojej kuchni, zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni i specyfiki danego projektu. Materiał ten może bowiem przybierać różne formy – od szklanych płytek za blatem, po przeszklone ściany. Czasem jest to całkowicie przezroczyste szkło, a czasem szkło z różnego rodzaju elementami ozdobnymi. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, więc trudno się dziwić, że właściciele mieszkań tak chętnie decydują się na ich stosowanie.

Szklane panele zastępujące płytki na ścianach kuchni odznaczają się między innymi wysokim poziomem trwałości. Wszystko dzięki temu, że w produkcji paneli szklanych wykorzystuje się specjalną folię. Za jej pomocą skleja się kilka warstw szyby, więc w przypadku stłuczenia szkło hartowane nie rozbija się na kawałki, tylko zachowuje określoną wytrzymałość do momentu jego wymiany. Panele ze szkła hartowanego zdecydowanie warto rozważyć na ścianie z kuchenką lub płytą grzewczą. Jest ono bowiem odporne na wysokie temperatury i niewątpliwie to jeden z jego największych atutów. Czasem tego rodzaju panel jest wręcz zamawiany jako specjalne szkło ochronne, nawet jeśli nie chcemy całkowicie zastępować nim klasycznych płytek.

Szklane panele pomagają również w utrzymaniu czystości w kuchni. Dzięki temu, że materiał nie wchłania żadnych zanieczyszczeń, nie musisz przejmować się żadnymi zabrudzeniami. Najczęściej wystarczy przetrzeć jego powierzchnię wilgotną ściereczką. Zazwyczaj nic nie stoi także na przeszkodzie, aby podczas porządków używać silnych detergentów. Hartowane szkło powinno być odporne na odbarwienia czy zarysowania.

Wykorzystywane na ścianach kuchni szkło hartowane ma też istotne walory estetyczne. Dostępne jest bowiem w wielu różnych wariantach kolorystycznych, a niejednokrotnie staje się nawet nośnikiem atrakcyjnych wzorów czy grafik. Na rynku znajdziesz także firmy, które zaoferują Ci nadrukowanie na szkle Twojego własnego zdjęcia. W szerokiej gamie kolorów z pewnością odnajdziesz możliwość odzwierciedlenia niemal każdego stylu wnętrzarskiego.

Szklane panele to oczywiście nie jedyny sposób na wykorzystanie tego materiału w projekcie kuchni. Właściciele kawalerek na przykład chętnie decydują się na stosowanie przeszklonych ścianek działowych, które odgradzają aneks od salonu. W ten sposób ograniczają przenikanie hałasu i zapachów z części kuchennej do wypoczynkowej, a jednocześnie nie dopuszczają do wizualnego ograniczenia przestrzeni. Przeszklona kuchnia wydaje się więc idealnym rozwiązaniem w przypadku małych mieszkań.

Panel szklany w kuchni – jak urządzić wnętrze?

Szkło hartowane wyróżnia się bardziej modernistycznym wyglądem niż tradycyjne płytki ceramiczne, więc lepiej sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach. Z tego względu warto postawić na zabudowę w minimalistycznym stylu. Ciekawym rozwiązaniem okażą się na przykład zestawy Top Line czy Sole z asortymentu Black Red White. Szkło będzie doskonale korespondować z takimi szafkami kuchennymi. Szklana tafla i doskonale gładkie fronty mebli będą się obok siebie prezentować pięknie.

Panele szklane pozwolą Ci też uniknąć w projekcie fug, co znacząco ułatwi utrzymywanie kuchni w czystości. Dzięki możliwości spersonalizowania nadruków na szybach zapewnisz sobie natomiast znacznie większy potencjał aranżacyjny. Tylko od Ciebie będzie więc zależał charakter pomieszczenia oraz dobór poszczególnych elementów jego wystroju. Niemniej, warto pamiętać, że w połączeniu ze szkłem szczególnie atrakcyjnie prezentuje się drewno (zwłaszcza nieobrobione) oraz metal.

Jeśli zdecydujesz się z kolei na montaż szkła hartowanego w postaci przezroczystej ścianki działowej, w projekcie trzeba będzie uwzględnić nie tylko estetykę aneksu kuchennego, ale także sąsiadującej z nim strefy. Musisz liczyć się z tym, że kuchnia będzie widoczna na przykład z salonu, w związku z czym nie powinna ona zanadto odbiegać estetyką od wystroju całego pomieszczenia.

W takim przypadku warto zastanowić się nad doborem mebli o uniwersalnym charakterze, które łatwo będzie dostosować do wystroju salonu, nawet jeśli z czasem ulegnie on zmianie. Do tego typu rozwiązań należą na przykład zabudowy Semi Line oraz Junona Line z oferty naszego sklepu internetowego. Z powodzeniem wykorzystasz je zarówno w tradycyjnych aranżacjach o rustykalnym zacięciu, jak i w nowoczesnych projektach typowych dla loftów.

Hartowane szkło w kuchni – aranżacje

Aby pomóc Ci wybrać odpowiednie rozwiązania do przeszklonej kuchni, na warsztat weźmiemy aranżacje w trzech różnych stylach wnętrzarskich:

  1. Szkło hartowane w kuchni industrialnej

Estetyka loftowa to pierwsze rozwiązanie, które przychodzi do głowy na myśl o szklanych konstrukcjach w projekcie. Styl ten w atrakcyjny sposób łączy szkło, metal oraz surowe drewno. Decydując się na taką aranżację, pamiętaj o stonowanej kolorystyce pomieszczenia i surowym wystroju. Stawiaj na proste, geometryczne formy i minimalistyczny design. Szklane ścianki działowe w kuchni poskutkują optycznym powiększeniem przestrzeni, a to jeden z kluczowych wyznaczników stylu industrialnego.

  1. Panel szklany w kuchni nowoczesnej

W nowoczesnej aranżacji dobry użytek zrobisz zarówno ze szklanego panelu połączonego z blatem kuchennym, jak i z przeszklenia odgradzającego aneks od pokoju. Jest to bowiem estetyka, w której ten praktyczny materiał znajduje bardzo szerokie zastosowanie. W tym przypadku bardzo istotną rolę odegra minimalizm i jasna kolorystyka. Postaraj się, aby w Twojej kuchni królowała biel i neutralne lub nawet nieco chłodne światło.

  1. Hartowane szkło do kuchni skandynawskiej

Estetyka skandynawska kocha wszystko, co naturalne. Ciekawym rozwiązaniem okaże się na przykład laminowane szkło pokrywające ścianę za blatem kuchennym. Odpowiedni motyw graficzny na panelu zdziała prawdziwe cuda! Chętnie wybieranymi wariantami są na przykład szyby z leśnymi krajobrazami lub prostymi akcentami roślinnymi. To wymarzone wykończenie kuchni w stylu skandynawskim.

kuchnia przeszklona

Wyposażenie przeszklonej kuchni znajdziesz w Black Red White!

Jeśli chcesz wykorzystać szklany panel lub ścianę ze szkła w swoim aneksie kuchennym, przydadzą Ci się designerskie meble i dodatki. Znajdziesz je naturalnie w ofercie naszego sklepu internetowego. Dzięki BRW stworzysz niepowtarzalną aranżację wnętrza w dowolnym stylu!