Przejdź do sklepu brw.pl

7 najdroższych mebli na świecie

Czytaj
21.03.2020

7 najdroższych mebli na świecie

Zawód stolarza, zwłaszcza, jeśli wykonuje on meble na specjalne zamówienie, może być bardzo lukratywny. Ile kosztują meble, które uchodzą za najbardziej luksusowe i skąd tak ogromna wartość? Chodzi o zastosowane materiały, wiek, a może to, do kogo należały? Oto lista dziesięciu najdroższych mebli na świecie.

Najdroższe meble na świecie: skąd bierze się ich wartość?

Najdroższe meble świata to lokata kapitału oraz inwestycja w dzieło sztuki użytkowej. Zwykle kupcy nabywają je na aukcjach, najczęściej pozostając anonimowymi dla niewtajemniczonych. Lubią imponować innym swoją znajomością designu, choć tę niszową dziedzinę wiedzy najbardziej są w stanie docenić specjaliści i hobbyści zainteresowani historią kultury.

Tapczan Cupido

To, ile kosztują meble, nie ma dla nich większego znaczenia. Za historię z nimi związaną, wartość kulturową (przez kogo zostały zaprojektowane), nowinki technologiczne, luksusowe materiały oraz wykończenie, np. inkrustowane kamieniami szlachetnymi albo muszlami, jak w przypadku pozycji nr 7, zapłacą oni… dosłownie każdą cenę, niezależnie od tego, czy to będzie kwestia miliona dolarów, czy wyższej kwoty. Stolik Thomasa Tuffta i inne podobne mu luksusowe sprzęty są warte fortunę, a mimo to znajdują się na nie kupcy. Perłowy dywan bądź meble wykonane z drewna różanego, sześciu rodzajów drewna egzotycznego lub indyjskiej odmiany morwy przyciągają swoją wyjątkowością.

Na poniższej liście siedmiu wspaniałych znajdzie się stolarka reprezentująca każdą z tych dziedzin.

Oto najdroższe meble na świecie.

Black Red White, kolekcja Cupido
Kolekcja Cupido

1. Wanna Archeo Copper 

Ranking warto zacząć od czegoś stosunkowo “taniego” – tę wannę możesz mieć za jedyne 67 557 dolarów. Została ona wykonana z litej miedzi przez ten sam zespół, który przywrócił Statule Wolności w Nowym Jorku uszkodzoną w 1916 przez wybuch w New Jersey pochodnię. Posiada mało ekologiczną i ekonomiczną pojemność 270 litrów i długość 5 stóp (152 centymetry). 

Do wanny dołączono również słuchawkę prysznicową, karbowany kran oraz kurki zdobione fragmentami muszli morskich. Ręcznie wykonana, została dopasowana do konturów ciała tak, że podobno aż nie chce się jej opuszczać. Pozostaje wierzyć na słowo! Taka wanna nie jest zwykłym elementem łazienki, tylko dziełem sztuki.

2. Krzesło Smoka 

Krzesło pochodzi z kolekcji Yves Saint Laurenta, kultowego projektanta, który założył swój dom mody w 1961 roku. Kreator był znany ze swojej pasji nie tylko do projektowania ubrań, ale również do urządzania wnętrz. W portfolio tego artysty znajdowało się sporo aranżacji, inspirowanych często kulturą Orientu (Saint Laurent urodził się w Algierii), a w jego prywatnych apartamentach kryły się skarby takie jak ten – fotel Dragon Chair.

Mebel został zaprojektowany przez irlandzką architektkę Eileen Gray w latach 1917-1919. Zastanawiasz się pewnie, ile kosztują meble takie jak ten? Krzesło zakupił anonimowy klient w domu aukcyjnym Christie’s za, bagatela, 28 mln dolarów.

Posiada obicie z brązowej skóry i ramy z rzeźbionego drewna lakierowanego na pomarańczowo i srebrno, które wzorowane są na splecionych ciałach dwóch smoków. Są one ozdobione dodatkowo szczegółowymi płaskorzeźbami z motywami chmur. Takimi drewnianymi poręczami nie pogardziłby żaden wielbiciel fantastyki.

Krzesło doskonale pasowałoby do mebli z serii Cupido, scenografii „Gry o Tron” lub do aranżacji w stylu retro. Chcesz wiedzieć więcej?  “Poznaj tajemnice stylu retro” w innym artykule.

3. Lewitujące łóżko Ruijssenaar

Ten mebel, stworzony z wykorzystaniem zaawansowanej fizyki, zaprzecza prawu grawitacji. Fruwające łóżko zaprojektował i wykonał we współpracy z przedsiębiorstwem Bakker Magnetics architekt niderlandzki Janjaap Ruijssenaar. Cały proces produkcji zajął łącznie 6 lat. To łóżko przyszłości, które wykorzystuje odpychające siły magnetyczne do lewitacji i dzięki nim unosi się na wysokość 40 cm nad podłogą. Jeśli jesteście zainteresowani zakupem, cena wynosi 1,6 mln dolarów. Do takiego łóżka pasują jedynie najbardziej luksusowe materace, na przykład materac Vividus.

To nie jedyny innowacyjny projekt tego architekta. W 2013 roku zaprojektował on dom, którego wszystkie części byłyby wydrukowane w 3D i który przypominałby krajobraz w naturze, bez ścian i granic. Projekt nie doszedł jeszcze do realizacji. W Amsterdamie można zobaczyć jego miniaturową makietę.

4. Gablota Jerzego II

Najdroższe meble na świecie to nie tylko te innowacyjne i zaawansowane technologicznie. Wśród nich są również istne dzieła sztuki, których największa wartość kryje się w drobiazgowości wykonania, nazwisku projektanta oraz historii. Wśród nich jest dekoracyjna gablota należąca do króla Wielkiej Brytanii w latach 1727-1760, Jerzego II. Obecna cena wywoławcza w domu aukcyjnym Christie’s wynosi 2,7 mln funtów.

Gablota przypomina nieco zamykany ołtarz w stylu Wita Stwosza (z okresu późnego gotyku). Mebel składa się z dwóch kolumn i jednej wyższej prostokątnej, obramowanej wieży, zwieńczonej motywami florystycznymi, pozłacanymi i wykutymi w skale z dbałością o zachowanie detali. W środku każdej części znajdują się półki z mahoniu, a ścianki wykonane są z forniru (cienkich płatów drewna o grubości od 0,1 do 8 mm). Gablotę zaprojektował i wykonał Thomas Chippendale w drugiej połowie XVIII wieku, uznany w tamtych latach brytyjski mistrz stolarstwa. Słynna jest również jego komoda Harrington.

5. Krzesło biurowe Aresline Xten Pininfarina

Jeśli szukasz wygodnego krzesła do biura, zwróć uwagę na ten projekt. Włoska firma projektowa Pininfarina znana jest najlepiej ze swoich projektów samochodów sportowych, takich jak Ferrari czy Maserati, które również, ze względu na niskie zawieszenie i specyficzną pozycję kierowcy, wymagają rozwiązań bezpiecznych dla kręgosłupa.

Krzesło Aresline Xten zmniejsza zmęczenie pleców dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie materiałów i ergonomicznej konstrukcji. Pininfarina wykorzystuje materiał poliuretanowy o nazwie Technogel, który pomaga zmniejszyć obciążenie pleców, wraz z tkaniną Dynatec, przeznaczoną głównie dla sportowców olimpijskich.

Krzesło oferowane jest w czterech kolorach: metalicznym niebieskim, szarym, czerwonym i antracytowym. Ile kosztują meble tego producenta? 1,5 mln dolarów za jedno krzesło – za zdrowe plecy i wygodę trzeba słono zapłacić.

6. Sekretarzyk Goddard & Townsend

To nietypowe biurko powstało w latach 60. XVIII wieku. Charakteryzują je między innymi fantazyjnie powyginane nogi. Przy wykonywaniu go pracowały dwie rodziny stolarzy, a w całej serii powstało tylko dziewięć egzemplarzy, co czyni je unikatowym, a zarazem niezwykle drogim. W 1989 roku jeden z nich został sprzedany w Christie’s za cenę 12 mln dolarów i był wówczas najdroższym amerykańskim meblem, jaki kiedykolwiek został sprzedany. Cena czterokrotnie przebiła wartość biurka Marii Antoniny, wylicytowanego w 1988 roku za 2,97 mln dolarów.

Co ciekawe, sam John Goddard, który pracował m.in. przy tym biurku, zmarł jako bankrut – żadne z jego piętnaściorga dzieci nie pomogło mu finansowo.

7. Komoda Badminton

Lista najdroższych mebli na świecie nie byłaby kompletna bez tej pozycji. Ta monumentalna, wysoka na 386 cm komoda została pokryta złotem i brązem oraz inkrustowana ametystami, lapis lazuli, agatami, jaspisem oraz innymi kamieniami szlachetnymi. Dodatkowo wartość mebla podbijają starannie wykonane na drzwiczkach komody detale dekoracyjne, takie jak motywy floralne, lecące ptaki, lwy, bujna roślinność i greccy satyrowie. 

Nad komodą pracowało między 1720 a 1732 rokiem aż trzydziestu florenckich projektantów. Antyk pozostaje jednym z największych dzieł sztuki tamtego okresu. Prawdopodobnie należał do trzeciego księcia Beaufort, Henry’ego Somerset-Scudamore i został sprzedany przez jego potomków w 2004 roku za… 36,7 mln dolarów. Obecnie zobaczysz go w Muzeum Liechtensteinu.

Kolekcja Madison

Ile kosztują meble: luksus na wyciągnięcie ręki

Współczesne, świetnej jakości meble nie wymagają tak naprawdę biżuterii i zdobniczych dodatków. Obecnie żyjemy szybko, mobilnie i przeprowadzamy się przynajmniej raz w życiu, dlatego dobrze jest też od czasu do czasu móc je przenieść lub zmienić ich ustawienie samodzielnie. Nie należysz do kolekcjonerów, ale cenisz sobie nowoczesny design użytkowy, inspirowany wcześniejszymi osiągnięciami w tej dziedzinie? Zależy Ci na meblach, które przetrwają lata, wciąż robiąc pozytywne wrażenie? 

Jeśli szukasz przedmiotów wyjątkowych, seria mebli Cupido może przypaść Ci do gustu. Nawiązuje wzornictwem do luksusowego meblarstwa, a jednocześnie jest przystępna cenowo i dostępna “od ręki” w salonach BRW oraz na stronie internetowej sklepu.