Przejdź do sklepu brw.pl

Ustawny i komfortowy pokój dla dziecka na poddaszu ‒ porady i inspiracje

Czytaj
28.04.2021

Ustawny i komfortowy pokój dla dziecka na poddaszu ‒ porady i inspiracje

Własny pokój to prawdziwe centrum dowodzenia młodego członka rodziny. Dziecko spędza tam czas, nie tylko śpiąc, ale również robiąc szereg innych rzeczy: w pokoju uczy się, odpoczywa i bawi. Aranżacja pokoju dla dziecka w wieku szkolnym to prawdziwe wyzwanie, a tym większe, jeśli jest to pokój na poddaszu.

Poddasze

Przestrzeń w pokoju dziecięcym trzeba zaaranżować w mądry i przemyślany sposób. Ogromnie ważne jest stworzenie dziecku warunków do komfortowego odpoczynku czy efektywnej nauki. Należy przy tym pamiętać o bezpieczeństwie, a także o tym, by wnętrze było wizualnie atrakcyjne dla osoby, która ma w nim zamieszkać. Pokój dziecięcy na poddaszu to marzenie wielu młodych ludzi ‒ możliwości aranżacyjne są w takim pomieszczeniu bardzo ciekawe. Można do tego wykorzystać sufitowe skosy czy duże dachowe okna. Urządzanie takiego pokoju może się okazać prawdziwą frajdą, również dla rodziców!

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu? Kilka praktycznych informacji

W pokoju dziecięcym ‒ zwłaszcza jeśli chodzi o pokój dziecka w wieku szkolnym ‒ powinno się znaleźć kilka różnych stref. Podział wnętrza na miejsca do poszczególnych zajęć to rozwiązanie bardzo komfortowe, zapewniające dziecku higienę umysłu. Jakie strefy powinien mieć pokój dziecka i jak rozmieścić je na poddaszu?

Strefa odpoczynku ‒ bo regeneracja jest kluczowa

Jej głównym elementem jest oczywiście łóżko. Warto tu pamiętać o młodym, rozwijającym się jeszcze kręgosłupie i zapewnieniu mu odpowiedniego podparcia. Dlatego istotne jest zainwestowanie w dobry materac zawierający porządną piankę lub system kieszeniowy. Jeśli przestrzeń poddasza jest odpowiednio duża ‒ dobrym pomysłem jest również rozkładany narożnik. Zapewni dziecku więcej miejsca do spania, a w dzień schludny i ładny wygląd strefy wypoczynkowej.

Gdzie najlepiej postawić łóżko na poddaszu? Dobrze, by zajmowało jak najmniej miejsca, ale mogło być przy tym efektywnie wykorzystane. Niewielki tapczan można zatem umieścić tuż pod skosem, dzięki czemu powstanie przytulny kącik do spania. Narożne kanapy wymagają nieco więcej miejsca. Ich zaletą jest jednak funkcja spania, z której dziecko może korzystać jedynie w nocy. W ciągu dnia łóżko w kilka chwil zamienia się w wygodne, młodzieżowe siedzisko. Narożniki sprawdzą się w pokojach, w których poza skosami są również proste ściany, najlepiej z kątem 90 stopni.

Warto także wykorzystać skosy w strefie wypoczynkowej. Mogą okazać się doskonałym miejscem na różnego rodzaju naklejki i inne ozdoby powieszone nad łóżkiem. Tego typu pokój i opadające sufity to ogromne pole do popisu!

Strefa do nauki ‒ jak zorganizować ją w pokoju na poddaszu?

W aranżacji pokoju dzieci w wieku szkolnym niezwykle ważna jest strefa do nauki. Nie powinno się z niej rezygnować ‒ wręcz przeciwnie. Powinno się zorganizować ją tak, by dziecko mogło szybciej i łatwiej osiągać skupienie. Dzięki temu nauka z pewnością będzie łatwiejsza. O czym pamiętać?

    • Biurko ‒ najważniejszy element tej przestrzeni. Biurko powinno wpasować się w wystrój pomieszczenia i być przy tym funkcjonalne. W pokoju na poddaszu najlepsze ułożenie biurka to okolice okna. Dlaczego? Głównie ze względu na światło. Jak największa ilość naturalnego, dziennego światła jest tu bardzo wskazana. Oczy nie będą męczyć się tak szybko, a umysł pozostanie bardziej wydajny. Można śmiało ustawić ten mebel w pobliżu okna dachowego. Warto również zadbać o gniazdko elektryczne w niedużej odległości. Na biurku prędzej czy później zapewne stanie komputer, a wcześniej lampka.
  • Krzesło obrotowe ‒ dla młodych pleców niezwykle ważny element wyposażenia wnętrza. Jest wygodne, bezpieczne, a dziecko z jego pomocą może łatwo uzyskać prawidłową postawę podczas siedzenia. Nie sposób jednak nie wspomnieć o designie krzeseł młodzieżowych! Dostępne wzory i kolory z pewnością zadowolą nawet bardzo wymagające dzieci, które chcą urządzać swój pokój zgodnie ze swoją wizją. Wśród różów i granatów znajdą się propozycje zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki.

Strefa zabawy ‒ by pokój był prawdziwie dziecięcy

Nawet jeśli urządzamy pokój dziecka w wieku szkolnym, nie powinniśmy zapominać o dziecięcej potrzebie zabawy. Dziecko ma swoje ulubione zabawki, którym warto zapewnić godne miejsce. Przydadzą się wówczas meble, w których można poskładać najważniejsze rzeczy. Półki ‒ zarówno stojące, jak i wiszące – nadadzą się do tego idealnie. Pomocna może okazać się cała zabudowa ‒ wykorzystanie jednej ściany wyłącznie na półki lub zainstalowanie ich tam, gdzie przestrzeń jest trudniejsza do wykorzystania (np. pod skosem), to z pewnością dobre pomysły.

W urządzaniu tej strefy warto wziąć pod uwagę wszystkie udogodnienia ‒ być może miękki, przyjemny dywan? Może komplet puszystych poduch? A może miejsce na rozwój zainteresowań? Postawiona przy ścianie sztaluga na pierwsze malarskie dzieła lub stojący przy oknie teleskop to przedmioty, które pomogą w realizowaniu dziecięcych pasji.

Strefa praktyczna ‒ na wszystkie potrzebne rzeczy

Pokój dziecka na poddaszu, nawet jeśli nie jest duży, powinien mieć przynajmniej jedną szafę, w której zmieszczą się ubrania dziecka. Jeśli to zbyt duży mebel, warto rozważyć choćby komodę. Pomieszczenie będzie wówczas pełniejsze, pojawi się również miejsce na ewentualne ozdoby. Blat komody to dobre miejsce na zdjęcia w ramkach, miłe dla oka lampki czy choćby pamiątkowe maskotki.

Warto tu wspomnieć, że pokój na poddaszu stwarza ogromne możliwości aranżacji miejsc do przechowywania. Mogą do tego posłużyć wszystkie niewykorzystane zakątki pod skosami, gdzie na półkach i w szufladach zmieszczą się dziecięce drobiazgi. Poddasze to zatem nie tylko wyzwanie, ale również spore udogodnienia.

Kolekcja Lara
Kolekcja Lara pokój młodzieżowy

Pokój dziecka na poddaszu ‒ dowolny styl, ogrom możliwości

Pokój na poddaszu z łatwością przyjmuje aranżacje, które nie byłyby możliwe w przypadku standardowych wnętrz, bez skośnego dachu tuż za ścianą. Zdjęcia i inspiracje pokazują, że pokój na poddaszu możemy urządzić we wspaniały sposób, podkreślając przy tym urok skosów, dopasowując do nich meble i sprawiając, że poddasze będzie miało niepowtarzalny styl. Pokój dziecka na poddaszu może wykorzystywać motywy bajkowe, sufitowe skosy mogą za pomocą różnych tapet udawać niebo, las czy kosmos, być miejscem na ozdoby, naklejki czy pamiątki. W takich wnętrzach tkwi potencjał i warto go wykorzystać.

Zainspiruj się: Jak urządzić kolorowy pokój dla dziecka i nastolatka?