Przejdź do sklepu brw.pl

Pokój małego alergika – jak go urządzić?

Czytaj
6.04.2020

Pokój małego alergika – jak go urządzić?

Jeśli Twoja pociecha jest alergikiem, z pewnością wiesz, że należy dołożyć wszelkich starań, aby wyeliminować alergeny z otoczenia. W tym wypadku najlepiej będzie rozpocząć prace od pokoju dziecięcego. Jak urządzić pokój dla małego alergika i o czym pamiętać wybierając umeblowanie i wyposażenie? Podpowiadamy!

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Na co zwrócić uwagę na etapie remontu?
  • Jak uniknąć szkodliwych substancji w materiałach budowlanych?
  • Jak urządzić pokój dl dzieci ze skłonnościami do alergii?
  • Co sprzyja rozwojowi bakterii i roztoczy kurzu domowego?
  • Jakie materiały mają właściwości antybakteryjne?
  • Jak wybrać materac dla alergika?
  • Jakie cechy powinien mieć materac antyalergiczny?
  • Jak rozpoznać objawy alergii?

 

Coraz więcej dzieci cierpi na różnego rodzaju alergie. W przypadku nietolerancji pokarmowych, konieczna jest zmiana codziennego menu. Jeśli jednak zmagacie się z coraz częściej występującymi uczuleniem na kurz lub roztocza, musisz podjąć nieco bardziej zdecydowanie działania.

Zaaranżowanie przytulnej i bezpiecznej przestrzeni dla małego alergika stanowi nie lada wyzwanie dla wielu rodziców. Z pewnością Ty także zastanawiasz się, w jaki sposób pogodzić potrzeby malucha z zaleceniami lekarzy. Na szczęście jest to wykonalne, o ile zwrócisz uwagę na kilka istotnych aspektów.

Łóżko NepoPlus

 

Na co zwracać uwagę na etapie remontu?

Dostosowywanie pokoju do potrzeb małego alergika należy rozpocząć już na etapie remontu. Wybieraj wyłącznie materiały, które posiadają specjalne certyfikaty(np. Polskiego Towarzystwa Alergologicznego) i nie zawierają substancji toksycznych.  Dobrym rozwiązaniem będzie również przeprowadzenie odgrzybiania, aby zyskać pewność, że maluch będzie oddychać czystym powietrzem.

W przypadku farb szczególnie poleca się akrylowe oraz lateksowe. Warto również zadbać o to, aby były one zmywalne i odporne ścieranie, gdyż ułatwi to utrzymanie pokoju w czystości. Unikaj tych, które zawierają terpentynę, winyl, poliuretan oraz kalafonię, ponieważ środki te mogą działać uczulająco.

Urządzając pokój dla alergika, zadbaj o jak najlepszą wentylację pomieszczenia. Postaraj się również zrezygnować z wnęk, tapet, tynków strukturalnych i niepotrzebnych zagłębień, gdyż właśnie w takich miejscach mogą z łatwością gromadzić się duże ilości kurzu.

W przypadku podłóg należy unikać większości dywanów i wykładzin, w których mogą gromadzić się alergeny.  O tym jak wybrać dywan dla alergika przeczytasz w naszym poradniku. Dobrym wyborem będą także panele i posadzki, których czyszczenie nie powinno sprawiać najmniejszych problemów.

Biurko Nepo Plus

 

Na co zwracać uwagę urządzając pokój dla dziecka z alergią?

Pokój dla alergika siłą rzeczy musi być urządzony w duchu minimalizmu. Gładkie powierzchnie są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji i minimalizują ryzyko kumulowania się kurzu i pyłków. Powinieneś także zrezygnować z ciężkich zasłon, firan i poziomych żaluzji, w których może gromadzić się sporo alergenów. Znacznie lepszym wyborem będą łatwiejsze do utrzymania w czystości rolety i nadające się do częstego prania lekkie, muślinowe firanki.

Specjaliści zalecają również zrezygnowanie z tapicerowanych mebli, gdyż są one wręcz wymarzonym siedliskiem dla alergenów. To samo tyczy się różnego rodzaju dekoracyjnych poduszek, narzut, baldachimów i misternie zdobionych wezgłowi łóżkowych. Fotele i pufy warto zabezpieczyć zdejmowanymi powłoczkami, które będzie można dosyć często prać. W tym wypadku wyjątkowo istotna jest ich jakość i wytrzymałość.

Wybierając tkaniny, postaw na naturalność. Za najbezpieczniejszy dla alergików uznawany jest jedwab, chociaż w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się bambus, w którym nie rozwijają się grzyby ani bakterie. Do polecanych materiałów należą również len i bawełna.

Doskonałym wyborem będą meble, zawierające zamykane szafki i przeszklone gablotki. To właśnie w nich będziesz mógł przechowywać książki, zabawki i bibeloty. Bez obawy, że szybko zacznie gromadzić się na nich kurz. Do przechowywania świetnie nadadzą się także różnego rodzaju zamykane pojemniki i skrzynie.

Ze względu na sporo restrykcji i ograniczeń, pomieszczenia przyjazne alergikom mogą wydawać się chłodne i niezbyt przytulne. Aby uniknąć takiego efektu, warto dobrze przemyśleć kolorystykę takiego pokoju. Dzięki odpowiednio dobranym barwom w prosty sposób zrekompensujesz brak wielu elementów dekoracyjnych.

Poduszka Aruba

Pokój dla alergika – jaki materac wybrać?

Twoja pociecha spędza w łóżku sporą część dnia. Aby zapewnić jej smaczny i zdrowy sen, koniecznie zainwestuj w odpowiedni materac. Jak wybrać materac dla alergika? Materace antyalergiczne najczęściej wykonywane są z lateksu lub antyuczuleniowych pianek. Dzięki odpowiedniej budowie, gwarantują odpowiednią wentylację, nie wchłaniają wilgoci oraz znacząco ograniczają rozwój pleśni i mikroorganizmów. Na rynku dostępne są również materace nasączane specjalnymi preparatami odkażającymi, które jeszcze skuteczniej oczyszczają otoczenie małego alergika. Uzupełnieniem materaca powinny być kołdry antyalergiczne oraz pościel, gwarantująca odpowiednią cyrkulację powietrza.

Wybór odpowiedniego materaca – komfort snu i higiena!

Materac dla alergika, warto wybrać kierując się typem alergii i łatwym utrzymaniem w czystości. Największe znaczenie ma wypełnienie materaca oraz właściwości antyalergiczne wkładu. Paradoksalnie lepiej unikać naturalnych materiałów, które mogą sprzyjać rozwoju roztoczy. Materac antyalergiczny wykonany jest najczęściej z syntetycznych materiałów gwarantujących odpowiedni przepływ powietrza, a tym samym niekorzystne warunki do rozwoju alergenów, grzybów lub pleśni. Jaki materac dla alergika wybrać? Dedykowane alergikom modele to m.in.

  • materac z pianki wysokoelastycznej
  • materac z pianki termoelastycznej
  • materac lateksowy
  • materace piankowe
  • materace antyalergiczne z silikonowym granulatem

Koniecznym jest, aby materac posiadał pokrowiec, który będziesz mógł łatwo ściągnąć i uprać w dosyć wysokiej temperaturze. Także i on powinien zostać wykonany z materiałów antyalergicznych. Umieszczenie materaca w pokrowcu większa jego higienę oraz trwałość.

Unikaj wypełnień z wełny, trawy morskiej, włosia, gryki i kokosów. Te materiały, chociaż naturalne, mogą stać się doskonałą pożywką dla roztoczy. Co więcej dosyć trudno utrzymać je w czystości, gdyż bardzo łatwo gromadzą kurz. Alergicy  nie powinni sypiać także na materacach sprężynowych, w których znajduje się bardzo dużo wolnych przestrzeni – idealnego miejsca dla alergenów.

Więcej na temat tego, jak wybrać odpowiedni materac i na co zwrócić uwagę przed zakupem, znajdziesz na naszym blogu.

Komplet pościeli młodzieżowej

 

Na co zwracać uwagę, wybierając pościel dla alergików?

Urządzając pokój dla alergika, należy również zwrócić baczną uwagę na to, jaką pościel wykorzystujemy. Idealnym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej pościeli medycznej lub takiej, która posiada różnego rodzaju certyfikaty i atesty również będzie bezpiecznym wyborem.

Pościel dla alergików, podobnie jak materac, powinna gwarantować odpowiednią cyrkulację powietrza. Musi być także wykonana z materiałów niepochłaniających wody, gdyż w ten sposób zapobiega namnażaniu się bakterii i grzybów. Specjaliści polecają pościel z wypełnieniem silikonowym bądź też lateksowym, gdyż wykonane z nich produkty bardzo łatwo utrzymać w czystości.

W większości przypadków alergicy powinni zrezygnować z pościeli puchowej. Wyjątek stanowią te antyalergiczne kołdry i poduszki, w których pierze zostało zamknięte w powłoczce, nieprzepuszczającej bakterii oraz roztoczy.

Pamiętaj o tym, aby pościel często wietrzyć, a poszewki zmieniać regularnie minimum co 2 tygodnie. Pierz je w temperaturze 60 stopni przy użyciu płynu usuwającego alergeny. Aby dodatkowo chronić pościel, warto przykrywać ją w ciągu dnia narzutą lub kocem.

kolekcja mebli Princeton
Kolekcja Princeton

 

Kwiaty dla alergików – które mogą być niebezpieczne?

Jednym ze sposobów na ożywienie dosyć minimalistycznych wnętrz jest umieszczenie w nich roślin. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich będę bezpieczne. Tak więc jakie kwiaty w pokoju alergika nie powinny nigdy się pojawić? Przede wszystkim mowa tutaj o roślinach, które mogą dodatkowo wzmagać uczulenie poprzez wydzielanie pyłków i soków oraz gromadzenie kurzu w liściach. Do tej grupy możemy zaliczyć między innymi hiacynty, pelargonie, fiołki, begonie, fikusy, bluszcz i kaktusy.

Istnieje również jedna ogólna rada, do której powinny stosować się wszystkie osoby pielęgnujące kwiaty dla alergików. Za wszelką cenę należy zapobiegać tworzeniu się pleśni w doniczkach – unikaj przelewania kwiatów i usuwaj zeschnięte listki. Gdy zauważysz w nich biały nalot, szybko użyj preparatu grzybobójczego.

Black Red White, kolekcja Mebli Possi, regał Possi – 699 zł
Kolekcja Possi

 

Jakie kwiaty w pokoju alergika się sprawdzą?

Na szczęście istnieje także całkiem sporo roślin, na które mogą zdecydować się osoby, które zastanawiają się nad tym, jakie kwiaty w pokoju alergika będą bezpieczne. Postaraj się wybierać rośliny o dużych liściach, które bez trudu będzie można przetrzeć mokrą szmatką. Dobrze byłoby także, gdyby nie wymagały one częstego i obfitego podlewania, co minimalizuje ryzyko pojawienia się pleśni w doniczce.  W tym wypadku dobrze sprawdzą się storczyki, wężownice, sukulenty i aloes,

Wybierając kwiaty dla alergika, warto również zwrócić uwagę na rośliny, które w naturalny sposób oczyszczają powietrze, pochłaniając wiele szkodliwych związków. Spośród nich jednym z najpopularniejszych są skrzydłokwiaty, draceny, zielistki oraz filodendrony.

Mogłoby się wydawać, że pokój dla alergika to ogromne wyzwanie aranżacyjne dla rodziców. Jeśli jednak będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, z pewnością stworzysz dla swojego dziecka bezpieczną przestrzeń, w której będzie lubiło spędzać czas.