W poszukiwaniu domowych roślin przynoszących szczęście

Czytaj
1.11.2019

W poszukiwaniu domowych roślin przynoszących szczęście

Widząc czterolistną koniczynę na wszelki wypadek zrywasz ją i chowasz do portfela? Niewielka roślina z czterema listkami to jednak niejedyny kwiat zapewniający dobrobyt. Wiele z nich możesz znaleźć w doniczkach na własnym parapecie!

Rośliny w doniczkach

Kwiaty domowe zwiastujące szczęście

Odwrócona ramionami do góry podkowa, zawieszone przy drzwiach dzwoneczki, jemioła, czterolistna koniczyna. Teoretycznie większość z nas zapewne nie wierzy w tego typu przesądy. W praktyce jednak z pewnością nie raz złapaliśmy się na tym, że ich korzystne ułożenie wywołało nasz optymizm i pozytywne skojarzenia. Podobnie jest z kwiatami. Niektórzy, szczególnie w kręgach filozofii feng shui, wierzą, że rośliny wytwarzają energię, mającą istotny wpływ na nasze życie. Jakie – według jej wytycznych – kwiaty powinniśmy postawić w domu, aby zapewnić sobie pomyślność i szczęście?

 

  • Grubosz drzewiasty – „drzewko szczęścia”

Tej pozycji na liście roślin przynoszących szczęście nie trzeba długo komentować. Jak sama nazwa wskazuje, sukulent ten uznawany jest przez wielu za kwiat gwarantujący pomyślność oraz powodzenie w interesach. Na taką też jego rolę wskazuje angielskie określenie – „money tree”, pochodzące najpewniej od listków, przypominających swym kształtem monety.

Dostatek i pomyślność w finansach to jednak niejedyne, co może zagwarantować ten kwiat szczęścia. Zgodnie z chińską sztuką feng shui, rośliny o okrągłych liściach rozpraszają złą energię w mieszkaniu oraz pomagają się zrelaksować. Jeśli więc czujesz się zestresowany i chcesz zażegnać ten stan oraz zaznać wewnętrznego spokoju – postaw na swoim parapecie grubosza. Wyciszenie oraz wewnętrzna harmonia gwarantowane!

Rośliny w wazonach

 

  • Lucky Bamboo – kariera i bogactwo

Chcesz poprawić swą kondycję finansową oraz przyspieszyć rozwój kariery? Obok grubosza, na biurku czy parapecie postaw także Lucky Bamboo. Ten tajemniczo brzmiący kwiat szczęścia pochodzi z odległej Azji i uznawany jest za symbol powodzenia i pomyślności – głównie w sferze finansowej.

Metafory korzystnego oddziaływania tej rośliny można upatrywać w jej charakterystycznym wyglądzie. Mocna, pnąca się wysoko łodyga bambusa, uznawana jest za symbol rozwoju oraz niestrudzonego dążenia do doskonałości. Nie we wszystkich przypadkach oddziaływanie rośliny jest jednak takie samo. Według chińskiej filozofii – kompozycje z trzema pędami przynoszą szczęście, z pięcioma zaś – bogactwo.

Chcesz osiągnąć te wartości? Postaw na Lucky Bamboo. Fantazyjny układ łodyg rośliny, odpowiednio dobrana osłonka na doniczkę, właściwe miejsce w mieszkaniu – czynniki te pomogą Ci stworzyć klimat sprzyjający efektywnej i owocnej pracy.

Osłonka na doniczkę Heca
Osłonka na doniczkę Heca ozdobi nowoczesne wnętrze

 

  • Anturium – miłość i wzajemność uczuć

Strzała Kupidyna, język teściowej – określeń używanych do zdefiniowania tej rośliny jest wiele. Wspólna jest jednak interpretacja oraz przypisywane jej znaczenie. Wieść głosi, że kwiat ten, podarowany bliskiej osobie, sprzyja miłości oraz przynosi wzajemność uczuć. Być może właśnie dlatego wielu panów kupuje je swoim partnerkom na Walentynki lub inne, szczególne okazje.

Jeśli chcesz nadać swoim wnętrzom nieco ciepła oraz stworzyć szczęśliwą, przytulną atmosferę, postaw w nich eleganckie Anturium. Charakterystyczne czerwone kwiaty przypominające przebite strzałą serca, umieszczone w ozdobnych, dekoracyjnych doniczkach, wniosą do Twojego mieszkania nutkę magii oraz tajemniczego romantyzmu.

 

  • Azalia – długowieczność

Pomyślność finansowa, powodzenie w uczuciach – do tego brakuje jeszcze długiego i bezproblemowego życia. Chcesz sobie je zagwarantować? Być może pomoże Ci w tym właśnie Azalia. Roślina ta, podobnie jak przedstawione powyżej, ceniona jest szczególnie w kręgu kultury azjatyckiej. Według mieszkańców Chin i Japonii, Azalia symbolizuje długowieczność. Oprócz tego pozytywnie wpływa także na humor i samopoczucie domowników.

Dlaczego warto postawić na parapecie ozdobne azalie? Nawet jeśli te kwiaty przynoszące szczęście nie wykażą swoich czarodziejskich mocy, piękne i delikatne – będą niezwykle atrakcyjną ozdobą Twojego wnętrza. Może zaś przy okazji przyniosą Ci także powodzenie w miłości czy interesach?

 

Biało-szara donica Muna
Biało-szara donica Muna

 

Kwiaty doniczkowe przynoszące pecha

Jak można się wyżej przekonać, niektórzy, szczególnie aktywni w kręgach feng shui, wierzą, że odpowiednio dobrane kwiaty potrafią wytwarzać energię, wpływającą na jakość życia i samopoczucie domowników. Rośliny przynoszące szczęście to jednak tylko jedna strona medalu. Oprócz nich istnieją również i te, które nie tylko mogą mu znacznie zaszkodzić, ale wręcz sprowadzić pecha, a nawet kłopoty. Które z kwiatów możesz winić za swoje niepowodzenia?

 

  • Kaktusy – dystans i cierpienie

Pomimo rozbieżnych gustów i różnych interpretacji, w tej kwestii eksperci pozostają zgodni. Kwiatem, którego zdecydowanie nie warto trzymać w sypialni, są tak lubiane przez wielu z nas kaktusy. Dlaczego? Te egzotyczne rośliny, mimo ciekawej formy i atrakcyjnego wyglądu, symbolizują cierpienie i nieudane związki. Do tego wyrażają chęć odgrodzenia się od innych i ofensywną postawę.

Jednocześnie jednak kaktusy uznaje się za rośliny ochronne. Stąd też bardzo dobrze sprawdzą się przykładowo w gabinecie w pracy, podkreślając Twą asertywność oraz stwarzając barierę przed natarczywymi klientami. Jeśli jednak bardzo chcesz posiadać kaktusy także w domu, postaw je w okolicy drzwi wejściowych. Pomoże Ci to stworzyć granicę między bezpieczną przestrzenią domową, a światem zewnętrznym, a także ochroni mieszkanie przed włamaniem.

Doniczki z roslinami na stojaku

 

  • Bluszcze – zniewolenie i niezgoda

Mimo iż dla wielu wybór ten może być zaskakujący, do kwiatów doniczkowych przynoszących pecha należy zaliczyć także bluszcze. Czym te tradycyjne, znane z babcinych mieszkań rośliny zasłużyły sobie na to miano? Otóż ocena dotycząca tych kwiatów jest zasadniczo niejednoznaczna. O ile idealnie odnajdują się one na zewnątrz domu, sprowadzając do niego szczęście i dobrobyt, umieszczone w środku mieszkania zmieniają swoją rolę.

Odwołując się ponownie do chińskiej filozofii, pnące się po ścianach pokojów pędy bluszcza symbolizują toksyczne relacje, zniewolenie, jak również brak zrównoważenia w dawaniu i braniu. Co więcej, niektórzy upatrują w nich również zarzewia nieporozumień i kłótni między domownikami. Tak więc czy wierzysz chińskiej tradycji, czy też nie, jeśli tylko miałoby tkwić w niej choć ziarno prawdy, ulubiony bluszcz umieść lepiej na zewnątrz swojego mieszkania.

 

  • Hibiskusy – pech i choroby

Patrząc na te piękne, charakterystyczne kwiaty, trudno uwierzyć, że mogłyby one przynosić pecha czy niepowodzenie. A jednak. Utożsamiane z miłością i pożądaniem przy wzrastaniu w ogrodzie, utrzymywane w domu – zdecydowanie nie sprzyjają życiu uczuciowemu. Ludowe podania głoszą, że rośliny te symbolizują zahamowanie miłości, a do tego przynoszą choroby i pecha.

Jeśli więc chcesz uchronić się przed tymi następstwami, atrakcyjnego hibiskusa, zwanego również ketmią bądź chińską różą, pozostaw jako ozdobę działki lub ogrodu. Do domu natomiast wybierz bezpieczniejsze gatunki roślin.

 

Kwiaty w doniczkach i półki dekoracyjne

 

Jedni bezgranicznie wierzą w zasady feng shui i przesądy dotyczące energii wytwarzanej przez konkretne rośliny. Inni całkowicie ignorują te poglądy, dostosowując sposób aranżacji wnętrz wyłącznie do osobistych preferencji. Czy rzeczywiście istnieją kwiaty doniczkowe przynoszące pecha lub też gwarantujące szczęście i dobrobyt domownikom? Wydaje się, że jak do wszystkich przesądów – także i do tych twierdzeń należy podejść z odpowiednim dystansem i dozą zdrowego rozsądku. Bez względu na ich „moc” – rośliny są po bez wątpienia piękną ozdobą mieszkania.

Masz już swojego „zielonego przyjaciela”? Czas dowiedzieć się, gdzie ustawić rośliny w domu.

A jeśli nie masz ręki do kwiatów, zawsze możesz wybrać sztuczne rośliny!