Przejdź do sklepu brw.pl

Poznaj listę zalet pracy zdalnej

Czytaj
8.01.2021

Poznaj listę zalet pracy zdalnej

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nasze domy stały się biurami, szkołami oraz uczelniami — i to często jednocześnie. Zapewne wielu z nas tęskni już do powrotu do normalności. Ale czy na pewno chcemy wracać do swoich biur? Sprawdź, czy tak jak my dostrzegasz zalety pracy w domu i przekonaj się, w jaki sposób możesz uczynić ją jeszcze przyjemniejszą.

 

Toaletka Gamla

 

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest praca zdalna
  • jakie są zalety pracy zdalnej
  • jakie są wady pracy zdalnej
  • o czym trzeba pamiętać pracując zdalnie
  • jak urządzić domowe biuro do pracy zdalnej

Pandemia covid-19 spowodowała ogromne zamieszanie w życiu społecznym i zawodowym. Konieczność izolacji sprawiła, że nawet pracodawcy niechętni pracy zdalnej musieli wprowadzić taką możliwość oraz zapewnić swoim pracownikom niezbędne narzędzia do wykonywania pracy i obowiązków zawodowych w domu. W przypadku pracowników zdalny model spotkał się zarówno z przychylnym, jak i chłodnym odbiorem. Jakie są plusy i minusy pracy zdalnej i co właściwie oznacza to pojęcie?

Home office – co to takiego?

Home office, czyli praca zdalna oznacza wykonywanie obowiązków pracowniczych poza miejscem zatrudnienia — najczęściej z domu. Wykorzystujemy w tym celu coraz to nowsze technologie, a kontakt z przełożonymi i współpracownikami praktycznie w całości przeniesiony jest do Internetu za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Tą samą drogą prezentujemy też wyniki swojej pracy.

Jeszcze do niedawna taki model zatrudnienia był zarezerwowany przede wszystkim dla programistów, grafików komputerowych czy copywriterów. Jednak rok 2020 zmusił znakomitą większość z nas do porzucenia biur i zorganizowania sobie miejsca pracy w domu. Z jakim odbiorem spotkała się praca zdalna?

Z badań przeprowadzonych przez ManpowerGroup i HRlink wynika, że Polacy świetnie zaadaptowali się do nowych warunków pracy i aż 88% zatrudnionych chciałoby, w mniejszym lub większym stopniu, korzystać z możliwości pracy z domu. Czy to oznacza, że praca zdalna oznacza same korzyści? Przedstawiamy zalety i wady pracy zdalnej z perspektywy pracownika i pracodawcy.

 

Toaletka Brela
TOALETKA BRELA

 

Swoboda i elastyczność – dwie główne zalety pracy zdalnej

Nikt z nas nie lubi pracować, gdy ktoś patrzy mu na ręce. Wykonując swoje obowiązki w domu, zyskujesz swego rodzaju wolność. Sam decydujesz o tym, czy zrobisz sobie krótką przerwę po wykonaniu danego zadania, czy też od razu zabierasz się do następnej rzeczy. Po prostu pracujesz w komfortowych warunkach, bez niepotrzebnej presji.

Praca zdalna oznacza również oszczędność czasu. Pracując zdalnie, nie musisz dojeżdżać do biura, ani wykonywać starannego makijażu czy przygotowywać stroju i jedzenia na następny dzień. To także duża oszczędność związana z kosztami paliwa oraz możliwością przygotowywania posiłków w domu.

Co więcej, w swojej pracy nie jesteś ograniczony ośmiogodzinnym czasem otwarcia biura. Możesz bardzo elastycznie podejść do powierzonych obowiązków. Nawet jeśli w trakcie dnia musisz gdzieś wyjść, zawsze możesz popracować  z samego rana, wieczorem lub nawet w nocy. A jeśli Twoje wyjście się przedłuża i masz chwilę wolnego czasu,  to nic prostszego — potrzebujesz laptopa i krzesła. Nie liczy się, gdzie i jak długo pracujesz. Liczą się efekty Twoich działań.

Oczywiście w poszczególnych firmach może to wyglądać bardzo różnie i nie zawsze pracownik ma tak dużo swobody w pracy zdalnej, natomiast wiele firm dostrzega wzrost wydajności pracowników, jeśli tylko wykażą się elastycznością.

denton
Kolekcja Denton

 

Wszyscy lubimy oszczędzać…

Jak mawiają, czas to pieniądz. W jaki sposób wpisuje się w to praca zdalna? Zalety to w tym przypadku oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Przede wszystkim już nie tracisz cennego czasu na dojazdy do miejsca pracy.

Często jest tak, że sama droga do biura zajmuje co najmniej godzinę w jedną stronę. W taki sposób każdego dnia w pracy zamiast ośmiu spędzasz aż dziesięć godzin. A po powrocie nie masz już na nic ochoty.

W swoim domowym biurze możesz zjawić się nawet kilkanaście minut po wstaniu z łóżka. Co więcej, spokojnie zaoszczędzisz kilkanaście minut oraz kilka złotych, przygotowując i jedząc posiłki w domu. Skonsumujesz je w kilka chwil we własnej jadalni, nie wybijając się z rytmu pracy. Z pewnością szybko zauważysz, że długa przerwa lunchowa, spędzona w restauracji nieopodal biura, nie była sprzymierzeńcem domowego budżetu.

Teraz możesz zrobić szybkie zakupy w osiedlowym sklepiku, a przygotowanie obiadu pozostawić domownikom. W ten sposób Ty bardziej skupisz się na pracy, którą zapewne wykonasz szybciej niż zazwyczaj. Zaoszczędzony czas możesz poświęcić na zabawy z rodziną lub odpoczynek. A jak wiadomo szczęśliwy i wypoczęty pracownik to pracownik bardziej efektywny.

Biurko Kaspian
BIURKO KASPIAN

 

Pracodawcy też dostrzegają zalety pracy w domu

Jeżeli to Ty jesteś pracodawcą, zalety pracy zdalnej mogą nie wydawać Ci się tak oczywiste. Musisz wykazać się większą dozą zaufania do swoich podwładnych i oddać im część kontroli, jednak umożliwienie pracy zdalnej może być szansą na rozwój Twojej firmy. Przede wszystkim dlatego, że przestajesz być ograniczony przez miejsce prowadzenia biznesu.

Możesz pozyskać wybitnych specjalistów w swojej dziedzinie, którzy mieszkają na drugim końcu kraju, a nawet świata. W taki sposób coś, co stało się smutną koniecznością, możesz przekuć w szansę na osiągnięcie sukcesu.

Dodatkowo zatrudnianie osób pracujących zdalnie przynosi wiele oszczędności. Nie musisz już im zapewniać osobnego miejsca pracy w siedzibie firmy. To niewątpliwie oznacza także niższe rachunki za prąd i koszty utrzymania samego biura. W związku z tym możesz pomyśleć o hojniejszym wynagrodzeniu swoich pracowników. Nie jest to wymóg, jednak pracownicy, którzy są dobrze doceniani za swoją pracę, mają większą motywację do działania i lepiej wykonują swoje obowiązki.

Fotel Casey
Lampa podłogowa i fotel Casey

 

Wady i zalety pracy w domu? Przecież to to samo!

W życiu bywa tak, że to, co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą. W przypadku pracy zdalnej tak właśnie jest z kontaktami międzyludzkimi. Pracując samodzielnie w domu, nikt nie odrywa Cię od obowiązków ciągłymi pytaniami lub zaproszeniem na kawę. Nie przeszkadzają Ci wszechobecne rozmowy i nie słyszysz rozpraszającego współpracownika, który zdecydowanie zbyt głośno uderza w klawisze klawiatury. Możesz w całości skupić się na swoim zadaniu, aby wykonać je najlepiej i najszybciej, jak potrafisz.

Jednak brak kontaktów między współpracownikami może z czasem wręcz przeszkadzać. To właśnie pracując z innymi ludźmi, możemy korzystać z wiedzy bardziej doświadczonych osób i w każdej chwili poprosić o radę. A w stresujących sytuacjach zawsze znajdzie się ktoś, kto rozładuje napiętą atmosferę.

Nie da się również ukryć, że pracując zdanie, praktycznie cały czas spędzasz w domu. Są osoby, które to uwielbiają, ale dla niektórych może to stać się przekleństwem. Co prawda, więcej czasu spędzasz z rodziną i zawsze możesz zaplanować dzień tak, by mieć czas dla dzieci i partnera. Jednak bardzo łatwo możesz wpaść w pułapkę.

Pracując chwilę rano, później w czasie popołudniowej drzemki dzieci i kończąc ją wieczorem, możesz odnieść wrażenie, że pracujesz praktycznie cały dzień. A to już bardzo niezdrowe podejście do pracy, które na dłuższą metę z pewnością okaże się szkodliwe zarówno dla Twojej efektywności, jak i psychiki. Z tego względu tak ważnym jest zadbanie o równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Dla pracodawcy podstawowym problemem jest egzekwowanie obowiązków zawodowych i wykonywanej pracy. Pracę zdalną trudniej kontrolować, stąd konieczność wprowadzania dodatkowych narzędzi i oprogramowania umożliwiającego logowanie czasu pracy oraz kontrolę nad stanem danego projektu. Wielu pracodawców musiało także zainwestować w sprzęt potrzebny do pracy zdalnej.

 

Praca zdalna. Zalety to nie wszystko

Nie ma się co oszukiwać, praca zdalna nie jest dla każdego. Przede wszystkim ze względu na to, że wymaga bardzo dużej samodyscypliny. W takim trybie pracy sam musisz zaplanować sobie rozkład dnia i bardzo skrupulatnie się go trzymać.

Nie jest to łatwe, szczególnie gdy dziecko prosi Cię o pomoc w zadaniu szkolnym, na półce leży niedokończona książka, a dodatkowo masz ochotę na wszystko inne, tylko nie na pracę. Dlatego musisz potrafić oddzielić życie zawodowe od prywatnego, co jest znacznie utrudnione, gdy oba toczą się w Twoim domu.

Dodatkowo małe mieszkanie w bloku nie zawsze gwarantuje komfortową pracę. Szczególnie że w dobie pandemii w domu bardzo często pracuje kilku domowników. Wiele osób wskazuje, że poza wygodnym biurkiem bardzo często brakuje im również odpowiedniego sprzętu czy swobodnego dostępu do dokumentów przechowywanych w biurze. Jeśli dodamy do tego prozaiczny remont u sąsiada, możemy przekonać się, że praca z domu nie zawsze będzie w stu procentach idealną metodą.

Praca zdalna to niewątpliwie wygodne rozwiązanie w czasie, gdy powinniśmy do minimum ograniczyć kontakty międzyludzkie. Jednak zanim podejmiesz decyzję o tym, czy na stałe pozostać w trybie home office, warto przeanalizować wszystkie wady i zalety pracy w domu. To Ty jako pracownik lub pracodawca musisz wiedzieć, czy będziesz umieć pracować zdalnie lub czy Twoja firma jest na to gotowa. Jedno jest pewne, musisz ułożyć wszystko tak, by zalety pracy zdalnej znacznie przewyższyły jej mankamenty.

Przeczytaj także nasz poradnik: Jak urządzić nowoczesne biuro w domu? Postaw na sprytne rozwiązania!