Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić kolorowy pokój dla dziecka i nastolatka?

Czytaj
12.02.2020

Jak urządzić kolorowy pokój dla dziecka i nastolatka?

Dzieciaki – bez względu na wiek – lubią barwne, pomysłowo zaaranżowane wnętrza. Chcesz stworzyć taki kolorowy pokój dziecięcy? Poszukujesz sprytnych rozwiązań, dzięki którym Twoja pociecha pokocha jego wystrój i to na ładnych parę lat? Pomożemy Ci je znaleźć!

Dzieci nie znoszą nudy. Stąd zapewne wzięło się ich umiłowanie do kolorów. Jako dorosły dysponujący lepszym wyczuciem z pewnością wiesz, że jeśli w aranżacji pokoju dziecięcego pojawi się zbyt duża ilość barw lub zostaną one niewłaściwie zestawione – efekt będzie daleki od ideału.

Szukasz inspiracji, a może nie wiesz skąd brać pomysły na urządzanie przestrzeni w pokoju młodzieżowym? Śpieszymy z pomocą i zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie szukać inspiracji, malując pokój dziecka,
  • jaki kolor farby wybrać, a którego lepiej unikać,
  • które meble będą idealnym uzupełnieniem kolorowych ścian.

Czym kierować się, wybierając kolory do pokoju dziecka?

Prywatna przestrzeń najmłodszych domowników musi być urządzona w sposób trafiający w ich gusta. Warto porozmawiać z dzieckiem, poznać jego pomysły, zapytać o ulubione kolory i odcienie. Co zrobić w sytuacji, gdy preferencje dziecka znacząco odbiegają od tych posiadanych przez rodziców? Idźcie na kompromis!

Jeśli Twoja „mała księżniczka” uwielbia intensywny róż, a Ty obawiasz się, że takie wnętrze będzie zbyt krzykliwe — zaproponuj rozsądny kompromis. Subtelny szaro-różowy pokój stworzony przy użyciu rozbielonych odcieni obu tych kolorów będzie zgodny z upodobaniami dziecka, ale dużo milszy dla oka. 

Pokój dziecięcy: kolory, na które warto postawić

Pomocna, przy wyborze palety kolorystycznej do pokoju dla dziecka, będzie wiedza na temat oddziaływania poszczególnych barw na psychikę. Zgodnie z nią:

  • kolor żółty jest ciepły i przyjazny, zwiększa poczucie bezpieczeństwa,
  • kolor pomarańczowy jest energetyczny, pobudza do działania,
  • kolor niebieski uspokaja i relaksuje, poprawia koncentrację, wspomaga pracę twórczą,
  • kolor różowy nastraja optymistycznie,
  • kolor zielony/fioletowy usuwa stres i zmęczenie, pomaga przy bezsenności.

Odradza się natomiast sięgania po czerwień. Chociaż ma ona w sobie dużo dobrej energii, może zbyt mocno pobudzać, a na dłuższą metę drażnić oraz męczyć. Czerń także nie jest wskazana do dziecięcego pokoju. Jest smutna, może zmniejszyć optycznie pomieszczenie i zdominować jego aranżację. Jak widać, kolory do pokoju młodzieżowego mogą wpływać na wywołanie konkretnych uczuć i nastrojów wśród małych lokatorów. Miejmy to na uwadze, planując kolory ścian i aranżując pokój młodzieżowy.

Zainteresowało Cię to zagadnienie? Więcej informacji znajdziesz w artykule: Na żółto i na niebiesko! Psychologiczne znaczenie kolorów we wnętrzu”.

Pomysł na pokój dziecięcy – kolory wyeksponowane na spokojnym tle

Przy urządzaniu wnętrz dla najmłodszych warto zachować umiar. Wszystkie przedmioty, które posiadają dzieciaki, są barwne. Nawet jeśli ściany oraz meble w zajmowanej przez nie przestrzeni pozostaną białe i tak sporo będzie się w niej działo.
Sprawdzonym patentem na stworzenie udanego wystroju pokoju dziecka jest połączenie neutralnej bazy z kilkoma mocniejszymi plamami koloru. Dzięki temu pokój młodzieżowy nabierze charakteru, a jednocześnie jako całość nie będzie agresywny dla oczu.

Aranżacja ścian w pokoju dziecięcym

Na ścianach w pokojach dla dzieci najlepiej sprawdza się:

  • klasyczna biel – powiększa i rozjaśnia pomieszczenia,
  • stonowane beże i szarości – wyciszają żywe kolory.

W pokojach maluchów ściany mogą być pokryte również jasnym, lekko przygaszonym błękitem, różem, fioletem, zielenią oraz turkusem. Małe dzieci dobrze czują się w takich przytulnych, pastelowych klimatach. 

W przypadku nastolatków sprawa komplikuje się o tyle, że wolą oni energetyczne, głębokie i nasycone barwy. Lepiej wtedy pomalować jedną ze ścian, gdyż nadmiar zdecydowanych kolorów może przytłoczyć wnętrze. 

Na ścianie w pokoju dziecka może pojawić się tapeta z ciekawym deseniem, jak również naklejka – kredowa lub welurowa. Tego typu ozdoby nie tylko dodadzą tej przestrzeni charakteru, ale sprawią, że będzie ona jedyna w swoim rodzaju. Podobnie działają kolorowe plakaty oraz grafiki z rozmaitymi sentencjami. 

Wybór mebli do kolorowego pokoju dziecięcego

Zwróć uwagę na zestawy wyróżniające się prostą formą oraz spokojną kolorystyką. Co powiesz na meble zachowane w połyskującej bieli? Zbyt poważne jak na pokój dla dziecka? Nie, jeśli zawierają one wstawki w kolorze jasnego drewna urozmaicające i ocieplające ich wygląd. Dodatkowym elementem podnoszącym atrakcyjność takiego kompletu mogą być np. kolorowe uchwyty. 

Meble o tak uniwersalnej stylistyce odnajdą się zarówno w kolorowym pokoju dla dziewczynki, jak i chłopca. Znakomicie sprawdzą się w tzw. pokojach łączonych, czyli zajmowanych przez rodzeństwo.

Kolekcja Princeton
Kolekcja Princeton

Na co jeszcze warto postawić? Wiele mówi się ostatnio o personalizacji. Pozwala ona na lepsze dopasowanie mebli do aranżacji pokoju dziecięcego, jak również upodobań jego właściciela. W niektórych zestawach stwarza ona możliwość nie tyle dostosowania, ile samodzielnego zaprojektowania wyglądu mebli. Możesz stworzyć wnętrze na miarę marzeń swojego dziecka, np. decydując o kolorze frontów i ich umiejscowieniu.

Kolekcja Stanford
Kolekcja Stanford 

Spokojną bazę mogą stworzyć meble łączące biel na wysoki połysk z szarym matem i drewnianym dekorem. Taka kombinacja sprawia, że są ponadczasowe, a przez to świetnie nadają się do pokoju dla dzieci w każdym wieku. 

Meble o takim wyglądzie dopasują się właściwie do każdego koloru ścian i tekstyliów, więc możesz pozwolić swojemu dziecku na odrobinę szaleństwa przy wybieraniu pozostałych elementów wystroju.

Nastolatki, na pewnym etapie życia, pragną odciąć się od wszelkich oznak dziecinności. Czy to przez nowe upodobania, czy też z typowej dla wieku przekory nie chcą również wybierać tego, co podoba się ich rodzicom, stawiając na własny, indywidualny styl. Ściany ich pokoi – niezależnie od tego, jakie odcienie farby je pokrywają – ozdobią plakaty ulubionych zespołów lub gwiazd Hollywood, a ukochane niegdyś gadżety powędrują do pudła i pod łóżko.

I tutaj takie meble o praktycznej budowie i stonowanym, na pozór wydawałoby się bardzo zachowawczym wyglądzie, mogą znaleźć zastosowanie. O ile stwarzają one możliwość zmiany. 

Szuflada z komiksowym nadrukiem albo ciekawa naklejka zdobiąca front szafy wprowadzi szczyptę urozmaicenia do aranżacji pokoju dziecka, a przy okazji pozwoli dorastającemu człowiekowi na wyrażenie siebie, podkreślenie własnej odrębności.

Stylowe wykończenie aranżacji pokoju dziecka

Meble wybrane, ale w pokoju brakuje ostatecznego „smaczku”? Poszukaj pasujących do wnętrza dodatków. 

Urządzając kolorowy pokój dziecięcy, wykorzystaj maksymalnie 2 lub 3 barwy. Możesz operować ich różnymi tonami. Te ciemne lub bardziej intensywne stosuj na mniejszych

powierzchniach, natomiast te jaśniejsze i spokojniejsze – na większych. Dzięki temu aranżacja pokoju dziecka zyska głębię, a samo wnętrze zachowa odpowiednie proporcje.

Obowiązkowy element wyposażenia wnętrz zajmowanych przez pociechy stanowi miękki dywan – jako ulubione miejsce zabaw dla małych dzieci oraz spotkań towarzyskich dla tych nieco starszych. 

Nie może w nim zabraknąć tekstyliów, dzięki którym wnętrze stanie się przytulne. Dekoracyjne poduszki, wzorzysty komplet pościeli lub narzuta na łóżku pozwolą Ci na przemycenie jaskrawych kolorów do wnętrza – w sposób, który nie zakłóci koncepcji jego aranżacji. 

Dekoracje możesz łatwo wymienić, gdy dziecko podrośnie lub zmieni się jego gust
Dekoracje możesz łatwo wymienić, gdy dziecko podrośnie lub zmieni się jego gust

Podobnie przedstawia się kwestia oświetlenia. To górne może mieć neutralny charakter, podczas gdy przy wyborze lampy podłogowej lub poręcznego modelu na biurko możesz trochę poszaleć i to nie tylko, jeśli chodzi o jego zabarwienie, ale i formę. 

W pokoju maluchów świetlenie prezentują się kolorowe girlandy, dekoracyjne obrazki oraz pudełka na książki, zabawki i inne dziecięce skarby. Przestrzeń nastoletniej pociechy możesz ozdobić stylowym lampionem, zegarem lub figurką. 

Jak urządzić pokój dla dziecka, czyli podsumowanie

Urządzając pokój dziecka poświęćmy chwilę nad dobór palety kolorystycznej do takiego pomieszczenia, jego aranżację i stylowe wykończenie. Ważne, by zachować kompromis pomiędzy gustem dziecka, którego głowa pełna jest szalonych pomysłów, a zdrowym rozsądkiem. Wybierając kolory na każdą ścianę, upewnij się czy dziecko lub nastolatek będzie się wśród nich dobrze czuł – poszczególne barwy mogą wpływać na emocje i nastroje tak dużych chłopców, jak i małej dziewczynki.

Pokoje, w których przebywają dzieci i nastolatki to dla nich nie tylko centrum domu, ale najczęściej i prywatnego wszechświata. Właśnie dlatego dołóżmy starań, by pokój młodzieżowy naszej pociechy był tak urządzony, by czuła się w nim ona bezpiecznie i komfortowo. Pamiętajmy, że to właśnie nastolatek lub nastolatka będą w nim spędzać najwięcej czasu.

Nadal nie masz koncepcji na aranżację pokoju dziecka? Przejrzyj przygotowane przez nas inspiracje.