Sztuczne kwiaty – wnętrzarski hit czy kit?

Czytaj
26.08.2019

Sztuczne kwiaty – wnętrzarski hit czy kit?

Planując zakup roślinności do domu, większość z nas myśli o naturalnych, żywych kwiatach. Nie masz ręki do roślin? Nie masz czasu na pielęgnowanie kwiatów czy ziół? Zdecyduj się na kwiaty sztuczne!

Sztuczne kwiaty - hit czy kit

 

Sztuczne kwiaty doniczkowe jak żywe

Na myśl o sztucznych kwiatach, wielu z nas stają przed oczyma kiepskiej jakości, często kiczowate rośliny, nieumywające się w żaden sposób do swoich żywych odpowiedników. O ile  jeszcze kilkanaście lat temu obraz ten był jak najbardziej uzasadniony, obecnie niemal kompletnie stracił rację bytu.

Nowa technologia oraz rozwój materiałów produkcyjnych sprawiły, że tworzywo, z jakiego tworzone są niektóre sztuczne kwiaty, niezwykle wiernie imituję strukturę prawdziwych roślin. To zaś sprawia, że coraz częściej można spotkać sztuczne kwiaty, które wyglądają jak żywe. Drobne różnice można dostrzec  dopiero po uważnej obserwacji czy dotknięciu ich faktury.

 

Rośliny sztuczne: czy mają jakieś zalety?

Sztuczne kwiaty spotykają się z krytyką i nieprzychylnym podejściem wielu miłośników naturalnej roślinności. W przeciwieństwie do żywych kwiatów, nie oczyszczają one powietrza, nie pochłaniają także promieniowania emitowanego z elektronicznych urządzeń. Wielu osobom dodatkowo wciąż kojarzą się z kiczem i sztucznymi dekoracjami ubiegłych dekad. Z tym pierwszym ciężko dyskutować, jednak to drugie nie jest już taką oczywistością. Sztuczne rośliny mogą stanowić piękną ozdobę i cieszyć oczy domowników niemal tak samo jak widok naturalnej flory. W jakich przypadkach okażą się one lepszym rozwiązaniem niż kwiaty naturalne?

 

·         Uczulenia i alergie

Alergia to nieprzychylna wiadomość dla każdego miłośnika naturalnej roślinności. Fakt rozwijania się w doniczkach uczulających grzybów sprawia, że schorzenie to dyskwalifikuje często z posiadania pięknych, ozdobnych kwiatów. Takich przeciwskazań nie ma oczywiście w przypadku sztucznej roślinności. To też powoduje, że jest ona idealnym rozwiązaniem dla alergików, nie wyobrażających sobie domu bez kwiatowych dekoracji.

 

·         Częste wyjazdy i brak czasu

Nie podlega dyskusji fakt, że naturalne rośliny wymagają troski i odpowiedniej pielęgnacji. O nie zaś trudno w sytuacji, gdy domownicy nie mają zbyt dużo czasu lub posiadają wyjazdową pracę. Aby nie obciążać obowiązkiem podlewania kwiatów sąsiadów lub znajomych, warto zastąpić żywe kwiaty sztucznymi odpowiednikami. Wykonane z nich dekoracje efektownie ozdobią dom nawet najbardziej zabieganych domowników.

 

·         Brak warunków do rozwoju roślin

Równie częstą przyczyną więdnięcia lub usychania roślin jest również brak odpowiednich warunków do ich rozwoju. Nieodpowiednie oświetlenie pomieszczeń, nadmierna wilgoć – to czynniki, które wręcz uniemożliwiają utrzymywanie roślin w wybranych pomieszczeniach. W tym przypadku również idealnym rozwiązaniem okazują się syntetyczne odpowiedniki. Efektowne sztuczne kwiaty jak żywe ozdobią każde wnętrze, niezależnie od panujących w nim warunków.

 

Jak wybrać sztuczne kwiaty?

Podobnie jak żywe kwiaty, tak i ich sztuczne odpowiedniki charakteryzują się dużą różnorodnością. W przeciwieństwie do kilku podstawowych wzorów, dostępnych jeszcze kilka lat temu, obecne zadziwiają swoim bogactwem i szerokim zastosowaniem. Jedne wykonane są z silikonu, inne z lekkiego, delikatnego jedwabiu. Niektóre przypominają cięte, polne rośliny lub trawy, inne – sztuczne kwiaty doniczkowe – jak żywe urozmaicają półki lub trudno dostępne miejsca.

Jak dobrać sztuczne rośliny do wystroju wnętrza? Otóż wszystko zależy od tego, jaki klimat chcesz stworzyć w swoich pomieszczeniach. Jeśli pragniesz nadać mieszkaniu nieco egzotyki, idealnym rozwiązaniem będzie aloes czy rozmaite, kolorowe lub zielone kaktusy. Chcesz stworzyć ciepłą, przytulną atmosferę? Postaw na piękne storczyki, swojską paproć bądź romantyczną lawendę.

 

Sztuczne kwiaty: do każdego stylu i aranżacji

Odporność na niemal każde warunki oraz brak konieczności pielęgnacji to nie wszystkie korzyści posiadania sztucznej roślinności. Oprócz wspomnianych powyżej, mają one jeszcze jedną, niezwykle istotną zaletę. Otóż z łatwością dopasujesz je do każdego rodzaju aranżacji. Mało tego. W wielu przypadkach to właśnie one pomogą Ci stworzyć konwencję wnętrza, o jakiej zawsze marzyłeś.

Sztuczne palmy kokosowe czy bananowe wniosą do Twojego mieszkania egzotyczny klimat, niemal wprost z Karaibów. Drzewka Bonsai czy roślinność charakterystyczna dla Japonii nada mu tajemniczy, dalekowschodni motyw. Kaktusy czy aloesy przeniosą zaś Twoich domowników w intrygujące, meksykańskie klimaty.

Możliwości jest mnóstwo. Dzięki trwałości sztucznych kwiatów możesz pozwolić sobie na rośliny, które żywe – nie miałyby szans na przetrwanie w naszych warunkach klimatycznych.

 

W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się sztuczne kwiaty?

Jak zostało wyżej wspomniane, sztuczne kwiaty jak żywe urozmaicą Twoje mieszkanie, wnosząc do niego ciepłą, przytulną atmosferę. W jakich pomieszczeniach szczególnie korzystnie spełnią one swoją rolę?

Wnętrzem, które bez dwóch zdań skorzysta na zaletach sztucznej roślinności, jest łazienka. Słaby dostęp do światła oraz panująca w niej duża wilgoć to czynniki, które znacząco utrudniają, a w wielu przypadkach wręcz uniemożliwiają, prawidłowy rozwój żywych kwiatów. Subtelne, delikatne paprocie lub inne rośliny umieszczone na półce czy parapecie, wniosą do łazienki powiew świeżości oraz ciepłej atmosfery.

Idealnym miejscem dla sztucznej roślinności jest także kuchnia, której trudne warunki powstałe na skutek gotowania czy pieczenia mogą stanowić spore wyzwanie dla żywych kwiatów, a także zacienione biura czy korytarze. Gdzie jeszcze dobrze umieścić kwiaty w domu? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Gdzie ustawić rośliny w domu?”

 

Ciekawe dekoracje z sztucznymi kwiatami w roli głównej

Dzięki swej uniwersalności i szerokiemu zastosowaniu sztuczne kwiaty doniczkowe jak żywe urozmaicą Twoje wnętrza, czyniąc je bardziej przyjaznymi i bliższymi natury. Co jednak ciekawe, owe kompozycje możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Nudzą Cię zwykłe rośliny stojące w doniczkach lub chciałbyś odwrócić uwagę od ich sztucznej faktury? Żaden problem! Istnieje wiele pomysłów na to, jak ciekawie rozmieścić sztuczne rośliny w pomieszczeniach.

Ponieważ nie musisz martwić się o zapewnienie im odpowiednich warunków, sztuczne kwiaty możesz wykorzystać na wiele sposobów. Mniejsze rośliny z łatwością umieścisz w niewielkich, zaciemnionych pułkach lub podwiesisz pod sufitem. Większe możesz bez obaw postawić koło kominka lub w okolicy lamp.

Z kolei wysokie trawy efektownie urozmaicą meble lub zastąpią ścianki działowe. Jeśli zaś jesteś miłośnikiem DIY i podobają Ci się ciekawe, niecodzienne aranżacje, sztuczne kwiaty możesz z powodzeniem wykorzystać do zaplecenia wianków lub urozmaicenia innych, ciekawych dekoracji.