Przejdź do sklepu brw.pl

W dobrym smaku: styl japandi od kuchni

Czytaj
27.07.2021

W dobrym smaku: styl japandi od kuchni

Styl japandi, uznawany za jeden z najciekawszych trendów ostatnich sezonów, przebojem wkracza nie tylko na salony, ale także do kuchennych wnętrz. Jak wygląda połączenie przytulnej, choć minimalistycznej estetyki scandi, i surowego stylu japońskiego w aranżacji kuchni? Czego nie może zabraknąć w przestrzeni inspirowanej wschodnio-północną mieszanką? Odkryj kuchnię w stylu japandi i zainspiruj się!

Japandi - styl, który sprawdzi się w kuchennym wnętrzu

Wnętrze w stylu japandi: czym się charakteryzuje?

Wnętrza japandi wyróżnia minimalizm, wszechobecny ład i funkcjonalność, które stawiane są ponad dekoracyjność samą w sobie. W aranżacjach inspirowanych tą estetyką nie ma więc miejsca na twórczy chaos, nadmiar mebli czy dodatków, a także nieprzemyślany dobór kolorów i faktur.

Japandi lubi dyscyplinę właściwą japońskiemu podejściu do życia i designu, ale wbrew pozorom daleko mu do sterylności laboratoryjnych sal. Przytulne akcenty oraz naturalne ciepło są w nim obecne za sprawą drugiego komponentu – skandynawskiej filozofii hygge hołdującej wygodzie i poczuciu bezpieczeństwa. Stąd styl japandi uznawany jest za idealne połączenie, pozwalające na aranżowanie wnętrz harmonijnych, pięknych i zarazem praktycznych.

Urządzone w stylu japandi wnętrze nie stroni od rozwiązań charakterystycznych dla nowoczesnego designu. Akcenty mocnych barw, duże płaszczyzny ciemnych kolorów czy ściany wyłożone drewnianymi panelami to w aranżacjach w stylu japońskim często wykorzystywane elementy. Na uwagę zasługują nie tylko barwy bliskie palecie popielatych szarości, ale również głębokie kolory ziemi, które nadają wnętrzu japandi pożądanej wyrazistości. W połączeniu z surowością naturalnych materiałów oraz prostotą form tworzą aranżację wyważoną i bezpretensjonalną, a przy tym niezwykle stylową.

>>Japandi – co to za styl i czym się charakteryzuje? Przeczytaj nasz artykuł Japandi: styl, który łączy kontynenty!

Skromny, ale i pod każdym względem przemyślany wystrój sprzyja dobremu samopoczuciu i koncentrowaniu się na tym, co naprawdę ważne. W japoński design wpisane jest otaczanie się jedynie przedmiotami użytecznymi i mającymi dla domowników dużą wartość, a także ograniczenie do minimum liczby elementów wyposażenia. Jest w nim jednak miejsce na efektowne rośliny domowe, drogocenne pamiątki eksponujące piękno niedoskonałości czy wizualnie lekkie meble o prostych kształtach i geometrycznych liniach. Umiejętność rezygnowania z rzeczy zbędnych otwiera przestrzeń, w której liczy się budowanie nastroju, atmosfery życzliwości i domowego ciepła. To wystarczy, by pomieszczenie wypełniła energia zen właściwa dla stylu japandi.

Kuchnia w stylu japandi: porządek na pierwszym miejscu

Kuchnia w stylu japandi to na gruncie europejskim wciąż nie do końca oswojony temat. Tymczasem warto przekonać się do tego trendu, również z myślą o aranżacji kuchni. Powód? Kuchnia japandi jest miejscem, w którym panuje idealny porządek a wszystkie przedmioty są na swoich miejscach. Według założeń skandynawskich aranżacji, wszystko, co znajduje się we wnętrzu: zarówno meble, jak i dodatki, oświetlenie czy akcesoria musi być funkcjonalne, trwałe i wysokiej jakości. Czy można wyobrazić sobie lepszy projekt kuchni? Tak obiecujący koncept wprost domaga się realizacji!

O dyscyplinę w kuchni pomoże Ci zadbać odpowiednia zabudowa – najlepiej wysoka, sięgająca od podłogi aż pod sufit, ze sprzętami ukrytymi w zamykanych drzwiczkami szafkach. Wybieraj meble o prostym wykończeniu i pozbawione zbędnych ozdobników takich jak frezy czy dekoracyjne uchwyty. Dobrze sprawdzą się matowe fronty w neutralnej kolorystyce – szarościach, czerni czy bieli, a także w wybarwieniu naturalnego drewna z widocznym rysunkiem usłojenia.

W kuchennym wnętrzu inspirowanym japońskim i skandynawskim stylem warto zadbać o to, by większość przedmiotów znalazła się poza zasięgiem wzroku. Zrezygnuj zatem z witryn wbudowanych w szafki i otwartych półek. Na widoku pozostaw jedynie to, po co sięgasz najczęściej – deski do krojenia, miseczki na owoce, czajnik czy ukochany kubek. Konieczność chowania wszystkiego jest jak najbardziej uzasadniona, gdyż pozwoli Ci urządzić wnętrze, w którym skandynawski minimalizm i japoński porządek tworzą duet idealny.

Naturalne materiały w kuchni japandi

We wnętrzach japandi uwagę zwraca obecność materiałów niepoddanych obróbce lub stylizowanych na takie: kamienia, betonu czy surowego drewna. Różnorodne faktury występują często obok siebie, tworząc intrygujące zestawienia. Oprócz chropowatych powierzchni w aranżacjach japandi mile widziany jest także marmur, granit lub jego imitacje – blaty tego rodzaju zaprezentują się równie dobrze, jak popularne blaty drewniane.

Styl japoński i skandynawski to duet, który stawia na obecność naturalnych materiałów. Kuchenne wnętrza świetnie nadają się do ich eksponowania. Wystarczy, że do aranżacji wprowadzisz lniane lub bawełniane tekstylia, drewniane i bambusowe misy, ceramiczne wazony i dodatki z plecionki. Talerzyki z kamionki będą wspaniałą ozdobą nie tylko kuchni, ale i stołu w jadalni!

Kolory w kuchni w stylu japandi: drewno i barwy natury

Kolory w kuchniach japandi ograniczają się do neutralnych, spokojnych barw – styl japandi najbardziej ceni stonowaną kolorystykę. Oprócz bieli najczęściej pokrywającej ściany, dominują w nich beże, cała paleta brązów i szarości oraz różne odcienie niebieskiego. Popularnym wyborem jest również naturalne, jasne drewno oraz czarne akcenty.

Zastanawiasz się, jakie meble, blaty czy podłogi dopasować do białych ścian, by wnętrze nie prezentowało się zbyt monotonnie? Śmiało możesz zdecydować się na szarą lub kremową zabudowę, a także meble kuchenne w dwóch kolorach. Beże, szarości czy jasne brązy bez przeszkód połączysz z jasnym blatem, podłogą terrazzo i zielonymi krzesłami, które odrobinę przełamią stonowaną całość.

W miarę możliwości zadbaj o to, aby kuchnia była w naturalny sposób doświetlona. Zrezygnuj z zasłon i żaluzji, które mogłyby ograniczyć dostęp do światła słonecznego. Wnętrza japandi są jasne, widne i otwarte na zewnętrzny świat, szczególnie, jeśli widoki za oknem to bujna, żywa roślinność. Pamiętaj, że pomieszczenie w stylu japandi powinno sprawiać wrażenie przestronnego, nawet jeśli fizycznie ma dosyć ograniczoną przestrzeń.

Akcesoria w kuchni japandi: styl i funkcjonalność

W kuchni, w której styl japoński przeplata się ze skandynawską przytulnością, nie może zabraknąć akcesoriów niezbędnych nie tylko w procesie gotowania, ale również podczas spotkań przy wspólnym stole. Za sprawą japońskich wpływów kuchenne wnętrza mogą stać się przestrzenią uważnego odkrywania nowych smaków i aromatów, niespiesznych kulinarnych eksperymentów oraz długich rozmów z najbliższymi.

W kulturze japońskiej ogromną wagę przywiązuje się do ceremonii picia herbaty mającej na celu oczyszczenie umysłu z trosk życia codziennego. Odprężający rytuał wymaga od uczestników bycia „tu i teraz”, skupienia i powściągliwości. Nie wystarczy zalać torebki herbaty gorącą wodą – istotny jest zarówno sposób przygotowania naparu, jak i sposób jego podania.

Zarówno pod wpływem skandynawskiego minimalizmu, jak i japońskiej prostoty, japandi obfituje w materiały takie jak drewno czy bambus. Z tego powodu w kuchni w stylu japandi powinny znaleźć się akcesoria wykonane właśnie z tych surowców. Tace do serwowania, miseczki oraz organizery będą funkcjonalnymi i stylowymi ozdobami kuchennego wnętrza.

Marzy Ci się jasna aranżacja kuchni, w której drewniane meble i naturalne akcenty dają odczuć domownikom ducha japandi? Jeśli wnętrze utrzymane w tym stylu urzeka Cię funkcjonalnością i modnym wyglądem, sięgnij po kuchenne akcesoria i dodatki nawiązujące do popularnego trendu. Obecność kilku drobiazgów wpisujących się w styl japandi oraz wdrożenie najważniejszych dla tej filozofii zasad pozwoli Ci cieszyć się kuchnią jedyną w swoim rodzaju.