Przejdź do sklepu brw.pl

Terakota: kolor gliny w nowoczesnym mieszkaniu?

Czytaj
8.06.2020

Terakota: kolor gliny w nowoczesnym mieszkaniu?

Terakota to materiał z długim rodowodem, cieszący się wielką popularnością w wielu aranżacjach. Mimo, że często kojarzy się ze śródziemnomorskimi klimatami, swój renesans przeżywa także w naszych szerokościach geograficznych. Terakota, czyli zastosowanie w różnych miejscach w domu płytek podłogowych, to również rozwiązanie bardzo praktyczne. Jak efektownie wykorzystać to we wnętrzu?

Terakota: kolor gliny w nowoczesnym mieszkaniu?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co to jest terakota?
  • Jakie są zalety koloru: terakota?
  • Jak dobrać dodatki w kolorze terakoty?

Terakota – kolor natury w mieszkaniu

Piękne domki w słonecznej Toskanii czy klimatyczne hiszpańskie budynki – oprócz bliskości geograficznej i kulturalnej, jest również coś, co dodatkowo łączy wspomniane obiekty. Mowa o podobnym nurcie architektury, a dokładniej – szerokim wykorzystaniu terakoty. Ozdobne gliniane figurki, rzeźby, dodatki z ceramiki – to tylko niektóre z wyrobów tego surowca. Poza branżą zdobniczą, swoje zastosowanie znajduje on również w aranżacji wnętrz.

Terakota, zwana również płytkami kamionkowymi, powstaje w procesie wypalania drobnoziarnistej gliny. Z tego też względu występuje najczęściej w naturalnych odcieniach – od różnych tonacji brązu, po pomarańczową rdzę czy czerwień. To sprawia, że świetnie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym, prowansalskim czy retro. To jednak niejedyne zastosowanie terakoty. Kolor naturalnej gliny idealnie sprawdza się także w nowoczesnych stylizacjach. W jaki sposób zastosować go w mieszkaniu?

Terakota jako sposób na dekorację i praktyczne wykorzystanie przestrzeni

Urządzenie wnętrza w kolorze terakoty, czyli przyjemnej dla oka barwie naturalnej gliny, daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Ale o tym za chwilę. Warto pamiętać, że terakota jest niezwykle praktyczna. Dużo łatwiej zainstalować pod nią ogrzewanie podłogowe i sprawdzi się przy tym lepiej od paneli podłogowych. Płytki o wiele łatwiej się czyści, więc są praktycznym rozwiązaniem również w tych pomieszczeniach, w których najczęściej przyjmujemy gości. Szybkie przetarcie mokrym mopem wystarczy, by przywrócić im pożądany wygląd. Dodatkowo sprawdzą się doskonale na podłodze w mieszkaniu zwierzolubów. Nie ma tu mowy o plamach trudnych do usunięcia i nieestetycznych zarysowaniach. Praktyczność odnajdziemy zarówno w kolorze terakoty, jak i jej trwałości.

Styl? W kolorze terakoty!

Terakota wspaniale sprawdzi się nie tylko w tych wnętrzach, które stylizowane są na styl śródziemnomorski. Oczywiście w takim stylu, płytki te wykorzystywane są najczęściej. Jednak warto pamiętać, że płytki mogą jedynie zachowywać kolor terakoty, ale być stworzone z innych materiałów. Tu z kolei polecają się płytki ceramiczne i płytki gresowe. Gresowe przypominają nieco płytki ceramiczne, jednak jeden i drugi materiał potrafi być nawet trwalszy od terakoty. Przede wszystkim to zachowanie koloru pozwoli uwypuklić niezwykły klimat wnętrza.

Czy warto postawić na te płytki w stylu nowoczesnym? Oczywiście! W dodatku możemy zaprosić je nie tylko do przedpokoju, czy kuchni, ale także położyć je w salonie. Podłoga tam musi być trwała i solidna, a płytki doskonale sprostają temu zadaniu! W dodatku stworzą niezwykły klimat, dzięki któremu łatwiej będzie o dokładne zaaranżowanie reszty przestrzeni. A jeśli marzy Ci się styl rustykalny w mieszkaniu, płytki również są idealnym pomysłem. Ciężko o bardziej uniwersalne rozwiązanie, prawda?

Podłoga z terakoty

Chyba najczęstszym zastosowaniem terakoty we wnętrzach są podłogi. Wyłożone na nich płytki w kolorze ziemistego beżu czy rdzawej pomarańczy, szczególnie atrakcyjnie prezentują się w aranżacjach śródziemnomorskich, nadając im ciekawego, naturalnego akcentu. W zależności od charakteru pomieszczenia, możesz zdecydować się na różne zastosowanie tego surowca.

 

Na dziedzińcu lub w kuchni idealnie sprawdzą się ceglaste płyty. Posiadające dodatkowo teksturowaną powierzchnię – stworzą wrażenie często użytkowanych, ocieplając tym samym atmosferę wnętrza. W sypialni zaś dużo lepiej zaprezentuje się gładka terakota, koloru nieco bardziej delikatnego i stonowanego. Zestawiona z białymi meblami, beżowym kompletem pościeli czy czekoladowym dywanem, pomoże Ci osiągnąć tak pożądaną w tym pokoju atmosferę wyciszenia i relaksu.

Meble w kolorze terakoty

Równie ciekawym pomysłem na wprowadzenie terakoty do aranżacji są meble. Nie musisz przy tym ograniczać się do jednego odcienia. Ceglaste, czerwonawe czy wpadające w brąz – umiejętne zestawienie tych tonacji pozwoli Ci stworzyć wyjątkową, stylową dekorację.

Nie jesteś gotowy na tak odważną zmianę? Postaw na subtelny akcent. Intensywna barwa terakoty sprawi, że nawet pojedynczy mebel wykonany w tej tonacji ożywi Twoje wnętrze i doda mu mnóstwo energii. Najlepiej sprawdzą się tu wszelkie pufy, sofy czy fotele. Ich puszyste obicie dodatkowo podkreśli tę barwę, wzmacniając wrażenie ciepła i przytulności.

Terakota w dodatkach

Zastanawiasz się, jak jeszcze przemycić do wnętrza terakotę? Kolor tego surowca doskonale sprawdzi się również w ozdobach i dodatkach. W tym przypadku zdecydowanie nie musisz obawiać uczucia przesytu. Naturalny charakter materiału pozwoli Ci zneutralizować to wrażenie i stworzyć nowoczesne, przyjazne wnętrze. Od czego zacząć?

Najłatwiejszym sposobem jest umieszczenie barwy terakoty na tkaninach. Szczególnie efektownie sprawdzą się tu zasłony w tym odcieniu. Podświetlone promieniami słońca czy skontrastowane z bielą firanek, stworzą radosną i pełną życia przestrzeń we wnętrzu. Podobną rolę odegrają koce, poduszki czy dywaniki.

 

Poza tkaninami, pomyśl również o grafikach czy obrazach w żółto-czerwonych lub ceglastych odcieniach. To jednak nie wszystko. Zarówno tworzywo, jak i odcień terakoty, szczególnie wdzięcznie wygląda w towarzystwie naturalnych materiałów. Trafionym pomysłem będzie więc uwzględnienie ich w wystroju wnętrza. Gliniane wazony, donice, ozdobne figurki z ceramiki – to akcesoria, które efektownie uzupełnią Twoją terakotową dekorację. Równie atrakcyjnie wypadną na jej tle dodatki z drewna i skóry.

 

Terakota – kolor zachęcający do różnorodności

Myśląc o terakocie masz przed oczami głównie ceglaste lub pomarańczowe tonacje? Nic bardziej mylnego. Ta pozornie jednolita barwa skrywa w sobie całą paletę odcieni, a z nią – ogromny potencjał aranżacyjny. Z czym najlepiej połączyć terakotę?

  • Stonowana szarość

Chcesz stworzyć nowoczesną, lecz jednocześnie ciepłą aranżację? Postaw na połączenie terakoty z szarością. Stonowana barwa wprowadzi do Twojego wnętrza nieco stylu i elegancji, radosna pomarańcz przełamie zaś monotonię i napełni je radością. W zależności od preferencji, szary kolor możesz umieścić na ścianie lub meblach. Szczególnie gustownie sprawdzą się tu matowe powierzchnie lub nawet beton – nadadzą one wnętrzu nieco surowego, lecz jednocześnie stylowego i nowoczesnego wyrazu.

Więcej cennych wskazówek na wykorzystanie szarości we wnętrzach znajdziesz w tekście: „Szary salon – jakie dodatki będą z nim współgrać?”

  • Głęboka czerń

Jeśli chcesz nadać swojemu wnętrzu nieco głębi, intensywną terakotę połącz z klasyczną czernią. Utworzony w ten sposób kontrast przełamie dominujący pomarańcz, nadając wnętrzu przysłowiowego pazura. Duet ten jest jednak dość intensywny i odważny. Decydując się na niego, pamiętaj więc o zachowaniu umiaru – w innym przypadku może on nieco przytłoczyć wnętrze, szczególnie to, cechujące się niewielkim metrażem.

Klasyczna czerń zestawiona z terakotą na ścianie nadaje wnętrzu głębi i tajemniczości
Klasyczna czerń zestawiona z terakotą na ścianie nadaje wnętrzu głębi i tajemniczości
  • Ciepły brąz

Terakota to niezwykle ciepły i przytulny kolor. Nie ma więcej dla niego lepszego towarzystwa, jak równie przyjazny brąz. Głęboki i nasycony, rozjaśniony słońcem czy wpadający w beż – niezależnie, jak wariant tego koloru wybierzesz, każdy stworzy wyjątkowy, uroczy klimat. Szczególnie efektownie sprawdzą się tu drewniane akcenty. Połączenie tych tonacji i faktur sprawi, że Twoje wnętrze będzie wręcz promieniowało ciepłem i radością.

Ciepły brąz, przygaszona pomarańcz – właśnie tego potrzebujesz, aby ocieplić swoją aranżację
Ciepły brąz, przygaszona pomarańcz – właśnie tego potrzebujesz, aby ocieplić swoją aranżację
  • Intensywna zieleń

Rozpiera Cię energia i chcesz przenieść ją również do wystroju swojego wnętrza? Ciepłą terakotę połącz z butelkową zielenią. Zestawienie to ożywi Twoją aranżację i wniesie do niej mnóstwo radości. Oprócz zielonych mebli czy dodatków, dodaj również aranżacji nieco energii w bardziej bezpośredni sposób – umieszczając w niej rośliny. Żywiołowe połączenie barw i naturalnych materiałów napełni wnętrze optymizmem i pozwoli Ci cieszyć się pięknem dekoracji.

Ceglasta pomarańcz i ożywcza zieleń – idealny pomysł na wnętrze bliższe natury
Ceglasta pomarańcz i ożywcza zieleń – idealny pomysł na wnętrze bliższe natury

Nie wiesz jakie rośliny wybrać? Wskazówki znajdziesz w tekście „Jak dobrać rośliny do stylu wnętrza?”

Kolor terakoty to kolor ciepła, radości, ale także wyszukanego stylu i elegancji. Chcesz znaleźć te cechy w swojej aranżacji? Postaw na wyjątkową barwę tego surowca!