Japandi: styl, który łączy kontynenty

Czytaj
8.03.2020

Japandi: styl, który łączy kontynenty

Jeśli znudził Ci się już typowy styl skandynawski, możesz niewielkim nakładem sił podrasować go, sięgając po orientalne inspiracje. Aranżacja wnętrz, która czerpie zarówno ze stylu scandi, jak i inspiracji Japonią, to właśnie styl japandi. Co to za nurt i czym się charakteryzuje? Dowiedz się więcej! 

Japandi: co to za styl?  

Styl skandynawski, mimo, że minęło już kilka lat od szczytu jego popularności, wciąż jest świeży i wygląda we wnętrzach interesująco. Jeśli jednak zdążył Ci się znudzić i potrzebujesz zmian, z pomocą przyjdą Ci zasady aranżacji japandi. Jak wygląda spotkanie Wschodu z  Północą w dziedzinie designu? Sprawdź i zabierz się za metamorfozę swojego mieszkania na północno-wschodnią modłę.                                                                                                                   

Wspólnymi mianownikami stylu scandi i japońskiego jest minimalizm, prostota i funkcjonalność. To one spajają wszystkie podstawowe elementy wnętrza oraz dodatki, tworząc nową, udaną kompozycję w stylu japandi. 

Nie jest to jednak zimny i surowy minimalizm, który przypominałby wnętrze laboratorium. Został on wzbogacony akcesoriami inspirowanymi wielowiekową kulturą Japonii, jej wyrafinowaniem i zamiłowaniem do szczegółów oraz natury, takimi jak pielęgnowane latami drzewka bonsai, misternie ułożone ikebany oraz kaligrafia. 

Dla Japończyków naturalne jest też, że naprawia się wysłużone przedmioty, które mogą jeszcze pełnić swoją funkcję, co nadaje im specjalną, wyższą rangę. Wszystko, poza tym, że ma cieszyć oko, mieć prostą linię i być funkcjonalne, posiada w aranżacji japandi swój cel. Nie ma tu miejsca na przypadek, chaos czy nadmiar (np. bibeloty łapiące kurz w kredensie).

Źródła takiego podejścia u Japończyków możesz upatrywać w buddyzmie zen, który w umiarze i pustce odnajduje szczęście. Europejczykom (zwłaszcza Szwedom) nurt ten również jest bliski, ale znajduje on odbicie głównie w designie wnętrz. Nie odnoszą go do całego swojego życia. Chcesz dowiedzieć się więcej o stylu skandynawskim? Przeczytaj artykuł “U źródeł minimalizmu, czyli salon w stylu skandynawskim”. 

Fuzja Północy ze Wschodem wygląda we wnętrzach naturalnie, a to za sprawą elementów wspólnych, charakterystycznych dla stylu japandi. Jakie to cechy i w jaki sposób urządzić takie mieszkanie? 

Japandi: styl, w którym meble mają duże znaczenie

Jeśli planujesz zmianę aranżacji ze scandi na japandi, styl ten wymaga wprowadzenia do wnętrza niskich i prostych, ale praktycznych mebli. Dyskretne schowki, przesuwne szafy, pojemne i głębokie komody oraz zamykane szafki służą temu, by oczyścić z nadmiaru “pierwszy plan” i zachować w mieszkaniu minimalistyczny ład. 

Kuchnia Traffic 84th Board Street

 

Podstawowym materiałem meblarskim w stylu japandi jest drewno, z którego wykonane są ramy łóżek, ławy, szafy i stoły. Drewnem obudowane bywają tu nawet (pojedyncze) ściany. Przypominają one w ten sposób tradycyjne wnętrza domów tokijczyków, w których boazeria jest częstym elementem wykończenia. Japandi, styl który jest w bliskim kontakcie z naturą, lubi także meble oraz posadzki z kamienia i gliny, często z elementami celowej, zaprojektowanej asymetrii i niedoskonałości, która jest przecież normą w przyrodzie.

Stół Orlando

 

Kolory Północy i Wschodu 

Wnętrze japandi nawiązuje do natury nie tylko poprzez meble, ale i swoją paletę kolorystyczną. Znajdują się w niej spokojne barwy ziemi (beże, brązy – zarówno chłodne, jak i ciepłe), zgaszona zieleń, chłodne błękity i szarości. Często spotykana tu jest również biel i czerń – ich kontrast przyciąga oko i akcentuje określone elementy. 

Zadaniem stylu japandi jest stworzenie w domu komfortowego miejsca odpoczynku, refleksji i odcięcie od nadmiaru bodźców na zewnątrz, dlatego intensywne kolory są tu rzadkością. Mocne barwy (np. żółć, złoto czy czerwień) używane są punktowo – głównie po to, by zwrócić uwagę na określony element dekoracji.

 

 

Tekstylia i inne materiały w stylu japandi

Drewno, glina czy kamień to idealne surowce w aranżacji tego typu. Jeśli chodzi o tekstylia japandi, styl ten wymaga również w tej dziedzinie odpowiednich i rozważnych wyborów. Gładka pościel bez wzorów w jednolitym stonowanym kolorze świetnie uzupełni takie wnętrze. 

Ozdobą może być tutaj sama faktura materiału. Bezkonkurencyjny w tej dziedzinie jest wysokiej jakości len – za funkcjonalność i walory estetyczne cenią go zarówno Skandynawowie, jak i Japończycy. We wnętrzach japandi znakomicie sprawdzą się też klasyczne białe poszewki z bawełny. 

Komplet pościeli Cardiff i kolorowe poduszki

 

Wełniane koce, jedwabne zasłony, papier ryżowy, metalowe akcenty, rattan, plecione trawy, szkło (w tym duże tafle lustra) i bambusowe dodatki wspaniale uzupełnią taką aranżację, odejmując jej surowości i czyniąc ją bardziej przytulną. 

Kosz dekoracyjny Bamboo

 

Oświetlenie: ważny element w aranżacji japandi

Światło jest kolejnym, po meblach, materiałach i tekstyliach elementem wnętrza, który jest wspólny zarówno dla stylu scandi, jak i japandi. Naturalne światło powinno być jak najbardziej rozproszone i delikatne. Jeśli jest ono za ostre (gdy masz okna od wschodu), możesz dodać mu delikatności, zasłaniając okna bambusowymi żaluzjami lub zasłonami z przewiewnej organzy i jedwabiu. 

Sztuczne światło może mieć chłodną barwę (od 4000K w górę), ale jeśli pomieszczenia są pomalowane na ciemne kolory, przyda się ocieplający kontrast w postaci świetlówki o barwie 1000-3000K, która imituje światło słoneczne – dzięki temu we wnętrzu będzie panował spokój, ale bez przygnębiającego nastroju. Zimne i białe oświetlenie, zwłaszcza w ciemnej sypialni, może dawać taki efekt

Styl japandi to ukłon w stronę naturalnych materiałów

 

W stylu japandi rzadko pojawiają się wiszące lampy sufitowe czy żyrandole oraz reflektory dające mocne światło punktowe. Dużo bardziej adekwatne będzie przytłumione oświetlenie boczne, sufitowe oraz podłogowe. Po zmroku odnajdą się tu tradycyjne świece i lampiony, które pomogą utrzymać nastrojową i kameralną atmosferę. 

Dobrym źródłem dodatkowego oświetlenia np. w sypialni lub salonie  będzie też lampa podłogowa z regulowanym, ruchomym kloszem. Nie zabierze zbyt wiele miejsca i pozwoli np. na komfortową lekturę. 

Aranżując mieszkanie w tym stylu, sięgnij po lampy z okrągłymi kloszami z drewna, transparentnego szkła lub papieru. Padające światło powinno być lekko rozmyte. Zadbaj o to, by wszystkie źródła oświetlenia miały podobną, pasującą do siebie barwę. Różnorodność temperatur i intensywności oświetlenia będzie zbędnym, męczącym oczy bodźcem.