Przejdź do sklepu brw.pl

Zrób sobie kino w domu i.. pamiętaj o popcornie!

Czytaj
19.03.2020

Zrób sobie kino w domu i.. pamiętaj o popcornie!

Lubisz chodzić do kina i oglądać filmy na wielkim ekranie? Mamy dla Ciebie świetną alternatywę nie tylko na okres zamknięcia placówek kulturalnych: zorganizuj kino w zaciszu swojego domu! Jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak urządzić własne kino domowe. Zaczynamy!Kino w domu - jak je zorganizować?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie korzyści daje Ci sala kinowa w domu,
  • w jaki sposób urządzić wygodne i funkcjonalne kino domowe,
  • co jest Ci potrzebne, by zorganizować pokój kinowy w domu;
  • jakie urządzenia powinny znaleźć się w Twojej prywatnej salce kinowej,
  • jakie meble zapewnią Ci wygodę podczas oglądania domowych seansów i zastąpią fotele kinowe,
  • jakie przekąski przygotować na domowy seans filmowy.

Kino domowe w salonie – źródło dobrej rozrywki dla całej rodziny

Domowe kino to świetna opcja na zastąpienie kina nie tylko na czas ich zamknięcia, ale i na dłużej. Decydując się na urządzenie sali kinowej we własnych czterech ścianach, unikniesz straty czasu oraz wielu niedogodności związanych z dojazdem czy poszukiwaniem wolnego miejsca parkingowego. Kolejka do kasy i toalety, zatłoczona sala czy brak trafiającego w Twoje upodobania repertuaru również przestaną Cię dotyczyć. 

Kino w domu jest znakomitym pomysłem na wieczór we dwoje, jak również – maraton ulubionych seriali w rodzinnym gronie. Dzięki kinu we własnych czterech ścianach przestanie dokuczać Ci nuda, a dodatkowo zyskasz sposobność do spędzenia większej ilości czasu z bliskimi oraz oderwania się od codziennych obowiązków i stresów. Jak urządzić pokój kinowy z prawdziwego zdarzenia? O tym poniżej.

 

Kino w domu – gdzie i jak je urządzić?

W realiach polskiego budownictwa — zwłaszcza tego blokowego — mało kto może sobie pozwolić na zorganizowanie pokoju kinowego w dedykowanym pomieszczeniu. Poza tym taka niemal profesjonalna sala kinowa wymaga dobrego sprzętu, wyciszenia, zaciemnienia, a to wiąże się pomocą profesjonalistów oraz sporymi nakładami finansowymi.

Na szczęście, z powodzeniem możesz przystosować do oglądania filmów pokój dzienny. Taka przestrzeń kinomana może powstać także w sypialni. 

 

Prywatna sala kinowa w domu – organizacja

Aranżacja kina w domu nie oznacza konieczności wprowadzania kompleksowej zmiany wystroju salonu. W większości przypadków niewielka korekta rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia wystarczy, by zapewnić komfortowe warunki wszystkim uczestnikom seansu filmowego. Urządzenie kina domowego nie musi być więc ani kosztowne, ani czasochłonne. Czego nie może zabraknąć w sali kinowej w domu? Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać, aranżując swój kącik kinomana!

 

Sprzęt audiowizualny: bez tego kino w domu się nie obędzie

Nie może być mowy o domowym kinie bez urządzeń służących do odtwarzania obrazu oraz dźwięku. Obecnie w wielu domach można odnaleźć telewizory o imponującej wręcz wielkości ekranu, a do nich podłączone dekodery czy konsole. 

Na dobry początek taki komplet w zupełności wystarczy. Zastanów się jedynie nad dokupieniem kompletu dobrej jakości głośników i soundbara – to znacząco poprawi jakość filmowego dźwięku. 

Z czasem, gdy rozsmakujesz się w domowych seansach, możesz skusić się na zakup rzutnika, ekranu albo większego telewizora, które wyczarują w Twoim salonie prawdziwie kinowy klimat. 

Jeśli telewizor umieszczony jest na ruchomym ramieniu – ustaw je tak, aby ekran był dobrze widoczny z każdego fotela czy miejsca na kanapie. Zadbaj także o to, aby żaden ze sprzętów nie przesłaniał nikomu widoku, jak również nie zakłócał rozchodzenia się dźwięku w pomieszczeniu. 

 

Komfortowe meble: stworzone do maratonów filmowych

Podczas domowych seansów kinowych równie nieodzowne co sprzęt RTV są wygodne meble wypoczynkowe. Na pokaźnych rozmiarów narożniku bez problemu pomieści się cała rodzina. Jeśli w Twoim salonie znajduje się duży narożnik z funkcjonalnym regulowanym zagłówkiem, dodatkowe miejsca do siedzenia uzyskasz, dostawiając do niego fotele.

Możesz zwiększyć wygodę zasiadających w nich osób poprzez umieszczenie przed fotelami puf, które będą pełniły funkcję podnóżka. Dzięki nim zyskają oni możliwość rozprostowania nóg w czasie seansu. Takie posiedzenia czasem rozciągają się na ładnych parę godzin, dlatego komfort jest kwestią najwyższej wagi. Nie polecamy zastępowania foteli pufami – brak oparcia będzie dokuczliwy przy oglądaniu długiego filmu.

Fotel Telda umili Ci chwile spędzone przed telewizorem

 

Zarówno na fotelu, jak i kanapie powinny pojawić się miękkie poduszki, które można będzie wykorzystać jako dodatkowe podparcie dla pleców lub głowy. Równie dobrym pomysłem jest ułożenie kilku miękkich koców na oparciu mebli wypoczynkowych, aby wszyscy oglądający mieli do nich łatwy dostęp. Kilkugodzinne siedzenie w bezruchu może sprawić, że na pewnym etapie chłód zacznie być dokuczliwy. 

Poduszka dekoracyjna Navarino

 

 

Przy tekstyliach warto wspomnieć o zablokowaniu napływu światła dziennego do pomieszczenia, gdyż może ono pogorszyć jakość odbioru obrazu. Możesz w tym celu wykorzystać rolety okienne lub grube zasłony, np. zaciemniające.

Ostatni, ale równie istotny element to stolik kawowy lub niska ława, na którym można będzie ustawić przekąski oraz napoje. Powinien on znaleźć się w centralnej części tego układu, aby każdy mógł bez problemu sięgnąć po umieszczone na nim przysmaki. 

Kolekcja Erla

 

Najlepsze przekąski na domowy seans filmowy: domowy popcorn

Dobry film i smaczne przekąski to nierozerwalny wręcz duet. Możesz sięgnąć po te gotowe ze sklepu lub przygotować coś pysznego samodzielnie. Na jakie dania w takich okolicznościach warto postawić? Potrawy wymagające użycia talerzy lub – co gorsza – sztućców nie nadają się na takie okazje. Ich konsumpcja jest zbyt angażująca i będzie odciągała uwagę od akcji rozgrywającej się na ekranie. Może być również przyczyną powstania zakłóceń, które w domowych warunkach także nie są mile widziane. 

BAMBUSOWA PATERA TAO pozwala na ciekawe podanie przekąsek podczas seansu

 

W czasie takich prywatnych seansów najlepiej sprawdzą się dania „na jeden kęs”, po które można łatwo sięgnąć dłonią, nawet przy dużym zaciemnieniu wnętrza. Wartą uwagi propozycję stanowią sakiewki z ciasta francuskiego. Jeśli przygotujesz je tuż przed pokazem filmowym, będą ciepłe i chrupiące. Dla wygody możesz upiec je wcześniej — serwowane na zimno są równie smaczne. Ich przyrządzenie nie jest trudne ani czasochłonne. Możesz wykorzystać gotowe ciasto i wypełnić je nadzieniem np. z mięsa mielonego i cebuli, pieczarek i żółtego sera lub szpinaku. 

Nie zapomnij o kinowym klasyku, czyli chrupiącym popcornie. Dla urozmaicenia możesz zaserwować go w dwóch wersjach — na słono i słodko. Oto przepisy:

 

  • Popcorn z solą 

Składniki:

  • 200 g ziaren kukurydzy do prażenia,
  • 3 łyżki oleju,
  • szczypta soli.

Wykonanie:

Na dno garnka lub głębokiej patelni wlej olej, a następnie wrzuć do niego ziarna kukurydzy. Naczynie zakryj szczelnie pokrywką i postaw na średnim ogniu. Ostrożnie potrząsaj nim od czasu do czasu. Popcorn będzie gotowy, gdy ucichną odgłosy „wystrzałów”. Przy użyciu łyżki cedzakowej przełóż go do głębokiej miski, a następnie dopraw solą do smaku.

 

  • Karmelowy popcorn

Składniki na polewę karmelową:

  • czubata łyżeczka masła,
  • 100 g cukru,
  • 50 ml wody.

Wykonanie:

Umieść w rondelku odmierzoną ilość wody oraz cukru. Ustaw go na niewielkim ogniu i gotuj do momentu, gdy cukier skarmelizuje się na złoty kolor. Nie mieszaj go łyżką! W razie potrzeby możesz delikatnie przechylić naczynie. Za duży ogień lub zbyt długie gotowanie może sprawić, że karmel się przypali. Gdy będzie gotowy, połącz go z masłem. 

Uprażony i posypany solą popcorn rozłóż na blaszce pokrytej papierem do pieczenia, a następnie polej płynnym karmelem. Dzięki temu całość szybciej przestygnie. Gdy będziesz mieć pewność, że nie ma ryzyka poparzenia się słodkim sosem, przełóż popcorn do miski i zaserwuj go głodnym nie tylko filmowych wrażeń kinomaniakom.

Oglądanie filmów w domowym zaciszu może być równie ciekawą rozrywką, jak okazjonalne wypady do kina. Odpowiednie nagłośnienie, obraz wysokiej jakości, wygodne miejsca do siedzenia, a do tego smakowite przekąski bez przeszkód zastąpią salę kinową, zapewniając oglądającym najwyższy komfort.

Urządzenie prywatnej sali kinowej to doskonały pomysł nie tylko w okresie ograniczonego dostępu do placówek kulturalnych. Przekonaj się o tym i już dziś zaplanuj projekt swojego kącika kinomana. Udanego domowego seansu!