Przejdź do sklepu brw.pl

Szukasz czajnika? Zobacz, czym kierować się przy jego wyborze

Czytaj
16.11.2019

Szukasz czajnika? Zobacz, czym kierować się przy jego wyborze

Czajnik towarzyszy Ci przez cały dzień. Potrzebujesz go rano, gdy chcesz przed pracą napić się mocnej kawy. Później sięgasz po niego wielokrotnie, gdy masz ochotę na aromatyczną herbatę. Dlatego kolejny wpis poświęcamy właśnie czajnikowi! Na co zwracać uwagę przy jego zakupie i jak przygotować nowy czajnik do użycia?

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • co sprawdzi się lepiej – czajniki elektryczne czy gazowe,
  • jaki czajnik zapewni Ci komfort użytkowania, a jaki niskie koszty eksploatacji;
  • jak dopasować wygląd czajnika do stylu aranżacyjnego kuchni,
  • czym kierować się przy wyborze czajnika gazowego,
  • jakie cechy czajnika elektrycznego wziąć pod uwagę przed zakupem,
  • jak przygotować nowy czajnik do użycia.

Czajnik elektryczny czy gazowy? Oto jest pytanie!

Co jest praktyczne, a co bardziej opłacalne – czajnik elektryczny czy gazowy? A może nie potrzebujesz żadnego? Teoretycznie wodę na herbatę możesz zagotować w rondlu z pokrywką. Jednak nalewając wrzątek do szklanki ze zwykłego garnka, możesz oparzyć się lub zalać blat, nie mówiąc już o tym, że to mało elegancki sposób przygotowywania napoju. Ponadto ciekawie zaprojektowany czajnik może stać się prawdziwą ozdobą kuchennego wnętrza. Chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze tego typu małego AGD? Koniecznie czytaj dalej.

Czajnik elektryczny czy gazowy? Wygoda vs domowy budżet

Jeśli posiadasz kuchenkę gazową i najważniejsze jest dla Ciebie kryterium ekonomiczne, zapewne bez wahania wybierzesz czajnik na gaz, który kosztuje mniej niż elektryczny, a jego eksploatacja może okazać się nawet 2-4-krotnie tańsza. Poza tym, jest praktycznie bezawaryjny i może służyć Ci przez wiele lat. A jeśli masz małą kuchnię, z pewnością docenisz fakt, że tradycyjny czajnik nie zajmuje miejsca na blacie i nie potrzebuje dostępu do gniazdka.

Nie masz kuchenki gazowej? Przedkładasz wygodę użycia i funkcjonalność nad koszty użytkowania? W takim razie już teraz zastanów się, jaki czajnik elektryczny będzie pasował do Twojej kuchni. Dobrej jakości urządzenie zagotuje pół litra wody w zaledwie dwie minuty i wyłączy się automatycznie, czego nie można powiedzieć o tradycyjnym modelu na gaz. Poza tym, czajniki elektryczne łatwiej utrzymać w czystości – nie mają kontaktu z kuchenką, więc nie brudzą się od tłuszczu i nie ulegają okopceniu.

Praktyczna dekoracja – czajnik ozdobą Twojej kuchni!

Ani finansowe, ani pragmatyczne argumenty Cię nie przekonują? O tym, co ostatecznie wybierzesz – czajnik elektryczny czy gazowy – może zadecydować wygląd urządzenia oraz styl Twojej kuchni.

Masz gładkie, bez uchwytowe szafki i designerski blat ze stali? Rozważ minimalistyczne modele w kolorze inox – nawet niektóre czajniki z gwizdkiem świetnie pasują do ultranowoczesnej kuchni. Z kolei tradycyjne czajniki emaliowane, z drewnianą rączką i wyprofilowanym dziobkiem, to doskonały wybór do sielskich wnętrz w stylu retro, prowansalskim i rustykalnym. Do kuchni skandynawskiej warto wybrać czajnik z elementami drewnianymi, do industrialnej – czarny lub w kolorze stali nierdzewnej.

Postaraj się dopasować czajnik do innych akcesoriów kuchennych oraz małego AGD, np. chlebaka, deski do krojenia, tostera czy ekspresu do kawy. Sprzęty widoczne na blacie powinny być utrzymane w tym samym kolorze i w podobnym stylu – wówczas aranżacja sprawi wrażenie harmonijnej i starannie dopracowanej.

Gdy dbasz o tradycję i… domowy budżet – jaki czajnik gazowy kupić?

Wybierając czajnik na gaz, sugeruj się praktycznymi udogodnieniami. Standardem jest zdejmowana pokrywa, która ułatwia czyszczenie wnętrza i umożliwia szybkie napełnienie naczynia. Najwygodniejsze w użyciu są modele ze zintegrowanym gwizdkiem, odchylanym za pomocą przycisku w rączce lub prostej dźwigni. Ważne jest również, czy elementy, których będziesz dotykać (rączka, czubek gwizdka, uchwyt pokrywy), są wykonane z tworzywa nienagrzewającego się.

Jaki czajnik na gaz najzdrowszy? Istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przed zakupem urządzenia, jest materiał użyty w jego produkcji. Ważne, aby czajnik podczas gotowania wody nie uwalniał do niej żadnych szkodliwych substancji oraz nie zmieniał jej smaku. Najlepiej sprawdzą się czajniki ze stali nierdzewnej i modele emaliowane.

Przed zakupem czajnika oceń, jakiej potrzebujesz pojemności. Jeśli zazwyczaj przygotowujesz herbatę tylko dla siebie, wystarczy Ci model o pojemności do 1 litra. Jeśli mieszkasz z partnerem, lepszy będzie czajnik 1,5 l. Urządzenie o pojemności około 2 litrów jest odpowiednie dla trzy- i czteroosobowej rodziny, a przy większej liczbie domowników warto sięgnąć po czajnik o objętości od 2,5 do 3 litrów.

Przy wyborze czajnika na gaz zwróć uwagę, czy jego dno współpracuje z technologią indukcyjną. Uniwersalne naczynie to oszczędność pieniędzy, gdyż w razie konieczności wymiany płyty grzewczej na płytę indukcyjną nie będzie potrzeby zakupu nowego czajnika.

Czajnik James

Gdy wolisz wygodę i funkcjonalność – jaki czajnik elektryczny wybrać?

Obecnie większość czajników elektrycznych jest wyposażona w grzałkę ukrytą w podstawie – takie urządzenia są droższe od modeli z grzałką spiralną, ale krócej gotują wodę, a kamień osadza się w nich wolniej i łatwiej go usunąć. W przeciwieństwie do czajników starego typu, modele z grzałką płytową mają podstawę obracającą się o 360°. Nie ma zatem znaczenia, w jakiej pozycji postawisz urządzenie na podstawce – zawsze będzie pasować!

Już wiesz, że rodzaj zastosowanej przez producenta grzałki ma znaczenie. Jednak to, jaki czajnik elektryczny będzie najlepszy dla Ciebie, zależy również od innych czynników, takich jak:

  • Wykonanie obudowy

Plastikowe czajniki są tanie i lekkie, z kolei te wykonane ze stali nierdzewnej wysokiej jakości są bardzo wytrzymałe, efektownie się prezentują i dłużej utrzymują ciepło. Czajniki szklane zachwycają eleganckim designem, natomiast elektryczny czajnik ceramiczny uważany jest za najzdrowszy.

  • Moc czajnika

Im wyższa moc czajnika, tym krócej będziesz czekać na zagotowanie wody (ok. 2,5 minuty przy mocy 2000-2400 W). Ale uwaga – czajniki o wysokiej mocy mogą powodować zwarcia w przypadku przestarzałej instalacji elektrycznej.

  • Długość kabla

Długi kabel (1 m i więcej) zapewnia większą swobodę przy ustawianiu czajnika, z kolei krótszy sprawdzi się wtedy, gdy masz mało blatu i chcesz umieścić urządzenie tuż przy gniazdku. Warto przy tym zwrócić uwagę na możliwość chowania nadmiaru kabla w podstawie.

  • Filtr zatrzymujący zanieczyszczenia

Producenci najczęściej stosują filtr nylonowy, który oczyszcza wodę z większych cząstek stałych (np. kamienia). Droższe modele wyposażone są w skuteczniejsze filtry stalowe lub filtry węglowe, które pochłaniają także nieprzyjemne zapachy. Jeśli zależy Ci na tym, by zaopatrzyć się w najzdrowszy czajnik elektryczny, wybierz urządzenie wyposażone w siateczkę stalową i filtr węglowy.

  • Zabezpieczenia

Najczęściej spotykanym zabezpieczeniem w czajnikach elektrycznych jest funkcja automatycznego wyłączania po zagotowaniu wody oraz po zdjęciu z podstawki. Bardzo ważne jest również, aby pokrywa była wyposażona w blokadę zapobiegającą przypadkowemu otwarciu.

  • Dodatkowe udogodnienia

Standardową cechą czajników elektrycznych jest „okienko” z podziałką, dzięki któremu nalejesz do naczynia tyle wody, ile potrzebujesz. Oprócz tego urządzenie może być wyposażone w diodę świecącą się podczas gotowania, funkcję podgrzewania wody, a także funkcję regulacji temperatury.

Jak przygotować nowy czajnik do użycia?

Woda z pierwszego gotowania może mieć metaliczny lub plastikowy posmak, dlatego zanim zrobisz kawę czy herbatę z nowego czajnika, najpierw dokładnie go wyczyść. Po wyjęciu urządzenia z opakowania wytrzyj urządzenie suchą, miękką ściereczką, aby usunąć kurz oraz inne zanieczyszczenia. Ale to nie wszystko.

Jak przygotować nowy czajnik do użycia? Napełnij naczynie do połowy i zagotuj wodę – powtórz czynność kilkukrotnie, za każdym razem używając do gotowania świeżej wody. Jeśli zapach utrzymuje się nadal, powtórz gotowanie – tym razem dodając do wody kwasek cytrynowy. Możesz również zagotować wodę z octem w równych proporcjach (np. 1 szklanka wody + 1 szklanka octu), a na koniec jeszcze raz wyparzyć czajnik czystą wodą.

Pamiętaj również o tym, by systematycznie pozbywać się kamienia osadzającego się na dnie czajnika. Zanieczyszczone i zaniedbane urządzenie nie tylko posłuży Ci przez krótki czas, ale też wpłynie negatywnie na smak wody.

Czajnik jest potrzebny w każdej kuchni, ale przydadzą Ci się również inne sprzęty. Jakie? Zerknij do artykułu: „6 akcesoriów, których  nie znasz, ale powinieneś mieć je w swojej kuchni”.